Depresyona Hangi Vitamin İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi

  Depresyona Hangi Vitamin İyi Gelir? Depresyonun Bitkisel Tedavisi

  Depresyon, kişilerin uzun süre yalnızlık, ilgi kaybı hissettiği bir duygudurum bozukluğudur. Türkiye’de depresyon ve buna bağlı rahatsızlıklar gün geçtikçe artmaktadır.

  Yazıdadepresyona iyi gelen vitamin hapları”, “vitamin eksikliği depresyon yapar mı”, “depresyon hangi vitamin eksikliğinden kaynaklanır” gibi konulara değinilecektir.

  Depresyonun birçok belirtisi vardır. En bilinen ve yaygın görülen belirtilerden bazıları şöyledir:

  Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

  –  Normal faaliyetlere karşı ilgi kaybı

  – Üzgün ve mutsuz hissetmek

  – Hayatın boş olduğu düşüncesi

  – İştah değişikliği

  – Kendini değersiz ve suçlu hissetmek

  – Kaygı ve huzursuzluk

  – Uyku zorluğu, uykusuzluk veya çok fazla uyuma

  – Öfke patlamaları

  – Konsantrasyon veya karar verme güçlüğü

  – Açıklanamayan ağrı

  – İntihar veya ölüm düşünceleri

  Bilim insanları, depresyona neyin sebep olduğunu tam olarak bilemiyorlar. Aşağıdaki faktörler gibi bazı faktörlerin depresyona neden olduğu düşünülüyor.

  d vitamini eksikliği depresyon

  Depresyon Neden Olur?

  Fiziksel beyin farklılıkları

  Depresyon yaşayan kişilerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler olabilir.

  Kimyasal dengesizlikler

  Beyin fonksiyonları kimyasallar ve nörotransmitterlerin hassas dengesi sayesinde kontrol edilir. Bu kimyasallar değişirse depresyon belirtileri gelişebilir.

  Hormonal değişiklikler

  Hormonal değişimler depresyon belirtilerine neden olabilir. Hormonlar, tiroid problemleri, menopoz veya başka bir durum nedeniyle değişebilir.

  Yaşam değişiklikleri

  Sevilen bir kişinin kaybı, bir işin veya ilişkinin sonlanması, mali stres veya travma depresyonu tetikleyebilir.

  Genler

  Yakın bir akrabanıza depresyon tanısı konulmuşsa, sizde de depresyon geliştirmek için genetik bir yatkınlık olabilir.

  Depresyon için Doğal Çözümler

  Depresyon tedavisinde reçeteli ilaçlar ile danışmanlık ve terapi kombinasyonu kullanılır. Antidepresan ilaçlar, kimyasal bir dengesizlik gibi temel fizik problemlerinin çözümüne yardımcı olabilir.

  Danışmanlık ise, yaşam değişiklikleri gibi depresyona katkıda bulunabilecek durum ve sorunların çözümüne yardımcı olur.

  Geleneksel tedavi yöntemleri etkili olsa da alternatif tedavileri de bu konuda yardımcı olabilir. Depresyon için doğal tedaviler devam eden araştırmaların odağıdır. Araştırmacılar, depresyona yakalanan insanlara faydalı olup olmadıklarını belirleyebilmek için çok sayıda bitki ve vitamin üzerinde çalışıyorlar.

  Uyarı!!!

  Depresyonu tedavi etmek için alternatif yöntemler denemek istiyorsanız mutlaka doktor veya terapistinizle konuşmalısınız. Bu profesyonel kişiler sizin için en uygun takviyeleri belirlemede yardımcı olacaktır. Bütün depresyon hastaları alternatif tedavilerden fayda sağlayamayabilir. Bu konuda uzmana danışmak önemlidir.

  depresyon vitamin

  Depresyona İyi Gelen Vitaminler ve Bitkisel Takviyeler

  Sarı kantaron

  Sarı kantaron(Hypericum perforatum) sarı çiçekleri olan bir çalı bitkisidir. Avrupa’da, Asya’nın bazı bölümlerinde, Afrika’nın bazı bölgelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgelerinde vahşi olarak yetişir. Hem yaprakları hem de çiçekleri tıbbi olarak kullanılır.

  Sarı kantaron otunun anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antiviral özellikleri de vardır. Uzun yıllardır insanlar bu otu ciltteki enfeksiyonları ve yaraları tedavi etmek için kullandı.

  Sarı kantaron depresyonu tam olarak tedavi edemese de belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de bu otu ve takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  Çünkü çeşitli ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Antidepresan, öksürük baskılayıcı, doğum kontrol hapları ve kan incelticilerin etkisini azaltabilir.

  Omega 3 yağ asitleri

  Omega 3 yağ asitlerinin kalp sağlığına faydalı olduğu biliniyor. Bu yararlı yağlar depresyon belirtilerinin azaltılmasına da yardımcı olur.

  Omega 3 yağ asitleri ayrıca esansiyel yağ asitleri olarak da adlandırılır. Çünkü vücudun normal işlevlerini sürdürebilmesi için onlara ihtiyaç duyulur.

  Bu yağlar nörolojik gelişme ve büyüme için önemlidir. Bununla birlikte insan vücudu tek başına omega 3 yağ asitlerini yapamaz. Omega 3’ler balık, bazı yağlar, bazı bitkiler ve takviyelerde bulunur.

  Bazı çalışmalar omega 3 yağ asitlerinin depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürse de genel kanıtlar belirsizliğini korumaktadır.

  Depresyon için balık yağı takviyeleri almak

  Omega 3 takviyeleri iki kaynaktan elde edilir; balık ve bitkiler. Balıklardaki omega 3 yağ asitlerine eikosapentaenoik asit(EPA) ve dokosaheksaenoik asit(DHA) adı verilir.

  Bitki kaynaklarından türetilen omega 3 yağ asitlerine alfa-linolenik asit(ALA) denir. Besinlerden alınması gereken her iki tipin de dengede olması önemlidir. EPA ve DHA omega 3 yağ asitleri genellikle depresyon hastaları için önerilir. Balıklardan üretilen omega 3 yağ asitleri depresyon belirtilerini azaltmada etkili olabilir.

  Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre çoğu kişi yan etki olmaksızın her gün 3 grama kadar omega 3 balık yağı takviyelerini alabilir. Bir kerede büyük bir doz alamıyorsanız doktorunuz size bunun yerine günde iki kez daha küçük dozlar önerebilir.

  Olası yararları bilinmesine rağmen bu takviyelere başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Balık yağı takviyeleri diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Bunlar doğum kontrol hapları ve bazı tansiyon haplarıdır. Ayrıca kanama riskini artırabilirler. Kan inceltici kullanan kişiler gözetim altında olmaksızın bu takviyeleri almamalıdır.

  Omega 3 balık yağı takviyeleri tek başına depresyon tedavisi için yeterli değildir. Genel olarak bu tamamlayıcı tedavi hafif ve orta dereceli depresyonda umut vericidir.

  B Vitaminleri

  B vitaminleri, beyin sağlığı için önemlidir. B6 ve B12 vitaminlerinin beyin sağlığında ayrı bir önemi vardır. Duygu durum ve diğer beyin işlevlerini etkileyen kimyasalların üretilmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olurlar.

  B vitamini eksikliğini kan testi ile öğrenebilirsiniz. Seviyeleri düşükse besinlerden aldığınız B vitamini miktarını artırabilirsiniz. B vitamini açısından zengin gıdalar; et, balık, yumurta ve süttür. B vitamini seviyeniz ciddi bir şekilde düşükse doktorunuz B vitamini takviyeleri önerebilir.

  B vitamini düzeylerini yükseltmek depresyon belirtilerini sonlandırmaya yardımcı olabilir. Birçok vitamin yeterli miktarda en önemli B vitaminlerini içerir.

  Günlük olarak multivitamin kullanırsanız ek desteğe ihtiyacınız olmayabilir. Sadece B vitamini takviyelerini de kullanabilirsiniz.

  Depresyon dozları günde 1 ila 25 mikrogram arasındadır. Daha büyük dozlarda B vitamini takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

  Uygun şekilde alınırsa B vitamini takviyeleri sağlıklıdır. Nadir görülen yan etkileri arasında ishal, kan pıhtılaşması ve kaşıntı bulunur.

  Folik asit

  Çalışmalar depresyon ile folik asit olarak bilinen B9 vitamini eksikliği arasında bir ilişki bulmuştur. Bu çalışmalara göre depresyonu önlemek için önemli olan serotonin maddesinin, folik asit eksikliğinde üretiminin azaldığı gözlemlenmiştir.

  Erken tedavi edilmediğinde bu durum daha ciddi koşullara dönüşebilir.

  Folik asit açısından zengin gıdalar; karaciğer, tavuk ve hindi, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar, kuşkonmaz, kavun, avokado, portakal, muzdur.

  C vitamini

  C vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için çok önemli bir vitamindir. C vitamini eksikliği, yorgunluk ve üzüntü duygularına neden olabilir.

  Başka ciddi faktörler eklendiğinde depresif bir duruma yol açabilir. Fiziksel ve zihinsel stresi önlemek ve olumsuz ruh halini azaltmak için C vitamini alınması tavsiye edilir.

  Vücuttaki C vitamini seviyelerini artırmak için en iyi yol bolca narenciye meyveleri tüketmektir. Ayrıca C vitamini bakımından zengin gıdalar şunlardır; guava, kuş üzümü, kivi, ahududu, çiğ kırmızı biber, brokoli, ıspanak.

  D Vitamini

  D vitamini birçok vücut işlevinde rol oynayan önemli bir vitamindir. Yeterli seviyede D vitamini vücudumuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve kemiklerin sağlamlılığını sağlar.

  D vitamini kansere, yüksek tansiyona ve diğer hastalıklara karşı da koruma sağlar. Depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

  Depresyon hastası olanların D vitamini seviyeleri düşüktür. Bununla birlikte D vitamini eksikliği çoğu insanda görülebilmektedir.

  D vitamini seviyesini artırmak, depresyon semptomlarını hafifletebilir ancak ne kadar etkili olabileceğini belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

  Cildimiz güneş ışığı gördüğünde vücudumuz D vitamini yapar. Ayrıca morina karaciğeri, süt, sardalya ve yumurta gibi gıdalarda da D vitamini bulunur.

  Fazla ve uygun olmayan zamanlarda güneş ışığına maruz kalmak, cilt kanseri riskini artırabilir. Bu yüzden takviyelerini kullanmak da faydalı olacaktır.

  Depresyon için D vitamini kullanımını destekleyen çalışmalar sınırlıdır, bu nedenle doz bilgileri de sınırlıdır. Günlük önerilen D vitamini dozu 400-800 IU’dur. Daha fazla doz almak için bunu doktor gözetiminde yapmalısınız.

  Uzun süre ve fazla miktarda alındığında komplikasyon olarak D vitamini toksisitesi ortaya çıkabilir. D vitamini toksisitesinin belirtileri kilo kaybı, kalp aritmisi ve aşırı idrara çıkmadır. Güneşe maruz kalarak D vitamini toksisitesi oluşmaz sadece takviyelerden alırsanız böyle bir risk oluşur.

  depresyona iyi gelen vitamin hapları

  Safran

  Safran, Crocus satvius çiçeğinin kurutulmuş halinden yapılan nadir bir baharattır. Safran yüzyıllardır sindirimi güçlendirmek, menstrüasyonu düzenlemek, ruh halini düzeltmek ve gevşeme sağlamak için kullanılmıştır. Günümüzde depresyon için alternatif tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

  2013 yılında Journal of Integrative Medicine’de yapılan çalışmada, safran takviyelerinin ruh halini iyileştirdikleri ve majör depresif bozuklukların semptomlarını azalttığı bulundu.

  Çalışma ayrıca, safranın yaygın olarak kullanılan bir alternatif haline gelebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna vardı.

  Safran takviyeleri yapmak için, kuru Crocus satvius bitkisi toz bir kapsüle dönüştürülür. Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmada, denekler günde 30 miligram kullandıklarında baharatın etkili olduğu belirlendi. Çok fazla safran alırsanız, kusma, baş dönmesi ve ishal gibi yan etkiler ve semptomlar yaşayabilirsiniz.

  Safran genellikle çok pahalıdır, bu nedenle safran takviyelerini bulmak kolay değildir ve aynı zamanda maliyetli olabilir.

  Kava kava(piper methysticum)

  Kava kava bitkisi depresyon hastalarını tedavide kullanılan bir bitkidir. Bu bitki Güney Pasifik’e özgü uzun boylu bir çalıdır. Kökü tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Kava kava bitkisinin uyuşturucu etkisi vardır ve insanı sarhoş hissettirir. Bu nedenle bitkinin kökünden hazırlanan çaylar ve tentürler, rahatlama sağlamak ve kaygıyı azaltmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

  Kava kava bitkisi depresyonu ve altta yatan nedenleri tedavi etmez sadece onu kullanan hastaların daha rahat ve sakin hissetmelerini sağlar.

  Kava bitkisinin kökünden kapsül elde edilir. Bu kapsüller yan etkileri nedeniyle aşırı dozda ve uzun süre alınamaz. Doktorunuz size doğru süreye karar vermenize yardımcı olacaktır.

  Kava özellikle uzun süre kullanıldığında böbrek hasarına neden olabilir. Kava kavanın diğer ilaçlarla etkileşimi de ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu konudaki çalışmalar sınırlıdır ve net sonuçlar yoktur, bu nedenle kava seçeneğini düşünmeden doktorunuzla konuşun.

  Çinko

  Çinko, sinir sistemi için önemli nörotransmitterler içerir ve eksikliğinde depresyon, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenir.

  Çinko eksikliğinin bazı belirtileri sık hastalıklara yakalanma, iştahta meydana gelen değişiklikler ve saç dökülmesidir. Menopoz döneminde oluşan depresyon ve hormonal değişimleri düzenlemede çinko tüketimi tavsiye edilir.

  Çinko açısından zengin gıdalar şunlardır; deniz ürünleri, balık, et, kuruyemiş, kabak çekirdeği, susam, buğday, kepekli tahıllar.

  Magnezyum

  Magnezyum, beden ve ruh sağlığı için gerekli bir mineraldir. Uykusuzluk, anksiyete, hiperaktivite, panik atak, fobi, stres ve depresyonu önlediği tespit edilmiştir.

  Magnezyum açısından zengin gıdalar arasında, süt ve peynir, deniz ürünleri, havyar, kırmızı et, kabak çekirdeği, kinoa, yeşil yapraklı sebzeler ve armut bulunur.

  Depresyonu tedavi etmek için otlar, vitaminler veya takviyeleri kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza veya psikiyatrınıza danışın.

  Bu tedavilerin çoğu umut vaat ediyor ancak bazıları yan etkilere neden olabiliyor. Bu yan etkilerin bazıları ve komplikasyonları ciddi olabilecek durumlar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ