D Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi Neden Olur?

D vitamini eksikliği saç dökülmesi yapar mı?

Günümüzün stresli ve hızlı yaşantısı modern hastalıkları yaratmakla kalmadı, var olan hastalıkların da dozunun artmasına ve yaygınlaşmasına neden oldu. Bu rahatsızlıklardan biri ise saç dökülmesi…

Genel olarak stresli bir yaşama sahip olan insanlarda daha sık rastlanan saç dökülmesinin hormonal, metabolik gibi durumlara bağlı olmak üzere birçok sebebi var. Bunlardan biri ise d vitamini eksikliği saç dökülmesi

D vitamini sağlığımız için gerekli olan önemli bir besindir. Bağışıklığı güçlendirir, kemikleri sağlam tutar ve cildin sağlığını korur, hücre büyümesini uyarır ve yeni saç köklerinin oluşmasına yardımcı olur.

Vücudumuzda önerilen miktarda D vitamini bulunmadığında, saç dökülmesi gibi birtakım belirtiler görülebilir. D vitamini eksikliği saç dökülmesi, kellik ve alopesiye neden olabilir.

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Araştırmalar vücudumuzdaki D vitamini eksikliğinin saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor. D vitamininin oynadığı rollerden biri, yeni ve eski kıl köklerini uyarmaktır. Vücutta yeterli D vitamini olmadığında, yeni saçların büyümesi engellenebilir.

Hem erkek hem de kadınlar saç dökülmesi yaşayabilir. Bir çalışmada, 18 ila 45 yaşları arasında alopesi veya diğer tür saç dökülmesi yaşayan kadınların düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğu bulundu.

D Vitamini Eksikliği ve Saç Dökülmesi

D vitamini ya da kalsiferol, kandaki kalsiyum seviyelerini korumakla görevlidir. Araştırmacılar vücuttaki pek çok fizyolojik işlemle birlikte D vitamininin saç büyümesinde de etkili olduğunu tespit etmiştir.

En son bulgular D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasında bir bağ olduğunu göstermektedir. Saç foliküllerinde D vitamini reseptörleri bulunur. Bu reseptörler saçın yenilenmesini düzenler.

D vitamini eksik olduğunda folikül zayıflar ve saç daha fazla büyümez. Bu çalışmalar D vitamini eksikliğinin saçta dökülmeyi ilgilendiren sebum üretimini artırdığını da göstermiştir.

Buna bağlı olarak D vitamini ve saç dökülmesi arasındaki ilişki incelenmiş ve D vitamini eksikliğinin saç dökülmesini etkileyebileceği sonucuna varılmıştır.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Saç Dökülmesi

d vitamini eksikliğinden saç dökülür mü

D vitamini eksikliğiniz varsa nasıl anlaşılır?

D vitamini eksikliği kan testi yaptırarak anlaşılabilir. Olması gereken D vitamini düzeyi 30 ng/ml’dir. Bu değerin altı eksiklik hatta daha da altı yetersizliktir.

Her ne kadar güneş gören bir ülke olsak da Türk toplumunun çoğunda D vitamini eksikliği var ve çoğu kişi bunun farkında değil.

Test sonucunda D vitamini eksikliğiniz varsa doktorunuza başvurun. O gerekli önerileri yapacak ve gerekirse D vitamini takviyeleri verecektir.

D vitamini eksikliğinin çeşitli nedenleri vardır, ana nedenleri şöyle sıralanabilir:

– Yetersiz güneşlenme

– Dengesiz beslenme(düşük kalorili şok diyetler)

– Besinlerin emilimini sağlayan bağırsak iltihabı 

Aşağıdakiler, D vitamini eksikliğinin sık görüldüğü risk gruplarıdır;

– Koyu tenli olmak

– Yaşlı olmak

– Fazla kilolu veya obez olmak

– Fazla balık ya da süt tüketmemek

– Yıl boyunca az güneşin olduğu ekvatordan uzakta yaşamak

– Dışarı çıkarken güneş kremi kullanmak

– Sürekli kapalı ortamda bulunmak 

Ekvatorun yakınında yaşayan ve sık güneşe maruz kalanlar, yeteri kadar eksik olmaz çünkü ciltleri vücudun ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda D vitamini üretir.

Çoğu insan, D vitamininin yetersiz olduğunu fark etmez çünkü belirtiler genellikle zayıftır. Yaşam kalitesi üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olsa bile eksiklik kolayca fark edilmez.

D vitamini eksikliğinin semptomları ve belirtileri şöyledir;

Hastalık veya enfeksiyonlara açık olmak

D vitamininin en önemli rollerinden biri, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektir; böylece hastalığa neden olan virüsleri ve bakterileri savuşturursunuz.

Enfeksiyonla mücadeleden sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşir. Özellikle soğuk algınlığı veya gribe yakalanırsanız, düşük D vitamini seviyeleri katkıda bulunan bir faktör olabilir.

Birkaç büyük gözlemsel çalışma, soğuk algınlığı, bronşit ve pnömoni gibi D vitamini eksikliği ve solunum yolu enfeksiyonları arasında bir bağ olduğunu göstermiştir.

Bir dizi çalışma, günde 4000 IU’a kadar olan dozlarda D vitamini takviyelerinin alınmasının solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltabileceğini bulmuştur.

Yorgunluk ve bitkinlik

Yorgun hissetmek birçok nedene bağlı olabilir ve D vitamini eksikliği bunlardan biridir. Ne yazık ki, genellikle potansiyel bir neden olarak göz ardı edilmektedir.

Vaka çalışmaları, çok düşük kan düzeylerinin yorgunluğa neden olabileceğini ve yaşam kalitesinde ciddi negatif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Bir vakada, kronik gündüz yorgunluğu ve baş ağrısı şikayetinde bulunan bir kadının kan seviyesi sadece 5.9 ng / ml olarak bulunmuştur. 20 ng / ml’nin altındaki değerlerin yetersiz olduğu düşünülürse, bu son derece düşüktür.

D vitamini takviyesi aldığında kadının seviyesi 39 ng / ml’ye yükseldi ve semptomları düzeldi. Aşırı düşük olmayan kan seviyelerinin bile, enerji seviyeleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Büyük bir gözlemsel çalışma, genç kadınlarda D vitamini ve yorgunluk arasındaki ilişkiyi inceledi. Çalışma, kan düzeyleri 20 ng / ml’nin altında veya 21-29 ng / ml’nin altında olan kadınların kan seviyeleri 30 ng / ml’nin üzerinde olanlara göre yorgunluktan şikayet etme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Hemşirelerin bir diğer gözlemsel çalışması, düşük D vitamini seviyeleri ile kendinden rapor edilen yorgunluk arasında kuvvetli bir bağlantı buldu. Dahası, araştırmacılar hemşirelerin % 89’unun seviyelerinin eksik olduğunu buldular.

Kemik ve sırt ağrısı

D vitamini, bir takım mekanizmalar yoluyla kemik sağlığının korunmasında yer alır. Birincisi, vücudun kalsiyum emilimini geliştirir.

Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kandaki D vitamini seviyesinin yetersiz olduğunun işareti olabilir. Büyük gözlemsel çalışmalar eksiklik ile kronik bel ağrısı arasında bir ilişki bulmuştur.

Bir çalışma, 9.000’den fazla yaşlı kadında D vitamini seviyeleri ile bel ağrısı arasındaki ilişkiyi inceledi. 

Araştırmacılar, eksikliği olan kişilerin günlük faaliyetlerini sınırlayan şiddetli sırt ağrısı da dahil olmak üzere bel ağrısına yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğunu tespit ettiler.

Kontrollü bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan insanlar bacakları, kaburgaları veya eklemlerinde normal aralıktaki kan düzeylerine kıyasla neredeyse iki kat daha fazla kemik ağrısı yaşıyorlardı.

Depresyon

Depresyona maruz kalmış bir ruh hali içinde olmak, D vitamini eksikliği belirtisi olabilir. İnceleme çalışmalarında araştırmacılar D vitamini eksikliğini özellikle yaşlı erişkinlerde depresyon ile ilişkilendirdiler.

Bir analizde, gözlemsel çalışmaların % 65’i düşük kan seviyeleri ile depresyon arasında bir ilişki bulmuştur. Bazı kontrollü çalışmalar, yetersiz olan kişilere D vitamini vermenin soğuk aylarda ortaya çıkan mevsimsel depresyon da dahil olmak üzere depresyonun iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. 

Yaraların yavaş iyileşmesi

Cerrahi veya yaralanma sonrasında yaraların iyileşmesinin yavaş olması, D vitamini düzeylerinin çok düşük olduğunun bir göstergesi olabilir.

Bir test tüpü çalışmasından elde edilen sonuçlar, vitaminin yara iyileşme sürecinin bir parçası olarak yeni cilt hücresi oluşturmak için hayati önem taşıyan bileşiklerin üretimini artırdığını gösteriyor.

Dental ameliyat geçiren hastalar üzerine yapılan bir çalışmada, iyileşmenin bazı yönlerinin D vitamini eksikliği yüzünden bozulduğu bulunmuştur.

D vitamininin inflamasyonun kontrolünde ve enfeksiyonla mücadeledeki rolünün uygun iyileşme için önemli olduğu da ileri sürülmüştür. 

Kemik Kaybı

D vitamini, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizması için çok önemli bir rol oynamaktadır.

Kemik kaybı teşhisi konan birçok yaşlı kadın, daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda, D vitamini eksikliği de yaşayabilir.

Düşük kemik mineral yoğunluğu, kalsiyumun ve diğer minerallerin kemikten kaybolduğunun bir göstergesidir. Bu yaşlı insanları, özellikle de kadınları, kırık riski altına sokar.

Menopozdaki veya menopoz sonrası 1100’den fazla orta yaşlı kadın üzerinde yapılmış geniş bir gözlemsel çalışmada, araştırmacılar düşük D vitamini seviyeleri ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında güçlü bir bağ buldu.

Bununla birlikte, kontrollü bir çalışma, D vitamini eksikliği olan kadınların, yüksek doz takviyeleri aldığında kan düzeyleri düzelse bile kemik mineral yoğunluğunda hiçbir iyileşme sağlamadığını tespit etti.

Bu bulgulara bakılmaksızın, D vitamini alımının yeterli olması ve kan seviyelerinin optimal aralıkta tutulması, kemik kütlesinin korunması ve kırık riskinin azaltılması için iyi bir strateji olabilir.

Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi genellikle strese atfedilir ancak saç dökülmesi şiddetli olduğunda, bir hastalık veya besin eksikliğinin bir sonucu olabilir.

Alopesi areata, şiddetli saç dökülmesi ile karakterize edilen bir otoimmün hastalıktır.

Düşük D vitamini seviyeleri alopesi areata ile bağlantılıdır ve hastalığın gelişimi için bir risk faktörü olabilir. Alopesi areata olan insanlarda yapılan bir çalışmada, daha düşük kan seviyelerinin daha ciddi saç dökülmesi ile ilişkili olduğu gösterildi.

Bir vaka çalışmasında, vitaminin sentetik bir formunun topikal uygulanmasının, D vitamini reseptöründe bir kusur olan bir genç çocuğun saç dökülmesi başarıyla tedavi edildi.

Kas ağrısı

Kas ağrısının nedenlerini genellikle belirlemek zordur. D vitamini eksikliğinin çocuklarda ve erişkinlerde kas ağrısının potansiyel bir nedeni olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Bir çalışmada, kronik ağrıları olan kişilerin % 71’inde eksiklik bulunduğu tespit edildi. D vitamini reseptörü, ağrı hisseden nosiseptör olarak adlandırılan sinir hücrelerinde bulunur.

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, eksikliklerin kaslardaki nosiseptörlerin uyarılması nedeniyle ağrı ve duyarlığa neden olduğunu gösterdi.

Birkaç çalışma, yüksek doz D vitamini takviyelerinin alınmasının yetersiz kişilerdeki çeşitli ağrı türlerini azaltabileceğini bulmuştur.

Artan sancıları olan D vitamini eksikliği olan 120 çocuğa ait bir çalışmada, tek bir vitamin dozunun ağrı skorlarını ortalama % 57 azalttığı tespit edildi.

D vitamini Eksikliğini Düzeltmek Kolaydır

D vitamini eksikliği inanılmaz derecede yaygındır ve çoğu insan bunun farkında değildir. Bunun nedeni, semptomların genellikle belirsiz ve kişiye özgü olmasıdır; yani, düşük D vitamini seviyelerinin başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek güçtür.

D vitamini eksikliğini genellikle düzeltmesi kolaydır. Güneşe çıkarak seviyeler artırabilir, daha fazla D vitamini bakımından zengin yiyecekler yiyebilir veya sadece bir takviye alabilirsiniz.

Eksikliğini gidermek basit ve kolaydır, sağlığınız için büyük fayda sağlar.

D Vitamini Hangi Gıdalarda Vardır?

D vitamini vücut tarafından ciltten sentezlenir. D vitamini seviyesini artırmak için en iyi yol güneşlenmektir. Ancak az da olsa bazı gıdalarla D vitamini alabilirsiniz. En iyi D vitamini kaynakları şunlardır: 

– Karaciğer

– Uskumru

– Sardalye

– Somon

– Bütün balık yağları

Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri bağırsaklarda emilimin olmamasından kaynaklanmaktadır. Dengeli beslenmenize rağmen vücudunuzda vitamin eksikliği olabilir. Bu durumda bağırsaklarınızda emilim sorunu ya da daha ciddi bir kronik inflamasyon olabilir.

D vitamini seviyenizi mutlaka ölçtürün. D vitamini eksikliği vücudunuzda tahmin edebileceğinizden daha fazla rahatsızlığın nedenidir. Doktor tavsiyesine göre hareket ederek oral yollardan vitamin eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi Tedavisi

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden oluyorsa, bunun çözümü basittir. Öncelikle doktor tavsiyesi ile D vitamini takviyesi kullanarak bu sorununuzu çözebilirsiniz.

Saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi beslenmedir. Vücudun genel sağlığı üzerinde etkili olan beslenme, saç dökülmesine de etki eder.

Saçların canlılığı, parlaklığı, kepeklenmesi, dökülmesi gibi durumları tetikler. Saç bakımı bir nevi dengeli beslenmeden geçer.

Sonuç olarak;

D vitamini eksikliği saç dökülmesi de dahil olmak üzere bir dizi belirtiye neden olabilir. Güneşte fazladan bir saat geçirerek veya d vitamini takviyesi ile eksikliği giderebilirsiniz. Ancak, önce D vitamini eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi için en iyi tedavi seçenekleri konusunda doktora danışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ