Çocuklara Vitamin Takviyesi Yapılmalı mı? | diyetz

Çocuklara Vitamin Takviyesi Yapılmalı mı?

 

Çocuklar büyüdükçe, sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak kadar vitamin ve mineral almaları önemlidir.

 

Çoğu çocuk dengeli beslenerek yeterli miktarda besin alır, ancak bazı durumlarda çocukların vitamin veya minerallerle desteklenmesi gerekebilir.

 

Bu yazıda “çocuklar için vitaminler” hakkında bilmeniz gerekenler açıklanacak ve çocuğunuzun ihtiyacı olup olmadığı anlatılacaktır.

 

çocuklar için vitamin

 

Çocukların besin ihtiyaçları

Çocuklar için besin ihtiyaçları yaş, cinsiyet, büyüklük, büyüme ve aktivite seviyesine bağlıdır.

 

Sağlık uzmanlarına göre, 2-8 yaş arasındaki çocuklar için her gün 1.000-1.400 kalori gereklidir. 9-13 yaşları arasındakiler, aktivite düzeyi gibi belirli faktörlere bağlı olarak günlük 1.400-2.600 kaloriye ihtiyaç duyar.

 

Yeterince kalori almanın yanı sıra, bir çocuğun beslenmesi vasıtasıyla aşağıdaki Diyet Referans Girişlerini (DRI’ler) karşılaması gerekir:

 

Besin 1-3 yaş – DRI 4-8 yıl – DRI
Kalsiyum                 700 mg                       1000 mg                  
Demir 7 mg 10 mg
A vitamini 300 mcg 400 mcg
B12 vitamini 0,9 mcg 1,2 mcg
C vitamini 15 mg 25 mg
D vitamini 600 IU (15 mcg) 600 IU (15 mcg)

 

 

Çocukların ihtiyaç duyduğu sadece bunlar değildir. Çocuklar, sağlıklı büyümek için her vitamin ve mineralin belirli miktarlarına ihtiyaç duyar, bu miktarlar yaşa göre değişir. Daha büyük çocuklar ve gençler, optimal sağlığı desteklemek için küçük çocuklardan farklı miktarlarda besine ihtiyaç duyarlar.

 

İlginizi Çekebilir  Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

 

Çocukların vitamin ihtiyaçları yetişkinlerden farklı mı?

Çocukların yetişkinlerle aynı besinlere ihtiyaçları vardır ancak daha küçük miktarlarda.

 

Çocuklar büyüdükçe, kalsiyum ve D vitamini gibi güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olacak yeterli miktarda besin almaları çok önemlidir.

 

Ayrıca demir, çinko, iyot, kolin ve A, B6 (folat), B12 ve D vitaminleri, erken yaşta beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu nedenle, çocuklar yetişkinlere kıyasla daha az miktarda vitamin ve minerallere ihtiyaç duysalar da, sağlıklı büyüme ve gelişim için bu besinlerden yeterince yararlanmaları gerekir.

 

 

Çocukların vitamin takviyesine ihtiyacı var mı?

Genel olarak, sağlıklı ve dengeli beslenen çocuklar için vitamin takviyesi gerekmez. Ancak bebeklerin çocuklardan farklı besin ihtiyaçları vardır ve emzirilen bebekler için D vitamini gibi bazı takviyelere ihtiyaçları olabilir.

 

Sağlık kuruluşları, çocukların yeterli beslenmeye ulaşmak için çeşitli meyveler, sebzeler, tahıllar, süt ürünleri ve protein yedikleri sürece takviye önermiyor ve gerekmediğini söylüyor. Bu besinler çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişim için gerekli tüm besinleri içerir.

 

Genel olarak, tüm besin gruplarını içeren dengeli şekilde beslenen çocukların vitamin veya mineral takviyelerine ihtiyaçları yoktur. Yine de, bu durumun bazı istisnaları vardır.

 

çocuklara vitamin

 

Bazı çocukların takviyeye ihtiyacı olabilir

Çocuklar sağlıklı beslenseler de, bazı özel durumlar takviye edilmeyi gerektirebilir. İşte çocuklarda vitamin ve mineral takviyesi kullanmayı gerektirecek ve bunların eksikliği ile karşı karşıya kalan çocuklar:

 

  • Vejeteryan veya vegan beslenenler.
  • Çölyak hastalığı, kanser, kistik fibroz veya iltihaplı bağırsak hastalığı (IBD) gibi besin maddelerinin emilimini etkileyen veya artıran bir rahatsızlığa sahip olanlar.
  • Bağırsakları veya mideyi etkileyen bir ameliyat geçirenler.
  • Son derece seçici yiyenler.

 

Vejetaryen beslenen çocuklar; kalsiyum, demir, çinko, B12 ve D vitaminlerinde eksiklik yaşayabilir. Vegan beslenme özellikle çocuklar için tehlikeli olabilir. Çocukların bazı besin maddelerini eksik alması, anormal büyüme ve gelişimsel gecikmeler gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Apiterapi Nedir, Ürünleri Nelerdir? Apiterapi Tedavisi

Çölyak veya inflamatuar bağırsak hastalıkları olan çocuklar, özellikle demir, çinko ve D vitamini olmak üzere birçok vitamin ve minerali emmede zorluk çekebilir.

 

Öte yandan, kistik fibrozlu çocuklar yağ emmede güçlük çekerler ve bu nedenle yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini yeterince ememezler. Ek olarak, kanserli çocuklar ve besin gereksiniminin artmasına neden olan diğer hastalıklar, hastalığa bağlı yetersiz beslenmeyi önlemek için bazı takviyeler gerektirebilir.

 

 

Çocuklara hangi vitamin kullanılmalı?

Çocuğunuz kısıtlı besleniyorsa, besinleri yeterince ememiyorsa veya seçici yiyorsa, vitamin takviyesi gerekebilir. Takviyeleri çocuğunuza vermeden önce mutlaka bir doktorla görüşün.

 

 

Çocuklar için vitamin kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Vitamin veya mineral takviyeleri, fazla miktarda alındığında çocuklar için zehirli olabilir. Bu, özellikle vücutta depolanan, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri için geçerlidir. Bir vaka çalışması, fazla miktarda takviye alan bir çocukta D vitamini zehirlenmesi bildirmiştir.

 

Yanlışlıkla aşırı tüketiminin önlenmesi için vitaminlerin küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde bulundurulması gerekir.

 

 

Çocuğunuzun yeterli besin almasını nasıl sağlarsınız?

Çocukların yeterli miktarda besin almasını sağlamak için; her türlü besleyici gıdayı yedikleri dengeli beslenmeye ihtiyaçları vardır.

 

Meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, yağsız proteinler, sağlıklı yağlar ve süt ürünleri, çocuğunuza yeterince vitamin ve mineral sağlayacaktır. Bunun yanında iştahla yemelerini sağlamak için meyve ve sebzelerden değişik şekiller yapabilir veya farklı sunumlarla yiyeceklerini eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

Ancak ilave şeker ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri sınırlamalı ve meyve suyu gibi şekerli içecekler yerine meyvenin kendisini yemelerini sağlamalısınız.

 

Çocuğunuzun yeterli beslenmediğini ve taviyeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, bunu anlamak için çocuk doktoruna gidin. Doktor size gerekli testleri yapacak ve eksiklik durumunda tavsiyelerde bulunacaktır.

 

İlginizi Çekebilir  Protein Diyeti ile Zayıflama

Sonuç olarak;

Sağlıklı ve dengeli beslenen çocukların takviyeye ihtiyacı yoktur. Ancak bazı özel durumlar, oluşan eksikliği gidermek için takviye edilmeyi gerektirir.

 

Çocuklara vitamin takviyesi için doktora başvurmalı ve onun tavsiyelerine uymalısınız.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ