Depresyonla Bağlantılı Şaşırtıcı Hastalıklar | diyetz

Depresyonla Bağlantılı Şaşırtıcı Hastalıklar

 

 

Depresyon; en kötü düşmanlarınızdan biridir. Depresyonda olmak istemezsiniz ancak çoğu kez bu durumdan da kurtulamazsınız. 

 

Sadece sosyal ve özel hayatınızı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda işinizde davranışınızı ve performansınızı etkiler. 

 

Bazı çalışmalar depresyonun bazı ciddi hastalıklar da dahil olmak üzere birçok hastalık için bir risk faktörü olduğunu göstermiştir. İşte şaşırtıcı bir şekilde depresyona bağlı bazı hastalıklar…

 

 

 

 

Bunaklık

 

Yeni bir Nöroloji çalışmasına göre, depresyon ve bunama arasında bir bağlantı vardır. Araştırmacılar, sadece bunama ile bağlantılı depresyon olmadığını, beyin hastalığının en erken uyarı işaretleri arasında olabileceği sonucuna vardı. 

 

Ancak, araştırmacılar depresyonun demansın bir nedeni mi, yoksa sadece erken bir semptom olup olmadığından emin değiller. 

 

 

Kalp hastalığı

 

Birçok çalışma, kalp hastalığı ve kalp krizi riskinin artmasını depresyona bağlamıştır. Norveç’te yapılan bir çalışmada, kalp yetmezliği riskinin, majör depresyondan muzdarip kişilerde % 40 kadar yüksek olabileceğini bulmuştur. 

 

Çalışmayı gerçekleştiren ekibe göre, depresyon bir kişinin stres seviyelerini artırabilir, bu da iltihabı ve arteryel plağın birikmesini destekler; her ikisi de kalp rahatsızlığı için riski artırabilir.  

 

 

 

Kanser

 

On yıllar boyunca, doktorlar depresyonu, özellikle pankreas kanseri olmak üzere belirli kanser türlerine bağlamaktadır. 

 

Yale Tıp Okulu’nun yakın tarihli bir çalışması, nihayetinde pankreatik kanser geliştiren kişilerin, tanısı konulmadan önce, diğer kanser hastası tiplerine kıyasla, daha çok depresyon yaşadıklarını bulmuşlardır. 

 

 

 

Stres

 

New York’taki Sina Dağı Tıp Merkezi’nden yeni bir çalışma, bazı insanlar için depresyonun strese karşı alerjik bir reaksiyon olabileceğini düşündürmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Alzheimer ile Savaşmak için MIND Diyeti

Fareler arasında, stres hormonları bazı kemirgenlerin bağışıklık sistemlerinin interleukin-6 denilen bir bileşiği aşırı üretmesine ve daha sonra yorgunluğun, bozuk iştahın artırmasına ve depresyonla ilişkili diğer semptomlara neden olduğu belirlenmiştir.

 

 

 

Tiroid koşulları

 

Tiroid bezleri, vücut sistemlerinin çoğunu düzenleyen hormonlar ve proteinler üretir. Bazı araştırmalar tiroid problemlerini depresyona bağlamıştır. 

 

Tiroit Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, depresyon tanısı konan kişilerin tiroid problemleri yaşama ihtimalinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ