D Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi | diyetz

D Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi

 • 8.871 kez görüntülendi.

 

D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı?

 

Günümüzün stresli ve hızlı yaşantısı modern hastalıkları yaratmakla kalmadı, var olan hastalıkların da dozunun artmasına ve yaygınlaşmasına neden oldu. Bu rahatsızlıklardan biri ise saç dökülmesi…

 

Genel olarak stresli bir yaşama sahip olan insanlarda daha sık rastlanan saç dökülmesinin hormonal, metabolik gibi durumlara bağlı olmak üzere birçok sebebi var. Bunlardan biri ise d vitamini eksikliği saç dökülmesi

 

D vitamini sağlığımız için gerekli olan önemli bir besindir. Bağışıklığı güçlendirir, kemikleri sağlam tutar ve cildin sağlığını korur, hücre büyümesini uyarır ve yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur.

 

Vücudumuzda önerilen miktarda D vitamini bulunmadığında, saç dökülmesi gibi birtakım belirtiler görülebilir. D vitamini eksikliği saç dökülmesi, kellik ve alopesiye neden olabilir.

 

 

 

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?

 

Araştırmalar vücudumuzdaki D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor. D vitamininin oynadığı rollerden biri, yeni ve eski kıl köklerini uyarmaktır. Sisteminizde yeterli D vitamini olmadığında, yeni saçların büyümesi engellenebilir.

 

Hem erkek hem de kadınlar saç dökülmesi yaşayabilir. Bir çalışmada, 18 ila 45 yaşları arasında alopesi veya diğer tür saç dökülmesi yaşayan kadınların düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğu bulundu.

 

 

 

D Vitamini Eksikliği ve Saç Dökülmesi

 

D vitamini ya da kalsiferol, kandaki kalsiyum seviyelerini korumakla görevlidir. Araştırmacılar vücuttaki pek çok fizyolojik işlemle birlikte D vitamininin saç büyümesinde de etkili olduğunu tespit etmiştir.

 

En son bulgular D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Saç foliküllerinde D vitamini reseptörleri bulunur. Bu reseptörler saçın yenilenmesini düzenler.

 

D vitamini eksik olduğunda folikül zayıflar ve saç daha fazla büyümez. Bu çalışmalar D vitamini eksikliğinin saçta dökülmeyi ilgilendiren sebum üretimini artırdığını da göstermiştir.

 

Buna bağlı olarak D vitamini ve saç dökülmesi arasındaki ilişki incelenmiş ve D vitamini eksikliğinin saç dökülmesini tetikleyebileceği sonucuna varılmıştır.

 

d vitamini eksikliğinden saç dökülür mü

 

D vitamini eksikliği belirtileri saç dökülmesi

 

D vitamini eksikliğiniz varsa nasıl anlaşılır?

 

D vitamini eksikliği kan testi yaptırarak anlaşılabilir. Olması gereken D vitamini düzeyi 30 ng/ml’dir. Bu değerin altı eksiklik hatta daha da altı yetersizliktir.

 

Her ne kadar güneş gören bir ülke olsak da Türk toplumunun çoğunda D vitamini eksikliği var ve çoğu kişi bunun farkında değil.

 

Test sonucunda D vitamini eksikliğiniz varsa doktorunuza başvurun. O gerekli önerileri yapacak ve gerekirse D vitamini takviyeleri verecektir.

 

D vitamini eksikliğinin çeşitli nedenleri vardır, ana nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Yetersiz güneş
 • Dengesiz beslenme(düşük kalorili şok diyetler)
 • Besinlerin emilimini sağlayan bağırsak iltihabı

 

D vitamini eksikliğinin en yaygın belirtileri

 • Kronik yorgunluk
 • Saç dökülmesi
 • Tekrarlanan kırıklar
 • Raşitizm
 • Osteomalazi(kemik yumuşaması)
 • Kas zayıflığı

 

 

 

D vitamini hangi gıdalarda vardır?

 

D vitamini vücut tarafından ciltten sentezlenir. D vitamini seviyesini artırmak için en iyi yol güneşlenmektir. Ancak az da olsa bazı gıdalarla D vitamini alabilirsiniz. En iyi D vitamini kaynakları şunlardır:

 

 • Karaciğer
 • Uskumru
 • Sardalye
 • Somon
 • Bütün balık yağları

 

Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri bağırsaklarda emilimin olmamasından kaynaklanmaktadır. Dengeli beslenmenize rağmen vücudunuzda vitamin eksikliği olabilir. Bu durumda bağırsaklarınızda emilim sorunu ya da daha ciddi bir kronik inflamasyon olabilir.

 

D vitamini seviyenizi mutlaka ölçtürün. D vitamini eksikliği vücudunuzda tahmin edebileceğinizden daha fazla rahatsızlığın nedenidir. Doktor tavsiyesine göre hareket ederek oral yollardan vitamin eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz.

 

 

 

D vitamini eksikliğine bağlı saç dökülmesi tedavisi

 

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden oluyorsa, bunun çözümü basittir. Öncelikle doktor tavsiyesi ile D vitamini takviyesi kullanarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.

 

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi beslenmenizdir. Vücudun genel sağlığı üzerinde etkili olan beslenme, saç dökülmesine de etki eder.

 

Saçların canlılığı, parlaklığı, kepeklenmesi, dökülmesi gibi durumları tetikler. Saç bakımı bir nevi dengeli beslenmeden geçer.

 

Sonuç olarak;

D vitamini eksikliği saç dökülmesi de dahil olmak üzere bir dizi belirtiye neden olabilir. Güneşte fazladan bir saat geçirerek veya d vitamini takviyesi ile eksikliği giderebilirsiniz. Ancak, önce D vitamini eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi için en iyi tedavi seçenekleri konusunda doktora danışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ