Cold Brew Nedir, Nasıl Yapılır? Kalorisi ve Tarifi | diyetz

  Cold Brew Nedir, Nasıl Yapılır? Kalorisi ve Tarifi

   

  Cold brew kahve, soğuk demlenmiş kahve anlamına gelir, son yıllarda kahve içenler arasında yeni bir trend oluşturmuştur. Kahve çekirdeğinin lezzetini ve kafeinini çıkarmak için sıcak su kullanmak yerine, soğuk su ile 12–24 saat boyunca demlenir.

  Bu yöntem, içeceğin sıcak kahveden daha az acı olmasını sağlar. Kahvenin sağlığa faydaları üzerine yapılan araştırmaların çoğunda sıcak demleme kullanılmasına rağmen, soğuk demlenmenin benzer birçok etki sağladığı da düşünülmektedir.

  Bu yazıda “cold brew coffee nedir”, “cold brew coffee kalori”, “cold brew coffee yapımı”, “cold brew kahve tarifi” konularına değinilecektir.

  Cold Brew Nedir ve Faydaları

   

  cold brew malzemeleri

   

  Metabolizmayı hızlandırır

  Metabolizma, vücudumuzun enerji üretmek için besinleri kullandığı süreçtir. Metabolik hızımız ne kadar yüksekse, dinlenme sırasında o kadar fazla kalori yakarız.

  Sıcak kahve gibi, cold brew kahve de, kafein içeriğinden dolayı dinlenme metabolizma hızını % 11’e kadar artırır. Kafein vücudun yağ yakma hızını artırarak metabolizmayı hızlandırır.

   

   

  Ruh halini iyileştirir

  Cold brew kahve içeriğindeki kafein nedeniyle, ruh haline olumlu etki yapar. Kafein tüketimi, özellikle uyku sorunu yaşayan kişilerde ruh halini iyileştirdiği belirtiliyor.

  Hatta bazı araştırmalar, kafeinin yaşlı erişkinlerde ruh halini ve beyin işlevini artırmak için bir besin takviyesi olarak kullanılabileceğini öne sürüyor.

   

   

  Kalp hastalığı riskini düşürür

  Kalp hastalığı; koroner arter hastalığı, kalp krizi ve felç dahil olmak üzere kalbi etkileyebilecek çeşitli durumlar için kullanılan genel bir terimdir. Dünya çapında bir numaralı ölüm sebebi.

  Cold brew kahve, kafein, fenolik bileşikler, magnezyum, trigonellin, quinides ve liganlar dahil kalp hastalığı riskini azaltabilecek bileşikler içerir. Bunlar insülin duyarlılığını arttırır, kan şekerini dengeler ve kan basıncını düşürür.

   

   

  Tip 2 diyabet riskini düşürür

  Tip 2 diyabet, kan şekeri seviyelerinin çok yüksek olduğu kronik bir durumdur. Eğer tedavi edilmezse, birçok ciddi sağlık komplikasyonuna neden olabilir.

  Cold brew kahve, bu hastalığa yakalanma riskini azaltır. Kahvede bulunan, güçlü bir antioksidan olan klorojenik asit bu faydayı sağlamaktadır.

   

   

  Parkinson ve Alzheimer hastalığı riskini azaltır

  Dikkat ve ruh halini artırmaya ek olarak, cold brew kahve beyne de faydalıdır. Kafein, sinir sistemini uyarır ve beynin çalışmasını etkiler.

  Son zamanlarda yapılan bir araştırmada, kahve içmenin beyni yaşa bağlı hastalıklardan koruyabileceği gözlemlenmiştir.

  Alzheimer ve Parkinson hastalıkları nörodejeneratif durumlardır, bu da zamanla meydana gelen beyin hücre ölümünden kaynaklandığı anlamına gelir.

  Her iki hastalık da, günlük aktiviteleri zorlaştıran zihinsel sağlıktaki bir düşüş olan demansa neden olabilir. Alzheimer hastalığı önemli hafıza bozukluğu ile kendini gösterirken, Parkinson genellikle fiziksel titremelere ve sertliğe neden olur.

   

   

  Uzun yaşama yardımcı olur

  Cold brew kahve içmek, hastalığa özgü nedenlerden ölmek gibi genel ölüm riskini azaltır. Yaşları 50-71 arasında değişen 229.119 erkek ve 173.141 kadın üzerinde yapılan uzun süreli bir çalışma, daha fazla kahve içenlerin, kalp hastalığı, solunum hastalığı, felç, yaralanma, diyabet ve enfeksiyonlardan kaynaklanan ölüm risklerinin azaldığını tespit etti.

  Bu ilişkinin bir nedeni kahvenin antioksidanlarda yüksek olmasıdır. Antioksidanlar, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan bileşiklerdir. Bu koşullar ömrü önemli ölçüde uzatır.

   

   

  Cold brew kafein içeriği sıcak kahveye benzer

  Cold brew kahve, genellikle 1: 1 oranında suyla seyreltilen konsantre bir içecektir. 1 fincan konsantre cold brew coffee yaklaşık 200 mg kafein sağlar.

  Bazıları kişisel tercihe bağlı olarak daha fazla su ekleyerek seyteltmeyi tercih eder. Demleme yöntemine bağlı olarak kafein içeriği de değişir.

   

   

  Cold brew nasıl yapılır?

  Cold brew kahve evde kolayca demlenebilir. Cold brew malzemeleri kahve çekirdeği ve sudan ibarettir.

   

  cold brew coffee yapımı

   

  Cold brew yapımı

  – Büyük bir kavanoza 225 gram kahve çekirdeğini koyun ve 2 bardak (480 ml) suyu da üzerine ekleyerek hafifçe karıştırın.

  – Kavanozun kapağını kapatın ve buzdolabında 12–24 saat bekletin.

  – Tülbenti ince bir süzgecin içine yerleştirin ve demlenmiş kahveyi süzgeçle başka bir kavanoza alın.

  – Tülbentte toplanan katı parçaları atın. Kalan sıvı soğuk demleme kahve konsantresidir.

  – Kavanozu hava geçirmez bir kapakla kapatın ve bu konsantreyi iki hafta kadar buzdolabında saklayın.

  – İçmeye hazır olduğunda, 1/2 bardak (120 ml) cold brew kahve konsantresine 1/2 bardak (120 ml) soğuk su ekleyin. İsterseniz buz da ekleyebilirsiniz. Krema ekleyerek de içebilirsiniz.

   

  Evde cold brew demleme bu şekilde yapılır. Cold brew kalorisi evde yapıldığında daha düşüktür. Eklediğiniz her malzeme kalorisini artırır. Kahve zincirlerinde içilenlerin kalorisi çok daha fazladır.

   

  Sonuç olarak;

  Cold brew kahve, evde kolayca yapabileceğiniz sıcak kahveye keyifli bir alternatiftir. Daha az asitli ve daha az acıdır. Kahve makinesiyle yapılabileceği gibi evde kavanoz kullanarak kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ