Darı Nedir, Ne İşe Yarar? Darının Faydaları ve Besin Değeri

  Darı, “Poaceae” familyasına ait bir tahıl tanesidir. Afrika ve Asya gibi ülkelerde yaygın olarak tüketilmektedir. 

  Bir tohum gibi görünse de, darının besin profili, sorgum ve diğer tahıllarınkine benzerdir. Glutensiz olduğu ve yüksek protein, lif ve antioksidan içeriğe sahip olduğu için popülerlik olarak tüketilmektedir.

  Darı Nedir?

  Darı, binlerce yıldır var olan ve dünyadaki birçok insan tarafından tüketilen tam tahıldır. Darı, Hindistan’da önde gelen temel tahıldır ve genellikle Çin, Güney Amerika, Rusya ve Himalayalarda yenir.

  Darı, inanılmaz derecede çok yönlüdür – garnitür ve tatlılara kadar her şeyde kullanılabilir. Hatta bazı yerlerde fermente edilip alkollü içecek olarak tüketiliyor.

  Darı, beyaz, gri, sarı veya kırmızı renklerde olabilir. Ayrıca sığır, çiftlik hayvanları ve kuşlar için yüksek lifli yem olarak yetiştirilir.

  Darının Özellikleri ve Çeşitleri

  Darı, Hindistan, Nijerya ve diğer Asya ve Afrika ülkelerinde yetiştirilen küçük, yuvarlak bir tam tahıldır.

  Kuraklık ve haşere direnci de dahil olmak üzere diğer ürünlere göre birçok avantaja sahiptir. 

  Ayrıca zorlu ortamlarda ve daha az verimli topraklarda yetişebilir. Bu faydalar genetik kompozisyonu ve fiziksel yapısından kaynaklanır – örneğin, küçük boyutlu ve sert olması gibi.

  Tüm darı çeşitleri Poaceae familyasına ait olsa da, renk, görünüm ve tür bakımından farklılık gösterirler.

  İnci darı, insan tüketimi için en yaygın olarak üretilen çeşittir. Yine de, her türü, yüksek besin değeri ve sağlık yararlarına sahiptir.

  Darının Besin Değeri

  Çoğu tahıl gibi, darı da nişastalıdır – yani karbonhidrat bakımından zengindir. Bazı vitamin ve mineraller içerir.

  174 gram pişmiş darının besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 207

  Karbonhidrat: 41 gram

  Lif: 2.2 gram

  Protein: 6 gram

  Yağ: 1,7 gram

  Fosfor : Günlük Değerin % 25’i (DV)

  Magnezyum: DV’nin % 19’u

  Folat: DV’nin % 8’i

  Demir: DV’nin % 6’sı

  Darı, diğer tahıllardan daha fazla esansiyel amino asit sağlar. Bu bileşikler proteinin yapı taşlarıdır.

  Darı, benzersiz yüksek besin içeriği nedeniyle önemli bir tahıldır. Bu tam tahıl, yüksek nişasta, B vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum, çinko, magnezyum ve yağlar içerir.

  Dahası, bu önemli tahıl, sağlık yararlarına katkıda bulunan yüksek seviyelerde diyet lifi sağlar.

  Darının Faydaları Nelerdir?

  darının yararları

  Antioksidanlar bakımından zengindir

  Darı, fenolik bileşikler, özellikle ferulik asit ve kateşinler bakımından zengindir. Bu moleküller vücudu zararlı oksidatif strese karşı korumak için antioksidan görevi görür.

  Farelerdeki çalışmalar, ferulik asidin yara iyileşmesini hızlandırdığını, cildin korunmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir.

  Kateşinler ise, metal zehirlenmesini önlemek için kan dolaşımındaki ağır metallere bağlanır.

  Kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur

  Darı, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı, sindirilemez karbonhidrat olan lif ve nişastalı olmayan polisakkaritler bakımından zengindir.

  Bu tahıl aynı zamanda düşük bir glisemik indekse (GI) sahiptir, yani kan şekeri seviyesini yükseltmez.

  Bu nedenle, diyabetli kişiler güvenle yiyebilir.

  Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

  Darı, bağırsakta yapışkan bir madde üreten çözünür lif içerir. Bu, yağları yakalar ve kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

  24 sıçanla yapılan bir çalışma, darı ile beslenenlerin, kontrol grubuna kıyasla trigliserit seviyelerinin önemli ölçüde azaldığını bulmuştur.

  Ayrıca, darı proteini kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir.

  Anti kanser etkisi olabilir

  Antioksidan ve antidiyabetik etkilerin yanı sıra, darı, antikanser etkilere sahip olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, darı proteininin çeşitli dokularda kanserli hücrelerin büyümesini engelleyebileceğine işaret etmektedir.

  Darıda bulunan fitokimyasallar, çevreleyen normal hücrelere zarar vermeden kolon, göğüs ve karaciğerdeki kanser hücrelerine karşı antiproliferatif etkiler göstermiştir.

  Antioksidan fenolik asitler ve antosiyanidinler, birçok kanser için ümit verici bir çaredir. Bu alanda daha fazla araştırma yapılması, darının antikanser özellikleri hakkında daha fazla bilgi verebilir.

  Sindirime yardımcı olur

  Darı, gastrointestinal sistemin hareket etmesine yardımcı olabilir. Kabızlık, aşırı gaz, şişkinlik ve kramp gibi sorunları gidermeye yardımcı olur.

  Sindirim süreçlerini düzenleyerek, aynı zamanda besin tutma oranınızı iyileştirir ve mide ülseri gibi daha ciddi gastrointestinal rahatsızlıkların olasılığını azaltır. 

  Düzenli sindirim ve atıkların ortadan kaldırılması da böbrek, karaciğer ve bağışıklık sistemi sağlığını optimize etmeye yardımcı olur çünkü bu organ sistemleri vücudun metabolik faaliyetleriyle yakından ilgilidir. 

  Çocuklar ve hamile kadınlar için sağlıklıdır

  Darı lif, protein, vitamin, kalsiyum ve demir gibi mineraller içerdiğinden çocuklar ve hamile kadınlar için faydalıdır.

  Haşlanmış darı, özellikle yetersiz beslenen çocuklara sağlıklı atıştırmalık olarak yedirilebilir. Karbonhidratlar, esansiyel yağ asitleri ve kalsiyum çocuklara büyürken ihtiyaç duydukları gücü ve bağışıklığı verir.

  Kemikleri güçlendirir

  Parmak darı yüksek miktarda kalsiyum içerir (100 gram parmak darıda 350 mg bulunur). Kalsiyum, kemiklerimizi güçlü tutan en önemli mineraldir. 

  Bu nedenle darı, büyümekte olan çocuklar ve osteoporoza yatkın yaşlılar için iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

  Yaşlanma sürecini yavaşlatır

  Darı taneleri, sağlık, yaşlanma ve metabolik sendrom için önemli olan antioksidanlar ve fenolikler bakımından zengindir. 

  Darı özü, cildin yaşlanmasına neden olan glikasyon ve kolajenin çapraz bağlanmasını inhibe etme aktivitesi gösterdi. Yaşlanmaya karşı korumada darının potansiyel bir faydası vardır.

  Glutensizdir

  Darı glutensiz bir tahıl olup çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olanlar için uygun bir seçimdir.

  Gluten, buğday, arpa ve çavdar gibi tahıllarda doğal olarak bulunan bir proteindir. 

  Çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan kişiler bundan kaçınmalıdır, çünkü ishal ve besin emilim bozukluğu gibi zararlı sindirim semptomları tetikler.

  Darı Zayıflatır mı?

  Obezite, çeşitli metabolik bozuklukların başlıca nedenidir. Diyet, obeziteyi kontrol etmede kritik bir rol oynar. Düşük karbonhidratlı ve yüksek lifli bir diyetin yanı sıra düzenli fiziksel aktivite, vücut ağırlığını bir dereceye kadar azaltabilir.

  Darı, esmer pirinç, tam buğday, yulaf, arpa, sorgum gibi tam tahılların tüketilmesi, obez bireylerin vücut kitle indeksi üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir.

  Günde yaklaşık 3 porsiyon tam tahıl yemek ayrıca yağ birikimini azaltabilir, bağırsak mikrobiyotasını (iyi bağırsak bakterileri) iyileştirebilir ve daha hafif ve fiziksel olarak aktif hissetmeye yardımcı olabilir.

  Darı Nasıl Yenir?

  Darı, pişirildiğinde pirinç yerine geçer.

  Hazırlamak için 1 bardak (174 gram) çiğ darı başına 2 bardak (480 mL) su veya et suyu ekleyin. Kaynatın ve 20 dakika pişirin.

  Antinutrient içeriğini düşürmek için pişirmeden önce bir gece ıslatmayı unutmayın. Ayrıca, lezzetini arttırmak için pişirmeden önce bir tavada kızartabilirsiniz.

  Darı, un olarak da satılmaktadır.

  Aslında araştırmalar, darı unu ile unlu mamuller yapmanın, antioksidan içeriği artırarak besin profilini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir.

  Ek olarak, bu tahıl, atıştırmalıklar, makarna ve süt içermeyen probiyotik içecekler yapmak için işlenir. Aslında, fermente darı, sağlığa fayda sağlayan canlı mikroorganizmalar sağlayarak doğal bir probiyotik görevi görür.

  Darının Zararları Nelerdir?

  Darı birçok sağlık yararına rağmen, aynı zamanda vücudumuzun diğer besin maddelerini emmesini engelleyen veya azaltan bileşikler olan anti nutrientler içerir.

  Bu bileşiklerden biri fitik asittir. Potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum alımını engeller. 

  Guatrojenik polifenoller olarak adlandırılan diğer anti nutrientler de tiroid fonksiyonunu bozabilir. Bununla birlikte, bu etki sadece aşırı polifenol alımı ile ilişkilidir.

  Darının antinutrient içeriği, gece boyunca ıslatılarak, pişirmeden önce yıkayarak önemli ölçüde azaltılabilir.

  Sonuç olarak;

  Darı tam bir tahıldır, antioksidanlar ve önemli besleyici maddeler içerir. Kan şekeri ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararı vardır. 

  Ayrıca, glutensizdir, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan insanlar için mükemmel bir seçimdir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ