Deniz Hıyarı Nedir, Yenir mi? Faydaları ve Zararları

  Deniz Hıyarı Nedir, Yenir mi? Faydaları ve Zararları

  Deniz hıyarı ya da diğer adıyla deniz salatalığı pek aşina olduğumuz bir gıda olmasa da, birçok Asya kültüründe uzun zaman önce yer bulmuştur.

  Dünyanın her yerinde deniz tabanlarında yaşarlar ancak en büyük nüfus Pasifik Okyanusu’nda bulunur.

  Çoğu deniz hıyarı büyük solucanlara veya tırtıllara benzer ve yumuşak, boru şeklinde gövdelere sahiptir. Dalgıçlar tarafından toplanır veya büyük, yapay havuzlarda ticari olarak yetiştirilirler.

  Mutfak kullanımına ek olarak, geniş çeşitlilikteki rahatsızlıkları tedavi etmek için geleneksel halk tıbbında deniz hıyarı kullanılmaktadır.

  Deniz Hıyarı Nasıl Kullanılır?

  Deniz hıyarı yüzyıllardır Asya ve Orta Doğu ülkelerinde gıda kaynağı ve tıbbi madde olarak kullanılmaktadır. Aslında, 170 yıldan fazla bir süredir Pasifik adalarından avlanırlar.

  Bu sülük benzeri hayvanlar, taze ya da çeşitli yemeklerde kurutularak kullanılır ve kurutulmuş hali en yaygın olarak kullanılan şeklidir.

  Deniz hıyarı çiğ, turşu veya kızartılmış olarak da yenebilir.

  Kaygan bir dokuya sahiptir ve yumuşak tadı vardır, bu yüzden genellikle etler, diğer deniz mahsulleri veya baharatlar gibi diğer maddelerden gelen lezzetle harmanlanır.

  Genellikle Çin lahanası, kış kavunu ve shiitake mantarı gibi yiyeceklerle birleştirilir.

  Deniz hıyarı şifa özellikleri olduğuna inanılan ve artrit, kanser, sık idrara çıkma ve iktidarsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde geleneksel Çin tıbbında kullanılır.

  Geleneksel Çin tıbbında, deniz hıyarı ve deniz hıyarı takviyeleri ile aşılanmış kremler, tentürler, yağlar ve kozmetikler popülerdir.

  Deniz Hıyarı Besin Değeri

  Deniz hıyarı mükemmel bir besin kaynağıdır. 112 gram deniz hıyarı şu besin öğelerini içerir:

  Kalori: 60

  Protein: 14 gram

  Yağ: Bir gramdan az

  A vitamini: RDI’nın % 8’i

  B2 (Riboflavin)Vitamini: RDI’nın % 60’ı

  B3 (Niasin)Vitamini: RDI’nın % 16’sı

  Kalsiyum: RDI’nın % 4’ü

  Magnezyum: RDI’nın % 4’ü

  Deniz hıyarının kalorisi ve yağ miktarı çok düşüktür ve protein bakımından yüksek olup, kilo vermeye yardımcı bir gıdadır.

  Ayrıca sağlığınız için iyi olan antioksidanlar dahil birçok güçlü madde içerir.

  Deniz hıyarı protein bakımından yüksektir, çoğu tür % 41-63 protein içerir.

  Protein kaynaklarını yemeklere ve atıştırmalıklara eklemek, midenin boşalmasını yavaşlatmak suretiyle tok tutmaya yardımcı olur.

  Bu, daha az yemeye ve kan şekeri seviyesini stabilize etmeyi sağlar.

  Deniz hıyarı gibi protein bakımından zengin besinler, kan şekerini kontrol altına almak isteyen diyabetli insanlar için özellikle yararlıdır.

  Ayrıca, protein bakımından zengin beslenme tarzı, kalp sağlığına yararlıdır, kan basıncını düşürür ve kemik yoğunluğunu iyileştirir.

  Deniz Hıyarının Yararları Nelerdir?

  Faydalı bileşenler içerir

  Deniz hıyarı sadece protein, vitamin ve minerallerle yüklü değildir aynı zamanda genel sağlığa yararlı olabilecek birkaç madde içerir.

  Örneğin, vücuttaki inflamasyonu azalttığı bilinen fenol ve flavonoid antioksidanlar içerir.

  Bu maddelerden zengin beslenme, Alzheimer hastalığı gibi kalp hastalığı ve nörodejeneratif durumlar dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın riskinin azalmasına yardımcı olur.

  Deniz hıyarı anti-fungal, anti-tümör ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere sahip olan triterpen glikozitleri olarak adlandırılan bileşikler açısından zengindir.

  Dahası, bu deniz hayvanları, kıkırdak ve kemikte bulunan insan bağ dokusunun önemli bir bileşeni olan kondroitin sülfatı çok yüksek oranda bünyesinde barındırır.

  Kondroitin sülfat içeren gıdalar ve takviyeler, osteoartrit gibi eklem hastalıkları olanlara fayda sağlar. 

  Kanserle mücadele özelliklerine sahiptir

  Deniz hıyarı, kanser hücrelerine karşı savaştığı gösterilen sitotoksin adı verilen madde içerir.

  Örneğin, bir test tüpü çalışması, Vietnam’dan çıkarılan deniz hıyarında bulunan triterpen diglikozitlerinin meme kanseri, prostat ve cilt kanseri hücreleri de dahil olmak üzere beş tür kanser hücresi üzerinde toksik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

  Bir başka çalışmada deniz hıyarından türeyen bir tür triterpenin Ds-echinoside’in insan karaciğer kanseri hücrelerinin yayılmasını ve büyümesini azalttığı bulunmuştur.

  Bu sonuçlar umut verici olsa da, kanser hücreleriyle savaşmak için deniz hıyarı kullanımının etkinliğini ve güvenliğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir

  Bir dizi test tüpü çalışması, deniz hıyarı ekstresinin, hepsi de hastalıklara neden olabilen E. coli, S. aureus ve S. typhi dahil olmak üzere, bakterilerin büyümesini engellediğini göstermiştir.

  Bir başka çalışmada, deniz hıyarının, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış halde, kontrolden çıkması durumunda enfeksiyonlara neden olabilen fırsatçı bir maya olan Candida albicans ile savaşabileceği gösterilmiştir.

  Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, deniz hıyarının zararlı bakterilerle ilişkili yaşamı tehdit eden bir komplikasyon olan sepsis ile savaştığı belirtilmiştir.

  Kalp ve karaciğer sağlığına faydalıdır

  Çeşitli hayvan çalışmaları, deniz hıyarının kalp ve karaciğer sağlığını iyileştirebileceğini göstermiştir.

  Örneğin, deniz hıyarı ekstresi ile beslenen yüksek tansiyona sahip sıçanlar, ekstraktla beslemeyen farelere kıyasla, kan basıncında önemli azalmalar göstermiştir.

  Genç sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, deniz hıyarı açısından zengin bir diyetin total kolesterol, düşük yoğunluklu lipoproteinler ve trigliseritleri önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir.

  Ayrıca, hepatorenal hastalığı olan sıçanlarda yapılan bir çalışmada, tek bir doz deniz hıyarı ekstresinin, oksidatif stres ve karaciğer hasarının yanı sıra karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını önemli ölçüde geliştirdiği bulunmuştur.

  Artrit ve eklem ağrısını hafifletir

  Deniz hıyarı, eklem ağrısı ve artriti azaltma kabiliyeti ile bilinen kondroitin sülfat bakımından zengindir.

  “The New England Journal of Medicine” 2006 sayısında yayınlanan bir çalışma, kondroitin sülfat tüketiminin, osteoartrit ile ilişkili orta ila şiddetli diz ağrısı olan hasta grubunda artrit ağrısını azaltmada etkili olduğunu doğrulamaktadır.

  Bu çalışmanın sonucu, yüksek kondroitin sülfat konsantrasyonu nedeniyle artrit ağrısının tedavisinde deniz hıyarının etkinliğini doğrudan ilişkilendirir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Deniz hıyarı, bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalı olan glisin ve arginin içerir. Glisin, IL-2 ve B hücre antikorlarının üretimini ve salınmasını uyarabilir. Bu antikorlar yabancı cisimlerden kurtulmada önemli bir görev üstlenirler.

  Arginin, patojenlerle ve kanser hücreleriyle savaşan bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerinin aktivasyonunu ve proliferasyonunu teşvik ederek hücre bağışıklığını artırabilir.

  Astım ataklarını azaltır

  Araştırmalar, deniz hıyarı özünün astım için doğal bir çare olarak kullanılabileceğini göstermiştir.

  Yayınlanan bir hayvan çalışmasında, Güney Kore’deki Pusan ​​Ulusal Üniversitesi’nden araştırmacılar, deniz hıyarı özü tüketiminin astım ataklarının sıklığını önleyebileceğini veya azaltabileceğini buldular. Bunun nedeni, alerjik hava yolu inflamasyonunu azaltabilmesidir.

  Kemikleri sağlıklı tutar

  Deniz hıyarı, kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olan harika bir kalsiyum kaynağıdır.

  Ek olarak, deniz hıyarındaki yüksek kolajen içeriği, kalsiyumun yapıştığı yapısal bir bileşen olarak işlev görür, kemiklerde yüksek seviyelerde kalsiyum tutmaya yardımcı olarak kemik mineral yoğunluğunu arttırır ve kemik gücünü korur.

  Deniz Hıyarı Nasıl Yenir?

  Deniz hıyarının yüzeyindeki tuzu ve kumu iyice durulayın.

  Deniz hıyarını 2-3 gün kadar yumuşayana kadar temiz suda bekletin, her gün suyu değiştirerek. Mevcut çeşitlerin bazılarının yumuşaması daha uzun sürebilir. Duruma göre ıslatma süresini ayarlayabilirsiniz.

  – Islatılmış deniz salatalıklarını kaynar suda yaklaşık 20-30 dakika pişirin. Daha sonra ocağı kapatın ve soğumaya bırakın.

  Deniz hıyarını sudan çıkarın ve iç organlarını çıkarmak için kesin ve ardından ılık suyla durulayın.

  – Akan suda durulayın ve ardından 20 dakika daha kaynatın.

  Deniz hıyarı hala sertse, kaynatma işlemini tamamen yumuşayana kadar iki veya üç kez tekrarlayın.

  – Saklamak için pişmiş deniz hıyarını süzüp plastik bir kap veya poşete koyup dondurucu bölmede saklayın. Dondurulmuş deniz hıyarı tazeliğini bir yıla kadar koruyabilir.

  Deniz Hıyarı Nasıl Pişirilir?

  İster kurutulmuş ister dondurulmuş olsun deniz hıyarı aynı şekilde pişirilir. Yumuşattıktan veya çözüldükten sonra deniz hıyarını büyük bir tencereye kaynar suya ekleyin. Tencereyi örtün ve bir saat pişmesini bekleyin.

  Bir saat sonra deniz hıyarı yumuşamazsa, tatlı suda 30-60 dakika daha kaynatın, her 10-15 dakikada bir pişme testi yapın.

  Tamamen piştiğinde, deniz hıyarı orijinal boyutunun iki veya üç katına çıkar. Dokunması yumuşak olur, ancak ete basıldığında hafif bir sekme olur. Aşırı pişirmemeye dikkat edin, aksi takdirde çok yumuşak ve peltemsi hale gelecektir.

  Deniz Hıyarının Zararları Nelerdir?

  Deniz hıyarı dünya çapında yüzyıllar boyunca tüketilmiş ve nispeten güvenli olarak kabul edilmiştir. Fakat bu konuda bazı potansiyel endişeler de vardır.

  Birincisi, deniz hıyarının antikoagülan özellikleri vardır, yani kanı inceltebilir.

  Warfarin gibi kan inceltici ilaçlar alan hastalar, kanama riskini azaltmak için özellikle konsantre takviye formunda deniz hıyarından uzak durmalıdır.

  İkincisi, deniz hıyarı, deniz kestanesi ve deniz yıldızı ile aynı ailedendir ve kabuklu deniz ürünlerine alerjisi olan kişiler bu deniz ürünlerinden kaçınmalıdır.

  Ayrıca, bazı hayvan çalışmaları kanser, kalp hastalığı ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanımını desteklerken, bu alanlarda araştırmalar sınırlıdır.

  Deniz hıyarının güvenliği ve etkinliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

  Ek olarak, dünya çapında deniz hıyarı talebinin artması nüfuslarında düşüşe neden olmuştur.

  Bu tür, okyanus resiflerinin ekosisteminde önemli bir rol oynamaktadır ve sürdürülemez balıkçılık yöntemlerinden büyük ölçüde etkilenmiştir.

  Deniz hıyarı popülasyonlarının sağlıklı bir seviyede kalmasını sağlamak için, sürdürülebilir balık yetiştiriciliği yoluyla yetiştirilenleri seçebilir veya sürdürülebilir yöntemler kullanarak avlanılabilir.

  Sonuç olarak;

  Deniz hıyarı, çeşitli mutfak ve tıbbi kullanımları olan ilginç deniz hayvanlarıdır. Bu deniz mahsulü, farklı yemeklere lezzet katan besleyici bir protein kaynağıdır.

  Deniz hıyarının birtakım sağlık yararları da vardır ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Farklı lezzetler denemeyi seviyorsanız, geleneksel deniz mahsulleri yerine yemeklerinizde deniz hıyarı kullanabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ