Çörek Otu Yağı Saça Faydaları - Çörek Otu Yağı Saça Uygulama

  Çörek Otu Yağı Saça Faydaları – Çörek Otu Yağı Saça Uygulama

  Saç dökülmesi günümüzde pek çok kişinin yaşadığı bir sorundur. Saç dökülmesine sayısız faktör neden olur, bundan dolayı kaçınılması neredeyse imkansız olan bir sorundur. 

  Her gün 50-100 arası saç telinin dökülmesi normaldir. Bundan daha fazlası ise ciddi sonuçlar doğurabilir. Sorunla erkenden mücadele etmek, sorunu engellemekle birlikte, aynı zamanda dökülen saçların da yeniden büyümesine yardımcı olur. 

  Yazıda “çörek otu yağı saçlara iyi gelir mi”, “çörek otu yağı saça sürülür mü”, “çörek otu yağı saça zarar verir mi”, “çörek otu yağı saç dökülmesine iyi gelir mi”, “çörek otu yağı saçı siyahlaştırır mı”, “çörek otu yağı saç çıkartır mı” gibi sorular cevaplanacaktır.

  Çörek Otu Yağı Nedir? 

  Çörek otu, Doğu Avrupa, Güneybatı Asya ve Orta Doğu’ya özgü bir çiçek olan Nigella sativa tarafından üretilir. Genellikle siyah kimyon ve kalonji olarak bilinir. 

  Bu tohumlar binlerce yıldır alerjiler, astım, diyabet, baş ağrısı, kilo kaybı, artrit ve bağırsak solucanlarının tedavisinde kullanılmıştır.

  Günümüzde çörek otu en çok güzellik ve saç bakım ilaçlarında kullanılmaktadır. Bu tohumlardan elde edilen yağ, ciltteki iltihabı hafifletmeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.

  Yağda bulunan bir antioksidan ve anti-inflamatuar bileşik olan timokinon, bakteri ve mantarların neden olduğu cilt hastalıklarıyla savaşır.

  Timokinon, saç büyümesini artıran ve hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatan proteinler, alkaloidler ve saponinler içerir, böylece saç incelmesini önler. Saç köklerinin iltihaplanmasından kaynaklanan saç dökülmesini azaltır.

  Çörek otu yağı, dengesiz saç büyüme döngüsünü düzenler ve saç köklerini harekete geçirir. Saçı besler, parlaklığını arttırır ve saç derisi kuruluğunu ortadan kaldırır.

  Çörek otu yağı genellikle şampuanlara, yağlara ve ev yapımı saç bakım ürünlerine eklenir çünkü saçın hacmini ve dokusunu geliştirir ve sürekli kullanımla saç dökülmesini durdurur. 

  Çörek Otu Yağı Saça Faydası Nedir?

  Saç derisi sağlığını korur

  Çörek otu yağı, saç derisi sağlığını korumaya yardımcı olan anti-inflamatuar, antifungal, antibakteriyel, antiviral ve analjezik (ağrı kesici) özelliklere sahiptir.

  Kepek gibi saç sorunlarını ve saçta meydana gelen sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını rahatlatır. Ayrıca saç derisinin nemli kalmasına yardımcı olur ve yağ üretimini dengeler.

  Saçın yeniden çıkmasını teşvik eder

  Çörek otu yağı, her ikisi de güçlü antihistaminikler olan çörek otu ve timokinon içerir. Antihistaminikler genellikle androjenik alopesi veya alopesi areata hastalarına tavsiye edilir.

  Çörek otu yağı kullanmak, herhangi bir ilaç kullanmadan saçların yeniden büyümesi için antihistaminiklerin faydalarından yararlanmanın güvenli bir yoludur.

  Çörek otu yağı saç dökülmesi

  Saç dökülmesine etkisi, çörek otu yağının en iyi bilinen faydasıdır. Saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılabilecek en iyi bileşenlerden biridir.

  Foliküller ve saçlar için zengin besin kaynakları olan 100’den fazla farklı besin içerir. Ekstra beslenme, folikülleri tekrar sağlığına kavuşturacak ve böylece saç dökülmesini önleyecektir.

  Çörek otu yağı beyaz saça faydaları

  Çörek otu yağı, saçın beyazlamasını önleme ve tersine çevirmedeki etkinliğiyle de bilinir. Foliküllerdeki pigment hücrelerinin tükenmesini önleyen linoleik asit içerir. Cilt lekelerinin zamanla pigmentlerini kaybettiği bir cilt rahatsızlığı olan vitiligo hastaları için etkili bir tedavidir.

  Saçı nemlendirir

  Saç derinizde üretilen doğal yağ olan sebum, saçı nemlendirir ve besler. Herkesin saç derisi aynı miktarda sebum üretmez, bu da saç tiplerinin kurudan yağlıya kadar değişmesine neden olur.

  Çörek otu yağı, saç derisindeki yağ üretimini normalleştirir. Bu, saçın çok yağlanmadan iyi durumda kalmasını sağlar.

  Saç derisindeki hasarı önler

  Serbest radikaller saç derisine ve saça zarar verebilir. Çörek otu yağı, saçtaki serbest radikallerin etkilerini nötralize eden antioksidanlar içerir. Bu, saçın ve saç derisinin sağlıklı ve hasarsız kalmasına yardımcı olur.

  Kan dolaşımını destekler

  Çörek otu yağı, özellikle kafada kan dolaşımını teşvik eden omega 3 ve 6 biyomolekülleri içerir. Bu, haftalar içinde hızlı saç büyümesini destekler.

  Saç büyümesini artırmak için çörek otu yağını tek başına veya diğer bileşenlerle birlikte kullanabilirsiniz. 

  Çörek Otu Yağı Saç Maskeleri

  Çörek Otu Yağı Saç Tedavisi

  Çörek otu yağını avuçlarınızın içine dökün ve ısıtmak için birbirine sürtün. Yağ ile saç derisine masaj yapmaya başlayın. En çok saç kaybedilen bölgelere odaklanın.

  Saç derisi yağla kaplandığında, yağı saçınızdan köklerden uçlara kadar çalıştırın. Yağı yaklaşık 30 dakika ila bir saat arasında bırakın ve ardından normal şampuanla yıkayın. Haftada iki ya da üç kez uygulanabilir.

  Masaj, saç köklerini uyarmaya yardımcı olur ve saç büyümesini artırır. Buna ek olarak, çörek otu yağı sağlıklı saçlar üretmek için ihtiyaç duyduğu temel besinlerle folikülleri besleyecektir.

  Çörek Otu Yağı ve Zeytinyağı Maskesi

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı siyah tohum yağı
  • Bir yemek kaşığı zeytinyağı

  Nasıl yapılır?

  Çörek otu yağını bir kapta zeytinyağı ile karıştırın. Yağ karışımı ile saç derisine masaj yapmaya başlayın. En çok saç kaybedilen bölgelere odaklanın.

  Saç derisi yağla kaplandığında, yağı köklerden uçlara kadar çalıştırın. Yağı yaklaşık otuz dakika ila bir saat arasında bırakın ve ardından normal şampuanla yıkayın. Haftada iki ya da üç kez uygulanabilir.

  Bu tedavi yağlı/karma saçlı kişiler için idealdir. Zeytinyağı, saçı yumuşatan ve ipeksi hale getiren mükemmel bir saç bakım maddesidir. Zeytinyağı, çörek otu yağı ile birleştiğinde kepeği ortadan kaldırarak saç derisini ve saçı temiz tutar.

  Çörek Otu Yağı ve Hindistan Cevizi Yağı

  Malzemeler

  • Bir yemek kaşığı siyah tohum yağı
  • Bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

  Nasıl yapılır?

  Çörek otu yağı ile hindistan cevizi yağını bir kapta karıştırın ve karışımı biraz sıcak olana kadar mikrodalgada birkaç saniye ısıtın.

  Bu yağ karışımı ile yaklaşık on beş dakika boyunca saç derisine masaj yapın ve ardından saçın tüm uzunluğu boyunca uygulayın.

  Saçınız ve saç deriniz yağ karışımıyla kaplandıktan sonra otuz dakika daha bekletin. Normal şampuanla yıkayın. Haftada iki ya da üç kez uygulanabilir.

  Bu tedavi normal saçlı insanlar için idealdir. Hindistan cevizi yağı, saç köklerine ve foliküllere sızmasını ve besin maddeleriyle beslemesini sağlayan inanılmaz nüfuz edici özelliklere sahiptir. Çörek otu yağı ile birlikte kullanıldığında, saç dökülmesine çare olarak etkinliğini artırır.

  Saç Uzaması için Çörek Otu Yağı ve Hint Yağı

  Malzemeler

  • Bir buçuk yemek kaşığı çörek otu yağı
  • Yarım yemek kaşığı hint yağı

  Nasıl yapılır?

  Çörek otu yağı ve hint yağını bir kapta birleştirin. Yağ karışımı ile saç derisine masaj yapın, en çok saç kaybedilen bölgelere odaklanın.

  Normal şampuanla yıkamadan önce yağı yaklaşık yarım saat ila bir saat arasında bekletin. Haftada iki ila üç kez uygulanabilir.

  Bu tedavi kuru saça sahip kişiler için idealdir. Hint yağı, büyümeyi hızlandırıcı özellikleriyle bilinir. Antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir ve ayrıca E vitamini, mineraller, protein açısından da zengindir. Bu, saç kalınlığını ve saçın uzama hızını artırmaya yardımcı olur.

  Çörek otu yağı ile birleştirildiğinde, saç dökülmesini engellemeye, sağlıklı ve hızlı saç büyümesini desteklemeye yardımcı olabilir.

  Limon ve Çörek Otu Yağı

  Malzemeler

  • Bir limonun suyu
  • İki yemek kaşığı çörek otu yağı

  Nasıl yapılır?

  Bir taze limonun suyunu sıkın ve saç derisine masaj yapmak için kullanın. On beş dakika bekletin ve ardından saçı hafif bir şampuanla yıkayın. Saçınızı kurumaya bırakın, ardından çörek otu yağı ile saç derisine yaklaşık on dakika masaj yapın.

  Saçınızdaki yağ ertesi sabaha kadar beklesin ve ertesi sabah şampuanla yıkayın. Haftada bir ya da iki kez uygulanabilir.

  Limon, kafa derisindeki kolajen seviyelerini artırmaya yardımcı olan C vitamini açısından zengindir. Asidik içeriği ayrıca saç derisinin pH’ını dengeler. Ancak kuruluğa ve pullanmaya neden olduğu için on beş dakikadan fazla bekletmeyin. 

  Ayrıca hassas bir cildiniz varsa bu uygulamadan kaçının çünkü limon suyu kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Bu uygulama, çok fazla saç dökülmesi yaşayan yağlı saçları olan kişiler için mükemmeldir.

  Çörek Otu Yağı ve Bal

  Malzemeler

  • Yarım su bardağı hindistan cevizi yağı
  • Bir yemek kaşığı bal
  • Bir yemek kaşığı siyah tohum yağı
  • Sıcak havlu

  Nasıl yapılır?

  Tüm malzemeleri bir kapta pürüzsüz bir macun oluşana kadar birleştirin. Karışım ile saç derisine masaj yapın. En çok saç kaybedilen bölgelere odaklanın.

  Saç deriniz kaplandıktan sonra, karışımı saçınızın uzunluğu boyunca köklerden uçlara kadar çalıştırın. Saç maskesinin etkinliğini artırmak için saçınızı ılık bir havluyla örtün.

  Normal şampuanla yıkamadan önce karışımı yaklaşık yirmi dakika ila bir saat arasında bekletin. Haftada bir uygulanabilir.

  Bal, saçları yumuşatan ve yönetilebilir his bırakan bir nemlendiricidir. Ayrıca bir çay kaşığı çörek otu yağı ve bir yemek kaşığı balı bir bardak suya karıştırarak içebilirsiniz. 

  Bu, yalnızca saç dökülmesini engellemeye yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda başka birçok sağlık yararına da sahip olan popüler bir çözümdür.

  Çörek Otu Yağı ve Çemen

  Malzemeler

  • Bir buçuk yemek kaşığı çörek otu yağı
  • Bir yemek kaşığı çemen tohumu
  • İki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

  Nasıl yapılır?

  Çemen otu tohumlarını ince bir toz haline getirin. Zeytinyağı, çörek otu yağı ve çemen tozunu macun kıvamına getirmek için karıştırın. Macun çok kalınsa, biraz su ekleyin. Bir saat kenara koyun.

  Bu maskeyi saç derisine ve saça uygulayın ve yirmi ila otuz dakika bekletin. Doğal bir şampuanla iyice durulayın. Saçınızı doğal olarak kurumaya bırakın. Haftada bir uygulanabilir.

  Hindistan cevizi yağı ve çemen otu birleştirildiğinde, saç dökülmesi ve saç seyrelmesi gibi saç sorunları için harika bir çaredir.

  Bu karışım saçı güçlü ve parlak yapar. Çemen otu, saç büyümesini destekleyen harika bir protein ve saçı sağlıklı ve güçlü yapan lesitin kaynağıdır. Bu ilaç saç köklerini besler ve saç derisi sağlığını iyileştirir.

  Çörek Otu Yağı Saçtan Kolayca Nasıl Çıkarılır?

  Sadece çörek otu yağı kullanmak kafa derisinde birikmeye neden olmaz ancak zeytinyağı veya hint yağı gibi diğer taşıyıcı yağlarla birlikte kullanılması kafa derisinin oluşmasına neden olabilir. Bu gibi durumlarda saçı haftada iki kez sülfatsız bir şampuanla yıkayın. Bu, saç derisini temiz ve yağsız tutacaktır.

  Çörek Otu Yağı Saça Zarar Verir mi?

  Çörek otu yağını saça uygulamadan önce, herhangi bir alerjik reaksiyon veya bir tür şiddetli cilt reaksiyonu olan toksik epidermal nekrolizden kaçınmak için bir yama testi yapın. 

  Çörek otu yağının bilinen çok az yan etkisi olmasına rağmen, bazı durumlarda toksik bir reaksiyonun neden olduğu ciltte kabarcıklara neden olabilir.

  Bu yağı hamileler de kullanmamalıdır. Aşırı hassas bir cildiniz varsa, bu yağı kullanmadan önce bir doktora danışın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ