Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Belirtisi, Nedeni, Tedavisi

  Demir Eksikliği Anemisi Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

  Demir eksikliği sık karşılaşılan mineral eksikliklerinden biridir. Vücutta demirin eksik olması veya yeterince emiliminin gerçekleşmemesi, bazı hastalıklara yol açar. Bunlardan biri de demir eksikliği anemisidir.

  Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

  Anemi, kırmızı kan hücrelerinde (RBC’ler) hemoglobin seviyesi azaldığında ortaya çıkar. Hemoglobin, RBC’lerdeki dokulara oksijen taşımaktan sorumlu olan proteindir.

  Demir eksikliği anemisi en sık görülen anemi türüdür ve vücutta yeterli miktarda demir minerali bulunmadığında ortaya çıkar.

  Vücudun hemoglobin yapmak için demire ihtiyacı vardır. Kan akışında yeterli demir olmadığında, vücudun geri kalanı ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını alamaz.

  Yaygın bir durum olsa da, birçok kişi demir eksikliği anemisi olduğunu bilmiyor.

  Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda, demir eksikliği anemisi hastalığının en yaygın nedeni, ağır adet kanaması veya hamilelik nedeniyle kandaki demir kaybıdır.

  Zayıf bir beslenme veya vücudun demir emilimini etkileyen belirli bağırsak hastalıkları da buna neden olabilir.

  Doktorlar normalde bu durumu demir takviyeleri veya beslenme değişiklikleri ile tedavi eder.

  Demir Eksikliği Anemisi Belirtileri Nelerdir?

  Demir eksikliği anemisinin belirtileri başlangıçta hafif olabilir ve bunları fark etmeyebilirsiniz. Amerikan Hematoloji Derneği’ne (ASH) göre, çoğu insan rutin kan testi yaptırana dek hafif anemi varsa farkında olmaz.

  Orta ila şiddetli demir eksikliği anemisinin belirtileri arasında şunlar vardır:

  – Genel yorgunluk

  – Halsizlik

  – Soluk ten

  – Nefes darlığı

  – Baş dönmesi

  – Toprak, buz veya kil gibi yiyecek olmayan maddeleri yemek için garip bir istek.

  – Bacaklarda karıncalanma hissi

  – Dil şişmesi veya ağrısı

  – El ve ayaklarda soğukluk

  – Hızlı veya düzensiz kalp atışı

  – Kırılgan tırnaklar

  – Baş ağrısı

  demir eksikliği anemisi bitkisel tedavi

  Demir Eksikliği Anemisi Nedenleri Nelerdir?

  ASH’ye göre demir eksikliği en sık görülen anemi nedenidir. Bir insanın demir eksikliği yaşamasının birçok nedeni vardır.

  Demir eksikliği anemisi neden olur?

  Yetersiz demir alımı

  Uzun süre çok az demir yemek, vücutta bir kıtlığa neden olabilir. Et, yumurta ve bazı yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyecekler demir bakımından zengindir.

  Hızlı büyüme ve gelişme dönemlerinde demir gerekli olduğu için, hamile kadınlar ve küçük çocuklar daha fazla demir mineraline ihtiyaç duyar.

  Adet veya hamilelik dönemi

  Adet döneminde kan kaybı yaşanması veya hamilelik döneminde anneyle birlikte bebeğin artan besin ihtiyaçları, doğurganlık çağındaki kadınlarda demir eksikliği anemisinin sebeplerindendir.

  İç kanama

  Bazı tıbbi durumlar iç kanamaya neden olabilir ve bu da demir eksikliği anemisine neden olabilir. Örnekler mide ülseri, kolondaki polipler, bağırsak veya kolon kanseridir. Aspirin gibi ağrı kesicilerin düzenli kullanımı midede kanamaya neden olabilir.

  Demir emilimi düşüklüğü

  Bağırsakları etkileyen belirli bozukluklar veya ameliyatlar da vücudun demir emilimini engelleyebilir. Besinlerden yeterince demir alsanız bile, çölyak hastalığı gibi rahatsızlıklar veya gastrik bypass gibi bağırsak ameliyatları vücudun emebileceği demir miktarını sınırlayabilir.

  Endometriyozis

  Bir kadında endometriyozis varsa, abdominal veya pelvik bölgede gizlendiğinden göremediği ağır kan kaybına neden olabilir.

  Demir Eksikliği Anemisi Risk Faktörleri Nelerdir?

  Anemi yaygın bir durumdur ve her yaştan hem erkek hem de kadınlarda ve herhangi bir etnik grupta ortaya çıkabilir. Bazı insanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, diğerlerinden daha fazla demir eksikliği anemisi riski altında olabilir:

  Demir eksikliği anemisi kimlerde görülür?

  – Çocuk doğurma çağındaki kadınlar

  – Hamile kadınlar

  – Zayıf beslenen insanlar

  – Sık sık kan bağışı yapanlar

  – Bebekler ve çocuklar, özellikle erken doğanlar veya büyüme çağındakiler

  – Etin yerine başka demir kaynakları tüketmeyen vejetaryenler.

  Demir Eksikliği Anemisi Nasıl Teşhis Edilir?

  Bir doktor anemi tanısını kan testleri ile teşhis edebilir. Bunlar şunları içerir:

  Tam kan hücresi (CBC) testi

  Tam kan sayımı (CBC), genellikle bir doktorun kullanacağı ilk testtir. Bir CBC, aşağıdakiler dahil olmak üzere kandaki tüm bileşenlerin miktarını ölçer:

  – Kırmızı kan hücreleri (RBC’ler)

  – Beyaz kan hücreleri (WBC’ler)

  – Hemoglobin

  – Hematokrit

  – Trombositler

  CBC testi sıklıkla rutin bir fizik muayenenin bir parçası olarak yapılır. Bu test, bu tip anemiyi teşhis etmek için kullanışlıdır.

  Diğer testler

  Anemi genellikle bir CBC testi ile doğrulanabilir. Doktorunuz, aneminizin ne kadar şiddetli olduğunu belirlemek ve tedavilerin belirlenmesine yardımcı olmak için ek kan testleri isteyebilir. Kanınızı mikroskopla da inceleyebilirler. Bu kan testleri aşağıdakileri içeren bilgiler sağlayacaktır:

  – Kanınızdaki demir seviyesi

  – RBC bedeniniz ve renginiz (demir eksikliği varsa RBC’ler soluktur)

  – Ferritin düzeyleri

  – Total demir bağlama kapasitesi (TDBK)

  Ferritin, vücutta demir depolanmasına yardımcı olan bir proteindir. Düşük ferritin seviyeleri, düşük miktarda demir depolandığını gösterir. Demir taşıyan transferrin miktarını belirlemek için bir TIBC testi kullanılır. Transferrin demiri taşıyan bir proteindir.

  İç kanama testleri

  Doktorunuz iç kanamanın kansızlığa neden olduğundan şüpheleniyorsa, ek testler gerekebilir. Yapabilecek bir test dışkıda kan aramak için dışkı gizli testidir. Dışkıdaki kan, bağırsaklardaki kanamaya işaret edebilir.

  Kadınlarda Demir Eksikliği Anemisi

  Gebelik, ağır adet kanaması ve uterus fibroidleri, kadınların bu hastalığı yaşama ihtimalinin daha yüksek olmasının nedenleridir.

  Bir kadının adet kanaması, diğer kadınlardan daha fazla ve daha uzun sürüyorsa ağır adet kanaması oluşur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, tipik adet kanaması 4 ila 5 gün sürer ve kaybedilen kan miktarı 2 ila 3 yemek kaşığı arasında değişir. Ağır adet kanaması yaşayan kadınlar tipik olarak yedi günden uzun süre bu dönemi yaşarlar ve normalin iki katı kan kaybederler.

  Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü’ne göre, doğurganlık çağındaki kadınların tahmini yüzde 20’sinde demir eksikliği anemisi var.

  Gebe kadınların bu tip anemi olma olasılığı daha yüksektir, çünkü büyüyen bebeklerini desteklemek için daha fazla kan gerekir.

  Demir Eksikliği Anemisi Komplikasyonları

  Demir eksikliği anemisi olanların çoğu hafif geçirir ve bu durum komplikasyona neden olmaz. Durum genellikle kolayca düzeltilebilir. Ancak anemi veya demir eksikliği tedavi edilmezse, diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunlar şöyledir:

  Hızlı veya düzensiz kalp atışı

  Anemi olduğunuzda, kalbinizin düşük oksijen miktarını telafi etmek için daha fazla kan pompalaması gerekir. Bu düzensiz kalp atışına yol açabilir. Ciddi durumlarda, kalp yetmezliğine veya genişlemiş bir kalbe neden olabilir.

  Hamilelik komplikasyonları

  Ciddi demir eksikliği vakalarında, çocuk prematüre veya düşük doğum ağırlığı ile doğabilir. Hamile kadınların çoğu, bunun olmasını önlemek için doğum öncesi bakımlarının bir parçası olarak demir takviyesi alır.

  Bebeklerde ve çocuklarda gecikmiş büyüme

  Aşırı derecede demir eksikliği olan bebekler ve çocuklar gecikmeli büyüme ve gelişim yaşayabilirler. Ayrıca enfeksiyonlara daha yatkın olurlar.

  Demir Eksikliği Anemisi Tedavisi

  Demir takviyeleri

  Demir takviyeleri, vücuttaki demir seviyelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Doktor tavsiyesi ile doz ayarlanmalıdır.

  demir eksikliği anemisinde yenmesi gerekenler

  Beslenme

  Demir eksikliği anemisinin tedavisi için besinlerden demir almak önemlidir.

  Demir eksikliği anemisi için ne yenmeli?

  – Kırmızı et

  – Koyu yeşil yapraklı sebzeler

  – Kuru meyveler

  – Fındık gibi kuruyemişler

  – Demir takviyeli tahıllar

  Ek olarak, C vitamini vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Eğer demir takviyesi alıyorsanız, doktor tabletleri bir bardak portakal suyu veya narenciye gibi bir C vitamini kaynağıyla birlikte almanızı önerebilir.

  Altta yatan kanama nedenini tedavi etmek

  Aşırı kanama eksikliğe neden olursa, demir takviyeleri yardımcı olmaz. Bir doktor, ağır kanaması olan kadınlara doğum kontrol hapları verebilir. Bu, her ay adet kanaması miktarını azaltabilir.

  Demir eksikliği anemisi doğal tedavisi

  Bu hastalığın en doğal tedavisi demir eksikliğini önlemektir. Demir eksikliği anemisinin önlenmesi için demir ve C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenmek gerekir. Anneler, bebeklerini anne sütü veya demir takviyeli bebek maması ile beslemelidir. Demir içeriği yüksek yiyecekler şunlardır:

  – Kuzu eti, tavuk ve sığır eti gibi etler

  – Fasulye

  – Kabak ve kabak çekirdeği

  – Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler

  – Kuru üzüm ve diğer kuru meyveler

  – Yumurta

  – İstiridye, sardalye, karides gibi deniz ürünleri

  C vitamini yüksek gıdalar şunlardır:

  – Portakal, greyfurt, çilek, kivi, guava, papaya, ananas, kavun ve mango gibi meyveler

  – Brokoli

  – Kırmızı ve yeşil biber

  – Brüksel lahanası

  – Karnabahar

  – Domates

  – Yapraklı yeşillikler

  Sonuç olarak;

  Demir eksikliği anemisini tedavi etmek önemlidir çünkü kanınızdaki aşırı demir eksikliği sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Demir eksikliği anemisi belirtileri varsa doktora başvurun.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ