D2 ve D3 Vitamini Farkı Nedir? | diyetz

D2 ve D3 Vitamini Farkı Nedir?

 

 

D vitamini, sadece bir vitaminden fazla bir şeydir. Kimyasal yapıda benzerlikleri paylaşan bir besin ailesidir.

 

Beslenmenizde en sık bulunan üyeler D2 ve D3 vitaminidir. Her iki tip de D vitamini gereksinimlerini karşılamanıza yardım ederken, birkaç önemli yoldan farklılık gösterirler.

 

Araştırmalar, D2 vitamininin, vitamin D’nin kan düzeylerini yükseltmede D3 vitaminden daha az etkili olduğunu ileri sürmektedir.

 

Bu yazı, D2 ile D3 vitamini arasındaki ana farkları anlatmaktadır

 

 

 

D vitamini nedir?

D vitamini, kalsiyum emilimini hızlandıran, kemik büyümesini düzenleyen ve bağışıklık işlevinde rol oynayan yağda eriyen bir vitamindir.

 

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. Bununla birlikte, zamanınızın çoğunu evde geçiriyorsanız, bu vitamini besinlerden almalısınız.

 

İyi beslenme kaynakları arasında yağlı balıklar, balık yağları, yumurta sarısı, tereyağı ve karaciğer bulunur.

 

Ancak, bu vitaminin zengin doğal kaynakları nadirdir ve yeterli miktarlarını tek başına besinlerden almanız zor olabilir. Bu nedenlerden dolayı, insanların yeterince alamaması yaygın bir durumdur.

 

 

 

 

Neyse ki, birçok gıda üreticisi, ürünlerine, özellikle süt, margarin ve kahvaltılık tahıllara D vitamini ekler. Ayrıca takviyeleri de popülerdir.

 

Eksiklik belirtilerini önlemek için, düzenli olarak D vitamini bakımından zengin yiyecekleri yemeye, güneş ışığına çıkmaya veya takviyeleri kullanmaya dikkat edin.

 

D vitamini yağda çözünür olduğundan, yağ bazlı takviyeleri seçmek veya yağ içeren yiyeceklerle almak daha iyidir.

 

Vitamin iki ana formu vardır:

 

D2 vitamini (ergokalsiferol)

 

D3 Vitamini (kolkalsiferol)

 

Farklılıkları aşağıda detaylı olarak anlatılmıştır.

 

 

 

D3 Vitamini Hayvanlardan, D2 Vitamini Bitkilerden

D vitamininin iki şekli gıda kaynaklarına göre değişir.

 

D3 vitamini sadece hayvan kaynaklı gıdalarda bulunurken, D2 ağırlıklı olarak bitki kaynakları ve güçlendirilmiş gıdalarda bulunur.

 

D3 vitamini kaynakları

 

 • Yağlı balık ve balık yağı

 

 • Karaciğer

 

 • Yumurta sarısı

 

 • Tereyağı

 

 • Besin takviyeleri

 

D2 vitamini kaynakları

 

 • Mantarlar (UV ışığında yetiştirilen)

 

 • Güçlendirilmiş gıdalar

 

 • Besin takviyeleri

 

D2 vitamini üretmek daha ucuz olduğundan, takviyeli gıdalarda en yaygın bulunan formdur.

 

 

 

D3 vitamini cildinizde oluşur

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında D3 vitamini üretir.

 

Spesifik olarak, güneş ışığından gelen mor ötesi B (UVB) radyasyonu, ciltteki bileşik 7-dehidrokolesterolden D3 vitamini oluşumunu tetikler.

 

Benzer bir işlem, UVB ışığının bitki yağlarında bulunan bir bileşik olan ergosterol’den D2 vitamini oluşumuna neden olduğu bitkiler ve mantarlarda gerçekleşir.

 

Haftalık olarak açık havada, güneş kremi olmadan, vakit geçiriyorsanız, ihtiyacınız olan tüm D vitaminini üretebilirsiniz.

 

Hintlilerde, haftada iki kez öğleden sonra güneşin yaklaşık yarım saat güneşte kalarak yeterli miktar sağlanır.

 

Bu maruz kalma süresinin ekvatordan uzak ülkelerde geçerli olmadığını unutmayın. Bu ülkelerde, aynı sonuçları elde etmek için daha fazla zamana ihtiyaç olabilir.

 

Ancak güneş kremi olmadan güneşte fazla zaman harcama konusunda dikkatli olun. Açık renkli bir tene sahipseniz bu özellikle önemlidir. Güneş yanığı cilt kanseri için önemli bir risk faktörüdür.

 

Besinle alınan D vitamini aksine, cildinizde üretilen D3 vitamini ile doz aşımı yaşamazsınız. Çünkü vücudunuzda zaten yeterince varsa, cildiniz daha az üretir.

 

Yani, birçok insan güneşten yeterince D vitamini yapabiliyor. D vitamini eksikliğ yaşayanlar genelde ya kapalı ortamda çalışıyor ya da kış aylarında fazla güneş ışığı almayan bir ülkede yaşıyorlar.

 

Bu sizin için de geçerliyse, düzenli olarak bol miktarda D vitamini bakımından zengin yiyecekler yemeye çalışın.

 

 

 

D3 vitamini, D Vitamini Durumunu İyileştirmede Daha Etkili

Vitamin D durumunuzu yükseltmek konusunda D2 ve D3 vitaminleri eşit değildir.

 

Her ikisi de etkili bir şekilde kan dolaşımında emilir. Bununla birlikte, karaciğer onları farklı şekilde metabolize eder.

 

Karaciğer D2 vitamini 25-hidroksivitamin D2’ye, D3 vitaminini ise 25-hidroksivitamin D3’e metabolize olur. Bu iki bileşik topluca kalsifediyol olarak bilinir.

 

Kalsifediyol, D vitamininin dolaşımdaki ana şeklidir ve kan seviyeleri vücudunuzun bu besin öğelerindeki depolarını yansıtmaktadır.

 

Bu nedenle, sağlık uzmanınız, kalsifediyol düzeylerinizi ölçerek D vitamini durumunuzu tahmin edebilir.

 

Bununla birlikte, D2 vitamini, eşit miktarda D3 vitaminden daha az kalsifediyol üretmektedir.

 

Çoğu çalışma, D3 vitamininin, kalsifediyolün kan düzeylerini yükseltmede D2 vitaminden daha etkili olduğunu göstermektedir.

 

Örneğin, 32 yaşlı kadınla yapılan bir çalışmada, tek bir D3 vitamini dozunun, kalsifediyol düzeylerini yükseltmede D2 vitamininin yaklaşık iki katı kadar etkili olduğunu buldu.

 

D vitamini takviyeleri alıyorsanız, D3 vitamini seçmeyi düşünün.

 

 

 

D2 Vitamini Takviyeleri Düşük Kalite Olabilir

Bilim insanları, D2 vitamini takviyelerinin D3 takviyesinden daha düşük kalitede olabileceği endişelerini dile getirmektedirler.

 

Aslında, çalışmalar D2 vitamininin nem ve sıcaklıktaki dalgalanmalara karşı daha hassas olduğunu göstermektedir. Bu nedenle D2 vitamini takviyelerinin zamanla bozulma olasılığı daha yüksektir.

 

Bununla birlikte, insan sağlığı ile ilgili olup olmadığı bilinmemektedir. Ayrıca, yağda çözünen D2 ve D3 vitaminlerinin stabilitesini hiçbir çalışma karşılaştırmamıştır.

 

Yeni araştırmalar aksini ispatlayana kadar vitamin D2 takviyelerinin kalitesinden endişelenmemelisiniz. Takviyelerinizi kapalı bir kapta, oda sıcaklığında, kuru bir yerde ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

 

 

 

D Vitamini Durumunuzu Geliştirme

Neyse ki, D vitamini durumunuzu iyileştirmenin birçok yolu vardır.

 

Aşağıda birkaç fikir bulunmaktadır:

 

 • Ultraviole ışığa maruz kalmış mantarları seçme.

 

 

 • Haftada iki kez yağlı balık yemek.

 

 • D vitamini ile güçlendirilmiş sütleri seçmek.

 

 • Yumurta ve tereyağı yemek.

 

 • Mümkünse günlük olarak güneşte en az yarım saat zaman geçirmek.

 

D vitamini takviyelerini alırsanız, yetişkinlerde günde 4,000 IU (100 mikrogram) olan güvenli üst alım düzeyini aşmamaya dikkat edin.

 

ABD Tıp Enstitüsüne göre önerilen günlük miktar 400-800 IU’dur (10-20 mikrogram), ancak genel ilave dozlar günde 1.000-2.000 IU’dur (25-50 mikrogram).

 

Sonuç olarak;

D vitamini, tek bir bileşik değil, ilgili besinlerin bir ailesidir. En yaygın beslenme biçimleri vitamin D2 ve D3’tür.

 

D3 formu, balık yağı ve yumurta sarısı gibi yağlı hayvan kaynaklı gıdalarda bulunur. Cildiniz güneş ışığına veya ultraviyole ışına tepki olarak da üretir. Buna karşılık, vitamin D2 bitkilerden de elde edilebilir.

 

İlginçtir, D3 vitamini, kandaki D vitamini seviyelerini arttırmada daha etkili gibi gözükmektedir. Bununla birlikte, bilim insanları bunun insan sağlığına olan ilgisini tartışmaktadır.

 

Yeterli D vitamini seviyelerini korumak için, düzenli olarak D vitamini bakımından zengin gıdaları tüketin veya güneşte biraz zaman geçirin. Takviye alırsanız, muhtemelen D3 vitamini en iyi seçimdir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ