Civanperçemi Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

 

Civanperçemi ( Achillea millefolium ) şifalı bir bitkidir ve potansiyel sağlık yararları için binlerce yıldır kullanılmaktadır. 140 farklı türü bulunmaktadır, kümeleşen çiçekleri ve tüylü aromatik yaprakları ile karakterizedir.

Çalışmalar, bu bitkinin bitkisel çay, öz veya uçucu yağ olarak çeşitli faydaları olabileceğini göstermektedir.

İşte “civanperçemi çayı ne işe yarar, faydaları nelerdir?” sorusunun cevabı…

 

 

Civanperçemi Çayının Faydaları

 

 

civan perçemli çay ne işe yarar

 

 

Yara iyileşmesini hızlandırır

Antik Yunan zamanından beri civanperçemi, yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bir hayvan çalışması, civanperçemi yaprağı ekstraktlarının yara iyileşmesine yardımcı olan anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler sergilediğini bulmuştur.

Ayrıca, aynı çalışma bu ekstraktın bağ dokusunu yenilemek ve vücut yaralarının iyileşmesine yardımcı hücreler olan fibroblastları artırabileceğini kaydetti.

 

 

Sindirim sorunlarını hafifletir

Civanperçemi uzun süredir semptomları mide ağrısı, ishal, şişkinlik ve kabızlık olan, ülser ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi sindirim sorunlarını tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Bu bitki sindirim şikayetlerini hafiflettiği bilinen bitki bileşikleri olan flavonoid ve alkaloid içerir.

Sıçanlarda yapılan bir çalışmada, civanperçemi özütü toniği, mide asidi hasarına karşı koruyan, ülser önleyici özellikler göstermiştir.

Bir başka hayvan çalışması, civanperçemi çayındaki flavonoid antioksidanların sindirim spazmları, iltihaplanma ve diğer IBS semptomlarıyla savaşabileceğini buldu.

 

 

Depresyon ve anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olur

Civanperçemi çayındaki flavonoidler ve alkaloidler depresyon ve anksiyete semptomlarını hafifletir.

Araştırmalar, civanperçemi çayındakiler gibi bitki bazlı alkaloidlerin, kronik stres sırasında yüksek bir hormon olan kortikosteron sekresyonunu azalttığını göstermektedir.

Bir çalışma, sıçanlara oral olarak uygulanan civanperçemi yağlarının endişeyi azalttığını ve günlük zihinsel ve fiziksel aktiviteyi teşvik ettiğini bulmuştur.

 

 

Beyin sağlığına faydalıdır

Civanperçemi, viral bir enfeksiyonun neden olduğu beyin ve omurilik iltihabı ile karakterize multipl skleroz, Alzheimer, Parkinson ve ensefalomiyelit gibi bazı beyin bozukluklarına faydalıdır.

Yakın tarihli bir hayvan çalışması, civanperçemi ekstraktının ensefalomyelitin şiddetini, ayrıca beyin iltihabı, omurilik ve beyin hasarını azalttığını kaydetti.

Bir sıçan çalışması, civanperçemi antioksidanlarının anti-nöbet etkilerine sahip olduğunu ve bu otun epilepsili insanlar için umut verici bir tedavi olabileceğini bulmuştur.

Başka sıçan çalışmaları da, bu bitkinin hafıza kaybı, fiziksel hareket gibi Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının semptomlarını önleyebileceğini göstermektedir.

 

 

İltihapla savaşır

İnflamasyon doğal bir vücut yanıtı olsa da, kronik inflamasyon hücre, doku ve organ hasarına yol açabilir.

Civanperçemi cilt enfeksiyonlarını, cilt yaşlanma belirtilerini ve alkolsüz yağlı karaciğer hastalığını tedavi etmeye yardımcı olabilecek cilt ve karaciğer iltihabını azaltır.

Bir test tüpü çalışması, civanperçemi ekstraktının sadece iltihabı azaltmakla kalmayıp aynı zamanda cilt nemini arttırdığını da belirledi.

Diğer test tüpü çalışmaları, bu ekstraktın karaciğer iltihabını azaltabileceği ve yüksek ateşle mücadele edebileceğini belirtmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Su İçeren Besinler Nelerdir?

 

Civanperçemi Çayı Zararları

Civanperçemi çayı, çoğu insan için güvenli olsa da, bazı insanlar dikkatli olmalıdır.

Hamile veya emziren kadınlar, düşükleri tetikleyebileceği ve adet döngüsünü etkileyebileceği için civanperçemi almamalıdır.

Ayrıca, kanama bozukluğu olan veya kan inceltici kullanan kişiler, kanama riskini artırabileceği için civanperçemi çayını içmemelidir.

Kanama riskini artırması nedeniyle ameliyattan önce ve sonraki 2 hafta boyunca tüketilmemelidir.

Civanperçemi, kanarya otu ve diğer ilgili bitkilere alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir.

 

 

Civanperçemi Çayı Nasıl Yapılır?

Civanperçemi, toz, merhem, tentür, öz ve kurutulmuş yapraklar ve çiçekler gibi çeşitli şekillerde bulunur.

Yapraklar ve çiçeklerin 1-2 çay kaşığı (5-10 gram) 5-10 dakika kaynar suda demlenerek çay haline getirilebilir. Kuru otun yanı sıra hazır çay poşetleri de satılmaktadır.

 

Sonuç olarak;

Civanperçemi, bitkisel çay da dahil olmak üzere eski zamanlardan beri tıbbi olarak kullanılmaktadır.

Araştırmalar, içeriğindeki bitki bileşiklerinin yara iyileşmesine, sindirim sorunlarına, beyin rahatsızlıklarına ve diğer koşullara fayda sağlayabileceğini göstermektedir.

Civanperçemi çayını içmek isterseniz, sizin için uygun olup olmadığını bir sağlık uzmanına sorun.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: