D Vitamini Eksikliği Belirtileri | diyetz

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

 

 

D vitamini, vücudun bir çok sistemi üzerinde güçlü etkilere sahip son derece önemli bir vitamindir.

 

Vitaminlerin çoğundan farklı olarak, D vitamini aslında bir hormon gibi işlev görür ve vücudunuzdaki her bir hücre için bir reseptör bulunur.

 

Cildiniz güneş ışığına maruz kaldığında vücudunuz onu kolesterolden üretir. Yağlı balıklar ve süt ürünleri gibi bazı gıdalarda da bulunur ancak tek başına beslenmeden yeterince almak zordur.

 

Tavsiye edilen günlük alım miktarı genellikle 400-800 IU civarındadır, ancak pek çok uzman bundan daha fazlasını almanız gerektiğini söylüyor.

 

D vitamini eksikliği çok yaygındır. Dünyadaki yaklaşık 1 milyar insanın kanında düşük vitamin seviyesine sahip olduğu tahmin edilmektedir.

 

Aşağıdakiler, D vitamini eksikliğinin sık görüldüğü risk gruplarıdır;

 

  • Koyu tenli olmak
  • Yaşlı olmak
  • Fazla kilolu veya obez olmak
  • Fazla balık ya da süt tüketmemek
  • Yıl boyunca az güneşin olduğu ekvatordan uzakta yaşamak
  • Dışarı çıkarken daima güneş kremi kullanmak
  • Sürekli kapalı ortamda bulunmak

 

Ekvatorun yakınında yaşayan ve sık güneşe maruz kalanlar, yeteri kadar eksik olmaz çünkü ciltleri vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda D vitamini üretir.

 

Çoğu insan, D vitamininin yetersiz olduğunu fark etmez çünkü belirtiler genellikle zayıftır. Yaşam kaliteniz üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olsa bile onları kolayca fark edemezsiniz.

 

D vitamini eksikliğinin semptomları ve belirtileri bu yazının konusunu oluşturmaktadır.

 

 

 

 

Hasta  veya Enfeksiyonlara Açık Olmak


D vitamininin en önemli rollerinden biri, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmektir; böylece hastalığa neden olan virüsleri ve bakterileri savuşturursunuz.

 

Enfeksiyonla mücadeleden sorumlu hücrelerle doğrudan etkileşir. Özellikle soğuk algınlığı veya gribe yakalanırsanız, düşük D vitamini seviyeleri katkıda bulunan bir faktör olabilir.

 

Birkaç büyük gözlemsel çalışma, soğuk algınlığı, bronşit ve pnömoni gibi D vitamini eksikliği ve solunum yolu enfeksiyonları arasında bir bağ olduğunu göstermiştir.

 

Bir dizi çalışma, günde 4000 IU’a kadar olan dozlarda D vitamini takviyelerinin alınmasının solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltabileceğini bulmuştur.

 

Kronik akciğer rahatsızlığı olan KOAH’lı insanlarda yapılan bir çalışmada sadece ciddi derecede D vitamini eksikliği olanlar, bir yıl yüksek doz takviyesi aldıktan sonra önemli bir fayda gördü.

 

 

 

Yorgunluk ve Bitkinlik


Yorgun hissetmek birçok nedene bağlı olabilir ve D vitamini eksikliği onlardan biri olabilir. 
Ne yazık ki, genellikle potansiyel bir neden olarak göz ardı edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Kombu Çayı Nedir, Nasıl Yapılır? Kombucha Çayı Faydaları ve Zararları

Vaka çalışmaları, çok düşük kan düzeylerinin yorgunluğa neden olabileceğini ve yaşam kalitesinde ciddi negatif etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

 

Bir vakada, kronik gündüz yorgunluğu ve baş ağrısı şikayetinde bulunan bir kadının kan seviyesi sadece 5.9 ng / ml olarak bulunmuştur. 20 ng / ml’nin altındaki değerlerin yetersiz olduğu düşünülürse, bu son derece düşüktür.

 

D vitamini takviyesi aldığında kadının seviyesi 39 ng / ml’ye yükseldi ve semptomları düzeldi. Bununla birlikte, aşırı düşük olmayan kan seviyelerinin bile, enerji seviyeleri üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

 

Büyük bir gözlemsel çalışma, genç kadınlarda D vitamini ve yorgunluk arasındaki ilişkiyi inceledi. Çalışma, kan düzeyleri 20 ng / ml’nin altında veya 21-29 ng / ml’nin altında olan kadınların kan seviyeleri 30 ng / ml’nin üzerinde olanlara göre yorgunluktan şikayet etme olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

 

Hemşirelerin bir diğer gözlemsel çalışması, düşük D vitamini seviyeleri ile kendinden rapor edilen yorgunluk arasında kuvvetli bir bağlantı buldu. Dahası, araştırmacılar hemşirelerin % 89’unun seviyelerinin eksik olduğunu buldular.

 

 

 

Kemik ve Sırt Ağrısı


D vitamini, bir takım mekanizmalar yoluyla kemik sağlığının korunmasında yer alır. 
Birincisi, vücudunuzun kalsiyum emilimini geliştirir .

 

Kemik ağrısı ve bel ağrısı, kandaki D vitamini seviyesinin yetersiz olduğunun işareti olabilir. Büyük gözlemsel çalışmalar eksiklik ile kronik bel ağrısı arasında bir ilişki bulmuştur.

 

Bir çalışma, 9.000’den fazla yaşlı kadında D vitamini seviyeleri ile bel ağrısı arasındaki ilişkiyi inceledi. 

 

Araştırmacılar, eksikliği olan kişilerin günlük faaliyetlerini sınırlayan şiddetli sırt ağrısı da dahil olmak üzere bel ağrısına yakalanma ihtimalinin daha fazla olduğunu tespit ettiler.

 

Kontrollü bir çalışmada, D vitamini eksikliği olan insanlar bacakları, kaburgaları veya eklemlerinde normal aralıktaki kan düzeylerine kıyasla neredeyse iki kat daha fazla kemik ağrısı yaşıyorlardı.

 

 

 

Depresyon


Depresyona maruz kalmış bir ruh hali eksiklik belirtisi olabilir. 
İnceleme çalışmalarında araştırmacılar D vitamini eksikliğini özellikle yaşlı erişkinlerde depresyon ile ilişkilendirdiler.

 

Bir analizde, gözlemsel çalışmaların % 65’i düşük kan seviyeleri ile depresyon arasında bir ilişki bulmuştur. Öte yandan, gözlemsel çalışmalara göre daha fazla bilimsel ağırlık taşıyan kontrollü araştırmaların çoğu ikisi arasında bir bağ kuramadı.

 

Ancak, çalışmaları analiz eden araştırmacılar, kontrollü çalışmalarda D vitamini dozlarının genellikle çok düşük olduğunu kaydetti.

 

İlginizi Çekebilir  Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Buna ek olarak, çalışmaların bazılarının, ruh hali üzerinde takviyeleri alarak etkisini görecek kadar uzun sürmediğini belirtti.

 

Bazı kontrollü çalışmalar, yetersiz olan kişilere D vitamini vermenin soğuk aylarda ortaya çıkan mevsimsel depresyon da dahil olmak üzere depresyonun iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu konuda “Depresyon Tedavisinde Kullanılan Vitamin,Mineral ve Bitkiler” yazısını okuyun.

 

 

 

Yaraların Yavaş İyileşmesi


Cerrahi veya yaralanma sonrasında yaraların iyileşmesinin yavaş olması, D vitamini düzeylerinin çok düşük olduğunun bir göstergesi olabilir.

 

Bir test tüpü çalışmasından elde edilen sonuçlar, vitaminin yara iyileşme sürecinin bir parçası olarak yeni cilt hücresi oluşturmak için hayati önem taşıyan bileşiklerin üretimini arttırdığını gösteriyor.

 

Dental ameliyat geçiren hastalar üzerine yapılan bir çalışmada, iyileşmenin bazı yönlerinin D vitamini eksikliği yüzünden bozulduğu bulunmuştur.

 

D vitamininin inflamasyonun kontrolünde ve enfeksiyonla mücadeledeki rolünün uygun iyileşme için önemli olduğu da ileri sürülmüştür . Bir analiz diyabetik ayak enfeksiyonlu hastalara baktı.

 

Şiddetli D vitamini eksikliğine sahip olanların, iyileşmeyi tehlikeye atabilecek daha yüksek seviyedeki iltihaplı belirteçlere sahip olma ihtimalinin daha fazla olduğunu tespit ettiler.

 

Ne yazık ki, bu noktada eksikliği olan insanlarda D vitamini takviyelerinin yara iyileşmesi üzerindeki etkileri hakkında çok az araştırma bulunmaktadır.

 

Bununla birlikte, bir çalışma, bacak ülseri olan D vitamini eksikliği olan hastalara vitamin ile tedavi edildiğinde, ülser boyutunun ortalama % 28 düştüğünü bulmuştur.

 

 

 

Kemik Kaybı


D vitamini, kalsiyum emilimi ve kemik metabolizması için çok önemli bir rol oynamaktadır.

 

Kemik kaybı teşhisi konan birçok yaşlı kadın, daha fazla kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda, D vitamini eksikliği de yaşayabilirler.

 

Düşük kemik mineral yoğunluğu, kalsiyumun ve diğer minerallerin kemiğinden kaybolduğunun bir göstergesidir. Bu yaşlı insanları, özellikle de kadınları, kırık riski altına sokar.

 

Menopozdaki veya menopoz sonrası 1.100’den fazla orta yaşlı kadın üzerinde yapılmış geniş bir gözlemsel çalışmada, araştırmacılar düşük D vitamini seviyeleri ile düşük kemik mineral yoğunluğu arasında güçlü bir bağ buldu.

 

Bununla birlikte, kontrollü bir çalışma, D vitamini eksikliği olan kadınların, yüksek doz takviyeleri aldığında kan düzeyleri düzelse bile kemik mineral yoğunluğunda hiçbir iyileşme sağlamadığını tespit etti.

 

Bu bulgulara bakılmaksızın, D vitamini alımının yeterli olması ve kan seviyelerinin optimal aralıkta tutulması, kemik kütlesinin korunması ve kırık riskinin azaltılması için iyi bir strateji olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Kalorisi Yüksek Meyveler

 

 

Saç Dökülmesi


Saç dökülmesi genellikle strese atfedilir; bu da kesinlikle ortak bir nedendir. 
Bununla birlikte, saç dökülmesi şiddetli olduğunda, bir hastalık veya besin eksikliğinin bir sonucu olabilir.

 

Şimdiye kadar çok az araştırma olmasına rağmen kadınlarda saç dökülmesi düşük D vitamini seviyesine bağlı olabilir.

 

Alopesi areata, baştan ve vücudun diğer bölgelerinden şiddetli saç dökülmesi ile karakterize edilen bir otoimmün hastalıktır. D vitamini eksikliği nedeniyle çocuklarda yumuşak kemikler oluşturan bir hastalık olan raşitizm ile ilişkilidir.

 

Düşük D vitamini seviyeleri alopesi areata ile bağlantılıdır ve hastalığın gelişimi için bir risk faktörü olabilir. Alopesi areata’lı insanlarda yapılan bir çalışmada, daha düşük kan seviyelerinin daha ciddi saç dökülmesi ile ilişkili olduğu gösterildi.

 

Bir vaka çalışmasında, vitaminin sentetik bir formunun topikal uygulanmasının, D vitamini reseptöründe bir kusur olan bir genç çocuğun saç dökülmesine başarıyla tedavisi olduğu bulundu. Bu konuda “D Vitamini Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmesi” yazısını okuyun.

 

 

 

Kas ağrısı


Kas ağrısının nedenlerini genellikle belirlemek zordur. 
D vitamini eksikliğinin çocuklarda ve erişkinlerde kas ağrısının potansiyel bir nedeni olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

 

Bir çalışmada, kronik ağrıları olan kişilerin % 71’inde eksiklik bulunduğu tespit edildi. D vitamini reseptörü, ağrı hisseden nosiseptör olarak adlandırılan sinir hücrelerinde bulunur.

 

Sıçanlarda yapılan bir çalışma, eksikliklerin kaslardaki nosiseptörlerin uyarılması nedeniyle ağrı ve duyarlığa neden olduğunu gösterdi.

 

Birkaç çalışma, yüksek doz D vitamini takviyelerinin alınmasının yetersiz kişilerdeki çeşitli ağrı türlerini azaltabileceğini bulmuştur.

 

Artan sancıları olan D vitamini eksikliği olan 120 çocuğa ait bir çalışmada, tek bir vitamin dozunun ağrı skorlarını ortalama % 57 azalttığı tespit edildi.

 

 

 

D vitamini Eksikliğini Düzeltmek Kolaydır


D vitamini eksikliği inanılmaz derecede yaygındır ve çoğu insan bunun farkında değildir.

 

Bunun nedeni, semptomların genellikle belirsiz ve kişiye özgü olmasıdır; yani, düşük D vitamini seviyelerinin başka bir şeyden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmek güçtür.

 

Eksikliğinizin olabileceğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşmanız ve kan düzeylerinizi ölçtürmeniz önemlidir.

 

Neyse ki, bir D vitamini eksikliği genellikle düzeltilmesi kolaydır. Güneşe çıkarak artırabilir, daha fazla D vitamini bakımından zengin yiyecekler yiyebilir veya sadece bir takviye alabilirsiniz.

 

Eksikliğini gidermek basit, kolaydır ve sağlığınız için büyük fayda sağlayabilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ