D Vitamini Zayıflatır mı? D Vitamini ve Kilo Verme

  D Vitamini Zayıflatır mı? D Vitamini ve Kilo Verme

  D vitamini, gelişmiş bağışıklık ve güçlü kemikler gibi sağlık yararları olan önemli bir mikro besleyici maddedir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da var.

  Yazıda “D vitamini ile zayıflama mümkün mü”, “D vitamini eksikliği kilo vermeyi etkiler mi”, “kilo vermede D vitamini önemli mi” soruları cevaplanacaktır.

  D Vitamini Nedir?

  D vitamini, D vitamini açısından zengin besinler veya besin takviyelerinden alınabilecek yağda çözünen bir vitamindir. Vücudumuz bunu güneşte kalma yoluyla da elde edebilir.

  D vitamini, güçlü kemiklerin ve dişlerin bakımı için bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak, kalsiyum ve fosfor emilimini kolaylaştırmak için gereklidir.

  Bu önemli vitamin, çok fazla gıdada doğal olarak bulunmadığından, çoğu sağlık uzmanı günde en az 5-30 dakika güneşlenmeyi, önerilen günlük 600 IU’luk (15 mcg) miktarı karşılamak üzere önermektedir.

  Ancak ekvatora çok uzak yaşayanların güneşlenme ile kendi gereksinimlerini tek başına karşılayamayabileceği düşünülmektedir. 

  Ne yazık ki, D vitamini eksikliği dünya genelindeki insanların yaklaşık % 50’sini etkileyen bir besin eksikliğidir. Şu gruptaki insanlar D vitamini eksikliği riski taşımaktadır:

  – Daha yaşlı yetişkinler

  – Emzirilen bebekler

  – Koyu tenli bireyler

  – Sınırlı derecede güneşe maruz kalanlar


  Obezite, D vitamini eksikliği için bir risk faktörüdür. Bazı kanıtlar yeterli D vitamini almanın, zayıflamaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Aşırı kilolu insanlar daha düşük D vitamini seviyesine sahiptir. Araştırmalar, vücut kitle indeksi ve vücut yağ yüzdesinin daha yüksek olduğu aşırı kilolu kişilerde, D vitamininin kan seviyelerinde daha düşük miktarda bulunduğunu belirlemiştir.

  Birkaç farklı teori, düşük D vitamini seviyeleri ile obezite arasındaki ilişki üzerine yorumlar yapmaktadır.

  Bazıları, obezlerin daha az miktarda D vitamini içeren gıdaları yeme eğiliminde olduklarını ve dolayısıyla ilişkiyi açıkladığını iddia ediyor.

  Diğerleri, obez bireylerin deri altındaki yağlanma nedeniyle, güneşten fazla miktarda D vitamini çekemediğini belirtiyor.

  Bundan başka, D vitaminini aktif hale dönüştürmek için bazı enzimlere ihtiyaç duyulur ve bu enzim düzeyleri obez ve obez olmayan kişiler arasında farklılıklar gösterebilir.

  2012 yılında yapılan bir araştırmada, obez bireylerde D vitamini düzeylerinin, vücut boyutu için ayarlandığında, obez ve obez olmayan bireylerdeki düzeyler arasında bir fark bulunmadığını belirtti.

  Bu, D vitamini ihtiyacının vücut boyutuna bağlı olduğunu, yani obez bireylerin aynı kan seviyelerine ulaşmak için normal kilolu insanlardan daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu gösterir. Bu, obez insanların neden eksik olduklarını da açıklar.

  Kilo vermek D vitamini seviyesini etkiler

  Teorik olarak, vücut boyutundaki bir azalma D vitamini gereksiniminde bir düşüş anlamına gelir. Bununla birlikte, kilo verdiğinizde vücudunuzdaki miktar aynı kaldığından, seviyeler aslında artacaktır. Ve kilo verme derecesi seviyelerinin artma derecesini etkiler.

  Bir çalışma, az miktarda kilo vermenin bile, D vitamininin kan düzeylerinde ılımlı bir artışa neden olduğunu bulmuştur.

  Ayrıca, vücut ağırlığının en az % 15’ini kaybeden katılımcılar, vücut ağırlığının % 5-10’unu kaybeden katılımcılardan yaklaşık üç kat fazla artış kaydetmiştir.

  Dahası, kandaki artan D vitamininin vücut yağını azaltabileceğini ve kilo kaybını artırabileceğine dair bazı kanıtlar da bulunmaktadır.

  Yüksek D vitamini düzeyleri kilo kaybetmeye yardımcı olur

  Bazı kanıtlar, yeterli miktarda D vitamini almanın kilo kaybını artırabileceğini ve vücut yağını azaltabileceğini ileri sürmektedir.

  En az 20 ng / mL (50 nmol / L), güçlü kemiklerin ve genel sağlığın teşvik edilmesi için yeterli kan seviyesi olarak düşünülür. Bir çalışma, bir yıl süreyle 218 aşırı kilolu ve obez kadını inceledi. Hepsi kalori kısıtlı diyet ve egzersiz programı uyguladı.

  Kadınların yarısına bir D vitamini takviyesi uygulandı, diğer yarısı bir plasebo (hastaya ilaç yerine içinde etken madde olmayan ilaç görünümlü maddeler verilmesi) aldı.

  Çalışmanın sonunda araştırmacılar, D vitamini gereksinimlerini karşılayan kadınların, daha fazla kilo kaybı yaşadıklarını ve yeterli kan seviyesine sahip olmayan kadınlardan ortalama 3 kilo fazla kaybettiklerini tespit ettiler.

  Bir başka çalışma, 12 hafta boyunca D vitamini takviyeleri alan kilolu ve obez kadınlarla yapıldı. Çalışmanın sonunda kadınlar herhangi bir kilo kaybı yaşamadı, ancak artan D vitamini seviyelerinin vücut yağını düşürdüğü bulundu.

  Bu çalışmalara dayanarak, D vitamininin kilo ile ilişkili faydaları, takviyenin kendisinden ziyade kan düzeylerini yükseltmekten kaynaklanmaktadır.

  D Vitamini Nasıl Zayıflatır?

  Birkaç teori, D vitamininin kilo kaybı üzerine etkilerini açıklamaya çalışmaktadır. Çalışmalar D vitamininin vücutta yeni yağ hücrelerinin oluşumunu potansiyel olarak durdurabileceğini gösteriyor.

  Aynı zamanda yağ hücrelerinin depolanmasını önleyebilir, böylece yağ birikimini etkili bir şekilde azaltır.

  Ek olarak D vitamini, duygusal durumdan, uyku düzenine kadar her şeyi etkileyen bir nörotransmitter olan serotonin hormonunun seviyesini artırır.

  Serotonin, iştahı kontrol etmede rol oynar ve tokluk duygusunu artırır, vücut ağırlığını düşürür ve kalori alımını azaltır.

  Son olarak, D vitamininin daha yüksek seviyelerde bulunması, kilo kaybını tetikleyebilecek yüksek testosteron seviyeleri ile de ilişkilidir.

  2011 yılında yapılan bir araştırmada 165 erkeğe D vitamini takviyesi veya plasebo verildi. Takviye alanların testosteron düzeylerinde kontrol grubuna göre daha fazla artış olduğu görüldü.

  Birçok çalışma, yüksek testosteron seviyelerinin vücut yağını azaltabileceğini ve uzun süreli kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Metabolizma hızını artırarak bunu yapar, vücudun yemekten sonra daha fazla kalori yakmasını sağlar. Vücuttaki yeni yağ hücrelerinin oluşumunu da engeller.

  Ne kadar D vitaminine ihtiyaç var?

  19-70 yaşlarındaki yetişkinlerin günde en az 600 IU (15 mcg) D vitamini alması önerilir. 

  Bununla birlikte, bazı araştırmalar dozajın vücut ağırlığına dayandırılacağına işaret ettiği için, D vitamini takviyesi için net bir değer vermek doğru olmayabilir.

  Vücudun ağırlığına bağlı olarak, bu miktar, günde 4.000 IU’nun belirlenen üst sınırından önemli derecede yüksek olabilir. Öte yandan, günde 10.000 IU’ya kadar olan dozların olumsuz etkilere yol açmadığı bildirilmiştir.

  Yine de, D vitamini takviyeleri, büyük miktarlarda tüketildiğinde toksisiteye neden olabileceğinden günlük 4.000 IU üst sınırını aşmadan önce doktora danışmak gerekir.

  Kilo Vermek için D Vitamini Seviyeleri Nasıl Yükseltilir?

  Güneşlenme

  Vücuttaki D vitamini seviyelerini yükseltmek için gün içinde, güneşte 5-30 dakika kalmak gerekir.

  D Vitamini Takviyesi

  Güneşlenme imkanınız yoksa, D vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Enerji seviyelerinde önemli bir değişiklik görmeye başlayacak, daha az yorgun hissedeceksiniz, daha iyi uyuyacak ve hafızanız güçlenecektir. Bununla birlikte, D vitamini takviyeleri almadan önce mutlaka bir doktora danışın.

  D Vitamini Bakımından Zengin Gıdalar

  D vitamini açısından zengin olan ve günlük olarak yenmesi gereken çeşitli yiyecekler vardır. D vitamini açısından zengin gıdaların listesi şöyledir;

  Süt

  Tam yağlı inek sütü, mükemmel bir D vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Hem D vitamini hem de kalsiyumun güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir.

  Bir bardak süt 98 IU yani günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık % 24’ünü sağlar. Sabahları ya da her gün yatmadan önce en az bir bardak süt içebilirsiniz.

  Morina Karaciğeri Yağı

  Morina karaciğeri yağı, omega 3 yağ asitleri açısından zengin popüler bir takviyedir. Aynı zamanda iyi bir D vitamini kaynağıdır.

  Bir çay kaşığı yağ size 440 IU yani günlük ihtiyacın % 100’ünü sağlayacaktır. Bu nedenle, dozu belirlemek ve yan etkilerini önlemek için doktorla konuşmadan morina karaciğeri yağı almayın.

  Somon ve Uskumru

  Somon ve uskumru omega 3 bakımından zengindir, aynı zamanda zengin D vitamini kaynaklarıdır. 

  Badem

  Badem, omega 3, protein, kalsiyum ve D vitamini içeren sağlıklı bir kuruyemiştir. Tuzsuz badem kilo vermek için en iyisidir.

  Yoğurt

  Yoğurt iyi bir kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Ayrıca, sindirime yardımcı olan iyi bağırsak bakterileri içerir. Bu nedenle, bağırsak problemleri olan aşırı kilolu kişiler için, yoğurt yemek faydalıdır. Bir bardak yoğurt yaklaşık 80 IU yani günlük ihtiyacın % 20’sini sağlar. 

  Yumurta

  Yumurta sarısı yağda çözünen vitaminler bakımından zengindir. Ve D vitamini bunlardan biri. Bir büyük yumurta günlük ihtiyacın % 10’unu sağlar.

  Bu yüzde düşük görünebilir ancak yumurtada kilo kaybına yardımcı olan ve vücut fonksiyonlarını artıran diğer temel yağda çözünür ve suda çözünür vitaminler ve proteinler bulunur.

  Ton balığı, sardalya ve ringa balığı

  Ton balığı, sardalya ve ringa balığı da büyük D vitamini kaynaklarıdır. 85 gram ton balığı günlük ihtiyacın % 57’sini, sardalya % 41’ini sağlar ve 100 gram Atlantik ringa balığı günlük ihtiyacın yaklaşık% 100’ünü sağlar. 

  Karides

  Diğer deniz ürünleri gibi karides de iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bir karides porsiyonu günlük ihtiyacın % 40’ı yani yaklaşık 162 IU sağlar. 

  Mantar

  Mantarlar büyük bir protein kaynağıdır ve ayrıca D vitamini bakımından zengindir. Tipine bağlı olarak, bir fincan mantar 890 IU’ya kadar sağlar. Birkaç saat güneşe maruz kalan mantarlar daha fazla D vitamini içeriğine sahiptir. 

  Sonuç olarak;

  D vitamini seviyeleri ile kilo arasında karmaşık bir ilişki vardır. Yeterli miktarda D vitamini almak hormon seviyesini kontrol altında tutabilir ve kilo kaybını artırmaya ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olabilir.

  Kilo verme, D vitamini düzeylerini artırarak, güçlü kemiklerin korunması ve hastalıklara karşı korunma gibi diğer yararların en üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olabilir.

  Güneşe sınırlı maruz kalma veya eksiklik riski altındaysanız, takviyeleri almayı düşünebilirsiniz. D vitamini takviyesi, kilonuzu kontrol altında tutmaya ve genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ