D-Aspartik Asit ve Testosterona Etkileri | diyetz

  D-Aspartik Asit ve Testosterona Etkileri

   

   

  Testosteron, kas yapımı ve libidodan sorumlu olan bir hormondur.

   

  Bu nedenle, her yaştan insan bu hormonu artırmanın doğal yollarını arıyor.

   

  Testosteronu arttırdığı iddia edilen popüler bir yöntem takviye almaktır. Bu ürünler çoğunlukla D-aspartik asit amino asidini içerir.

   

  Bu yazıda D-aspartik asitin ne olduğu ve testosteronu artırıp artırmadığı anlatılmaktadır.

   

   

   

   

  D-Aspartik Asit Nedir?

   

  Amino asitler vücutta çeşitli fonksiyonlara sahip moleküllerdir. Bunlar, her tür proteinin yanı sıra bazı hormonlar ve nörotransmitterlerin yapı taşlarıdır.

   

  Neredeyse her amino asit iki farklı biçimde oluşur. Örneğin, aspartik asit, L-aspartik asit veya D-aspartik asit olarak bulunabilir. Formların kimyasal formülleri aynıdır, ancak moleküler yapıları birbirlerinin ayna görüntüleridir.

   

  Bundan dolayı, bir amino asidin L- ve D-biçimleri genellikle “sol” veya “sağ” olarak düşünülür.

   

   

   

   

  L-aspartik asit doğada vücut da dahil olmak üzere üretilir ve proteinler inşa etmek için kullanılır. Ancak, D-aspartik asit, proteinler oluşturmak için kullanılmaz.

   

  Bunun yerine, vücutta hormon yapımında ve serbest bırakılmasında rol oynar.

   

  D-aspartik asit beyinde sonuçta testosteron üretimine neden olacak bir hormon salınımını artırır.

   

  Ayrıca testislerde testosteron üretimini ve salımını arttırmada rol oynar.

   

  Bu işlevler, D-aspartik asidin testosteron destekleyici takviyelerde popüler olarak kullanılmasının nedenidir.

   

   

   

  Testosteron üzerindeki etkileri

   

  D-aspartik asitin testosteron düzeyleri üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar verdi. Bazı çalışmalar, D-aspartik asitin testosteron düzeyini artırabileceğini, diğer çalışmalar ise testosteron düzeyini etkilemediğini göstermiştir.

   

  27-37 yaşlarındaki sağlıklı erkeklerde yapılan bir çalışmada D-aspartik asit takviyelerinin 12 gün boyunca alınmasının etkileri incelendi.

   

  Araştırmada, D-aspartik asit kullanan 23 erkekten 20’sinde, ortalama % 42’lik bir artışla testosteron düzeyleri yükseldi.

   

  Ek almayı bıraktıktan üç gün sonra, testosteron düzeyleri, çalışmanın başına göre % 22 daha yüksekti.

   

  28 gün boyunca D-aspartik asit kullanan kilolu ve obez erkeklerde yapılan bir başka çalışma karışık sonuçlar bildirdi. Bazı erkeklerde testosteron artışı yoktu.

   

  Bununla birlikte, çalışmanın başında düşük testosteron düzeyi olanlar % 20’yi aşan oranlarda artış gösterdi.

   

  Başka bir çalışmada, bu takviyeleri almanın etkileri bir aydan uzun sürdü. Araştırmacılar, 27-43 yaş arasındaki erkeklerin D-aspartik asit takviyelerini 90 gün boyunca aldığında testosteronda % 30-60 oranında bir artış gördüklerini buldular.

   

  Bu çalışmalar fiziksel olarak aktif bir nüfusu kullanmadı. Bununla birlikte, diğer üç çalışma aktif erkeklerde D-aspartik asidin etkilerini incelemiştir.

   

  Birisi, ağırlık antrenmanı yapan ve 28 gün süreyle D-aspartik asit kullanan genç erişkin erkeklerde testosteronda hiçbir artış bulamadı.

   

  Dahası, başka bir araştırma, günde 6 gramlık bir yüksek doz takviyesi almakta olanların iki haftanın, ağırlıklı olarak eğitim görmüş genç erkeklerde testosteronu düşürdüğünü buldu.

   

  Bununla birlikte, günde 6 gram kullanan üç aylık bir takip çalışmasında testosteronda bir değişiklik görülmemiştir.

   

  D-aspartik asidin bazı etkileri testislere özgü olduğu için, kadınlarda benzer araştırmalar henüz mevcut değildir.

   

   

   

  Egzersize Yanıt Vermiyor

   

  D-aspartik asitin egzersize, özellikle ağırlık eğitimine olan cevabı geliştirip geliştirmediği çeşitli araştırmalarla incelemiştir.

   

  Bazıları, artmış testosteron düzeyleri nedeniyle kas veya kuvveti artırabileceğini düşünüyor.

   

  Bununla birlikte, çalışmalar, D-aspartik asit takviyelerini aldıklarında kilo egzersizi yapan erkeklerin testosteron, kuvvet veya kas kütlelerinde herhangi bir artış olmadığını gösterdi.

   

  Bir çalışmada, erkekler D-aspartik asit kullandıklarında ve ağırlıkça 28 gün eğitim gördüklerinde, yağsız kütlede 1,3 kg artış oldu. Bununla birlikte, plasebo grubundaki hastalar benzer bir artışla 1.4 kg yağsız kütle oluşturdu.

   

  Dahası, her iki grubunda da kas kuvvetinde benzer artışlar yaşanmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmada D-aspartik asit plasebodan daha iyi sonuç vermedi.

   

  Daha uzun üç aylık bir çalışma, egzersiz yapan erkeklerin D-aspartik asit veya plasebo alıp almadıklarına bakılmaksızın kas kütlesi ve mukavemetinde aynı artışla karşılaştıklarını ortaya koydu.

   

  Bu çalışmaların her ikisi de D-aspartik asidin bir ağırlık eğitim programı ile kombine edildiğinde kas kütlesini veya kuvvetini arttırmada etkili olmadığını kanıtladı.

   

  Şu anda, bu takviyeleri koşu veya yüksek yoğunluklu aralık eğitimi (HIIT) gibi diğer egzersiz formlarıyla birleştirmekle ilgili hiçbir bilgi mevcut değildir.

   

   

   

  D-Aspartik Asit, Doğurganlığı Artırabilir

   

  Sınırlı araştırma mevcut olmasına rağmen, D-aspartik asit, infertilite yaşayan erkeklere yardımcı olduğu iddia ediliyor.

   

  Doğurganlık sorunu olan 60 erkekte yapılan bir çalışmada, D-aspartik asit takviyelerinin üç ay süreyle alınmasının ürettikleri sperm sayısının önemli ölçüde arttığını buldular.

   

  Dahası, spermlerinin motilitesi veya hareket kabiliyeti gelişti.

   

  Sperm miktarındaki ve kalitedeki bu iyileştirmeler işe yaramış gibi görünüyor. Çalışma süresince D-aspartik asit alan erkeklerin partnerlerinde gebelik oranı arttı.

   

  Aslında, katılımcıların eşlerinden % 27’si çalışma sırasında hamile kaldı.

   

  D-aspartik asit ile ilgili yapılan araştırmaların çoğu erkeklerde testosteron üzerine etkisinin olduğu düşünülmesine rağmen, kadınlarda yumurtlamada da rol oynayabilir.

   

   

   

  Önerilen Dozaj Var mı?

   

  D-aspartik asitin testosteron üzerindeki etkilerini inceleyen çoğu çalışma, günde 2.6-3 gram doz kullandı.

   

  Daha önce de belirtildiği gibi, araştırmalar testosteron üzerindeki etkileri nedeniyle karışık sonuçlar verdi.

   

  Günde yaklaşık 3 gramlık dozlar, fiziksel olarak aktif olmayan bazı genç ve orta yaşlı erkeklerde etkili olduğu gösterilmiştir.

   

  Bununla birlikte, aynı dozun aktif genç erkekler için etkili olduğu belirtilmemiştir.

   

  İki çalışmada günde 6 gram daha yüksek dozlar umut verici sonuçlar alınmadan kullanılmıştır.

   

  Bir kısa çalışma bu dozda testosteronda bir azalma olduğunu gösterdi; ancak daha uzun çalışmalarda değişiklik göstermedi.

   

  D-aspartik asitin sperm miktarına ve kalitesine sağladığı yararlı etkileri bildiren çalışma, 90 gün boyunca günde 2.6 gramlık bir doz kullandı.

   

   

   

  Yan Etkiler ve Güvenlik

   

  Araştırmacılar, 90 gün boyunca günde 2.6 gram D-aspartik asit almanın etkilerini inceleyen bir çalışmada, herhangi bir yan etki görülüp görülmediğini incelemek için derinlemesine kan testi uyguladılar.

   

  Hiçbir güvenlik endişesi bulamadılar ve bu takviyenin en az 90 gün boyunca tüketilmesinin güvenli olduğu sonucuna vardılar.

   

  Öte yandan, başka bir araştırma, D-aspartik asit kullanan 10 kişinin ikisinde sinirlilik, baş ağrısı olduğunu bildirdi. Bununla birlikte, bu etkiler plasebo grubundaki bir erkek tarafından da bildirilmiştir.

   

  D-aspartik asit takviyeleri kullanan çoğu çalışma, yan etkilerin olup olmadığını bildirmedi.

   

  Bu nedenle, güvenliğini doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

   

  Sonuç olarak;

  Birçok kişi testosteronu artırmak için doğal bir yol arıyor.

   

  Bazı araştırmalar, günde 3 gram D-aspartik asitin genç ve orta yaşlı erkeklerde testosteronu artırabileceğini gösterdi.

   

  Bununla birlikte, aktif erkeklerde yapılan diğer araştırmalar, testosteron, kas kütlesi veya mukavemette herhangi bir artış göstermedi.

   

  Doğurganlık problemleri yaşayan erkeklerde D-aspartik asitin sperm miktarına ve kalitesine fayda sağlayabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

   

  90 gün tüketmek güvenli olmasına rağmen, sınırlı güvenlik bilgileri mevcuttur.

   

  Genel olarak, D-aspartik asit testosteronu artırmak için şiddetle tavsiye edilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ