Deniz Yosunu Nedir,Ne işe Yarar,Faydaları Nelerdir? | diyetz

  Deniz Yosunu Nedir, Ne işe Yarar, Faydaları Nelerdir?

   

  Deniz yosunu, denizde yetişen alg formlarıdır. Okyanus yaşamı için bir besin kaynağıdır ve kırmızıdan yeşile, kahverengiden siyaha kadar değişen renkte bulunmaktadır.

  Genellikle dünyanın dört bir yanındaki kıyı şeritlerinde bulunur ancak en çok Japonya, Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde yenir.

  Çok yönlüdür ve suşi, çorbalar, salatalar, besin takviyeleri ve smoothie’ler de dahil birçok yiyecekte kullanılır. Dahası, oldukça besleyicidir.

  Bu yazıda “deniz yosunu nedir, ne işe yarar”, “deniz yosunu yenir mi”, “deniz yosunu kullanımı faydaları”, “deniz yosunu neye iyi gelir” hakkında bilgi verilecektir.

  Deniz yosunu türleri

  – Nori

  – Varek

  Wakame

  – Kelp

  – Kombu

  – Dulse

  Spirulina ve chlorella gibi mavi-yeşil algler

   

   

  Deniz Yosunu Faydaları

   

  İyot ve tirozin içerir

  Tiroid bezi, insan vücudunda büyümeye, enerji üretimine, üremeye ve hasar görmüş hücreleri onarmaya yardımcı olmak için hormonları serbest bırakır.

  Tiroid, hormon yapmak için iyottan yararlanır. Yeterince iyot olmadan, zamanla kilo değişiklikleri, yorgunluk veya şişlik gibi semptomlar görülmeye başlar.

  Deniz yosunu, konsantre miktardaki iyotu okyanustan emebilme özelliğine sahiptir ve çok yüksek oranda iyot içerir.

  İyot içeriği, türüne, geliştiği yere ve nasıl işlendiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir.  Aşağıda üç farklı kurutulmuş deniz yosununun ortalama iyot içeriği bulunmaktadır:

   

   – Nori: gram başına 37 mcg (RDI’nın % 25’i)

  – Wakame: gram başına 139 mcg (RDI’nın % 93’ü)

   – Kelp: gram başına 2523 mcg (RDI’nın % 1,682’si)

  Ayrıca tiroit bezinin işini düzgün bir şekilde yapmasına yardımcı olan tirozin adı verilen bir amino asit içerir.

   

   

  kurutulmuş deniz yosunu

   

   

  Vitamin ve mineral içeriği

  Her deniz yosunu türü benzersiz bir besin grubudur. Kurutulmuş deniz yosunu tüketmek, sadece yemeklere lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda vitamin ve mineral alımını da artırır. 1 yemek kaşığı (7 gram) kuru spirulina aşağıdakileri sağlar:

   

  Kalori: 20

  Karbonhidrat: 1.7 gram

  Protein: 4 gram

  Yağ: 0.5 gram

  Lif: 0.3 gram

  Riboflavin: RDI’nın % 15’i

  Tiamin: RDI’nın % 11’i

  Demir: RDI’nın % 11’i

  Manganez: RDI’nın % 7’si

  Bakır: RDI’nın % 21’i

   

  Ayrıca folat, çinko, sodyum, kalsiyum ve magnezyum ile birlikte küçük miktarlarda A, C, E ve K vitaminleri içerir. Spirulina ve chlorella gibi bazı yosunlarda bulunan protein, tüm temel amino asitleri içerir.

   

   

  Antioksidanlar içerir

  A, C ve E antioksidan vitaminleri içermenin yanı sıra, deniz yosunu, flavonoidler ve karotenoidler dahil olmak üzere çok çeşitli yararlı bitki bileşiklerine sahiptir. Bunlar vücut hücrelerini serbest radikal hasarından korur.

   

   

  Bağırsak sağlığına faydalıdır

  Bağırsak bakterileri sağlık konusunda çok büyük bir rol oynar.  “İyi” ve “kötü” bağırsak bakterilerinde bir dengesizlik, hastalığa yol açabilir.

  Deniz yosunu, bağırsak sağlığına faydalı olduğu bilinen mükemmel bir lif kaynağıdır.

  Lif, deniz yosununun kuru ağırlığının yaklaşık % 25-75’ini oluşturabilir. Bu, çoğu meyve ve sebzenin lif içeriğinden daha yüksektir.

  Lif mideden sindirilmeden geçtiği için, kalın bağırsaktaki bakteriler için bir besin kaynağı olarak kullanılır.

   

   

  Deniz yosunu ile zayıflama

  Deniz yosunu, kalorisi olmayan bir çok lif içerir. Bu lifler midenin boşalmasını yavaşlatabilir. Yani uzun süre tok hissetmeyi sağlar.

  Kilo verdirmeye yardımcı etkileri olduğu da düşünülmektedir. Özellikle, çeşitli hayvan çalışmaları, fukoksantin denilen deniz yosunundaki bir maddenin vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

   

   

  Kalp hastalığı riskini azaltır

  Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir. Riski artıran faktörler arasında yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara ve fiziksel olarak hareketsizlik veya fazla kilolu olma bulunur.

  Deniz yosunu kan kolesterol seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

  Kalp hastalığına, aşırı kan pıhtılaşması da neden olabilir. Deniz yosunu, kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilecek fukanlar adı verilen karbonhidratlar içerir.

   

   

  Tip 2 diyabet riskini azaltır

  Diyabet önemli bir sağlık sorunudur. Vücut zaman içinde kan şekeri seviyesini dengeleyemediğinde ortaya çıkar. Deniz yosunu, diyabet riski taşıyan kişileri destekleme konusundaki faydaları için araştırılmaktadır.

  60 Japonla yapılan sekiz haftalık bir çalışma, kahverengi deniz yosunundaki bir fuksoksinin, kan şekeri kontrolünü geliştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

   

   

  Deniz Yosunu Zararları

  Çok sağlıklı bir besin olsa da, fazla tüketmenin bazı potansiyel tehlikeleri olabilir.

   

   

  Aşırı İyot

  Deniz yosunu çok fazla ve potansiyel olarak tehlikeli miktarda iyot içerebilir. Ancak suda çözünür olduğundan dolayı,  pişirme ve işleme süreci iyot içeriğini etkiler.

  Örneğin, kelp 15 dakika kaynatıldığında, iyot içeriğinin % 90’ını kaybedebilir. Tiroid için ilaç alanlar doktorlarıyla konuşmadan deniz yosunu tüketmemelidir.

   

   

  Ağır Metal Yük

  Deniz yosunu, mineralleri konsantre miktarlarda emebilir ve depolayabilir. Kadmiyum, cıva ve kurşun gibi büyük miktarlarda toksik ağır metaller içerebileceğinden, sağlık riski oluşturur.

  Deniz yosununu düzenli olarak tüketiyorsanız, zamanla vücutta ağır metal birikmesi tehlikesi vardır. Önemli miktarda ağır metal içermesi daha az olası olduğundan, organik çeşitleri tercih edin.

   

   

  Deniz yosunu alerjisi

  Nadir olmasına rağmen, bazı insanlar deniz yosunu yediğinde veya dokunduğunda alerji gelişebilir. Belirtileri tehlikeli olabilir.

  Deniz yosunu ile, özellikle zehirli türleri ile temas ettikten birkaç dakika sonra kırmızı, kaşıntılı döküntüler ortaya çıkabilir.

  Deniz yosunu alerjiniz varsa, bunu yediğinizde ağızda kaşıntı, karın krampları, kusma, ishal veya boğazda sıkışma olabilir.

  Evde hafif alerji semptomları tedavi edilebilir. Kalamin losyonu gibi yatıştırıcı bir krem ​​hafif döküntü ve cilt iltihabını gidermeye yardımcı olabilir.

  Şiddetli durumlarda ise doktor oral steroid de verebilir.  Bu alerji temastan kaynaklanıyorsa, toksinlerin cilt yüzeyinden uzaklaşması için etkilenen bölgeyi su ve sabunla iyice yıkayın.

   

   

  Deniz yosunu nasıl kullanılır?

  Kültürümüzde çok fazla yeri olmayan bu sağlıklı besin, birçok bölgede suşi, sebze çorbaları, salata gibi bazı yemek tariflerinde kullanılmaktadır.

  Taze olarak tüketmeyenler, deniz yosununun faydalarından yararlanmak için deniz yosunu hapı, ekstraktı, tableti, kapsülü, yağı ve özü şeklinde de satılmaktadır. Spirulina, chlorella gibi çeşitleri toz deniz yosunu şeklinde bulunmaktadır.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ