Deniz Yosununun Şaşırtıcı Faydaları

 

 

Deniz yosunu veya deniz sebzeleri denizde yetişen alg formlarıdır.

 

Okyanus yaşamı için bir besin kaynağıdır ve kırmızıdan yeşile, kahverengiden siyaha kadar değişen renkte bulunmaktadır.

 

Deniz yosunu genellikle dünyanın dört bir yanındaki kıyı şeritlerinde bulunur ancak en çok Japonya, Kore ve Çin gibi Asya ülkelerinde yenir.

 

Çok yönlüdür ve suşi, çorbalar ve salatalar, besin takviyeleri ve smoothie’ler de dahil birçok yemekte kullanılabilir.

 

Dahası, deniz yosunu oldukça besleyicidir. İşte deniz yosununun 7 destekli faydaları…

 

 

Tiroid Fonksiyonunu Destekleyen İyot ve Tirozin İçerir

Tiroid beziniz, vücudunuzdaki büyümeyi, enerji üretimini, üremeyi ve hasar görmüş hücreleri onarmaya yardımcı olmak için hormonları serbest bırakır.

 

Tiroidiniz hormon yapmak için iyottan yararlanır. Yeterince iyot olmadan, zamanla kilo değişiklikleri, yorgunluk veya şişlik gibi semptomlar görmeye başlayabilirsiniz.

 

İyot için önerilen alım (RDI) günde 150 mcg’dir.

 

 

Deniz yosunu, konsantre miktardaki iyotu okyanustan emebilme özelliğine sahiptir.

 

İyot içeriği, türüne, geliştiği yere ve nasıl işlendiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Aslında, kurutulmuş bir deniz yosunu tabakası RDI’nın % 11–1,989’unu içerebilir.

 

Aşağıda üç farklı kurutulmuş deniz yosununun ortalama iyot içeriği bulunmaktadır:

 

 • Nori: gram başına 37 mcg (RDI’nın % 25’i)
 • Wakame: gram başına 139 mcg (RDI’nın % 93’ü)
 • Kelp: gram başına 2523 mcg (RDI’nın % 1,682’si)

 

Kelp, iyot en iyi kaynaklarından biridir. Sadece bir çay kaşığı (3.5 gram) kurutulmuş kelp RDI’nın 59 katını içerebilir.

 

Deniz yosunu ayrıca tiroit bezinin işini düzgün bir şekilde yapmasına yardımcı olan iki ana hormon yapmak için iyotun yanında kullanılan tirozin adı verilen bir amino asit içerir.

 

 

Vitamin ve Minerallerin İyi Kaynağıdır

Her deniz yosunu türü benzersiz bir besin grubudur. Kurutulmuş deniz yosunu tüketmek, sadece yemeğinize tat, doku ve lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda vitamin ve mineral alımını da artırır.

 

Genellikle, 1 yemek kaşığı (7 gram) kurutulmuş spirulina aşağıdakileri sağlayabilir:

 

 • Kalori: 20
 • Karbonhidrat: 1.7 gram
 • Protein: 4 gram
 • Yağ: 0.5 gram
 • Fiber: 0.3 gram
 • Riboflavin: RDI’nın % 15’i
 • Tiamin: RDI’nın % 11’i
 • Demir: RDI’nın % 11’i
 • Manganez: RDI’nın % 7’si
 • Bakır: RDI’nın % 21’i

 

Deniz yosunu ayrıca folat, çinko, sodyum, kalsiyum ve magnezyum ile birlikte küçük miktarlarda A, C, E ve K vitaminleri içerir.

 

Spirulina ve chlorella gibi bazı yosunlarda bulunan protein , tüm temel amino asitleri içerir.

 

Deniz yosunu da iyi bir omega-3 yağları ve B12 vitamini kaynağı olabilir. Kurutulmuş yeşil ve mor deniz yosununun önemli miktarda B12 vitamini içerdiği bilinmektedir. Bir çalışmada, sadece 4 gram nori yosununda 2.4 mcg B12 vitamini bulundu.

 

Ancak vücudunuzun B12 vitamini emilimini ve kullanmasını deniz yosundan alıp alamayacağınız konusunda devam eden bir tartışma var.

 

 

Çeşitli Koruyucu Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar vücudunuzda serbest radikaller denen daha az reaktif olan dengesiz maddeler yapabilirler. Bu, hücrelerinize zarar verme olasılığını azaltır.

 

Ayrıca, fazla serbest radikal üretimi, kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli hastalıkların altında yatan bir neden olarak kabul edilir.

 

A, C ve E antioksidan vitaminleri ihtiva etmenin yanı sıra, deniz yosunu flavonoidler ve karotenoidler dahil olmak üzere çok çeşitli yararlı bitki bileşimlerine sahiptir. Bunlar vücut hücrelerini serbest radikal hasarından korur.

 

Bir çok araştırma, fukoksantin denilen özel bir karotenoza odaklandı. Bu, wakame gibi kahverengi alglerde bulunan ana karotenoid’dir ve E vitamini olarak antioksidan kapasitesinin 13.5 katına sahiptir.

 

Fukoksantinin, hücre zarlarını A vitaminden daha iyi koruduğu belirtilmektedir. Vücut her zaman fukoksantini iyi emmezken, yağ ile birlikte tüketerek emilim artırılabilir.

 

 

Bağırsak Sağlığınızı Destekleyebilen Lif ve Polisakkaritler Sağlar

Gut bakterileri sağlığınızda çok büyük bir rol oynar. Vücudunuzda insan hücrelerine göre daha fazla bakteri hücreniz olduğu tahmin edilmektedir.

 

“İyi” ve “kötü” bağırsak bakterilerinde bir dengesizlik, hastalığa yol açabilir.

 

Deniz yosunu, bağırsak sağlığını teşvik ettiği bilinen mükemmel bir lif kaynağıdır.

 

Deniz yosununun kuru ağırlığının yaklaşık % 25-75’ini oluşturabilir. Bu, çoğu meyve ve sebzenin lif içeriğinden daha yüksektir.

 

Lif sindirime direnebilir ve bunun yerine kalın bağırsağınızdaki bakteriler için bir besin kaynağı olarak kullanılabilir.

 

Ek olarak, sülfatlanmış polisakkaritler olarak adlandırılan deniz yosununda bulunan özel şekerlerin “iyi” bağırsak bakterilerinin büyümesini arttırdığı gösterilmiştir.

 

Bu polisakkaritler, bağırsaklarınızı kaplayan hücrelere destek ve beslenmeyi sağlayan kısa zincirli yağ asitleri (SCFA) üretimini de artırabilir.

 

 

Tokluk Vererek Kilo Kaybı Sağlar

Deniz yosunu herhangi bir kalorisi olmayan bir çok lif içerir.

 

Deniz yosunundaki lif midenin boşalmasını yavaşlatabilir. Bu, daha uzun süre daha tok hissetmenize yardımcı olur.

 

Deniz yosunun kilo verdirmeye yardımcı etkileri olduğu düşünülmektedir. Özellikle, çeşitli hayvan çalışmaları, fukoksantin denilen deniz yosunundaki bir maddenin vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Bir hayvan çalışması, fukoksantin tüketen sıçanların kilo verdiklerini, kontrol grubu sıçanların vermediklerini bulmuştur.

 

Sonuçlar, fukoksantinin sıçanlarda yağ metabolize eden bir proteinin ekspresyonunu arttırdığını göstermiştir.

 

Diğer hayvan çalışmaları benzer sonuçlar buldu. Örneğin, fukoksantinin, sıçanlarda kan şekeri seviyesini önemli ölçüde azalttığı ve ayrıca kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Hayvan çalışmalarındaki sonuçlar çok umut verici görünmesine rağmen, bu bulguları doğrulamak için insan çalışmalarının yapılması önemlidir.

 

 

Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenidir.Riski artıran faktörler arasında yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara ve fiziksel olarak inaktif veya fazla kilolu olma bulunur.

 

İlginçtir, deniz yosunu kan kolesterol seviyenizi azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Sekiz haftalık bir çalışma, yüksek kolesterollü sıçanları % 10 dondurularak kurutulmuş deniz yosunuyla zenginleştirilmiş yüksek yağlı bir diyetle besledi. Sıçanlarda % 40 daha düşük kolesterol,% 36 daha düşük LDL kolesterol ve % 31 daha düşük trigliserit düzeyleri bulundu.

 

Kalp hastalığına aşırı kan pıhtılaşması da neden olabilir. Deniz yosunu, kanın pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilecek fukanlar adı verilen karbonhidratlar içerir.

 

Aslında, bir hayvan çalışması, deniz yosunlarından ekstrakte edilen fukanların, pıhtılaşmayı önleyici bir ilaç olarak etkili bir şekilde kanın pıhtılaşmasını engellediğini bulmuştur.

 

Araştırmacılar ayrıca deniz yosunu içinde peptitlere bakmaya başlıyorlar. Hayvanlardaki ilk çalışmalar, bu protein benzeri yapıların vücudunuzdaki kan basıncını artıran bir yolun bir kısmını tıkayabildiğini göstermektedir.

 

Bununla birlikte, bu sonuçları doğrulamak için büyük ölçekli insan çalışmaları gerekmektedir.

 

 

Kan Şekeri Kontrolünü Geliştirerek, Tip 2 Diyabet Riskinizi Azaltmaya Yardımcı Olur

Diyabet önemli bir sağlık sorunudur.nVücudunuz zaman içinde kan şekeri seviyenizi dengeleyemediğinde ortaya çıkar.

 

2040 yılına gelindiğinde, dünya çapında 642 milyon insanın tip 1 veya tip 2 diyabet olması beklenmektedir.

 

İlginç bir şekilde, deniz yosunu, diyabet riski taşıyan kişileri desteklemenin yeni yolları için bir araştırma odağı haline gelmiştir.

 

60 Japonla yapılan sekiz haftalık bir çalışma, kahverengi deniz yosunundaki bir fuksoksinin, kan şekeri kontrolünü geliştirmeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

 

Katılımcılar ya 0 mg, 1 mg ya da 2 mg fukoksantin içeren yerel bir deniz yosunu yağı aldı. Çalışma, 2 mg fukoksantin alanların kan şekeri düzeylerini 0 mg alan gruba göre arttığını buldu.

 

Çalışmada, genellikle tip 2 diyabete eşlik eden insülin direncine genetik yatkınlığı olanlarda kan şekeri düzeylerinde ek gelişmeler kaydedildi.

 

Dahası, alginat denilen deniz yosunundaki başka bir madde, yüksek şekerli bir yiyecekle beslendikten sonra hayvanlarda kan şekeri iniş çıkışlarını önledi. Aljinatın, şekerin kan dolaşımına emilimini azaltabileceği düşünülmektedir.

 

 

Deniz Yosununun Olası Tehlikeleri

Deniz yosunu çok sağlıklı bir besin olarak görülse de, çok fazla tüketmenin bazı potansiyel tehlikeleri olabilir.

 

Aşırı İyot

Deniz yosunu çok büyük ve potansiyel olarak tehlikeli miktarda iyot içerebilir.

 

İlginçtir ki, Japon halkının yüksek iyot alımı dünyanın en sağlıklı insanlarından biri olmasının bir nedeni olarak kabul edilir.

 

Bununla birlikte, Japonya’da günlük ortalama iyot alımının 1.000-3.000 mcg (RDI’nın% 667-2.000’si) olduğu tahmin edilmektedir. Bu, her gün deniz yosunu tüketenler için bir risk oluşturmaktadır, çünkü 1,100 mcg iyot yetişkinler için tolere edilebilir üst sınırdır.

 

Neyse ki, Asya kültürlerinde deniz yosunu, genellikle tiroid bezinin iyot alımını engelleyebilecek gıdalarla yenir. Bu gıdalar, guatrojenler olarak bilinir ve brokoli, lahana ve Çin lahanası gibi gıdalarda bulunur.

 

Ek olarak, deniz yosununun suda çözünebilir olduğunu, pişirme ve işleme sürecinin iyot içeriğini etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Örneğin, kelp 15 dakika kaynatıldığında, iyot içeriğinin % 90’ını kaybedebilir.

 

Yüksek miktarda deniz yosunu tiroid fonksiyonunu etkileyebilir ve fazla iyot semptomları genellikle yeterli iyot belirtileriyle aynıdır.

 

Çok fazla iyot tükettiğinizi ve boyun bölgesinde şişlik veya kilo dalgalanmaları gibi semptomlar yaşadığınızı düşünüyorsanız, iyot açısından zengin gıdaların alımını azaltın ve doktorunuzla konuşun.

 

Ağır Metal Yük

Deniz yosunu mineralleri konsantre miktarlarda emebilir ve depolayabilir.

 

Bu, deniz yosununun kadmiyum, cıva ve kurşun gibi büyük miktarlarda toksik ağır metaller içerebileceğinden, sağlık riski oluşturur.

 

Bununla birlikte, deniz yosunundaki ağır metal içeriği çoğu ülkede maksimum konsantrasyon tahsislerinin altında kalmaktadır.

 

Yakın tarihli bir çalışmada Asya ve Avrupa’dan 8 farklı deniz yosunundaki 20 metalin konsantrasyonu analiz edildi. Her bir deniz yosununun 4 gramında kadmiyum, alüminyum ve kurşun düzeylerinin ciddi bir sağlık riski oluşturmadığı bulunmuştur.

 

Bununla birlikte, deniz yosununu düzenli olarak tüketiyorsanız, zamanla vücudunuzda ağır metal birikmesi potansiyeli vardır. Mümkünse, önemli miktarda ağır metal içermesi daha az olası olduğundan, organik deniz yosunu satın alın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: