D-Aspartik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

  D-Aspartik Asit Nedir, Ne İşe Yarar? Fayda ve Zararları

  D-aspartik asit bir amino asittir ve testesteronu artırdığı iddia edilen takviyelerden biridir. 

  Testosteron, kas yapımı ve libidodan sorumlu olan bir hormondur. Bu nedenle, her yaştan insan bu hormonun düzeylerini yükseltmenin doğal yollarını arıyor.

  D-Aspartik Asit Nedir?

  Amino asitler vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip moleküllerdir. Bunlar, her tür proteinin yanı sıra bazı hormonlar ve nörotransmitterlerin yapı taşlarıdır.

  Neredeyse her amino asit iki farklı biçimde oluşur. Örneğin, aspartik asit, L-aspartik asit veya D-aspartik asit olarak bulunabilir. Formların kimyasal formülleri aynıdır, ancak moleküler yapıları birbirlerinin ayna görüntüleridir.

  Bundan dolayı, bir amino asidin L- ve D- biçimleri genellikle “sol” veya “sağ” olarak düşünülür.

  L-aspartik asit doğada vücut da dahil olmak üzere üretilir ve proteinler inşa etmek için kullanılır. Ancak, D-aspartik asit, proteinler oluşturmak için kullanılmaz.

  Bunun yerine, vücutta hormon yapımında ve serbest bırakılmasında rol oynar.

  D-aspartik asit, merkezi sinir sisteminde ve üreme sisteminde bulunan bir amino asittir.

  Araştırma, hem hayvanlarda hem de insanlarda, sinir sisteminin gelişiminde rol oynadığını ve hormonları düzenlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu ikinci işlev, D-aspartik asitin cinsel işlevi etkileyen testosteron ve diğer hormon düzeylerini düzenlediği anlamına gelebilir.

  D-aspartik asit beyindeki testosteron üretimine neden olacak bir hormonun salınımını artırır.

  Ayrıca testislerde testosteron üretimini ve salımını artırmada da rol oynar. Bu işlevler, D-aspartik asidin testosteron destekleyici takviyelerde popüler olarak kullanılmasının nedenidir.

  D-Aspartik Asidin Testosterona Etkileri

  D-aspartik asitin testosteron düzeyleri üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Bazı çalışmalar, D-aspartik asitin testosteron düzeyini artırabileceğini, diğer çalışmalar ise testosteron düzeyini etkilemediğini göstermiştir.

  27-37 yaşlarındaki sağlıklı erkeklerde yapılan bir çalışmada D-aspartik asit takviyelerinin 12 gün boyunca alınmasının etkileri incelendi.

  Araştırmada, D-aspartik asit kullanan 23 erkekten 20’sinde, ortalama % 42’lik bir artışla testosteron düzeyleri yükseldi.

  Takviye almayı bıraktıktan üç gün sonra, testosteron düzeyleri, çalışmanın başına göre % 22 daha yüksekti.

  28 gün boyunca D-aspartik asit kullanan kilolu ve obez erkeklerde yapılan bir başka çalışma karışık sonuçlar bildirdi. Bazı erkeklerde testosteron artışı yoktu.

  Bununla birlikte, çalışmanın başında düşük testosteron düzeyi olanlar % 20’yi aşan oranlarda artış gösterdi.

  Başka bir çalışmada, bu takviyeleri almanın etkileri bir aydan uzun sürdü. Araştırmacılar, 27-43 yaş arasındaki erkeklerin D-aspartik asit takviyelerini 90 gün boyunca aldığında testosteronda % 30-60 oranında bir artış gördüklerini buldular.

  Bu çalışmalar fiziksel olarak aktif bir nüfusu kullanmadı. Bununla birlikte, diğer üç çalışma aktif erkeklerde D-aspartik asidin etkilerini incelemiştir.

  Birisi, ağırlık antrenmanı yapan ve 28 gün süreyle D-aspartik asit kullanan genç erişkin erkeklerde testosteronda hiçbir artış bulamadı.

  Başka bir araştırma, günde 6 gramlık bir yüksek doz takviyesi almakta olanların iki haftanın sonunda, ağırlıklı olarak eğitim görmüş genç erkeklerde testosteronu düşürdüğünü buldu.

  Bununla birlikte, günde 6 gram kullanan üç aylık bir takip çalışmasında testosteronda bir değişiklik görülmemiştir.

  D-aspartik asidin bazı etkileri testislere özgü olduğu için, kadınlarda benzer araştırmalar henüz mevcut değildir.

  d aspartik asit supplement

  Erektil disfonksiyon için etkili midir? 

  D-aspartik asidin testosteron seviyelerini artırması nedeniyle erektil disfonksiyon için tedavi olabileceği iddia ediliyor. Bununla birlikte, erektil disfonksiyon ve testosteron arasındaki ilişki net değildir ve normal testosteron seviyeleri olan birçok insanda erektil disfonksiyon vardır.

  Erektil disfonksiyon sorunu yaşayan çoğu insanda, genellikle kardiyovasküler sağlık sorunları, yüksek tansiyon, diyabet veya yüksek kolesterol nedeniyle penise kan akışı azalır. Testosteron bu koşulları tedavi etmeyecektir.

  Bazı durumlarda erektil disfonksiyon, depresyon, ilişki sorunları veya anksiyete gibi psikolojik faktörlere bağlıdır. Testosteronun bu sorunları tedavi edebileceğini gösteren hiçbir kanıt yoktur.

  Egzersize Yanıt Vermiyor

  D-aspartik asitin egzersize, özellikle ağırlık eğitimine olan cevabı geliştirip geliştirmediği çeşitli araştırmalarla incelemiştir.

  Bazıları, testosteron düzeylerini artırması nedeniyle kas veya kuvveti artırabileceğini düşünüyor.

  Bununla birlikte, çalışmalar, D-aspartik asit takviyelerini aldıklarında kilo egzersizi yapan erkeklerin testosteron, kuvvet veya kas kütlelerinde herhangi bir artış olmadığını gösterdi.

  Bir çalışmada, erkekler D-aspartik asit kullandıklarında ve ağırlıkça 28 gün eğitim gördüklerinde, yağsız kütlede 1,3 kg artış oldu. Bununla birlikte, plasebo grubundaki hastalar benzer bir artışla 1.4 kg yağsız kütle oluşturdu.

  Dahası, her iki grupta da kas kuvvetinde benzer artışlar yaşanmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmada D-aspartik asit plasebodan daha iyi sonuç vermedi.

  Üç aylık bir çalışma, egzersiz yapan erkeklerin D-aspartik asit veya plasebo alıp almadıklarına bakılmaksızın kas kütlesi ve mukavemetinde aynı artışla karşılaştıklarını ortaya koydu.

  Bu çalışmaların her ikisi de D-aspartik asidin bir ağırlık eğitim programı ile kombine edildiğinde kas kütlesini veya kuvvetini arttırmada etkili olmadığını kanıtladı.

  Şu anda, bu takviyeleri koşu veya yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT) gibi diğer egzersiz formlarıyla birleştirmekle ilgili hiçbir bilgi mevcut değildir.

  D-Aspartik Asit, Doğurganlığı Artırabilir

  Sınırlı araştırma mevcut olmasına rağmen, D-aspartik asitin, infertilite yaşayan erkeklere yardımcı olduğu iddia ediliyor.

  Doğurganlık sorunu olan 60 erkekte yapılan bir çalışmada, D-aspartik asit takviyelerinin üç ay süreyle alınmasının ürettikleri sperm sayısının önemli ölçüde arttığını buldular.

  Dahası, spermlerinin motilitesi veya hareket kabiliyeti gelişti.

  Sperm miktarındaki ve kalitesindeki bu iyileştirmeler işe yaramış gibi görünüyor. Çalışma süresince D-aspartik asit alan erkeklerin partnerlerinde gebelik oranı arttı.

  Aslında, katılımcıların eşlerinden % 27’si çalışma sırasında hamile kaldı.

  D-aspartik asit ile ilgili yapılan araştırmaların çoğu erkeklerde testosteron üzerine etkisinin olduğu düşünülmesine rağmen, kadınlarda yumurtlamada da rol oynayabilir.

  D-Aspartik Asit için Önerilen Dozaj Nedir?

  D-aspartik asitin testosteron üzerindeki etkilerini inceleyen çoğu çalışma, günde 2.6-3 gram doz kullandı.

  Daha önce de belirtildiği gibi, araştırmalar testosteron üzerindeki etkileri nedeniyle karışık sonuçlar verdi.

  Günde yaklaşık 3 gramlık dozların, fiziksel olarak aktif olmayan bazı genç ve orta yaşlı erkeklerde etkili olduğu gösterilmiştir.

  Bununla birlikte, aynı dozun aktif genç erkekler için etkili olduğu belirtilmemiştir.

  İki çalışmada günde 6 gram gibi daha yüksek dozlar kullanılmış fakat umut verici sonuçlar alınmamıştır.

  Bir kısa çalışma bu dozda testosteronda bir azalma olduğunu gösterdi; ancak daha uzun çalışmalarda değişiklik göstermedi.

  D-aspartik asitin sperm miktarına ve kalitesine sağladığı yararlı etkileri bildiren çalışma, 90 gün boyunca günde 2.6 gramlık bir doz kullandı.

  D-Aspartik Asidin Yan Etkileri

  Araştırmacılar, 90 gün boyunca günde 2.6 gram D-aspartik asit almanın etkilerini inceleyen bir çalışmada, herhangi bir yan etki görülüp görülmediğini incelemek için derinlemesine kan testi uyguladılar.

  Hiçbir güvenlik endişesi bulamadılar ve bu takviyenin en az 90 gün boyunca tüketilmesinin güvenli olduğu sonucuna vardılar.

  Öte yandan, başka bir araştırma, D-aspartik asit kullanan 10 kişinin ikisinde sinirlilik, baş ağrısı olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, bu etkiler plasebo grubundaki bir erkek tarafından da bildirilmiştir.

  D-aspartik asit takviyeleri kullanan çoğu çalışma, yan etkilerin olup olmadığını bildirmedi. Bu nedenle, güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

  Sonuç olarak;

  Birçok kişi testosteronu artırmak için doğal bir yol arıyor. Bazı araştırmalar, günde 3 gram D-aspartik asitin genç ve orta yaşlı erkeklerde testosteronu artırabileceğini gösterdi.

  Bununla birlikte, aktif erkeklerde yapılan diğer araştırmalar, testosteron, kas kütlesi veya mukavemette herhangi bir artış göstermedi.

  Doğurganlık problemleri yaşayan erkeklerde D-aspartik asitin sperm miktarına ve kalitesine fayda sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

  90 gün tüketmek güvenli olmasına rağmen, sınırlı güvenlik bilgileri mevcuttur.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ