Demir Eksikliğinin 10 Belirtisi

 

 

Demir eksikliği, vücutta yeterli demir olmadığında ortaya çıkar. Bu durum, anormal derecede düşük kırmızı kan hücrelerine yol açar.

 

Çünkü kırmızı kan hücrelerinden vücuda oksijen taşınmasını sağlayan bir protein olan hemoglobin yapmak için demir gerekir.

 

Vücudunuzda yeterli sayıda hemoglobin yoksa, dokularınız ve kaslarınız yeterince oksijen almaz ve etkin bir şekilde çalışamayabilirler. Bu, anemi adı verilen bir duruma yol açar.

 

Her ne kadar farklı anemi türleri olsa da, demir eksikliği anemi dünyadaki en yaygın olanıdır.

 

Demir eksikliğinin yaygın nedenleri arasında zayıf beslenme veya çok düşük kalorili şok diyetler, inflamatuar bağırsak hastalığı, gebelikte artan gereksinimler ve ağır adet dönemlerindeki kan kaybı ve iç kanama bulunur.

 

Sebep ne olursa olsun, demir eksikliği yaşam kalitenizi etkileyebilecek hoş olmayan semptomlara neden olabilir. Bunlar kötü sağlık koşulları, konsantrasyon güçlüğü ve iş verimliliği gibi durumları içerir.

 

Demir eksikliğinin belirtileri ve semptomları, aneminin şiddetine, ne kadar hızlı geliştiğine, yaşınıza ve sağlık durumunuza bağlı olarak değişir.Bazı vakalarda, insanlar hiçbir belirti göstermez.

 

Demir eksikliğinin en yaygın olarak başlayan 10 belirtisi aşağıda sıralanmıştır:

 

 

 

 

1. Olağanüstü Yorgunluk

Çok yorgun hissetmek demir eksikliğinin en yaygın semptomlarından biridir ve eksik olanların yarısından fazlasını etkiler.

 

Bu, vücudunuzun, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin denilen bir proteini yapmak için demire ihtiyaç olduğundan dolayı gerçekleşir. Hemoglobin, vücuda oksijen taşınmasına yardımcı olur.

 

Vücudunuzda yeterli sayıda hemoglobin bulunmadığı zaman, dokularınıza ve kaslarınıza daha az oksijen ulaşır ve onları enerjiden mahrum eder. Buna ek olarak, yorgun olmanızı sağlayacak, oksijen açısından zengin daha fazla kan taşımak için kalbinizin daha fazla çalışması gerekir.

 

Yorgunluk genellikle yoğun, modern bir hayatın normal bir parçası olarak kabul edildiğinden, demir eksikliğini tek başına bu belirti ile teşhis etmek zordur.Bununla birlikte, demir eksikliği olan birçok insan, yorgunluğun yanı sıra düşük enerji, huzursuzluk  hissi, yoğunlaşma zorluğu veya iş yerinde zayıf üretkenlik yaşayabilir.

 

 

2. Soluk Cilt

Soluk cilt ve alt göz kapaklarının iç kısmının soluk renkleri, demir eksikliğinin diğer ortak nedenlerindendir.

 

Kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobin, kana kırmızı rengini verir bu nedenle demir eksikliği sırasında düşük seviyeler kan kırmızılığını azaltır. Bu nedenle cilt, demir eksikliği olan insanlarda sağlıklı, pembe rengini kaybedebilir.

 

Demir eksikliği olan kişilerde bu solgunluk vücudun her yerinde görülebilir veya yüz, diş etleri, dudakların veya alt göz kapaklarının ve hatta tırnakların bir alanı ile sınırlı olabilir.Bu genellikle doktorların demir eksikliğinin bir belirtisi olarak arayacakları ilk şeylerden biridir. Yine de, kan testi ile teyit edilmelidir.Soluk cilt, orta veya şiddetli anemi vakalarında daha sık görülür.

 

Alt göz kapağını aşağı çekerseniz, iç katman canlı bir kırmızı renkte olmalıdır. Çok soluk pembe veya sarı renkte ise demir eksikliğiniz olduğunu gösterebilir.

 

 

3. Nefes darlığı

Hemoglobin, alyuvarların vücuda oksijen taşınmasını sağlar.Demir eksikliği sırasında vücudunuzdaki hemoglobin düşük olduğunda, oksijen seviyeleri de düşük olacaktır. Bu, kaslarınızın yürüme gibi normal aktiviteleri yapmak için yeterli oksijen alamayacağı anlamına gelir.

 

Sonuç olarak, vücudunuz daha fazla oksijen almaya çalışırken nefes alma oranı artacaktır.Bu nedenle nefes darlığı yaygın bir belirtidir.

 

Yürümek, merdiven çıkmak ya da dışarı çıkmak gibi günlük kolaylıkla yapılabilecek aktivitelerde kendinizi nefes nefese buluyorsanız, bu durumdan demir eksikliği sorumlu olabilir.

 

 

4. Baş ağrısı ve Baş dönmesi

Demir eksikliği baş ağrısına neden olabilir.Bu semptom diğerlerinden daha az görülür ve çoğunlukla baş dönmesi veya sersemlik ile birleşir.

 

Demir eksikliğinde, kırmızı kan hücrelerinde düşük seviyedeki hemoglobin, beyne yeterli oksijeni ulaştıramadığı anlamına gelir. Sonuç olarak, beyindeki kan damarları şişebilir, bu da basınç ve baş ağrılarına neden olur.

 

Baş ağrılarının pek çok nedeni olmasına rağmen, sık tekrarlayan baş ağrıları ve baş dönmesi, demir eksikliğinin belirtisi olabilir.

 

 

5. Kalp çarpıntısı

Kalp çarpıntısı olarak da bilinen hissedilebilir kalp atışları, demir eksikliği anemisinin başka bir belirtisi olabilir.

 

Hemoglobin, alyuvar hücrelerinde vücudun oksijen taşınmasına yardımcı olan proteindir. Demir eksikliğinde, düşük seviyedeki hemoglobin, kalbin oksijen taşımak için fazla çalışması gerektiğini ifade eder.Bu, düzensiz kalp atışlarına ya da kalbin normalden hızlı şekilde attığı hissine neden olabilir.Aşırı durumlarda kalp yetmezliğine neden olabilir.

 

Bununla birlikte, bu semptomlar çok daha az yaygın görülür. Bu durumun gerçekleşmesi için demir eksikliğini uzun süre yaşamış olmanız gerekir.

 

 

6. Kuru ve Hasar Görmüş Saçlar ve Cilt

Kuru, hasarlı deri ve saç demir eksikliği bulguları olabilir.Çünkü vücudunuz demir eksik olduğunda, organlarda sınırlı oksijen bulunur ve diğer vücut dokuları gibi daha önemli işlevlere yönlendirir.

 

Deri ve saç oksijenden yoksun bırakıldığında kuru ve zayıf hale gelebilir. Daha ciddi demir eksikliği vakaları saç dökülmesine bağlıdır.

 

Bazı saç tellerinin  günlük yıkama ve fırçalama sırasında dökülmesi normaldir ancak tutam şeklinde kaybediyorsanız veya normalden çok daha fazla ise, demir eksikliği yüzünden olabilir.

 

 

7. Dil ve Ağız Şişkinliği ve Ağrısı

Bazen ağzınızın içine veya etrafına bakmak, size demir eksikliği yaşayıp yaşamadığınızı gösterebilir. Belirtiler diliniz şiştiğinde, iltihaplandığında, soluklaştığında veya garip bir şekilde düzgünleştiğinde oluşur.

 

Demir eksikliğinde düşük hemoglobin, dili soluk hale getirebilirken, miyoglobin düzeyleri düşükse, ağrıyabilir, pürüzsüz olabilir ve şişebilir.Myoglobin, alyuvar hücrelerinde deri oluşturan, kaslarınızı destekleyen bir proteindir.

 

Demir eksikliği ayrıca ağız kuruluğuna veya ağız ülserlerinde ağrılı kırmızı çatlaklara neden olabilir.

 

 

8. Huzursuz Bacaklar

Demir eksikliği huzursuz bacak sendromuyla bağlantılıdır. Huzursuz bacak sendromu, bacaklarınızı dinlendirmek için güçlü bir dürtüdür. Ayak ve bacaklarda hoş olmayan ve tuhaf sürünerek veya kaşıntılı sansasyonlara neden olabilir.

 

Gece genellikle kötüleşir, yani hastalar uyumak için çok fazla mücadele edebilirler.

 

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, huzursuz bacak sendromlu hastaların % 25’inde demir eksikliği anemisi olduğu düşünülmekte ve demir seviyeleri ne kadar düşükse semptomlar o kadar kötüleşmektedir.

 

 

9. Kırılgan veya kaşık şeklinde tırnaklar

Demir eksikliğinin çok daha seyrek görülen bir belirtisi, kırılgan veya kaşık şeklinde tırnaklar, “koilonychia” olarak adlandırılan bir durumdur.Bu genellikle hassas tırnaklarla başlar ve kolayca kırılır.

 

Demir eksikliğinin sonraki safhalarında kaşık şeklinde tırnaklar meydana gelebilir, bu tırnaklar, tırnağın ortası dibe iner ve kenarları bir kaşık gibi yuvarlak bir görünüm elde edecek şekilde kalkar.

 

Bununla birlikte, bu nadir bir yan etkidir ve genellikle sadece demir eksikliği anemisinin ciddi vakalarında görülür.

 

 

10. Diğer Potansiyel Belirtiler

Demir eksikliğinin birçok belirtisi var. Bunlar daha az yaygındır ve demir eksikliği dışındaki birçok durum veya hastalıkla bağlantılı olabilir.

 

Demir eksikliği anemisinin diğer bulguları şunlardır:

 

Garip istek:  Tuhaf yiyecekler veya yiyecek olmayan öğeler için özlem “pika” olarak adlandırılır. Genellikle buz, kil, kir, tebeşir veya kâğıt yemeye isteklilik gösterilir ve demir eksikliğinin işareti olabilir. Hamilelik sırasında da ortaya çıkabilir.

 

Endişeli hissetmek:  Demir eksikliğinde vücut dokuları için oksijen bulunmaması kaygı duygularına neden olabilir. Bununla birlikte, bu, demir seviyeleri düzeltildiğinde iyileştirme eğilimindedir.

 

Soğuk eller ve ayaklar:  Demir eksikliği, ellere ve ayaklara daha az oksijen gitmesi anlamına gelir.

 

Daha sık görülen enfeksiyonlar:  Demir sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olduğundan eksikliği, normalden daha fazla hastalığa yakalanmanıza neden olabilir.

 

 

Demir Eksikliğiniz Varsa Yapmanız Gerekenler

Demir eksikliği anemisi olduğunu düşünüyorsanız, aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurun.

 

Doktora Danışın

Demir eksikliği belirtileri gösterdiğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzdan randevu almanız gerekir. Basit bir kan testi, demir eksikliği anemisi olup olmadığınızı teyit edecektir.

 

Doktorunuz demir eksikliğiniz olduğunu onaylıyorsa, muhtemelen beslenmenizden aldığınız demir miktarını artırarak veya demir takviyeleri ile bunu oldukça kolay bir şekilde tedavi edebileceksiniz.

 

Tedavide temel amaç hemoglobin düzeylerini normale döndürmek ve demir depolarını yenilemektir.

 

Beslenmenizden gerçek yiyeceklerle yeterli miktarda demir elde ettiğinizden emin olun. Takviyeleri yalnızca doktorunuz önerirse alın.

 

Demir Bakımından Zengin Gıdalar Yemek

Doktorunuz, demir eksikliğinin beslenmenizden almanız gereken demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyorsa,demirden bakımından zengin gıdalar tüketin;

 

  • Kırmızı et ve kümes hayvanları
  • Koyu yeşil, yapraklı sebzeler, örneğin ıspanak ve lahana
  • Kuru meyve, kuru üzüm ve kayısı gibi
  • Bezelye, fasulye ve diğer bakliyat
  • Deniz ürünleri
  • Tohum ve fındık

 

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için  “Demir İçeren Besinler”  yazısını okuyun.

 

Demir Emilimini Artırın

C vitamini yemenin, vücudunuzun demiri daha iyi emmesine yardımcı olacağı bilinir. Meyve ve sebzeler gibi yeterli miktarda C vitamini içeren yiyecekler tüketin.

 

Büyük miktarlarda yenildiğinde demir emilimini engelleyebilecek belirli gıdalardan kaçınmak da yararlı olabilir. Bunlara çay, kahve, süt ürünlerinde ve kepekli hububat gibi yüksek kalsiyum içen gıdalar dahildir.

 

Bunun için “Demir Emilimini Artıran ve Azaltan Yiyecekler” yazısını okuyun.

 

Doktorunuz Tavsiye Ederse Demir Takviyeleri Alın

Genellikle,demir takviyesini son çare olarak ve doktorunuz önerirse almalısınız. Tek başına beslenmeyle demir seviyenizi yükseltemiyorsanız, bu muhtemelen geçerli olacaktır.

 

Bir demir takviyesi alırsanız, demir emilimini artırmak için portakal suyunu içmeyi deneyin.

 

Demir takviyelerinin alınmasının hoş olmayan yan etkilerinin olduğunu unutmayın. Bunlar mide ağrısı, kabızlık veya ishal, mide ekşimesi, mide bulantısı ve siyah dışkı gibi durumları içerir.

 

Bununla birlikte, bu yan etkiler genellikle zamanla azalır ve aldığınız demir dozuna bağlıdır.

 

Sonuç olarak;

Demir eksikliği anemisi dünyadaki en yaygın anemi türüdür.

 

Bazıları belirgin belirtilere sahipken, bazıları hiç yaşamaz. Bu genellikle aneminin şiddetine bağlıdır.

 

Yaygın belirtiler ve semptomlar, yorgunluk, soluk cilt, hissedilir kalp atışları, baş ağrısı ve baş dönmesi, nefes darlığı hissi, kuru ve hasar görmüş saç ve cilt, ağrılı veya şişmiş dil ve ağız, huzursuz bacaklar ve kırılgan veya kaşık şeklindeki tırnakları içerir.

 

Demir eksikliği belirtileriniz olduğunu düşünüyorsanız, doktora gitmeyi unutmayın. Kendi tanınızı koymanız önerilmez.

 

Çoğu demir eksikliği, doktorunuzun önerisi doğrultusunda, demirden zengin bir beslenme veya demir takviyeleri yoluyla oldukça kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

 

 

Nature’s Supreme Iron ürününü incelemek için tıklayın…

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: