D Vitamini Eksikliği Nedir, Neden Olur? Belirti ve Tedavisi

  D Vitamini Eksikliği Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Yazın çoğumuz kendimizi güneş ışığından gizlemekle meşgulken, aynı güneş ışığının yaşamlarımız ve vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu unutuyoruz. Güneş ışığı doğrudan D vitamini kaynağıdır. Bu yüzden ona ‘güneş ışığı vitamini’ denir. 

  D vitamini eksikliği inanılmaz derecede yaygındır ve pek çok insan eksik olduğunun farkında değildir.

  İşte “D vitamini eksikliğinde ne olur”, “D vitamini eksikliği nelere neden olur”, “D vitamini eksikliğinde neler görülür”, “D vitamini eksikliği nelere sebep olur” sorularının cevapları…

  D Vitamini Nedir?

  Modern dünyanın teknolojilerine, konforuna ve lükslerine ne kadar alışırsak, doğal yaşamdan o kadar uzaklaşıyoruz.

  D vitamini, sağlığımız için son derece gerekli bir besindir. Kalsiyum ve fosfatın bağırsak emilimini artırmaya yardımcı olan bir grup yağda çözünür sekosteroiddir.

  Diğer vitaminlerin aksine, D vitamini çok az yiyecekte bulunmaktadır. Bu vitamin güneş ışığına maruz kaldığında vücudun kendisi tarafından üretilir.

  D Vitamini Çeşitleri

  Sadece iki çeşit D vitamini vardır.

  – Ergokalsiferol olarak da bilinen D2 vitamini, takviye edilmiş gıdalardan, bitkisel gıdalardan ve takviyelerden elde edilir.

  – Kolekalsiferol olarak da bilinen D3 vitamini, takviye edilmiş gıdalardan ve hayvansal gıdalardan (balık, yumurta ve karaciğer) gelir. Ayrıca cilt güneş ışığına maruz kaldığında vücudumuz tarafından dahili olarak üretilir.

  Vücudumuz Güneş Işığını D Vitaminine Nasıl Dönüştürür?

  Güneş ışığındaki ultraviyole B (UVB) ışınları, ciltteki kolesterolü D vitaminine dönüştürmekten sorumludur. Açık tenli bir insan için, yüzünde yaklaşık 20 ila 30 dakika güneş ışığı ve günün ortasında önkol, 2 ila 3 kez bir hafta, yeterli D vitamini üretmesi için yeterlidir.

  Koyu tenli olanlar ve yaşlı insanlar, yeterli miktarda D vitamini için güneş ışığına daha fazla maruz kalmalıdır. 

  D Vitamini Düşüklüğü

  D vitamini eksikliği ya da düşüklüğü, dünyada yaklaşık 1 milyar insanı etkilediği tahmin edilmektedir. Koyu tenli ve yaşlı bireylerin yanı sıra aşırı kilolu ve obez insanlar da daha düşük D vitamini seviyesine sahip olma eğilimindedir.

  D Vitamini Eksikliği Nedenleri

  Vücuttaki D vitamini seviyesinin yetersiz olması, D vitamini eksikliğine sebep olur. Bol güneş ışığı olsa da, D vitamini eksikliğinin dünya çapında bir sorun olması gerçekten şaşırtıcıdır. D vitamini eksikliğinin başlıca sebepleri şöyledir:

  Sınırlı güneş ışığına maruz kalma

  Daha önce de belirtildiği gibi, güneş ışığı başlıca D vitamini kaynağıdır ve bu nedenle güneş ışığına sınırlı maruz kalma, D vitamini eksikliğinin en büyük nedenidir.

  Kuzey enlemlerinde yaşayan insanlar genellikle güneş ışığını daha az görürler ve bu nedenle D vitamini eksikliği riski altındadırlar. 

  Vücut tarafından üretilen D vitamini miktarı da mevsime, günün saatine, ozon miktarına, enlemine ve gökyüzündeki bulut sayısına bağlıdır. Güneşin “bronzlaşma ışınları” olarak da adlandırılan UVB radyasyonu, cildi D vitamini üretmesi için tetikler.

  Bu ışınlar ekvatorun yakınında daha güçlüdür ve daha yüksek enlemlerde daha zayıftır. Bu nedenle, sonbahar ve kış aylarında, daha yüksek enlemlerde yaşayan insanlar yeterli D vitamini üretemezler.

  Bundan dolayı, uzun süreli maruziyetlerden ziyade güneşe kısa süreli maruz kalmak önerilir. Güneş ışığına haftada birkaç kez 10 ila 15 dakika maruz kalmak, birçok insanın yeterli düzeyde D vitamini üretmesi için yeterlidir.

  D vitamininin yetersiz tüketimi

  Vejetaryen beslenen kişilerin, yetersiz D vitamini tüketme olasılıkları yüksektir. Bunun nedeni, bu vitaminin doğal kaynaklarının çoğunun balık ve balık yağları, yumurta sarısı, peynir, takviye edilmiş süt, süt ürünleri ve sığır karaciğeri gibi hayvansal gıdalarda bulunmasıdır.

  Koyu tenli olmak

  Bazı çalışmalar, koyu tenli kişilerin D vitamini eksikliği riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bir pigment olan melanin, cilde rengini vermekle sorumludur.

  Daha açık tenli insanlar koyu tenli olanlar ile karşılaştırıldığında daha az melanine sahiptir. Melanin güneşten gelen UV radyasyonunu emer, böylece cildin güneş ışığına maruz kalmaya yanıt olarak D vitamini üretme kabiliyetini azaltır. 

  Koyu ten rengi olan insanlar doğal güneş korumasına sahiptir. Daha açık ten tonlarına sahip olanlarla aynı miktarda D vitamini üretmeleri için üç ila beş kat daha fazla güneşe maruz kalmaları gerekir.

  Obezite

  Aşırı kilolu ve obez insanlar üzerinde yapılan bir çalışma, BMI (vücut kitle indeksi) 40’ın üzerinde olanların, BMI 40’ın altında olanlardan % 18 daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir.

  Yaş

  Yaşın ilerlemesi ile vücudun güneşe maruz kalmadan D vitamini sentezleme yeteneğinin azaldığı kanıtlanmıştır. Bu nedenle, yaşlı insanların D vitamini eksikliğinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir.

  Böbreklerin D vitaminini aktif forma dönüştürememesi

  Yaş ilerledikçe, böbrekler D vitamini aktif formuna dönüştürme yeteneğini kaybeder, böylece D vitamini eksikliği riski artar.

  Kötü emilim

  Bazı insanlar malabsorpsiyon sendromundan muzdariptir. Bu, sindirim yollarının D vitaminini yeterince ememediği anlamına gelir.

  Crohn hastalığı, kistik fibroz ve çölyak hastalığı gibi tıbbi problemlerin yanı sıra bazı ilaçlar bağırsağın D vitaminini yediğimiz yiyeceklerden emme yeteneğini olumsuz etkiler.

  Tıbbi durumlar ve ilaçlar

  Kronik böbrek hastalıkları, primer hiperparatiroidizm, kronik glokom oluşturan bozukluklar ve lenfoma genellikle D vitamini kaybından muzdariptir.

  Benzer şekilde, antifungal ilaçlar, antikonvülzanlar, glukokortikoidler ve AIDS / HIV tedavisi için ilaçlar gibi çok çeşitli ilaçlar D vitamininin parçalanmasını uyarabilir, böylece vücutta daha düşük D vitamini seviyelerine yol açabilir.

  Gebelik ve emzirme

  Hamile veya emziren annelerin diğerlerinden daha fazla D vitaminine ihtiyacı vardır. Ayrıca, iki gebeliği arasında kısa boşlukları olan kadınlarda D vitamini eksikliği olasılığı daha yüksektir.

  Çünkü vücudun D vitamini deposu hamilelik sırasında tükenir ve başka bir hamilelikten önce birikmesi için zaman gerekir.

  D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

  Kemik ağrısı ve kas güçsüzlükleri, D vitamini eksikliğinin en yaygın belirtileridir. Ancak bazı insanlar hiçbir belirti yaşamaz. Düşük D vitamini seviyeleriyle ilişkili diğer bazı semptomlar şunlardır;

  Bebeklerde ve Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Belirtileri

  D vitamini eksikliği olan çocuklar kas spazmı, nöbet ve diğer solunum güçlükleri riski altındadır. Bu büyük ölçüde düşük kalsiyum seviyelerinden kaynaklanmaktadır.

  D vitamini eksikliği yüksek olan çocukların yumuşak kafatası veya bacak kemikleri olabilir. Bu bacakların kavisli görünmesine neden olabilir. Ayrıca kemik ağrısı, kas ağrısı veya kas güçsüzlüğü yaşarlar.

  – Çocuklarda boyun uzaması, D vitamini eksikliğinden olumsuz etkilenir. Bu eksiklikten muzdarip çocuklar yürümeye başlama konusunda isteksizdir.

  – Sebepsiz sinirlilik, çocuklarda ve bebeklerde D vitamini eksikliğinin bir başka belirtisidir.

  D vitamini eksikliği olan çocukların dişleri geç çıkar. Eksiklik süt dişlerinin gelişimini olumsuz yönde etkiler, bu da diş çıkarma işlemini geciktirir.

  – Kalp kasının zayıflığı son derece düşük D vitamini seviyelerinin bir göstergesidir (nadir vakalar)

  Yetişkinlerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

  – Eksikliği olan yetişkinler çok fazla yorgunluk, belirsiz ağrı ve sızı hisseder.

  – Bazı yetişkinler D vitamini eksikliği nedeniyle bilişsel bozulma yaşar.

  – Hasta ve enfeksiyonlara açık hale gelir.

  – Kemik ve sırt ağrısı gibi ağrılar baş gösterir.

  – Vücutta oluşan yaralar, normalden daha geç iyileşir.

  D vitamini eksikliğine bağlı saç dökülmesi görülebilir.

  D Vitamini Eksikliğinde Oluşan Hastalıklar

  D vitamini eksikliği aşağıdaki sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Diyabet

  Düşük D vitamini seviyesi, tip 2 diyabet gelişme riski ile ilişkilidir. Araştırmalar, 25 ng / ml’den daha fazla kan D vitamini seviyesine sahip olanların, 14 ng / ml’nin altındaki seviyelere kıyasla % 43 azalmış tip 2 diyabet gelişme riskine sahip olduğunu göstermiştir.

  Tüberküloz

  Çeşitli çalışmalar, tüberküloz teşhisi konan kişilerin D vitamini seviyelerinin diğerlerine göre daha düşük olduğunu kanıtlamıştır. Bundan dolayı D vitamini eksikliği tüberküloz gelişme riskinin artmasına neden olabilir.

  Raşitizm

  D vitamini kalsiyum emilimini kolaylaştırır. Şiddetli D vitamini eksikliği, kandaki düşük kalsiyum seviyeleri ile karakterize bir çocukluk hastalığı olan raşitizme yol açabilir.

  Engelli büyümeye, yumuşak ve zayıf kemiklere, çocuklar yürümeye başladığında ağırlıklarının altında eğilen ve eğilen uzun kemiklerin deformitesine neden olur. Kas spazmlarına (kramplar), nöbetlere ve nefes alma zorluklarına da yol açabilir.

  Grip

  Cambridge Journals’ta yayınlanan bir araştırma, D vitamini eksikliğinin solunum yolu hastalıkları riskini artırdığını ve bu vitaminin yeterli miktarda alınmasının çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını gösterdi.

  Düşük D vitamini seviyesine sahip yetişkinlerde öksürük, soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu riski artar.

  Osteomalazi

  Son derece ciddi D vitamini eksikliği ostamalazi olarak bilinir. Bu genellikle kemiklerin yumuşaması, omurgaların bükülmesine, bacakların eğilmesine, kemik kırılganlığına, kas zayıflığına ve kırık riskinin artmasına neden olur. Bu sorundan muzdarip insanlar genellikle merdiven çıkma veya alçak bir sandalyeden kalkmakta zorluk çeker.

  Kardiyovasküler hastalık

  D vitamini eksikliği konjestif kalp yetmezliği ile ilişkilidir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, düşük D vitamini seviyesine sahip kadınların hipertansiyon geliştirme riskinin % 67 arttığını gösterdi.

  Şizofreni ve Depresyon

  D vitamini çeşitli beyin süreçlerinde rol oynar. Bu nedenle, bu vitaminin eksikliği depresyonla ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, hamile kadınlar ve çocuklar arasında D vitamini takviyesinin beyindeki D vitamini reseptörünü tatmin etmeye yardımcı olduğu gözlenmiştir. Bu, daha sonraki yaşamda beyin gelişimi ve zihinsel bakım için gereklidir.

  Kanser

  Araştırmalar, yüksek D vitamini alımı ile meme kanseri riski arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Düşük D vitamini seviyesi, bazı kanserlerin riskinde artış ve diğer kanserlerde daha kötü sonuçlarla ilişkilidir.

  Periodontal hastalık

  Düşük D vitamini seviyeleri, diş etlerinin şişmesi ve kanaması ile karakterize edilen kronik diş eti hastalığına neden olabilir.

  Bunun nedeni, yeterli D vitamini seviyelerinin, mikrobiyal özellikler içeren ve ağızdaki bakteri sayısını azaltan bileşikler olan defensinler ve katelisidin üretmesidir.

  Sedef hastalığı

  Araştırmalar, D vitamini eksikliğinin daha yüksek bir sedef hastalığı riski ile ilişkili olduğunu kanıtladı.

  D Vitamini Eksikliği Tedavisi

  D vitamini eksikliği, yukarıda belirtilen çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden hafife alınmaması gereken bir durumdur. Bu eksikliği önlemenin en iyi yolu yeterli güneş ışığı almaktır.

  Bununla birlikte D vitamini yönünden zengin yiyecekler yenmelidir. Bunlar etkili olmazsa doktor tavsiyesi ile D vitamini, takviyeler şeklinde de alınabilir. Bu eksikliği tedavi etmenin bazı yolları şöyledir;

  Yeterli güneş ışığı alın

  Güneş ışığına maruz kalma, D vitamini eksikliğini tedavi etmenin doğal ve en ucuz yoludur. D vitamini doğal olarak vücudumuz tarafından güneş ışığına maruz kaldığında üretilir. Bu nedenle, eksikliği önlemek için önerilen günlük güneş ışığı miktarını almanız gerekir.

  D vitamini içeren yiyecekler tüketin

  Diğer vitaminlerden farklı olarak, D vitamini gıda maddelerinde bol miktarda bulunmaz. Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi bazı yiyecekler az miktarda da olsa D vitamini içerir.

  – Sardalya, uskumru, ton balığı, somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar

  – Güçlendirilmiş gıdalar, yani D vitamini eklenmiş gıdalar


  İşte porsiyon başına miktarla birlikte D vitamini besin kaynaklarının bir listesi :

  Morina karaciğeri yağı – yemek kaşığı başına 1.360 IU

  Pişmiş somon – 100 gram başına 360 IU

  -Takviyeli süt – fincan başına 98 IU

  Güçlendirilmiş tahıl – ¾-1 fincan başına 40 IU

  Yumurta – 1 yumurta başına 20 IU

  Enjeksiyon

  D vitamini enjeksiyonu güvenli ve kullanışlı bir alternatiftir. Bu özellikle ilaçları oral yoldan almak istemeyenler için iyi bir seçenektir. Tabi doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

  Yüksek Doz Tabletleri veya Sıvılar

  Yüksek dozda D vitamini içeren bazı tabletler ve sıvılar da mevcuttur ve günlük, haftalık veya aylık olarak alınabilir.

  Başlıca avantajları, özellikle büyüyen çocuklarda eksikliği hızlı bir şekilde tedavi edebilmeleridir. Yüksek doz takviyelerinin doğru ve zamanında alınması gerekir. Bunun için doktordan tavsiye almadan kullanmamak gerekir.

  Standart Doz Tabletleri, Tozlar veya Sıvılar

  Bunlar genellikle eksikliği gidermek için yaklaşık 12 ay boyunca günlük olarak alınır. Genellikle hafif eksikliği giderme veya önleme amaçlı tedavi etmek için uygundurlar.

  Bakım Tedavisi

  Vücudun D vitamini depoları yenilendikten sonra bile, gelecekte daha fazla eksikliği önlemek için genellikle uzun süreli bakım tedavisine ihtiyaç vardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ