Depresyon Tedavisinde Kullanılan Vitamin, Mineral ve Bitkiler | diyetz

Depresyon Tedavisinde Kullanılan Vitamin, Mineral ve Bitkiler

 

Depresyon nedir?

Depresyon, kişilerin uzun süre zihin,yalnızlık,ilgi kaybı hissettiği  bir duygudurum bozukluğudur.Türkiye’de depresyon ve buna bağlı rahatsızlıklar gün geçtikçe artmakta.

 

Depresyonun birçok belirtileri vardır.Bunlardan bazıları şöyledir:

 

 

Depresyon belirtileri

 • Normal faaliyetlere karşı ilgi kaybı
 • Üzgün ve mutsuz hissetmek
 • Hayatın boş olduğu düşüncesi
 • İştah değişikliği
 • Kendini değersiz ve suçlu hissetmek
 • Kaygı ve huzursuzluk
 • Uyku zorluğu,uykusuzluk veya çok fazla uyuma
 • Öfke patlamaları
 • Konsantrasyon veya karar verme güçlüğü
 • Açıklanamayan ağrı
 • İntihar veya ölüm düşünceleri

 

 

Doktorlar depresyona neyin sebep olduğunu tam olarak bilemiyorlar.Aşağıdaki faktörler gibi bazı faktörler depresyona katkıda bulunabiliyor.

 

Fiziksel beyin farklılıkları: Depresyon olan kişilerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler olabilir.

 

Kimyasal dengesizlikler: Beyin fonksiyonları kimyasallar ve nörotransmitterlerin hassas dengesi sayesinde kontrol edilir.Bu kimyasallar değişirse depresyon belirtileri gelişebilir.

 

Hormon değişiklikleri: Hormonal değişimler depresyon belirtilerine neden olabilir.Hormonlar, tiroid problemleri, menopoz veya başka bir durum nedeniyle değişebilir.

 

Yaşam değişiklikleri: Sevilen bir kişinin kaybı,bir işin veya ilişkinin sonlanması,mali stres veya travma depresyonu tetikleyebilir.

 

Genler:  Yakın bir akrabanıza depresyon tanısı konulmuşsa,sizde de depresyon geliştirmek için genetik bir yatkınlık olabilir.

 

 

Depresyon için Doğal Tedavi Yöntemleri

Depresyon tedavisinde reçeteli ilaçlar ile danışmanlık ve terapi kombinasyonu kullanılır. Antidepresan ilaçlar, kimyasal bir dengesizlik gibi temel fizik problemlerinin çözümüne yardımcı olabilir.

 

Danışmanlık ise,yaşam değişiklikleri gibi depresyona katkıda bulunabilecek durum ve sorunların çözümüne yardımcı olur.

 

Geleneksel tedavi yöntemleri etkili olsa da alternatif tedavileri de deneyebilirsiniz. Depresyon için doğal tedaviler devam eden araştırmaların odağıdır. Araştırmacılar, depresyona yakalanan insanlara faydalı olup olmadıklarını belirleyebilmek için çok sayıda bitki ve vitamin üzerinde çalışıyorlar.

 

Titiz testlerden geçirilen sonuçlar bazen birbirine karışıyor. O yüzden pek çok tıp uzmanı bu tedavileri önerme konusunda tereddüt ediyor.

 

Bu yazıda depresyon için en yaygın olarak incelenen alternatif tedavileri bulacaksınız. Hangilerinin en iyi sonuç verdiğini ve sürecin nasıl işlemesi gerektiğini öğreneceksiniz.

 

Uyarı!!!

Depresyonu tedavi etmek için alternatif yöntemler denemek istiyorsanız mutlaka doktor veya terapistinizle konuşmalısınız. Bu profesyonel kişiler sizin için en uygun takviyeleri belirlemede yardımcı olacaktır.Bütün depresyon hastaları alternatif tedavilerden fayda sağlayamayabilir. Bu konuda uzmana danışmak önemlidir.

 

 

Sarı kantaron

Sarı kantaron(Hypericum perforatum) sarı çiçekleri olan bir çalı bitkisidir. Avrupa’da, Asya’nın bazı bölümlerinde, Afrika’nın bazı bölgelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batı bölgelerinde vahşi olarak yetişir. Hem yaprakları hem de çiçekleri tıbbi olarak kullanılır.

 

Sarı kantarın otunun anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel ve antiviral özellikleri de vardır. Uzun yıllardır insanlar bu otu ciltteki enfeksiyonları ve yaraları tedavi etmek için kullandı.

 

İlginizi Çekebilir  Multivitaminler Faydalı mı Zararlı mı?

Sarı kantaron depresyonu tam olarak tedavi edemese de belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine de bu otu ve takviyelerini kullanmadan önce doktorunuza danışın. Çünkü çeşitli ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir. Antidepresan, öksürük baskılayıcı,doğum kontrol hapları ve kan incelticilerin etkisini azaltabilir.

 

 

Omega-3 yağ asitleri

Omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığına faydalı olduğu biliniyor. Bu yararlı yağlar depresyon belirtilerinin azaltılmasına da yardımcı olur.

 

Omega-3’lere ayrıca esansiyel yağ asitleri de denir. Çünkü vücudun normal işlevlerini sürdürebilmesi için onlara ihtiyaç duyulur.

 

Bu yağlar nörolojik gelişme ve büyüme için önemlidir.Bununla birlikte insan vücudu tek başına omega-3’leri yapamaz.Omega-3’ler balık,bazı fıstık yağları,bazı bitkiler ve takviyelerinde bulunur.

 

Bazı çalışmalar omega-3 yağ asitlerinin depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürse de genel kanıtlar belirsizdir.

 

 

 

Depresyon için balık yağı takviyeleri almak

Omega-3 takviyeleri iki kaynaktan elde edilir;balık ve bitkiler.Balıklardaki omega-3 yağ asitlerine eikosapentaenoik asit(EPA) ve dokosaheksaenoik asit(DHA) adı verilir.

 

Bitki kaynaklarından türetilen omega-3 yağ asitlerine alfa-linolenik asit(ALA) denir.Beslenmenizde her iki tipin de dengede olması önemlidir. EPA ve DHA omega-3 yağ asitleri genellikle depresyon hastaları için önerilir. Balıklardan üretilen omega-3’ler depresyon belirtilerini azaltmada etkili olabilir.

 

Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre çoğu kişi yan etki olmaksızın her gün 3 grama kadar omega-3 balık yağı takviyelerini alabilir. Bir kerede büyük bir doz alamıyorsanız doktorunuz size bunun yerine günde iki kez daha küçük dozlar önerebilir.

 

Olası yararları bilinmesine rağmen bu takviyelere başlamadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.Balık yağı takviyeleri diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bunlar doğum kontrol hapları ve bazı tansiyon haplarıdır.Ayrıca kanama riskini artırabilirler.Kan inceltici kullanan kişiler gözetim altında olmaksızın bu takviyeleri almamalıdır.

 

Omega-3 balık yağı takviyeleri tek başına depresyon tedavisi için yeterli değildir.Genel olarak bu tamamlayıcı tedavi hafif ve orta dereceli depresyonda umut vericidir.

 

 

B Vitamini

B vitamini, beyin sağlığı için önemlidir.B6 ve B12 vitaminlerinin beyin sağlığında ayrı bir önemi vardır.Duygu durum ve diğer beyin işlevlerini etkileyen kimyasalların üretilmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olurlar.

 

B vitamini eksikliğini kan testi ile öğrenebilirsiniz. Seviye düşükse beslenmenizdeki B vitamini miktarını artırabilirsiniz. B vitamini açısından zengin gıdalar; et,balık,yumurta ve süttür. B vitamini seviyeniz ciddi bir şekilde düşükse doktorunuz B vitamini takviyeleri önerebilir.

 

B vitamini düzeylerini yükseltmek depresyon belirtilerini sonlandırmaya yardımcı olabilir. Birçok vitamin yeterli miktarda en önemli B vitaminlerini içerir.

 

Günlük olarak multivitamin kullanırsanız ek desteğe ihtiyacınız olmayabilir. Sadece B vitamini takviyelerini de kullanabilirsiniz.

 

Depresyon dozları günde 1 ila 25 mikrogram arasındadır. Daha büyük dozlarda B vitamini takviyesi kullanmadan önce doktorunuza danışın.

 

İlginizi Çekebilir  Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

Uygun şekilde alınırsa B vitamini takviyeleri sağlıklıdır.Nadir görülen yan etkileri arasında ishal,kan pıhtılaşması ve kaşıntı bulunur.

 

 

Folik asit

Çalışmalar depresyon ile folik asit olarak bilinen B9 vitamini eksikliği arasında bir ilişki bulmuştur. Bu çalışmalara göre depresyonu önlemek için önemli olan serotonin maddesinin, folik asit eksikliğinde üretiminin azaldığı gözlemlenmiştir.

 

Erken tedavi edilmediğinde bu durum daha ciddi koşullara dönüşebilir.

 

Folik asit açısından zengin gıdalar: Karaciğer, tavuk ve hindi, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli tahıllar, kuşkonmaz, kavun, avocado, portakal, muz

 

 

C vitamini
C vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için çok önemlidir.C vitamini eksikliği yorgunluk ve üzüntü duygularına neden olabilir.Başka ciddi faktörler eklendiğinde depresif bir duruma yol açabilir. Fiziksel ve zihinsel stresi önlemek ve olumsuz ruh halini azaltmak için C vitamini alınması tavsiye edilir.

 

Vücuttaki C vitaminini artırmak için en iyi yol bolca narenciye tüketmektir.Ayrıca C vitamini bakımından zengin gıdalar şunlardır: Guava, kuş üzümü, kivi, ahududu, çiğ kırmızı biber, brokoli, ıspanak.

 

 

D Vitamini

D vitamini birçok sağlık olayında rol alır.Yeterli seviyede D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olur ve kemiklerin sağlamlılığını sağlar. D vitamini kansere,yüksek tansiyona ve diğer hastalıklara karşı da koruma sağlar. Depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.

 

Depresyon hastası olanların D vitamini seviyeleri düşüktür. Bununla birlikte D vitamini eksikliği çoğu insanda görülebilmektedir. D vitamini seviyenizi artırmak depresyon semptomlarını hafifletebilir ancak ne kadar etkili olabileceğini belirlemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

Cildiniz güneş ışığı gördüğünde vücudunuz D vitamini yapar. Ayrıca morina karaciğeri, süt, sardalye ve yumurta gibi gıdalarda da D vitamini bulunur.

 

Fazla ve uygun olmayan zamanlarda güneş ışığına maruz kalmak cilt kanseri riskini artırabilir.Bu yüzden takviyelerini kullanmak daha iyi olabilir.

 

Ayrıca güneş ışığı 37.paralelin kuzey ve güneyindeki ülkelerde yeterince güçlü değildir. Bu bölgelerdeki kişiler güneşe maruz kaldıklarında yeterli D vitamini yapamaz.

 

Depresyon için D vitamini kullanımını destekleyen çalışmalar sınırlıdır,bu nedenle doz bilgileri de sınırlıdır. Günlük önerilen D vitamini dozu 400-800 IU’dur. Daha fazla doz almak için bunu doktor gözetiminde yapmalısınız.

 

Uzun süre ve fazla miktarda aldığınızda komplikasyon olarak D vitamini toksisitesi ortaya çıkabilir.D vitamini toksisitesinin belirtileri kilo kaybı, kalp aritmileri  ve aşırı idrara çıkmadır. Güneşe maruz kalarak D vitamini toksisitesi oluşmaz sadece takviyelerden alırsanız böyle bir risk oluşur.

 

 

Safran

 

 

Safran , Crocus satvius çiçeğinin kurutulmuş halinden yapılan nadir bir baharattır.Safran yüzyıllardır sindirimi güçlendirmek, menstrüasyon düzgünleştirmek, ruh halini düzeltmek ve gevşemeyi artırmak için kullanılmıştır. Günümüzde depresyon için alternatif tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Zayıflamada Sınır Tanımayan Hastalık-Anoreksiya Nervoza-

2013 yılında Journal of Integrative Medicine’de yapılan çalışmada, safran takviyelerinin ruh halini iyileştirdikleri ve majör depresif bozuklukların semptomlarını azalttığı bulundu. Çalışma ayrıca, safranın yaygın olarak kullanılan bir alternatif haline gelebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna vardı.

 

Safran takviyeleri yapmak için, kuru Crocus satvius bitkisi toz bir kapsüle dönüştürülür. Fitoterapi Araştırması’nda yayınlanan bir çalışmada,denekler günde 30 miligram kullandıklarında baharatın etkili olduğu belirlendi. Çok fazla safran alırsanız, kusma, baş dönmesi ve ishal gibi yan etkiler ve semptomlar yaşayabilirsiniz.

 

Safran genellikle çok pahalıdır,bu nedenle safran takviyelerini bulmak kolay değildir ve aynı zamanda maliyetli olabilir.

 

 

Kava kava(piper methysticum)

Kava kava bitkisi depresyon hastalarını tedavide kullanılan bir bitkidir.Bu bitki Güney Pasifik’e özgü uzun boylu bir çalıdır.Kökü tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Kava bitkisinin uyuşturucu etkisi vardır ve insanı sarhoş hissettirir. Bu nedenle kavanın kökünden hazırlanan çaylar ve tentürler, rahatlama sağlamak ve kaygı azaltmak için yüzyıllardır kullanılmaktadır.

 

Kava kava bitkisi depresyonu ve altta yatan nedenleri tedavi etmez sadece onu kullanan hastaların daha rahat ve sakin hissetmelerini sağlar.

 

Kava bitkisinin kökünden kapsül elde edilir. Bu kapsüller yan etkileri nedeniyle aşırı dozda ve uzun süre alınamaz. Doktorunuz size doğru süreyi karar vermenize yardımcı olur.

 

Kava özellikle uzun süre kullanıldığında böbrek hasarına neden olabilir. Kavanın diğer ilaçlarla etkileşimi de ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu konudaki çalışmalar sınırlıdır ve net sonuçlar yoktur bu nedenle kava seçeneğini düşünmeden doktorunuzla konuşun.

 

 

Çinko

Çinko, sinir sistemi için önemli nörotransmitterler içerir ve eksikliğinde depresyon, halsizlik gibi belirtiler gözlemlenir.


Çinko eksikliğinin bazı belirtileri sık hastalıklara yakalanma, iştah, saç dökülmesidir. Menopoz döneminde oluşan depresyon ve hormonal değişimleri düzenlemede çinko tüketimi tavsiye edilir.

 

Çinko açısından zengin gıdalar şunlardır: Deniz ürünleri, balık,et, kuruyemiş, kabak çekirdeği, susam, buğday, kepekli tahıllar.

 

 

Magnezyum

Magnezyum beden ve ruh sağlığı için gerekli bir mineraldir.Uykusuzluk, anksiyete, hiperaktivite, panik atak, fobi, stres ve depresyonu önler.

 

Magnezyum açısından zengin gıdalar: Süt ve peynir, deniz ürünleri, havyar, kırmızı et, kabak çekirdeği, kinoa, yeşil yapraklı sebzeler, armut

 

Depresyonu tedavi etmek için otlar, vitaminler veya takviyeleri kullanmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza veya psikiyatrınıza danışın.

 

Bu tedavilerin çoğu vaat ediyor, ancak bazıları yan etkilere neden oluyor. Bu yan etkilerin bazıları ve komplikasyonları çok ciddi. Doktorunuz, bu alternatif tedavilerden birinin sizin için doğru olup olmadığını karar vermenize yardımcı olabilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ