Cushing Sendromu Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Cushing Sendromu Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Cushing sendromu, kortizol hormonunun anormal derecede yüksek düzeylerine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu çeşitli nedenlerden dolayı olabilir. En sık görülen neden kortikosteroid ilaçların aşırı kullanımıdır.

  Cushing sendromu ayrıca hiperkortizolizm olarak da bilinir.

  Cushing Sendromu Nedir?

  Cushing sendromu, aşırı kortizol hormonunun neden olduğu ve adrenal yorgunluk ile çakışabilen normal adrenal ve hipofiz bezi fonksiyonlarındaki problemlerin neden olduğu bir durumdur.

  Cushing sendromunun büyük çoğunluğu kadın (yaklaşık yüzde 70). Kadınlarda erkeklere göre daha yaygın olmasının yanı sıra, en sık 25-40 yaş arasındaki genç ve orta yaşlı erişkinlerde teşhis edilir.

  cushing sendromu beslenme

  Cushing Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  Cushing sendromunun belirtileri çok geniş kapsamlıdır çünkü çok fazla kortizol üretmek vücuttaki diğer birçok hormonu etkiler – östrojen ve testosteron gibi cinsiyet hormonları ve hücreler tarafından glikoz alımını kontrol eden hormon olan insülin de dahil.

  Cushing sendromunun belirtileri kişiden kişiye değişir çünkü herkes yüksek kortizol seviyelerine biraz farklı tepki verir. Örneğin, birinin yaşı, cinsiyeti, tıbbi geçmişi ve genetiği, ne tür semptomların ortaya çıkabileceği konusunda rol oynar. 

  Bazıları sadece ameliyattan veya ilaç kullanımından sonra iyileşebilirken, stresi azaltmak, ilaç kullanımını değiştirmek, besin alımını iyileştirmek ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri Cushing sendromu olan birçok kişinin semptomlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir.

  Bu durumun en yaygın belirtileri şunlardır:

  – Kilo almak

  – Şişmanlık

  – Yüz bölgesinin yağlanması ve omuzlar ile üst sırt arasında kambur oluşumu

  – Göğüsler, kollar, karın ve uyluklarda mor lekeler

  – Cilt incelmesi

  – Ciltteki yaraların yavaş iyileşmesi

  – Akne

  – Yorgunluk

  – Kas güçsüzlüğü

  – Glukoz intoleransı

  – Artan susuzluk

  – Artan idrara çıkma

  – Kemik kaybı

  – Yüksek tansiyon

  – Baş ağrısı

  – Bilişsel işlev bozukluğu

  – Kaygı

  – Sinirlilik

  – Depresyon

  – Artan enfeksiyon insidansı 

  Kadınlar ayrıca fazladan yüz ve vücut kıllarının yanı sıra devamsız veya düzensiz adet görülebilir.

  Erkeklerde şu belirtiler de olabilir:

  – Erektil disfonksiyon

  – Cinsel ilgi kaybı

  – Azalan doğurganlık

  Bu durumdaki çocuklar genellikle obezdir ve daha yavaş bir büyüme oranına sahiptir.

  kronik yorgunluk sendromu nedenleri

  Cushing Sendromu Nedenleri Nelerdir?

  Böbrek üstü bezleri kortizol üretir. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere kortizol hormonu vücudun çeşitli işlevlerine yardımcı olur:

  – Kan basıncını ve kardiyovasküler sistemi düzenleme

  – Bağışıklık sisteminin inflamatuar yanıtını azaltma

  – Karbonhidrat, yağ ve proteinleri enerjiye dönüştürme

  – İnsülinin etkilerini dengeleme

  – Strese cevap verme 

  Vücudumuz çeşitli nedenlerden dolayı yüksek seviyelerde kortizol üretebilir: 

  – Özellikle son trimesterde akut hastalık, ameliyat, yaralanma veya hamilelikle ilgili stres de dahil olmak üzere yüksek stres seviyeleri

  – Atletik eğitim

  – Yetersiz beslenme

  – Alkolizm

  – Depresyon, panik bozuklukları veya yüksek düzeyde duygusal stres 

  Cushing sendromunun en yaygın nedeni, prednizon gibi kortikosteroid ilaçların uzun süre yüksek dozlarda kullanılmasıdır. Doktorlar, nakledilen organın reddedilmesini önlemek için bu ilaçları reçete edebilirler.

  Ayrıca bunları lupus ve artrit gibi inflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kullanırlar. Sırt ağrısının tedavisi için yüksek dozda enjekte edilen steroidler de bu sendroma neden olabilir.

  Astım için kullanılan düşük doz steroidler veya egzama için reçete edilen kremler genellikle Cushing sendromuna neden olmaz. 

  Diğer nedenler şunlardır:

  – Hipofiz bezinin çok fazla adrenokortikotropik hormon salgıladığı hipofiz bezi tümörü,

  – Genellikle akciğerde, pankreasta, tiroidde veya timüs bezinde ortaya çıkan tümörlere neden olan ektopik ACTH sendromu

  – Adrenal bezi anormalliği veya tümörü 

  Ailesel Cushing sendromu başka olası bir nedendir. Cushing sendromu tipik olarak kalıtsal değildir ancak endokrin bezlerinin tümör geliştirmek için kalıtsal bir eğilime sahip olması mümkündür.

  nötropeni teşhisi

  Cushing Sendromu Tanısı

  Cushing sendromu birçok farklı nedene sahip olabilir. Tanı vücuttaki anormal kortizol düzeylerine göre yapılır. Doktor fizik muayene yapacak ve tıbbi geçmişi ve semptomları gözden geçirecektir. Aşağıdakileri de içeren laboratuar testleri de yapabilir: 

  – 24 saatlik üriner kortizol testi

  – Gece yarısı plazma kortizol ve gece tükürük kortizol ölçümleri

  – Düşük doz deksametazon testi

  Bu durumun teşhisini koyduktan sonra, doktor aşırı kortizol üretiminin nedenini belirlemelidir. Nedenin belirlenmesine yardımcı olan testler kortikotropin salgılatıcı hormon stimülasyon testi ve yüksek doz deksametazon supresyon testidir. Ayrıca CT ve MRI taramaları gibi görüntüleme çalışmalarına da başvurulabilir. 

  Cushing Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

  Tedavi hastalığın sebebine bağlı olacaktır. Doktor ilaç yazabilir. Bazı ilaçlar, adrenal bezlerde kortizol üretimini azaltır veya hipofiz bezinde ACTH üretimini azaltır. Diğer ilaçlar kortizolün dokular üzerindeki etkisini engeller.

  Kortikosteroidler kullanıyorsanız, ilaç veya dozajda bir değişiklik gerekli olabilir. Dozu kendiniz değiştirmeye çalışmayın. Bunu yakın tıbbi gözetim altında yapmalısınız.

  Cushing Sendromu Tedavi Edilmezse Nelere Yol Açabilir?

  Cushing sendromu olanlar tedavi görmezse aşağıdaki durumlarla karşılaşabilir:

  – Kemik kaybı

  – Kemik kırıkları

  – Kas kaybı ve zayıflık

  – Yüksek tansiyon

  – Tip 2 diyabet

  – Enfeksiyonlar

  – Hipofiz tümörünün genişlemesi

  – Böbrek taşı 

  Hipofiz tümörlerine bağlı cushing sendromu diğer hormonların üretimini engelleyebilir. Tedaviye ne kadar erken başlarsanız, beklenen sonuç o kadar iyi olur. 

  Semptomların iyileşmesi uzun zaman alabilir. O yüzden tedaviyi aksatmadan tamamlamalısınız.

  kronik yorgunluk sendromu doğal tedavi

  Cushing Sendromu için Doğal Tedavi Yöntemleri

  Cushing sendromunda iyileşme süresi değişebilir ancak hastaların çoğu tedavi edildikten ve yaşam tarzı değişiklikleri yaptıktan sonra normal yaşam beklentisi oluşabilir.

  Bununla birlikte, Cushing öyküsü olan kişiler, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve doğurganlık sorunları gibi tekrarlayan semptomlar ve gelişen problemler için yüksek risk altındadır – bu nedenle sağlıklı bir beslenme, egzersiz, stresi azaltmak ve düzenli kontroller çok önemlidir. 

  Aşağıdaki beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir ve Cushing sendromunun tedavisini hızlandırabilir:

  Anti-inflamatuar beslenin

  Cushing sendromu olan kişiler, kemik kaybı, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, cinsiyet hormonu dengesizlikleri ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer sağlık sorunları için yüksek risk altındadır.

  Kortizol, sempatik sinir sistemini uyarır ve sindirim salgılarını azaltır, bazen yiyecekleri tamamen sindirmeyi, besinleri düzgün bir şekilde emmeyi ve normal şekilde tuvalete gitmeyi zorlaştırır.

  Besin açısından yoğun, doğal bir beslenme, hormonları doğal olarak dengeleyerek, sindirimi iyileştirerek ve iltihabı azaltarak komplikasyonları önlemeye ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir.

  Kalsiyum, D vitamini, K vitamini ve magnezyum içeren yiyecekler yemek, kemik sağlığı için önemlidir, yapay içerik, işlenmiş tahıl, kafein, alkol, şeker ve sodyum alımını azaltmak da yardımcı olur.

  Yüksek kortizolün etkileriyle savaşmak için şu yiyecekleri tüketin:

  Sağlıklı yağlar ve omega 3 yağ asitleri

  Somon ya da sardalya gibi vahşi yakalanmış balıklar, iltihabı azaltabilir. Sağlıklı yağlar  beyin sağlığını destekler ve önemli hormonlar yapmayı sağlar.

  B vitaminleri açısından yüksek gıdalar

  Besinleri enerjiye dönüştürmek ve beyin fonksiyonlarını desteklemek için B vitaminlerine ihtiyacımız var. Sığır eti, balıklar, kümes hayvanları ve yeşil yapraklı sebzeler yiyin.

  Kalsiyum, potasyum ve magnezyum sağlayan yiyecekler 

  Elektrolitler doğal kas gevşeticilerdir ve genel sağlık için önemlidir. Ayrıca baş ağrısı, uyku sorunları, ağrılar, yüksek tansiyon gibi semptomların azaltılmasına yardımcı olurlar.

  Elektrolit dengesizliğini önlemek için daha fazla şekersiz organik yoğurt, vahşi yakalanmış somon, fasulye/baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli gibi turpgil sebzeler, avokado ve kuruyemiş yiyin.

  Yüksek proteinli gıdalar

  Proteinli gıdalar, uygun nörotransmiter işlevleri için gerekli olan amino asitleri sağlarken, iştahı kontrol etmeye ve yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur. 

  spordan sonra protein alımı

  Egzersiz hormonları dengelemeye yardımcı olur

  Ilımlı ve sağlıklı bir şekilde yapıldığında egzersiz stresi azaltmak, kortizolü kontrol etmek ve kiloyu yönetmek için harika bir yoldur. Egzersizin bir başka faydası da stresi hafifletmesi, kan basıncının zararlı etkilerini köreltmesi ve kalbi korumasıdır.

  Bununla birlikte, çok fazla egzersiz bazen sorunu daha da kötüleştirebilir ve hormonları olumsuz yönde etkileyebilir. Yavaş başlayın ve sizi yıpratan çok yorucu egzersizlerden kaçının.

  Yeterince dinlenin ve stresi azaltın

  Yeterli uykumak, kortizol ve diğer hormonları kontrol etmek için önemlidir. Uykusuzluk normal hormonal işlevleri bozar, kortizolü yükseltir, iştahı değiştirebilir ve kronik yorgunluğa, kilo alımına, sinirliliğe ve diğer semptomlara yol açabilir. 

  Stresle ve dolayısıyla yükselen kortizol seviyeleriyle savaşmaya yardımcı olmak için her gece en az yedi ila dokuz saat arası uyuyun.

  Adaptojen otları deneyin

  Adaptojen otlar tamamen doğaldır ve stresle başa çıkma yeteneğini artırarak kortizolün düşürülmesine yardımcı olur.

  Birçoğunun ayrıca enerji verici nitelikleri, antioksidan etkileri, antidepresan etkileri vardır ve doğal olarak yorgunluğu, kan basıncını ve kan şekeri değerlerini düşürmeye yardımcı olabilir.

  Cushing sendromu için özellikle ilaç kullanıyorsanız, herhangi bir bitkisel tedaviyi kullanmadan önce doktora danışın ancak genel olarak bu bitkiler binlerce yıldır çok az yan etki ile güvenle kullanılmaktadır.

  Kortizolün düşürülmesine yardımcı olabilecek en az 16 farklı kanıtlanmış adaptojenik bitki vardır:

  – Ashwaganda

  – Astragalus

  – Ginseng

  – Meyan kökü

  – Reishi ve kordiseps dahil tıbbi mantarlar

  – Rhodiola

  Lavanta, mür, sığla ve bergamot gibi esansiyel yağlar da stresle savaşmak için faydalıdır. Bunlar kortizolü düşürme, iltihabı azaltma, bağışıklığı iyileştirme, hormonları dengeleme, uyku ve sindirime yardımcı olma yeteneğine sahiptir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ