Sağlıklı Cinsel Yaşam için En Etkili Afrodizyak Yiyecekler

Evlilikte en önemli paylaşım cinselliktir. Sağlıklı bir cinsel yaşam eşlerin birbirine ve olaylara bakış açısını yumuşatır ve daha hoşgörülü olmalarını sağlar.

Eşlerin birbirlerinin isteklerini dikkate alarak, düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmaları, sağlık açısından önemlidir. Düzenli cinsel yaşamın sağlığa faydaları şöyle sıralanabilir.

cinsel yaşamın faydaları

Kansere karşı koruma sağlar

Haftada en az 3 kez düzenli cinsel yaşam; erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri riskini azaltır.

Kalp sağlığına iyi gelir

Sağlıklı cinsel yaşam, erkeklerde kalp krizi riskini yarı yarıya azaltır. Orgazm sayısının artması ömrü daha da uzatır.

Depresyonu önler

Sağlıklı ve düzenli cinsel yaşam, kadınlarda depresyona girme ihtimalini azaltır.

Doğal yollardan ağrı kesme özelliği vardır

Cinsel ilişki sırasında, beyinde ağrıları kesen bölgede aktivite artışı olur. Bu yüzden sağlıklı bir cinsel yaşamın migren ağrılarını yok etmeye yardımcı olduğu düşünülüyor.

Kadınlar cinsel ilişki sırasında fazladan östrojen hormonu salgılar. Bu da regl dönemi ağrılarının hafif atlatılmasına yardımcı olur.

Genç görünmeyi sağlar

Yapılan bir araştırmaya göre haftada 3-5 kez cinsel ilişkide bulunanların 10 yıl daha genç göründüğü tespit edilmiştir.

Vücut direncini artırarak, bağışıklık sağlar

Bağışıklık sistemini güçlendiren immunoglobin A antikoru, düzenli cinsel yaşama sahip olanlarda % 30 artış gösterir.

Yaraların iyileşmesini sağlar

Cinsel ilişki sırasında salgılanan oksitosin hormonu, yaraların iki kat hızlı iyileşmesini sağlar.

İyi bir egzersizdir

Cinsel ilişki sırasında, kalça, karın, bacak, kol kasları çalışır ve her cinsel ilişkide ortalama 200 kalori yakılır.

Zayıflamaya yardımcı olur

Cinsel yaşam sırasında harcanan enerjinin zayıflatıcı etkisi vardır. Her cinsel ilişki sırasında yakılan 200 kalori, yarım saatlik bir tenis maçına eşdeğerdir.

Cinselliği Artıran Besinler Nelerdir?

Cinsellik, hayatın en temel insan işlevlerinden biridir. Cinsel ilişki, doğurganlığın yanı sıra, eşinizle samimiyet duygularını da derinleştirir.

İsteksizlik, iktidarsızlık ve diğer cinsel sorunların olmaması için yediğiniz gıdalara dikkat edin. Libidoyu ve cinselliği artıran gıdalar şunlardır:

cinselliği artıran besinler

Et

Cinsel yaşamı iyileştirmek için çeşitleri et türleri yemek gerekir. Sığır eti ve tavuk karnitin, L-arginin ve çinko içerir.

Karnitin ve L-arginin kan akışını artıran amino asitlerdir. Kesintisiz kan akışı, erkeklerin ve kadınların cinsel tepki için dokularının dolgunlaştırılması için çok önemlidir.

NYU Langone Tıp Merkezi’ne göre, bu iki besleyici besin, bazı erkeklerdeki erektil disfonksiyonu etkili bir şekilde tedavi edebilir.

Çinko, bağışıklığı güçlendirdiği bilinen önemli bir maddedir. Aynı zamanda cinsel fonksiyonda rol oynar. Çinko eksikliği erkeklerde iktidarsızlık ve düşük hormon düzeylerine yol açabilir.

Tüm sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlamak için hayvan temelli protein (kalp rahatsızlığına yakalanmamak için azami düzeyde) tüketin. Vejetaryen olanlar, tahıl, kuruyemiş ve süt ürünlerini tercih edebilir.

İstiridye

İstiridyenin afrodizyak özellikleri yıllardır lanse edilmiştir. Amerikan Kimya Topluluğu’nun 2005 yılında yapılan konferansında paylaşılan araştırmalar, istiridyenin, testosteron ve östrojen seviyelerini yükselten bileşikler içerdiğini gösteriyor.

Birçok durumda hormon üretiminde bir artış, artmış cinsel istek anlamına gelir. İstiridye ayrıca her iki cinste, cinsel organlara kan akışına yardımcı olan mükemmel bir çinko kaynağıdır.

Somon

Somon, kalp için sağlıklı omega 3 yağ asitleri içeren popüler tüketilen bir balıktır. Ton balığı ve halibutun yanı sıra pembe etli balıklar da cinsel yaşamı güçlendirmenin anahtarıdır.

Omega 3, arterlerdeki sorunları önleyebilir, böylece vücuttaki kan akışını iyileştirir.

Kuruyemiş ve Tohumlar

Sevgilinizi çikolata ile sarmak, romantik bir jesttir ancak şeker yerine, bir avuç fındık tüketmeniz eminim eşinizi daha mutlu edecektir. Kaju ve badem gibi kuruyemişler kan dolaşımını hızlandıracak şekilde çinko doludur.

Sağlıklı kuruyemişler bir miktar da L-arginine içerir.

– Ceviz

– Kabak çekirdeği

– Ay çekirdeği

– Fındık

– Yer fıstığı

– Badem

Bu kuruyemişler çifte görev yaparlar çünkü aynı zamanda omega 3 bakımından zengindirler.

Elma

Günde bir elma yemek, cinselliğe faydalıdır. Elma, çilek, kiraz, soğan ve koyu renkli üzümlerle birlikte kuersetin bakımından zengindir.

Flavonoid adı verilen bu antioksidan, bir takım tıbbi etkiler sunar.

Kuersetin, prostatit semptomların ve interstisyel sistitin (IC) kontrolünde rol oynar ve dolaşımı teşvik eder.

Prostatit, prostat bezinin iltihaplanmasıdır ve bazen testiküler rahatsızlık ve boşalma ile birlikte ağrıya neden olur. IC ya da ağrılı mesane sendromu, cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir.

Sarımsak

Bu keskin bitki, sıklıkla hipertansiyonu, yüksek kolesterolü ve kalp hastalığını önlemek için kullanılan doğal bir kan incelticidir. Pıhtılaşma önleyici özellikler, cinsel bölgeye bol miktarda kan akışı sağlanmasına yardımcı olur.

Kadınlar için En Etkili Afrodizyak Yiyecekler

Afrodizyaklar, cinsel isteği uyaran yiyecekler, içecekler veya ilaçlar olarak adlandırılır.

Günümüzün stresli ve hızlı dünyasında, libidoda azalmalar yaşanması doğaldır. İnsanlar, o kadar meşgul ki, yemekler hızlanmaya ve yemeklerden alınan besinler azalmaya başladı. Bu da cinsel isteği azaltmaktadır.

Yiyecekler cinsel isteği tetiklemekte önemli bir rol oynar.

Dolayısıyla, afrodizyak gıdaları tüketmek, cinsel organlara kan akışını artırabilir ve vücuttaki doğal biyo-kimyasalları açığa çıkarabilir. 

Kadınlar ve erkekler için farklı afrodizyak yiyecekler bulunmaktadır. İşte kadınlar için afrodizyak besinlerin bir listesi

cinselliğe yardımcı yiyecekler

Kakao

Kakao, afrodizyak özellikleri de dahil olmak üzere birçok sağlık yararları olan lezzetli bir besindir.

Kakao, libidoyu geliştirmeye yardımcı olan magnezyum, fosfor, antioksidanlar, arginin ve metilksantin ile yüklüdür.

Ayrıca, “aşkın kimyasalı” olarak bilinen feniletilamin içerir ve bu uyarıcı kimyasal, cinsel ilişki sırasında beyindeki dopamini serbest bırakır.

Çemen Tohumu

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın bir başka yolu çemen tohumudur. Roma, Yunanistan ve Mısır’ın eski insanları çemen otunu afrodizyak olarak kullanmıştır.

Çemen otu tohumu, yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Ayrıca, meme dokusu gelişimini destekler ve emziren annelerde süt üretimini geliştirir.

Cinsel isteği artırmak için bir hafta boyunca çemen takviyeleri alabilirsiniz.

Hurma

Hurma, tariflere tatlılık ve zenginlik katan egzotik bir meyvedir. Hurma ayrıca cinsel yaşamı renklendirmeye yardımcı olur. Arap kültüründe, hurma cinsel isteği artırmak için süt ve tarçın ile birlikte yenmektedir.

İyi bir cinsel deneyim sağlamanın dışında, hurma genel refahı teşvik eden vitaminler, mineraller ve diğer besinleri içerir.

Baharatlar

Baharatlar vücudun içinden ısı getirir. Safran, dişiler için libido artırıcı bir bitkidir.

Hindistan cevizi cinsel aktiviteyi artırır; karanfil cinsel istek ve memnuniyetini yitirmiş kadınlar için afrodizyak olarak kullanılır ve tutku çiçeği de kadınlarda cinsel isteği artırmak için kullanılan bir baharattır.

Birçok yemek tarifine, özellikle çay gibi sıcak içeceklere eklenebilir.

İstiridye

İstiridye, dişilerde cinsel hormonları düzenleyen çinko açısından zengindir. Çinko vücudun kadın ve erkeğin libido ve cinsel işlevini düzenlemede kritik bir hormon olan testosteron üretmesine yardımcı olur.

İstiridye, kadınlarda libidoyu teşvik eden dopamin düzeyini de artırır.

Kırmızı Şarap

Az miktarda kırmızı şarap içerseniz, arterlerin genişlemesine ve vücudun her tarafındaki kan akışının artmasına neden olur. Bu aslında kadın libidosunu epeyce yükseltir.

Çok fazla kırmızı şarap içmek, zıt etkiye neden olabileceğinden, şarabı ılımlı şekilde tüketmek gerekir.

Bal

Eski zamanlarda, hem erkekler hem de kadınlar akşam yemeklerinde bal yemişlerdi çünkü cinsel isteğin artırılmasında etkili bir gıdaydı.

Bal, hormonları artırmaya yardımcı bir mineral olan bor içerir. Gece yeşil çay veya süt gibi en sevdiğiniz içeceğe bir kaşık bal ilave etmek bu konuda işe yarayacaktır.

Meyveler

Meyveler, kadınlarda cinsel tansiyonu artırabilecek en yaygın yenen yiyeceklerden biridir. Kadınların cinsel hazzını daha yüksek seviyelere taşımaya yardımcı olan zengin miktarda antioksidan içerirler.

Yaban mersini, böğürtlen ve çilek gibi meyveleri yemek, kan damarlarını rahatlatmaya ve cinsel organlar da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

Ayrıca, iyi hissettiren hormonların oluşumunu uyaran dopamin düzeyini de artırırlar.

Karpuz

Her gün karpuz yemenin vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Karpuzun ana bileşenlerinden biri, sitrinamin adı verilen bir amino asittir.

Bu, arginin için vücuda bir sinyal göndererek nitrik okside dönüşür – kan damarlarının rahatlamasına ve dolaşımının artırmasına yardımcı olan güçlü bir nörotransmitterdir. 

Bu, kadın genital bölgelerine daha fazla kan gönderir, böylece cinsel aktiviteyi artırır.

Baharatlı Gıdalar

Baharatlı yiyecekler, özellikle de biber, cinsel isteği artırmak için mükemmeldir. Bunun nedeni, vazodilatatörler olarak hareket etmesidir (damarları açar ve vücut boyunca dolaşımı artırır).

Genel olarak, baharatlı yiyecekler, kapsaisin içeriği sayesinde doğal olarak kadınlarda cinsel isteği artıracaktır.

Erkekler İçin En Etkili Afrodizyak Yiyecekler

Eski zamanlardan beri, erkekler cinsel kapasitelerini yoğunlaştırmak, kullanmak ve korumak için her yöntemi denemişlerdir. Bunu yapmanın en yaygın yolu, erkekler için afrodizyak etkisi olan yiyecekler.

Bu afrodizyaklar, erkeklerde ve kadınlarda cinsel istek uyandırabilecek bir ajan görevi görür. Artan cinsel istek dışında, aynı zamanda yaşlılığa bağlı cinsel işlev bozukluğunu da tedavi eder.

Erkekler için afrodizyaklar 2 türe ayrılır – ilk tip afrodizyak libidoyu artırır ve ikinci tip cinsel aktivitenin tadını çıkarma yeteneğini geliştirir.

Erkeklerde cinsel istek uyandırıcı bazı besinler vardır. Gıdaların dolaşım, gevşetici ve kas güçlendirici etkileri olduğu bilinmektedir.

Kadınlar için etkili afrodizyak yiyeceklerden sonra erkekler için etkili afrodizyak yiyeceklere bakalım.

Badem

Badem, afrodizyak bir gıda ve doğurganlığın sembolü olarak bilinir. Üreme işlevleri, hormon üretimi, doğurganlık ve sağlıklı bir libido için hayati önem taşıyan temel yağ asitleri kaynağıdır.

Cinsel faaliyeti yoğunlaştırmak için tatlı badem yağı ile masaj yapabilirsiniz.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz binlerce yıldır afrodizyak bir gıda olarak tüketilmektedir. Kuşkonmaz vücutta bulunan aşırı amonyağı nötralize etmeye yardımcı olan aspartik asit içerir, bu da cinsel isteksizliğe katkıda bulunabilir.

Kuşkonmaz, histamin üretimini artırmaya yardımcı olan folat olarak bilinen B vitaminini bakımından yüksektir. Histamin erkeklerde sağlıklı bir cinsellik için önemlidir.

Avokado

Avokado, mükemmel mineral kaynağıdır ve güçlü antioksidanlar içerir. Karotenoidler, E vitamini, lif, potasyum ve B6 vitamini bakımından zengin olmasından dolayı afrodizyak gıda olarak bilinir.

Avokadoda bulunan E vitamininin, cinsel ilişki sırasında orgazm yoğunluğunu artırdığı düşünülmektedir.

Avokado ayrıca yüksek seviyelerde folik asit, B9 vitamini ve B6 vitamini içerir ve bu da testosteron üretimini artırmaya yardımcı olur.

Tarçın

Tarçın, yemek pişirmede kullanılan popüler bir baharattır. Ayrıca tıbbi özellikleri vardır ve bilinen bir afrodizyak baharattır. Tarçın yemek, vücudu ısıtmaya yardımcı olur ve cinsel performansı artırır.

Bu afrodizyak gıda anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve kan şekerini düzenlemeye de yardımcı olur.

Bal

Bal, cinsel deneyimler sırasında olumlu etkileri ile bilinen bir afrodizyak gıdadır. Bir ilaç olarak lanse edilir ve erkeklerde cinsel dürtüyü iyileştirmek için en iyi ilaçlardan biridir.

Balın cinsel sağlık üzerinde yararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Erkeklerde testosteron üretimini teşvik eder ve balda bulunan bor minerali, kadınlarda östrojen kullanımına yardımcı olur.

Günlük olarak bir yemek kaşığı bal yiyin ya da ılık süte karıştırın.

Zencefil

Zencefil erkeklerde afrodizyak bir etki yapar. Zencefil, vücuda rahatlatıcı bir etkisi olan keskin, hoş bir lezzet ve aromaya sahiptir. Sağlık sorunlarının tedavi edilmesinin yanı sıra zencefilin, cinsel dürtüleri ve cinsel performansı iyileştirdiği bilinmektedir.

Zencefil ayrıca, vücudu detoksifiye etmeye ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan maddeler içerir. Kan akışındaki bu artış, erkeklerde daha iyi bir ereksiyona neden olur.

Nar

Kraliçe Margaret Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, nar suyu güçlü bir doğal afrodizyak gıdadır.

Afrodizyak özelliği, testosteron seviyelerini artırma yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Testosteron, cinsel isteği uyaran, aynı zamanda ruh halini iyileştiren, stresi azaltan ve hafızayı geliştiren bir hormondur. Libidoyu artırmak için, nar yiyin ya da düzenli olarak nar suyu için.

Tatlı Patates

Tatlı patates, yüksek tansiyonu önleyen potasyum açısından zengin bir gıdadır; bu, erektil disfonksiyon riskiyle ilişkili bir durumdur.

Ayrıca turuncu rengi nedeniyle beta karoten bakımından zengindir. Tatlı patates doğurganlığı artıran A vitamini sağlar.

Kakao veya Çikolata

Çikolata erkekler için bir süper gıda olarak adlandırılır çünkü bir afrodizyak gıdadır. Çikolata, yeşil çay veya kırmızı şaraptan daha fazla antioksidan içerir.

Heyecan duygusunu harekete geçiren ve cinsel isteği artıran, fenilalamin olarak bilinen uyarıcı bir kimyasal içerir. Her gün bir parça çikolata daha aktif bir cinsel hayatı teşvik edecektir.

Karpuz

Karpuz, uzmanlar tarafından yeni Viagra olarak tanımlanmaktadır. Karpuz yemek, vücuttaki kan damarları üzerinde Viagra benzeri etkiler sağlar ve erkeklerde libidoyu artırabilir.

Meyvede, cinsel işlevi arttırmak için iyi olan ve kan damarlarını rahatlatmaya yardımcı olan sitrülin amino asiti bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ