Deniz Tarağı: Fayda ve Zararları | diyetz

Deniz Tarağı: Fayda ve Zararları

 

 

Deniz tarağı, tüm dünyada yenen bir çeşit kabuklu deniz ürünüdür.

 

Tuzlu su ortamlarında yaşarlar ve çok sayıda ülkenin kıyılarında bulunan balıkçılar tarafından yakalanırlar.

 

Renkli kabuklarının içindeki addüktör kasları yenilebilir ve deniz ürünleri olarak satılır. Doğru şekilde hazırlandıklarında, hafif tatlı bir lezzete ve yumuşak bir dokuya sahiptirler.

 

Deniz tarağı son derece besleyicidir ve etkileyici sağlık faydalarına sahiptir. Bununla birlikte, bu deniz ürünü için genellikle olası alerjik reaksiyonlar ve ağır metallerin birikmesinden dolayı tüketimi konusunda endişe duyulmaktadır.

 

Bu yazıda deniz tarağı yemenin hem sağlık yararları hem de olası tehlikeleri hakkında detaylı bir şekilde bilgi verilmektedir.

 

 

Son derece besleyicidir

Diğer birçok balık ve kabuklu deniz hayvanı gibi, deniz tarağı da etkileyici bir beslenme profiline sahiptir.

 

85 gram buğulanmış deniz tarağı şu besin öğelerine sahiptir:

 

 • Kalori: 94

 

 • Karbonhidrat: 0 gram

 

 • Yağ: 1.2 gram

 

 • Protein: 19.5 gram

 

 • Omega-3 yağ asitleri: 333 mg

 

 • B12 Vitamini: Önerilen günlük değerin % 18’i (DV)

 

 • Kalsiyum: DV’nin% 9’u

 

 • Demir: DV’nin% 15’i

 

 • Magnezyum: DV’nin% 12’si

 

 • Fosfor: DV’nin% 27’si

 

 • Potasyum: DV’nin% 12’si

 

 • Çinko: DV’nin% 18’i

 

 • Bakır: DV’nin% 12’si

 

 • Selenyum: DV’nin% 33’ü

 

 

 

 

Deniz tarağı, selenyum, çinko ve bakır dahil olmak üzere birçok iz mineralinin mükemmel bir kaynağıdır. Bu mineraller insan sağlığı için önemlidir ancak bazı insanlarda bunlar eksik olabilir.

 

Yeterli selenyum alımı, sağlıklı bir bağışıklık sistemini ve uygun tiroid fonksiyonunu destekler. Çinko, beyin fonksiyonu ve sağlıklı büyüme için gereklidir ve bakır diyabet ve kalp hastalığına karşı koruma sağlar.

 

Deniz tarağı tüketimi de dahil olmak üzere, bu önemli eser mineralleri almak, yüksek kaliteli protein ve anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri sağlar.

 

 

Kilo kaybına yardımcı olabilir

Düşük kalorili ve protein oranı yüksek bir besin olan deniz tarağı kilo vermeye çalışanlara dost bir yiyecektir.

 

Araştırmalar, orta dereceli protein alırken toplam kalori alımını azaltmasından dolayı kilo kaybını destekleyebileceğini göstermektedir.

 

Deniz tarağının 85 gramlık porsiyonu 20 gram protein sağlar.

 

Protein, insanların kalori alımını azalmaya yol açabilecek şekilde tok hissetmelerine yardımcı olur. Dahası, metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzun daha fazla enerji yakmasını sağlar.

 

773 kişide yapılan 26 haftalık bir çalışmada, yüksek proteinli bir diyete katılanların (günlük kalorinin% 25’i), düşük proteinli diyete kıyasla (% 13’ü günlük kaloriye kıyasla) % 5 daha fazla vücut ağırlığı kaybettikleri bulunmuştur.

 

Ek olarak, düşük protein grubu, ortalama 1,01 kg almıştır.

 

 

Beyin ve sinir sistemi için faydalıdır

Deniz tarağı, beyin ve sinir sistemi için önemli olan belirli besinler içerir.

 

84 gramlık deniz tarağı porsiyonu, hem B12 vitamini hem de çinko için günlük gereksinimlerinizin % 18’ini ve 300 mg’lık omega-3 yağ asitleri sağlar.

 

Bu besin maddelerinin yeterli miktarları, sinir sisteminin gelişimi için önemlidir ve Alzheimer gibi zihinsel durumları önleyebilir.

 

Bir çalışmada, gebelikte B12 vitamini düzeylerinin düşük olduğu kadınlardan doğan bebeklerin dokuz yıl sonra beyin fonksiyonlarını yavaşlattığı bulunmuştur.

 

Bir başka çalışma, B12 ile takviye edilmenin homosistein seviyelerini% 30 oranında azaltabildiğini ve beyin fonksiyonunu geliştirdiğini gösterdi. Çok fazla homosistein, hafif mental yetmezlik riskini artırabilir.

 

Çinko beyin sağlığı için önemli bir mineraldir. Sıçanlarda yapılan 6 aylık bir çalışmada, kandaki çinko düzeylerindeki % 20’lik bir azalmanın, Alzheimer ile ilişkili olanlarla birlikte zihinsel ve hafıza sorunlarına yol açtığını göstermiştir.

 

B12 vitamini ve çinkoya ek olarak, omega-3 yağ asitleri de beyin sağlığı ve gelişimi için birçok fayda sağlar.

 

Araştırmalar, annelerinin beslenmesiyle yeteri kadar omega-3 yağ asidi almayan bebeklerin dikkat eksikliği ve psikiyatrik tanılar geliştirme riski taşıyabileceğini göstermiştir.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

Deniz tarağı, kalbinizi sağlıklı tutan iki besin maddesi olan magnezyum ve potasyum içerir.

 

Her ikisi de kan damarlarınızı rahatlatıcı bir rol oynar. Bu nedenle, bu vitaminlerin vücutta yeterli seviyeleri kan basıncını azaltarak kalp hastalığını önleyebilir.

 

Kanda magnezyumun düşük seviyede olması ile atriyal fibrilasyon (düzensiz kalp atışı), yüksek tansiyon ve diğer kalp sorunları ilişkili bulunmuştur.

 

9000’den fazla kişi ile yapılan bir çalışma, 0.80 mmol / L’nin altında, magnezyum seviyelerine sahip olanların, sırasıyla, kalp hastalığı ve kalp krizinden, ölme riskinin % 36 ve% 54 daha fazla olduğu bulundu.

 

 

Bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir

Bazı insanlar deniz tarağı gibi balık ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı alerjiktir.

 

18 yaşın altındaki ABD’li çocukların % 0.6’sının bir veya daha fazla balık türüne karşı alerjisi vardır. Bazı çalışmalarda, her yaştaki insanlarda kabuklu deniz ürünleri alerjileri için % 10.3 gibi yüksek bir oranda yaygınlık görülmüştür.

 

Aslında, kabuklu deniz ürünleri en yaygın gıda alerjenlerinden biridir. Bu tip alerji genel olarak yetişkinlikte gelişir ve kişinin tüm yaşamı boyunca sürer.

 

Deniz tarağı; istiridye, midye, yengeç, ıstakoz ve karidesten daha az alerjik reaksiyona neden olur. Kabuklu deniz hayvanlarına alerjisi olan bazı kişiler sadece bir grup deniz ürününe tepki verirken diğer tiplere tolerans gösterebilirler.

 

Kabuklu deniz ürünleri alerjisi, bağışıklık sisteminizin protein tropomiyozine tepki göstermesinin sonucunda oluşur.

 

Kabuklu deniz hayvanlarına alerjik reaksiyon belirtileri arasında şunlar yer alır:

 

 • Hazımsızlık, ishal ve kusma

 

 • Boğazın kasılması ve yutma güçlüğü

 

 • Bütün vücutta ortaya çıkan ürtiker

 

 • Nefes darlığı ve öksürük

 

 • Dil ve dudakların şişmesi

 

 • Mavi veya soluk cilt

 

 • Baş dönmesi ve zihinsel karışıklık

 

Bazı durumlarda, insanlar gıda alerjisi soncu hemen tedavi gerektiren anafilaktik şok adı verilen yaşamı tehdit eden bir reaksiyon yaşayabilirler.

 

 

Ağır metaller içerebilir

Çevrelerine bağlı olarak, deniz tarağı civa, kadmiyum, kurşun ve arsenik de dahil olmak üzere ağır metaller içerebilir.

 

Vücuttaki ağır metal birikmesi tehlikelidir.

 

Arseniğe kronik olarak maruz kalma, kanser gelişmesine bağlıyken, kurşun birikmesi bazı organlarda ciddi hasara neden olabilir.

 

Cıva zehirlenmesi beyin fonksiyonlarının azalmasına, hafıza sorunlarına ve depresyona yol açar. Son olarak, çok fazla kadmiyum, önemli derecede böbrek hasarına neden olur.

 

Her ağır metalin aşırı miktarda vücuda girmesinin farklı riskleri vardır. Vücudunuz ağır metalleri çıkaramadığından, gıda, su ve çevre kaynaklarından maruz kalmayı sınırlandırmak önemlidir.

 

Ne yazık ki, deniz tarağı ve diğer balıklar değişik miktarlarda ağır metaller içerebilir.

 

İspanya’daki konserve deniz taraklarıyla ilgili araştırmalar kurşun, cıva ve kadmiyum içerdiğini gösterdi. Kurşun ve cıva seviyeleri önerilen günlük maksimum seviyenin oldukça altındayken, kadmiyum miktarı maksimum seviyeye yakındı.

 

Kanada kıyılarındaki deniz tarakları üzerine yapılan bir başka çalışma, kadmiyum düzeylerinin bazı bölgelerde günlük insan tüketimi için tavsiye edilen maksimum değerin neredeyse iki katı olduğunu göstermiştir.

 

Deniz taraklarında ağır metal konsantrasyonları üzerine yapılan az sayıdaki çalışma, yerel bölgeye göre farklılık gösterebildiğini, ancak çoğu fermentasyonun kadmiyum oranının yüksek olduğunu göstermektedir.

 

Ayrıca araştırmalar birikmiş metallerin miktarlarının da deniz taraklarının farklı bölümleri arasında değişebileceğini göstermektedir. Bazı metaller, yenilenemeyen organlarda birikebilir ve bu nedenle insan tüketimi için bir endişe kaynağı olmayacaktır.

 

 

Deniz tarağı yemeli misiniz?

Birçok sağlık yararları nedeniyle, deniz tarağı tüketimi faydalıdır.

 

Son derece besleyici, protein bakımından zengin ve düşük kalorilidir. Ancak, kabuklu deniz ürünleri alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

 

Yakalandıkları yere bağlı olarak, deniz kabukları değişen seviyelerde ağır metal ve diğer kirletici maddeleri içerebilir.

 

Bazı kişiler, yaşlı yetişkinler, çocuklar, hamile ve emziren kadınlar veya genel olarak çok fazla balık yiyenler de dahil olmak üzere deniz tarağından kaçınmalıdır.

 

Eğer alerjisi olmayan ve aşırı ağır metal tüketimi hakkında endişelenmenize gerek olmayan, sağlıklı bir yetişkinseniz, deniz tarağı yemek güvenli olabilir.

 

Sonuç olarak;

Deniz tarağı, kalp ve beyin sağlığını destekleyen protein ve besinler açısından zengindir.

 

Cıva, kurşun ve kadmiyum gibi belirli ağır metalleri bünyelerinde barındırabilirler ancak genel olarak güvenli kabul edilirler.

 

Alerjik değilseniz veya hamilelik sırasında olduğu gibi balık tüketimi konusunda dikkatli olmanız gerekmiyorsa, deniz tarağı tüketmemek için bir sebep görünmüyor.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ