Çörek Otunun Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

  Çörek Otunun Etkileyici Sağlık Faydaları

   

   

  Çörek otunun bilimsel adı “Nigella sativa” olarak da bilinir, çiçekli bitkilerden oluşan bir ağaç familyasına aittir. 30 cm boyunda yetişir ve pek çok mutfakta lezzetli bir baharat olarak kullanılır.

   

  Mutfak kullanımına ek olarak, çörek otu, tıbbi özellikleri ile bilinir. Bronşitten ishale kadar her şey için doğal bir çare olarak birkaç yüzyıldan beri kullanılmaktadır.

   

  Bu yazıda, çörek otunun faydaları anlatılmaktadır.

   

   

   

  Antioksidanlar içerir

   

  Antioksidanlar zararlı serbest radikalleri nötralize eden ve hücrelere karşı oksidatif hasarı önleyen maddelerdir. Araştırmalar, antioksidanların sağlık ve hastalık üzerinde güçlü bir etkisi olabileceğini gösteriyor.

   

  Aslında, bazı çalışmalar, antioksidanların kanser, diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi çeşitli kronik koşullara karşı koruyucu olabileceğini belirtmektedir.

   

  Çörek otunda bulunan, thymoquinone, carvacrol, t-anethole ve 4-terpineol gibi çeşitli bileşikler, güçlü antioksidan özelliklerinden sorumludurlar. Bir test tüpü çalışması, çörek otu uçucu yağın da bir antioksidan olduğunu buldu.

   

   

   

  Kolesterolü düşürmede etkilidir

   

  Kolesterol, vücudunuzun tamamında bulunan yağ benzeri bir maddedir. Bazı kolesterollere ihtiyacınız olsa da, kanınızda yüksek miktarlar birikebilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

   

  Çörek otunun özellikle kolesterolü düşürmede etkili olduğu gösterildi. 17 araştırmanın bir derlemesinde, çörek otu ile desteklemenin hem total hem de “kötü” LDL kolesterolün yanı sıra kan trigliseridlerinde önemli düşüşlerle ilişkili olduğu bulundu.

   

  İlginçtir, çörek otu yağı, çörek otu tohumu tozundan daha büyük bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, sadece tohum tozu “iyi” HDL kolestrol düzeylerini arttırdı.

   

  Diyabetli 57 kişide yapılan bir başka araştırmada, çörek otu takviyesinin bir yıl kullanılması, HDL kolesterolü artırırken total ve LDL kolesterolü azalttığını gösterdi.

   

  Son olarak, diyabetli 94 kişide yapılan bir çalışma, 12 hafta boyunca günde 2 gram çörek otu almanın toplam ve LDL kolesterolü düşürdüğünü bildiren benzer bulgulara sahipti.

   

   

   

   

  Kanserle mücadele özelliği vardır

   

  Çörek otu, kanser gibi hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilecek zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından yüksektir.

   

  Test tüpü çalışmaları, çörek otu ve aktif bileşimi olan timokinonun potansiyel anti-kanser etkileri ile ilgili bazı etkileyici sonuçlar buldu.

   

  Örneğin, bir test tüpü çalışması thymoquinone’un kan kanseri hücrelerinde, hücre ölümüne neden olduğunu bulmuştur.

   

  Bir başka test tüpü çalışması, çörek otu özütünün meme kanseri hücrelerini inaktive etmesine yardımcı olduğunu gösterdi.

   

  Diğer test tüpü çalışmaları, çörek otu ve bileşenlerinin ayrıca pankreas, akciğer, servikal, prostat, deri ve kolon kanserleri gibi diğer bazı kanser türlerine karşı etkili olabileceğini düşündürmektedir.

   

  Bununla birlikte, insanlarda çörek otunun anti-kanser etkileri hakkında bir kanıt bulunmamaktadır.

   

  Çörek otunun, bir baharat olarak kullanıldığında veya bir takviye olarak alındığında kanserle mücadele avantajları olup olmadığını incelemek için çalışmalara ihtiyaç vardır.

   

   

   

  Bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir

   

  Hastalık yapan bakteriler, kulak enfeksiyonlarından pnömoniye kadar değişen tehlikeli enfeksiyonlardan sorumludur.

   

  Bazı test tüpleri çalışmaları, çörek otunun anti-bakteriyel özelliklere sahip olabileceğini ve bazı bakteri türleriyle mücadelede etkili olabileceğini bulmuştur.

   

  Bir çalışma çörek otunu stafilokoksik deri enfeksiyonu olan bebeklere topikal olarak uyguladı ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan standart bir antibiyotik kadar etkili olduğunu buldu.

   

  Bir başka çalışma, diyabetik hastaların yaralarından, antibiyotiklere dirençli ve tedavisi zor bakteri türlerinden biri olan metisiline dirençli Staphylococcus aureus’u (MRSA) izole etti.

   

  Çörek otu, örneklerin yarısından çoğunda doz bağımlı bir şekilde bakterileri öldürdü.

   

  Diğer bazı test tüpleri çalışmaları, çörek otunun MRSA’nın ve diğer pek çok bakteri türünün engellenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

   

   

   

  İltihaplanmayı Azaltabilir

   

  Çoğu durumda, iltihap, vücudun yaralanmaya ve enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan normal bir bağışıklık tepkisidir.

   

  Öte yandan, kronik inflamasyonun kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklara katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

   

  Bazı çalışmalar, çörek otunun vücutta güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olabileceğini bulmuştur.

   

  Romatoid artritli 42 kişide yapılan bir çalışmada, sekiz hafta boyunca günde 1000 mg çörek otu yağı alımı iltihaplanma ve oksidatif stres belirteçlerini azalttı.

   

  Bir başka çalışmada, beyin ve omurilikte iltihap oluşan sıçanlar incelendi. Bir plaseboya kıyasla çörek otu, inflamasyonu önleme ve inflamasyonu baskılamada etkili olmuştur.

   

  Benzer şekilde, bir test tüpü çalışması, kalonjideki aktif bileşik olan timokinonun pankreas kanseri hücrelerindeki iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olduğunu gösterdi.

   

   

   

  Karaciğerin korunmasına yardımcı olabilir

   

  Karaciğer inanılmaz derecede önemli bir organdır. Toksinleri giderir, ilaçları metabolize eder, besin maddelerini işler ve sağlığa önem veren protein ve kimyasallar üretir.

   

  Birkaç umut verici hayvan çalışmaları, çörek otunun karaciğeri yaralanmaya ve hasara karşı korumasına yardımcı olabileceğini buldu.

   

  Bir çalışmada, sıçanlara ya çörek otu ile ya da çörek otu olmadan toksik bir kimyasal enjekte edildi. Çörek otu, kimyasalın toksikliğini azalttı ve karaciğer ve böbrek hasarına karşı koruma sağladı.

   

  Bir başka hayvan araştırması da, çörek otu tarafından kontrol edilen bir gruba kıyasla, karaciğer hasarına karşı farelerin korunduğunu gösteren benzer bulgular verdi.

   

  Bir gözden geçirme, kalonji’nin antioksidan içeriğine ve inflamasyon ve oksidatif stresin azaltılmasına yönelik koruyucu etkilerine atfetti.

   

   

   

  Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir

   

  Yüksek kan şekeri artan susuzluk, yorgunluk ve konsantrasyon zorluğu gibi birçok olumsuz belirtiye neden olabilir.

   

  Uzun vadede kontrolsüz bırakıldığında, yüksek kan şekeri sinir hasarı, görme değişiklikleri ve yavaş yara iyileşmesi gibi daha ciddi sonuçlar doğurabilir.

   

  Bazı kanıtlar, çörek otunun kan şekerini sabit tutmasına yardımcı olabileceğini ve dolayısıyla bu tehlikeli yan etkileri önlediğini göstermektedir.

   

  Yedi çalışmanın bir derlemesinde, çörek otu ile takviyenin açlık ve ortalama kan şekeri düzeylerinde düzelmeye neden olduğu gösterildi.

   

  Benzer şekilde, 94 kişiden oluşan bir başka araştırmada, üç ay boyunca günlük çörek otu kullanmanın, açlık kan şekeri, ortalama kan şekeri ve insülin direncini önemli ölçüde azalttığı tespit edildi.

   

   

   

  Mide ülserini önleyebilir

   

  Mide ülseri, mide asitleri mideyi çizen koruyucu mukus katmanında bulunan acı veren yaralardır.

   

  Bazı araştırmalar, çörek otunum midenin astarını korumasına ve ülser oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

   

  Bir hayvan çalışmasında, mide ülseri olan 20 sıçan, çörek otu kullanılarak tedavi edildi.

   

  Sıçanların yaklaşık % 83’ünde iyileşme etkileri ile sonuçlanmadı, aynı zamanda mide ülserlerinin tedavisinde kullanılan yaygın bir ilaç kadar etkili oldu.

   

  Bir başka hayvan araştırması çörek otu ve onun aktif bileşenlerinin ülser gelişimini önlediğini ve midenin astarını alkolün etkilerine karşı koruduğunu gösterdi.

   

   

   

  Çörek otu herkes için uygun olmayabilir

   

  Çörek otu pek çok sağlık faydası ile ilişkilendirilmişken, bir baharat  olarak kullanıldığında genellikle bir çörek otu takviyesi almak veya çörek otu yağı kullanmak için bir risk taşıyor olabilir.

   

  Örneğin, deriye çörek otu uygulandıktan sonra kontakt dermatit rapor edilmiştir. Topikal olarak kullanmayı planlıyorsanız, olumsuz bir reaksiyona neden olmadığından emin olmak için önce küçük bir miktar uygulayarak bir yama testi yapın.

   

  Ayrıca, bazı test tüpü çalışmaları çörek otu ve bileşenlerinin kan pıhtılaşmasını etkileyebileceğini bulmuştur. Kan pıhtılaşması için ilaç kullanıyorsanız, çörek otu takviyelerini almadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir.

   

  Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları, çörek otunun gebelik sırasında güvenli bir şekilde tüketildiğini keşfederken, bir hayvan çalışması, yağın, büyük miktarlarda kullanıldığında uterus kasılmalarını yavaşlatabileceğini keşfetti.

   

  Eğer hamileyseniz, dikkatli kullanın ve endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.

   

  Sonuç olarak;

  Çörek otu bitkisinin tohumları, çeşitli mutfak kullanımları ve tıbbi özellikleri ile bilinir. Geleneksel olarak çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan çörek otu geniş bir sağlık avantajı yelpazesiyle ilişkilendirilmiştir.

   

  Bununla birlikte, çoğu test tüpü veya hayvan çalışmalarında incelenmiştir.

   

  Daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, çörek otunun kullanımı kolaydır ve sağlık durumunuzun çeşitli yönlerini olumlu etkileyebilir.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ