Demirhindi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Demirhindi, ekşi tatlı bir meyvedir. Hint ve Afrika mutfaklarında yaygın olarak kullanılmaktadır. 

  Demirhindi, yemeğe keskin tatlı bir lezzet verir. Bu meyvenin özleri eski tıpta yılan ısırıkları, sıtma, diyabet, kabızlık ve birkaç akut ve kronik durumu tedavi etmek için kullanılmıştır.

  Yazıda “demirhindi ne işe yarar”, “demirhindi nasıl kullanılır”, “demirhindinin faydaları nelerdir”, “demirhindi zayıflatır mı”, “demirhindi bitkisinin yan etkileri var mı” sorularına cevap aranacaktır.

  Demirhindi Nedir?

  Demirhindi ( Tamarindus indica ) ağacı tropikal Afrika’ya özgüdür. Yıllar önce Hindistan’a tanıtıldı. Hintliler o kadar iyi kabul ettiler ki, neredeyse yerli bir ağaç haline geldi. Bununla birlikte, ağaç Hawaii’de 1797 civarında doğallaştırıldı.

  Yavaş büyüyen demirhindi ağacı bakla benzeri meyveler taşır. Bu baklalar yüksek asitli et içerir. Yumuşak, beyazımsı tohumlar bu kapsüllerin içine sarılmıştır.

  Olgunlaştıklarında, bakla sulu olur. Hamur kahverengi, yapışkan ve lifli olur. Dış deri kolayca çatlayan bir kabuk haline gelir. 

  Ham ve olgun demirhindi meyvesi, yemek pişirmede yaygın olarak kullanılmaktadır. 

  Demirhindi ayrıca birçok terapötik özelliği ile bilinir. Mükemmel bir müshil ve karminatif olarak hizmet eder. Güçlü anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere de sahiptir.

  Demirhindi geleneksel olarak karın ağrısı, ishal, dizanteri, yara iyileşmesi, iltihaplanma ve ateş tedavisinde kullanılır.

  Ayrıca eklem ağrısı, boğaz ağrısı, astım, eklem şişliği, konjonktivit ve hemoroidlerin tedavisine yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

  Demirhindi Besin Değeri

  Demirhindi, çeşitli biyolojik olarak aktif fitokimyasal bileşikler içerir. Ağırlıklı olarak, kateşin, epikateşin, proantosiyanidinler, apigenin, luteolin, naringenin, taksifolin, eriodisitol ve diğer fenolik polimerleri içerir.

  Demirhindi yaprağı posası, pipolik asit, nikotinik asit, 1-malik asit, geraniol, limonen, pipolik asit, lupanon, lupeol, orientin, izoorientin, vitexin, izovitksin, sinnamatlar, serin, pektin, tanenler ve glikozitler içerir.

  Demirhindi meyvesi genellikle tanenler, süksinik asit, sitrik asit, tartarik asit ve pektin içerir. Tohumlar, kampesterol, beta-amyrin, beta-sitosterol, oleik asit, palmitik asit, linoleik asit ve eikosanoik asit içerir. Selüloz, albüminoid amiloidler ve fitohemagglutinin de izlerde bulunmuştur.

  Demirhindinin fitokimyasalları ve besinleri, mucizevi faydalarını üretmek için sinerji içinde hareket eder.

  Bir fincan (120 gram) demirhindi posası besin içeriği şöyledir:

  Magnezyum: RDI’nin %28’i.

  Potasyum: RDI’nin %22’si.

  Demir: RDI’nin %19’u.

  Kalsiyum: RDI’nin %9’u.

  Fosfor: RDI’nin %14’ü.

  B1 Vitamini (tiamin): RDI’nin %34’ü.

  B2 Vitamini (riboflavin): RDI’nin %11’i.

  B3 Vitamini (niasin): RDI’nin %12’si.

  Eser miktarda C vitamini, K vitamini, B6 vitamini (piridoksin), folat, B5 vitamini (pantotenik asit), bakır ve selenyum içerir.

  Ayrıca 6 gram lif, 3 gram protein ve 1 gram yağ içerir. Bu, neredeyse tamamı şekerden olmak üzere toplam 287 kalori sağlar.

  Demirhindi, diğer birçok meyveye kıyasla kalori bakımından oldukça yüksektir.

  Demirhindi Yararları Nelerdir?

  Karaciğer hasarını azaltabilir

  Vücuttaki kronik inflamasyon, dolaylı olarak karaciğeri etkiler. Bir çalışmada, artritli sıçanlara demirhindi tohumu özütü verildi. Sonuçlar karaciğer oksidatif stresinde bir azalma göstermiştir.

  Demirhindi ekstraktındaki aktif prosiyanidinler karaciğerin serbest radikal hasarına karşı koymuştur. Glutatyon, toplam tiyoller, glutatyon peroksidaz ve redüktaz gibi inflamatuar markör seviyelerinde azalma da not edildi.

  Demirhindinin içinde bulunan mineraller – bakır, nikel, manganez, selenyum ve demir gibi – vücudun oksidatif strese karşı savunmasını iyileştirir. Selenyum, E vitamini ile birlikte karaciğer hücrelerindeki lipid içeriğini serbest radikal saldırısından korur.

  Cildi pul pul döker

  Demirhindi meyvesinin hamuru, eski zamanlardan beri doğal bir cilt ovması olarak kullanılmaktadır. Alfa-hidroksil asitlerin (AHA) varlığı nedeniyle daha pürüzsüz bir cildi destekler. 

  Demirhindi hamurundaki AHA’lar tartarik asit (% 8-23.8), laktik asit (% 2), sitrik asit ve malik asidi içerir. Bu AHA’lar pektin ve şeker ile birlikte cildi nemlendirir.

  Demirhindi hamurunun cilt aydınlatma özelliklerine sahip olduğu belirtilmektedir. Demirhindi tohum ekstresinin cilt tonu üzerindeki etkisini araştırmak için 11 erkek gönüllü ile bir çalışma yapılmıştır. Tohum özü, yanaklara günde iki kez 12 hafta boyunca uygulandı / masaj yapıldı.

  Test ürünü uygulandığında deri melanin ve sebum içeriklerinde göreceli bir azalma vardı. Bu, demirhindi meyvesinin içindeki antioksidan polifenollerin varlığına atfedilebilir. Bu bileşikler vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırır ve böylece ciltteki melanin içeriğini dolaylı olarak azaltır.

  Mide ağrısı ve kabızlığı azaltabilir

  Demirhindi geleneksel olarak müshil olarak kullanılmaktadır çünkü yüksek miktarda malik ve tartarik asitlere sahiptir. Demirhindi ayrıca diğer aktif bileşenlerle birlikte kabızlığı hafifleten potasyum bitartrat içerir.

  Kabızlık ve ishal sıklıkla karın ağrısına neden olur. Demirhindi kabuğu ve kök ekstraktlarının mide ağrısını iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Nijerya’da, ıslanmış demirhindi, kabızlık ile başa çıkmak için yenir.

  Hipertansiyonu kontrol edebilir ve kalp sağlığını teşvik edebilir

  Demirhindi meyvesinin kurutulmuş hamurunun antihipertansif etkileri olduğu bulunmuştur. Demirhindi hamurunun, 15 mg / kg vücut ağırlığı dozunda diyastolik kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur.

  Hayvan çalışmaları, bu meyvenin anti-aterosklerotik etkisini göstermiştir. Bu nedenle, demirhindi ekstraktının insanlarda da ateroskleroz ( arterlerin tıkanması ) riskini azaltma potansiyeli yüksektir.

  Meyve özütü, hamsterlardaki aterosklerotik lezyonları iyileştirebildi. Ayrıca, aktif demirhindi molekülleri anti-inflamatuar etkilere sahiptir. Aterosklerozun şiddetini ve çeşitli kardiyovasküler hastalıkları azaltabilir.

  Diyabet ve hipergliseminin yönetilmesine yardımcı olabilir

  Demirhindi, diyabetik sıçanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdü. Bu meyve, ciddi diyabetli sıçanlarda bile hiperglisemiyi nötralize edebilir.

  Diyabetin en önemli nedenlerinden biri pankreas hücrelerinin, özellikle insülin üreten hücrelerin (beta hücreleri) iltihaplanmasıdır.

  Demirhindi, TNF alfa gibi pro-inflamatuar kimyasalların üretimini engelleyebildiğinden, pankreası iltihap kaynaklı hasara karşı koruyabilir.

  Bu meyvenin tohumları, pankreas beta hücrelerinin neogenezisini (yeni hücrelerin üretimi) artırabilir. Bu, diyabetli hastalarda gerekli miktarlarda insülin üretme yeteneğini eski haline getirebilir.

  Sıtma ve mikrobiyal hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir

  Demirhindi, geleneksel tıpta bir febrifüj (ateş kontrol ilacı) olarak kullanılmıştır. Gana’daki Afrikalı kabileler sıtmayı tedavi etmek için demirhindi yapraklarını kullanıyor.

  Bu meyve ayrıca geniş bir antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  Demirhindi özleri, Burkholderia pseudomallei, Klebsiella pneumoniae, Salmonella paratyphi, Bacillus subtilis, Salmonella typhi ve Staphylococcus aureus’a karşı belirgin inhibitör etki göstermiştir.

  Bu bitkinin çeşitli kısımları sıtmayı iyileştirmek için kullanılmıştır. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan benzer ateşler demirhindi özleri ile de yönetilebilir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri bu gibi durumlarda kritik bir rol oynayabilir.

  Demirhindi Meyvesi Zayıflatır mı?

  Obezite kalp, karaciğer, böbrek ve çeşitli metabolik bozukluklarla bağlantılıdır. Araştırmacılar sıçan çalışmalarında demirhindinin kilo yönetimi ve obezite üzerindeki etkisini incelediler.

  Demirhindi hamurunun kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve plazmada iyi kolesterol (HDL) içeriğini arttırdığı bulunmuştur.

  Bu anti-obezite etkisi, yüksek yağlı diyetle beslenen sıçanlar 10 hafta boyunca ağızdan 5, 25 veya 50 mg / kg demirhindi posası özü aldığında görülmüştür. Bu çalışma aynı zamanda bu sıçanlarda vücut ağırlığı kaybına neden olmuştur.

  Ayrıca bu ekstrakt, yağ asidi sentazının (FAS) aktivitesini azalttı. FAS, vücudumuzdaki yağ dokusunun oluşumunu destekleyen bir enzimdir.

  Ayrıca serbest radikaller tarafından lipitlerin oksidasyonunu da önler. Sıçan çalışması bu ekstraktın antioksidan özelliklerini de göstermiştir.

  Ekstrakt, obeziteye bağlı sıçanlarda faydalı etkilere neden olabilir. 

  Demirhindi Nasıl Kullanılır?

  Yemek pişirirken demirhindi kullanmanın çeşitli yolları vardır. Bu meyvenin posasını çıkarmanın en basit yollarından biri ıslatmaktır.

  – Küçük bir demirhindi parçasını ılık suya batırın.

  – Yumuşayana kadar yaklaşık 10 dakika suda bekletin. Demirhindi parçasını parmaklarınızla sıkın ve ezin.

  – Suyunu süzün ve posayı atın.

  Bir sonraki yöntem biraz daha uzun sürüyor. Hamuru ıslatmanız, soğutmanız ve çıkarmanız gerekecektir.

  – Bir kapağı olan bir cam kaba bir avuç yarı kurutulmuş demirhindi parçası yerleştirin.

  – Parçaları daldırmak için yeterli içme suyu dökün.

  – Kapağı kapatın ve kabı buzdolabına yerleştirin.

  – Bir gece bekletin. Ertesi sabah demirhindi parçaları yumuşar ve kullanıma hazır hale gelir.

  – Posayı sıkın ve geri kalan yumuşak demirhindiyi saklayın.

  – İşiniz bittiğinde kabı örtün. Geri kalan buzdolabında kalsın.

  Demirhindi ayrıca tıbbi kullanımlara sahiptir. Kabızlık veya ateşi tedavi etmek için bir içecek şeklinde kullanılabilir.

  Kabuğu ve yaprakları yara iyileşmesini desteklemek için de kullanılabilir. Ancak, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

  Demirhindinin Farklı Formları

  Demirhindinin iki ana formu vardır. En yaygın form ekşi tadı olan formdur. Diğer form genellikle Tayland’da yetiştirilen tatlı demirhindidir.

  Demirhindi, hem olgun hem de olgunlaşmamış formlarında taze olarak tüketilebilir. Ayrıca farklı ürünlere işlenebilir. 

  Demirhindi Yan Etkileri Nelerdir?

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) demirhindi meyvesini güvenli ve toksik olmayan şeklinde değerlendirmektedir. Sıçan çalışmaları, ekstraktının 5000 mg / kg ve 3000 mg / kg dozlarının uygulanmasından sonra bile toksisite göstermemiştir.

  Bununla birlikte, böbrekler aşırı mineral yüklenmesinden etkilenebilir. 

  Hamile ve emziren kadınlar için demirhindi tüketmenin güvenliğini anlamak için yeterli veri yoktur.

  Ayrıca, anti-hipertansif veya anti-diyabetik ilaç kullanıyorsanız, bu meyve ekstraktının sadece küçük miktarlarını tüketmek daha iyidir. 

  Sonuç olarak;

  Demirhindi, Hint ve çeşitli yerli Asya yemeklerinin ana bileşenidir. Geleneksel tıp, bu meyveyi ve parçalarını bir dizi koşul için bir çare olarak görür.

  Yaprakları, meyveleri, tohumları, kabuğu, sapları, dalları ve çiçekleri (hemen hemen her kısım) yüksek terapötik değere sahiptir.

  Antosiyaninler, proantosiyanidinler, kateşinler, tanenler, polifenolik asitler, mineraller, vitaminler, şekerler ve diğer bitkisel besinler demirhindiyi faydalı bir bileşen yapar.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ