Doğal Beslenme Nedir, Neden Önemli? | diyetz

Doğal Beslenme Nedir, Neden Önemli?

 

Doğal beslenme, tek bileşenli yiyeceklerin tüketilmesidir. Bunlar işlenmemiştir, kimyasal katkı maddesi içermez ve besin bakımından zengindir. Aslında binlerce yıldır insanların beslenme şekli.

 

Ancak, işlenmiş gıdalar 20. yüzyılda popüler hale geldiğinden beri insanlar, hazır gıdalara doğru kaymıştır. İşlenmiş gıdalar kullanışlı olsa da sağlığa zarar verir.

 

Bu yazıda “doğal beslenme nedir”, “doğal beslenme nasıl olur”, “doğal beslenme yolları” ve “doğal beslenmenin önemine” değinilecektir.

 

doğal beslenme yolları

 

Doğal beslenme önemli besinler sağlar

İşlenmemiş hayvansal ve bitkisel besinler, optimal sağlık için ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve mineralleri sağlar. Doğal yiyeceklerin çoğu iyi vitamin, mineral ve diğer faydalı besin kaynaklarıdır.

 

 

Doğal besinlerin şeker oranı düşüktür

Bazı araştırmalar şekerli yiyecekleri tüketmenin obezite, insülin direnci, tip 2 diyabet, yağlı karaciğer hastalığı ve kalp hastalığı riskini artırabileceğini öne sürmektedir. Genel olarak doğal yiyeceklerin şeker oranı işlenmiş yiyeceklerden daha düşüktür.

 

 

Doğal beslenme kalp sağlığına faydalıdır

Doğal yiyecekler, magnezyum ve sağlıklı yağlar dahil, kalp sağlığını destekleyen antioksidanlar ve besinlerle doludur.

 

 

Doğal beslenmenin çevreye faydası vardır

Dünya nüfusu istikrarlı bir şekilde büyüyor ve bu büyüme ile birlikte gıda talebinde artış yaşanıyor. Ancak milyarlarca insan için yiyecek üretmenin çevresel zararı vardır. Bu, kısmen tarım arazileri için yağmur ormanlarının tahribatı, artan yakıt ihtiyacı, tarım ilacı kullanımı, sera gazları ve atık depolama alanlarındaki ambalajlardan kaynaklanmaktadır.

 

Doğal yiyeceklere dayalı sürdürülebilir tarımın geliştirilmesi, enerji ihtiyaçlarını azaltarak ve insanların ürettiği parçalanabilen atık miktarını azaltarak gezegenin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

 

İlginizi Çekebilir  Dudak Uçuğu Evde Nasıl Tedavi Edilir?

 

Doğal yiyeceklerin lif oranı yüksektir

Lif , sindirim fonksiyonunu artırmak, metabolik sağlığı iyileştirmek gibi birçok sağlık yarar sağlar. Doğal yiyeceklerdeki lifle beslenme işlenmiş yiyeceklerden çok daha iyidir.

 

 

Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur

Dünya genelinde birçok insan diyabet hastası. Lifli bitkilerde ve işlenmemiş hayvansal gıdalarla doğal beslenme, diyabet riski olan kişilerde kan şekeri seviyelerinin kontrolüne yardımcı olur.

 

 

Doğal beslenme cilde faydalıdır

Genel sağlığın yanında doğal beslenme cildi korur ve besler. Akne gibi cilt sorunlarının azalmasına yardımcı olur.

 

 

Trigliseridi  düşürmeye yardımcı olur

Kan trigliserit seviyeleri, beslenmeden güçlü bir şekilde etkilenir. Şeker ve rafine karbonhidrat yediğinizde trigliseritler yükselir, doğal beslenmeyle azalır.

 

 

Doğal beslenme çeşitlilik sağlar

Aynı yiyecekleri tekrar tekrar yemek, sıkıcı olabilir. Birçok doğal besin seçeneği vardır ve bunlar öğünlerinize çeşitlilik katar.

 

 

Sağlıklı yağ oranları yüksektir

Bitkisel yağlarda bulunan trans ve işlenmiş yağların aksine, doğal yiyeceklerde doğal olarak oluşan yağların çoğu sağlıklıdır. Örneğin, sızma zeytinyağı , kalp sağlığını destekleyen tekli doymamış bir yağ olan mükemmel bir oleik asit kaynağıdır. Sağlıklı yağları yüksek olan diğer doğal yiyecekler arasında avokado, fındık, tohumlar ve tam yağlı süt bulunur.

 

doğal beslenme nasıl olur

 

Hastalık riskini azaltır

Doğal beslenme, hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Kalp hastalığı, diyabet ve metabolik sendrom riskini azaltır.

 

 

Antioksidanlar içerir

Antioksidanlar, vücudumuzun hücrelerine zarar verebilecek kararsız moleküller olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan bileşiklerdir. Doğal yiyeceklerde, özellikle sebze, meyve, kuruyemiş, kepekli tahıllar ve baklagiller gibi bitkisel gıdalarda bulunurlar. Taze, işlenmemiş hayvansal gıdalar çok daha düşük seviyelerde de olsa antioksidanlar vardır.

 

 

Bağırsaklara faydalıdır

Doğal beslenme, sindirim kanalında yaşayan bakterileri ifade eden bağırsak mikrobiyomu için faydalıdır. Birçok doğal yiyecek prebiyotikler olarak işlev görür. Prebiyotiklerin doğal besin kaynakları arasında sarımsak, kuşkonmaz ve kakao sayılabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Ardıç Meyvesi Nedir, Yenir mi, Faydaları Nelerdir?

 

Aşırı yemeyi önler

Çok fazla işlenmiş ve fast food tüketimi, özellikle fazla kilolu kişilerde aşırı yemeye neden olur. Buna karşılık, doğal yiyecekler, işlenmiş yiyeceklerde bulunan ve fazla yemeye neden olabilecek şeker içermez.

 

 

Diş sağlığına faydalıdır

Doğal beslenmenin dişlere de faydası vardır. İşlenmiş yiyeceklerdeki şeker ve rafine karbonhidratlar, ağızda yaşayan ve çürüğe neden olan bakterileri besler. Şeker ve asit kombinasyonu diş çürümelerini artırır. Aksine doğal yiyecekler dişleri koruma özelliği gösterir.

 

 

Lezzetlidir

Her şeyden önce, doğal yiyecekler lezzetlidir. Tokluk hissini artırır.

 

Sonuç olarak;

Doğal beslenme sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Bunun yanında egzersiz yapmak, stresten uzak kalmak da sağlıklı yaşamı destekler.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ