D Vitamini Zayıflatır mı? | diyetz

D Vitamini Zayıflatır mı?

 

 

D vitamini, gelişmiş bağışıklık ve daha güçlü kemikler gibi sağlık yararları olan önemli bir mikro besleyici maddedir. Ayrıca kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair deliller de var.

 

Bu yazı, D vitamininin kilo kaybı üzerine etkilerini derinlemesine incelemek için yazılmıştır.

 

 

 

D Vitamini Nedir?

 

D vitamini, D vitamini açısından zengin besinler veya ilave maddelerden elde edebileceğiniz yağda çözünen bir vitamindir. Vücudunuz bunu güneşe maruz kalma yoluyla da elde edebilir.

 

D vitamini, güçlü kemiklerin ve dişlerin bakımı için bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmak, kalsiyum ve fosfor emilimini kolaylaştırmak için gereklidir.

 

D vitamini çok fazla gıdada doğal olarak bulunmadığından, çoğu sağlık uzmanı günde en az 5-30 dakika güneşe maruz kalmayı ya da önerilen günlük 600 IU’luk (15 mcg) miktarı karşılamak üzere ek alımı önerir.

 

Bununla birlikte, ekvatora çok uzak yaşayanların güneşe maruz kalma ile kendi gereksinimlerini tek başına karşılayamayabileceği düşünülmektedir. Bazı enlemlerde, D vitamini çok az miktarda deri tarafından yılda altı aya kadar üretilebilir.

 

Ne yazık ki, D vitamini eksikliği dünya genelindeki insanların yaklaşık % 50’sini etkiliyor.

 

 

 

 

Şu gruptaki insanlar D vitamini eksikliği riski taşır:

 

  • Daha yaşlı yetişkinler

 

  • Emzirilen bebekler

 

  • Koyu tenli bireyler

 

  • Sınırlı derecede güneşe maruz kalanlar

 

 

Obezite, D vitamini eksikliği için bir başka risk faktörüdür. İlginçtir, bazı kanıtlar yeterli D vitamini almanın, kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Aşırı kilolu insanlar daha düşük D vitamini seviyesine sahip olma eğilimi gösterir.

 

Araştırmalar, vücut kütle indeksi ve vücut yağ yüzdesinin daha yüksek olduğunu, D vitamininin daha düşük kan seviyeleri ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

Birkaç farklı teori, düşük D vitamini seviyeleri ile obezite arasındaki ilişki üzerine yorumlar yapmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Ardıç Meyvesi Nedir, Yenir mi, Faydaları Nelerdir?

Bazıları, obezlerin daha az miktarda D vitamini içeren gıdaları tüketme eğiliminde olduklarını ve dolayısıyla ilişkiyi açıkladığını iddia ediyor.

 

Diğerleri, obez bireylerin daha az cilt maruz kalma eğiliminde olduğunu ve güneşten fazla miktarda D vitamini çekmediğini belirtiyor.

 

Bundan başka, bazı enzimlere, D vitaminini aktif hale dönüştürmek için ihtiyaç duyulur ve bu enzim düzeyleri obez ve obez olmayan kişiler arasında farklılıklar gösterebilir.

 

Bununla birlikte, 2012 yılında yapılan bir araştırmada, obez bireylerde D vitamini düzeylerinin, vücut boyutu için ayarlandığında, obez ve obez olmayan bireylerde düzeyler arasında bir fark bulunmadığını belirtti.

 

Bu, D vitamini ihtiyacınızın vücut boyutuna bağlı olduğunu, yani obez bireylerin aynı kan seviyelerine ulaşmak için normal kilolu insanlardan daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bu, obez insanların neden eksik olduklarını açıklamaya yardımcı olabilir.

 

 

 

Kilo vermek D vitamini seviyenizi de etkiler

 

Teorik olarak, vücut boyutundaki bir azalma D vitamini gereksiniminizde bir düşüş anlamına gelir. Bununla birlikte, kilo verdiğinizde vücudunuzdaki miktarı aynı kaldığından, seviyeleriniz aslında artacaktır. Ve kilo verme derecesi seviyelerinin artma derecesini etkileyebilir.

 

Bir çalışma, az miktarda kilo vermenin bile, D vitamininin kan düzeylerinde ılımlı bir artışa neden olduğunu bulmuştur.

 

Ayrıca, vücut ağırlığının en az % 15’ini kaybeden katılımcılar, vücut ağırlığının % 5-10’unu kaybeden katılımcılardan yaklaşık üç kat fazla artış kaydetmiştir.

 

Dahası, kandaki artan D vitamininin vücut yağını azaltabileceğini ve kilo kaybını artırabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

 

 

 

Yüksek D vitamini düzeyleri kilo kaybına yardımcı olur

 

Bazı kanıtlar, yeterli miktarda D vitamini almanın kilo kaybını artırabildiğini ve vücut yağını azaltabileceğini ileri sürer.

 

En az 20 ng / mL (50 nmol / L), güçlü kemiklerin ve genel sağlığın teşvik edilmesi için yeterli kan seviyesi olarak düşünülür.

 

İlginizi Çekebilir  Kusursuz Cilt için 15 Ev Yapımı Çikolata Yüz Maskesi

Bir çalışma, bir yıl süreyle 218 aşırı kilolu ve obez kadını inceledi. Hepsi kalori kısıtlı diyet ve egzersiz programı uyguladı.

 

Kadınların yarısına bir D vitamini takviyesi yapıldı, diğer yarısı bir plasebo( hastaya ilaç yerine içinde etken madde olmayan ilaç görünümlü maddeler verilmesi) aldı.

 

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, D vitamini gereksinimlerini karşılayan kadınların, daha fazla kilo kaybı yaşadıklarını ve yeterli kan seviyesine sahip olmayan kadınlardan ortalama 3 kilo kaybettiklerini tespit ettiler.

 

Bir başka çalışma, 12 hafta boyunca D vitamini takviyeleri alan kilolu ve obez kadınlarla yapıldı. Çalışmanın sonunda kadınlar herhangi bir kilo kaybı yaşamadı, ancak artan D vitamini seviyelerinin vücut yağını düşürdüğü bulundu.

 

Bu çalışmalara dayanarak, D vitamininin kilo ile ilişkili faydaları, takviyenin kendisinden ziyade kan düzeylerini yükseltmekten kaynaklanmaktadır.

 

 

 

D Vitamini Nasıl Zayıfllatır?

 

Birkaç teori, D vitamininin kilo kaybı üzerine etkilerini açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmalar D vitamininin vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu potansiyel olarak durdurabileceğini gösteriyor.

 

Aynı zamanda yağ hücrelerinin depolanmasını önleyebilir, böylece yağ birikimini etkili bir şekilde azaltır.

 

Ek olarak D vitamini, duygusal durumunuzdan, uyku düzenine kadar her şeyi etkileyen bir nörotransmitter olan serotonin hormonunun seviyesini artırabilir.

 

Serotonin, iştahınızı kontrol etmede rol oynar ve tokluk duygunuzu artırır,vücut ağırlığını düşürür ve kalori alımını azaltır.

 

Son olarak, D vitamininin daha yüksek seviyeleri, kilo kaybını tetikleyebilecek yüksek testosteron seviyeleri ile ilişkili olabilir.

 

2011 yılında yapılan bir araştırmada 165 erkeğe D vitamini takviyesi veya plasebo verildi. Takviye alanların testosteron düzeylerinde kontrol grubuna göre daha fazla artış olduğu görüldü.

 

Birçok çalışma, yüksek testosteron seviyelerinin vücut yağını azaltabileceğini ve uzun süreli kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Patates Yemeği Tarifleri

Metabolizma hızını artırarak bunu yapar, vücudunuzun yemekten sonra daha fazla kalori yakmasına neden olur. Vücuttaki yeni yağ hücrelerinin oluşumunu da engeller.

 

 

 

Ne kadar D vitaminine ihtiyaç var?

 

19-70 yaşlarındaki yetişkinlerin günde en az 600 IU (15 mcg) D vitamini alması önerilir.

 

Bununla birlikte, bazı araştırmalar dozajın vücut ağırlığına dayandırılacağına işaret ettiği için, D vitamini takviyesi için net bir değer vermek doğru olmayabilir.

 

Vücudunuzun ağırlığına bağlı olarak, bu miktar, günde 4.000 IU’nun belirlenen üst sınırından önemli derecede yüksek olabilir. Öte yandan, günde 10.000 IU’ya kadar olan dozların olumsuz etkilere yol açmadığı bildirilmiştir.

 

Yine de, D vitamini takviyeleri, büyük miktarlarda tüketildiğinde toksisiteye neden olabilir. Günlük 4.000 IU üst sınırını aşmadan doktorunuza danışmak en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

 

D vitamini durumu ile kilo arasında karmaşık bir ilişki olduğu açıktır. Yeterli miktarda D vitamini almak hormon seviyenizi kontrol altında tutabilir ve kilo kaybını arttırmaya ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Kilo verme, D vitamini düzeylerini artırabilir ve güçlü kemiklerin korunması ve hastalıklara karşı korunma gibi diğer yararlarından en üst düzeyde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

 

Güneşe sınırlı maruz kalma veya eksiklik riski altındaysanız, takviyeleri almayı düşünmek iyi bir fikirdir.
D vitamini takviyesi, kilonuzu kontrol altında tutmanıza ve genel sağlığınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ