Çinko Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği ve Fazlalığı | diyetz

  Çinko Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları, Eksikliği ve Fazlalığı

   

  Çinko minerali, gerekli bir besin olarak kabul edilir, yani vücudumuz onu üretemez veya saklayamaz. Bu nedenle besinlerden alınması gerekir. Vücudumuzdaki sayısız süreç için bu mineral gereklidir:

  – Gen ifadesi

  – Enzimatik reaksiyonlar

  – Bağışıklık fonksiyonu

  – Protein sentezi

  – DNA sentezi

  – Yara iyileşmesi

  – Büyüme ve gelişme

  Doğal olarak çeşitli bitki ve hayvansal gıdalarda bulunur.

  Erkeklerin günde 11 mg ve kadınların 8 mg’a ihtiyacı vardır. Ancak, hamileyseniz, günde 11 mg’a ihtiyacınız olacak ve emziriyorsanız, ihtiyacınız 12 mg’a çıkacaktır. 

  Bazı insanlar, küçük çocuklar, gençler, yaşlılar, gebe veya emziren kadınlar da dahil olmak üzere çinko eksikliği riski taşırlar.

  Kısa bir özet geçtiğimiz çinko minerali ile ilgili bilmeniz gerekenleri yazının devamında bulabilirsiniz. Bu yazıda “çinko nedir?” “çinko ne işe yarar?” “çinko eksikliği”, “çinko faydaları” ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız.

  Çinko ne işe yarar?

  Vücudun sayısız şekilde kullandığı önemli bir mineraldir. Demirden sonra vücuttaki ikinci en bol iz mineralidir ve her hücrede bulunur. Metabolizmaya, sindirime, sinir fonksiyonuna ve diğer birçok sürece yardımcı olan 300’den fazla enzimin aktivitesi için gereklidir.

  Ek olarak, bağışıklık hücrelerinin gelişimi ve işlevi için kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda cilt sağlığı , DNA sentezi ve protein üretimi için de önemlidir.

  Tat ve koku duyuları için de gereklidir. Koklama ve tatma duyusu bu besine bağlı olduğundan, çinko düşüklüğü, tat veya koku alma kabiliyetinizi azaltabilir.

   

  Çinko Mineralinin Faydaları

  Çinko yararları, araştırmalarla desteklenmiş ve birçok sağlık yararına sahip olduğu belirlenmiştir.

   

  çinko hapı

   

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Bu mineral, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. İmmün hücre fonksiyonu ve hücre sinyallemesi için gerekli olduğundan, bir eksiklik durumunda bağışıklık sistemi zayıflar.

  Takviyeleri, belirli bağışıklık hücrelerini uyarır ve oksidatif stresi azaltır. Örneğin, yedi çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 80-92 mg takviyenin soğuk algınlığının uzunluğunu % 33’e kadar azaltabileceğini göstermiştir ve bu takviyeler yaşlı erişkinlerde enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltır ve bağışıklık yanıtını artırır.

   

  Yara iyileşmesini hızlandırır

  Bu mineral, genellikle hastanelerde yanıklar, bazı ülserler ve diğer cilt yaralanmaları için tedavi olarak kullanılmaktadır. Bu mineral kolajen sentezinde, bağışıklık fonksiyonunda ve inflamatuar yanıtta kritik rol oynadığından uygun iyileşme için gereklidir.

  Cilt vücuttaki içeriğin daha yüksek bir miktarını – yaklaşık % 5 – tutar. Çinko eksikliği yara iyileşmesini yavaşlatabilirken, bu mineral ile takviye yaralanan kişilerde iyileşmeyi hızlandırabilir.

  Örneğin, diyabetik ayak ülseri olan 60 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, günde 200 mg takviye ile tedavi edilenler, plasebo grubuna kıyasla ülser boyutunda anlamlı azalma yaşadılar.

   

  Yaşla ilişkili hastalıkların riskini azaltabilir

  Çinko faydalarından biri, pnömoni, enfeksiyon ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD) gibi yaşa bağlı hastalıkların riskini önemli ölçüde azaltmasıdır.

  Ayrıca, oksidatif stresi azaltabilir ve vücudun enfeksiyondan korunmasına yardımcı olan T hücreleri ve doğal öldürücü hücrelerin aktivitesini artırarak bağışıklığı güçlendirir.

  Bu mineralle takviye edilen daha yaşlı yetişkinler, grip aşısına yanıtı artırmış, pnömoni riskini azaltmış ve zihinsel performansı artırmıştır. Bir çalışmada çinko takviyesinin günde 45 mg’ının yaşlı erişkinlerde enfeksiyon oranlarını yaklaşık % 66 azaltabildiği saptanmıştır.

  Ek olarak, 4,200’den fazla kişi üzerinde yapılan büyük bir çalışmada, günlük antioksidan takviyeleri almak – E vitamini, C vitamini ve beta-karoten – artı 80 mg takviye görme kaybını azaltmış ve ileri AMD riskini önemli ölçüde azaltmıştır.

   

  Akne tedavisine yardımcı olur

  Akne, genel popülasyonun % 9.4’ünü etkilediği tahmin edilen yaygın bir deri hastalığıdır. Akne yağ üreten bezler, bakteriler ve inflamasyonun tıkanmasıyla oluşur.

  Çalışmalar, bu mineral ile hem topikal hem de oral tedavinin, inflamasyonu azaltarak , P. acnes bakterilerinin büyümesini inhibe ederek ve yağlı bez aktivitesini baskılayarak akneyi etkili bir şekilde tedavi edebileceğini düşündürmektedir.

   

  İnflamasyonu azaltır

  Çinko, oksidatif stresi azaltır ve vücudunuzdaki belirli inflamatuar proteinlerin düzeylerini azaltır. Oksidatif stres, kronik inflamasyona yol açar; bu, kalp hastalığı, kanser ve zihinsel gerileme gibi çok çeşitli kronik hastalıklara katkıda bulunan bir faktördür.

  40 yaşlı erişkinde yapılan bir çalışmada, günde 45 mg takviye alan kişiler, inflamatuar belirteçlerde plasebo grubuna göre daha fazla azalma yaşadılar.

   

  İlginizi Çekebilir  Müshil Nedir, Müshil İlacı Zayıflatır mı?

  çinko zehirlenmesi nasıl anlaşılır

   

  Çinko Eksikliği Nedir?

  Şiddetli çinko eksikliği nadir olmakla birlikte; nadir görülen genetik mutasyonları olan annelerde, emziren annelerden yeterli miktarda almayanlarda, alkol bağımlısı kişilerde ve herhangi bir bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişilerde ortaya çıkabilir.

  Şiddetli çinko eksikliği belirtileri arasında büyüme ve gelişim bozukluğu, gecikmiş cinsel olgunluk, deri döküntüleri, kronik ishal, yara iyileşmesinde bozulma ve davranış sorunları sayılabilir.

  Çinko yetersizliğinin daha yumuşak formları, özellikle önemli besin maddelerinin eksik olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda daha yaygındır. Dünya genelinde yaklaşık 2 milyar insanın yetersiz beslenme nedeniyle eksiklik yaşadığı tahmin edilmektedir.

  Çinko eksikliği ne yapar?

  Eksiklik bağışıklık sistemini bozduğundan, enfeksiyon olasılığını artırdığından, bu durumun her yıl 5 yaş altı çocuklarda 450.000’den fazla ölüme neden olduğu düşünülmektedir. Eksiklik riski olanlar şunlardır:

  – Crohn hastalığı gibi mide-bağırsak hastalıkları olan kişiler

  – Vejetaryenler ve veganlar

  – Hamile ve emziren kadınlar

  – Sadece anne sütüyle beslenen bebekler

  – Orak hücreli anemi olan insanlar

  – Anoreksiya veya bulimia gibi yeme bozuklukları olanlar,

  – Kronik böbrek hastalığı olan kişiler

  – Alkol kullananlar

  Hafif çinko eksikliğinin belirtileri arasında ishal, bağışıklığın azalması, saç incelmesi, iştahın azalması, duygudurum bozuklukları, kuru cilt, doğurganlık sorunları ve yara iyileşmesinde bozulma sayılabilir.

  Eksikliğin, vücudunuzun seviyeleri üzerindeki sıkı kontrolünden dolayı laboratuvar testleri kullanılarak tespit edilmesi zordur. Bu nedenle, testler normal seviyeler gösterse bile, yine de eksiklik yaşayabilirsiniz.

  Doktorlar, takviyeye ihtiyaç olup olmadığını belirlerken, kanla birlikte kötü beslenme ve genetik gibi diğer risk faktörlerini de dikkate alırlar.

   

   Çinko Nelerde Bulunur? Çinko Bulunan Besinler

  Vücudumuz bu minerali doğal olarak üretemediğinden, yiyecek ya da besin takviyesi yoluyla almalıyız. Ancak çinko yönünden zengin besinler içeren sağlıklı ve dengeli bir beslenme şekli herkesin bu mineral ihtiyacını karşılayacaktır.

  İşte “çinko nelerde bulunur?” sorusunun cevabı…

   

  çinko kaynakları

   

  Çinko Hangi Yiyeceklerde Var?

   

  Et

  Et, en iyi çinko kaynaklarındandır. Kırmızı et, özellikle büyük bir kaynaktır ve sığır eti, kuzu eti de dahil olmak üzere her çeşit ette bol miktarda bulunur.

  100 gramlık çiğ sığır eti porsiyonu, bu mineralin 4.8 mg’ını içerir. Bu miktarda ette 176 kalori, 20 gram protein ve 10 gram yağ bulunur. Üstelik, demir, B vitaminleri ve kreatin gibi diğer önemli besinlerin çok büyük bir kaynağıdır.

  Fazla miktarda kırmızı et, özellikle işlenmiş et yemenin, kalp hastalığı ve bazı kanserlerin riskini artırdığı belirtilmektedir.

  Ancak, işlenmiş eti en düşük seviyede tuttuğunuz ve meyveler, sebzeler ve lif bakımından zengin bir beslenmenin parçası olarak işlenmemiş kırmızı eti tükettiğiniz sürece, bu muhtemelen endişelenmeniz gereken bir şey değildir.

   

  Kabuklu deniz ürünleri

  Kabuklu deniz ürünleri sağlıklı, düşük kalorili çinko kaynaklarıdır. İstiridyede özellikle yüksek miktarlarda bulunur, 6 orta istiridyeden 32 mg elde edilir. Diğer kabuklu deniz ürünleri, istiridyeden daha az içerir ancak yine de iyi kaynaklardır. Karides ve midye bunlar arasındadır.

  Ancak eğer hamileyseniz, besin zehirlenmesi riskini en aza indirgemek için kabuklu deniz hayvanlarını dikkatli tüketmelisiniz.

   

  Baklagiller

  Baklagiller; nohut, mercimek ve fasulye gibi; bu mineralin önemli miktarlarını ihtiva etmektedir. 100 gram pişmiş mercimek, bir erkeğin günlük önerilen alımının yaklaşık % 12’sini sağlar.

  Baklagiller aynı zamanda fitat içerir. Bu antinutrientler, çinko ve diğer minerallerin emilimini engeller, yani baklagillerden elde edilen bu mineral, hayvansal ürünlerden alınan kadar iyi absorbe edilmez.

  Baklagiller gibi kaynakların ısıtılması, filizlenmesi, ıslatılması veya fermente edilmesi, bu mineralin biyoyararlanımını artırabilir.

   

  Tohumlar

  Bazı tohumlar diğerlerine göre daha yüksek oranda çinko minerali içerir. Örneğin, 3 yemek kaşığı (30 gram) kenevir tohumu, sırasıyla erkekler ve kadınlar için önerilen günlük alımın % 31 ve% 43’ünü içerir.

  Önemli miktarda bu minerali içeren diğer tohumlar kabak ve susam tohumlarıdır.

   

  Kuruyemişler

  Çam fıstığı, yer fıstığı, kaju fıstığı ve badem gibi kuruyemişlerin tüketimi, bu mineralin alımını artırır. Kuruyemişler ayrıca sağlıklı yağlar, lifler ve diğer bir dizi vitamin ve mineral de dahil olmak üzere sağlıklı besinler içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  İrmik Nedir, Neden Yapılır? Faydaları ve Besin Değeri

  Süt

  Peynir ve süt gibi süt ürünleri, bir dizi besin sağlar. Süt ve peynir, yüksek miktarda içerdiğinden, kayda değer iki kaynaktır ve bu gıdalardaki çinkonun çoğu vücut tarafından iyi emilir.

  Bu gıdalar ayrıca protein, kalsiyum ve D vitamini de dahil olmak üzere, kemik sağlığı için önemli sayılan diğer besinleri de sağlar.

   

  Yumurta

  Yumurta, küçüktür fakat önemli miktarda bu minerali içerir. Örneğin, 1 büyük yumurta, bir erkeğin günlük önerilen alımının yaklaşık % 5’ini içerir. 

  Bu, 77 kalori, 6 gram protein, 5 gram sağlıklı yağlar ve B vitaminleri ve selenyum gibi diğer birçok vitamin ve mineral sağlar. Yumurta ayrıca önemli bir kolin kaynağıdır.

   

  Tam Tahıllar

  Buğday, kinoa, pirinç ve yulaf gibi tam tahıllar az miktarda da olsa bu minerali içerir. Ancak, baklagiller gibi tahıllar da bu minerale bağlanan ve emilimini azaltan fitatlar da içerir.

  Tam tahıllar rafine edilmiş versiyonlardan daha fazla fitat içerir ve muhtemelen daha az çinko sağlar. Ancak sağlığınız ve lif, B vitaminleri, magnezyum, demir, fosfor, manganez ve selenyum gibi önemli besinlerin iyi bir kaynağı için oldukça iyidirler.

   

  Bazı Sebzeler

  Genel olarak, meyve ve sebzeler zayıf çinko kaynaklarıdır. Ancak bazı sebzeler makul miktarlarda içerir ve özellikle et yemiyorsanız, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilir.

  Patates, hem normal hem de tatlı çeşitleri dahil, büyük patates başına yaklaşık 1 gram bu mineralden içerir. Yeşil fasulye ve lahana gibi diğer sebzeler ise daha azını içerir.

  Çok fazla bu minerali karşılamamalarına rağmen, sebzeler açısından zengin bir beslenme, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkların riskini azaltacaktır.

   

  Bitter Çikolata

  Şaşırtıcı bir şekilde, bitter çikolata makul miktarlarda çinko içerir. % 70-85 oranında kakao içeriğine sahip bitter çikolatadan oluşan 100 gramlık bir çubuk 3.3 mg sağlar. 

  Ancak 100 gram bitter çikolata 600 kalori içerir.  Bu yüzden sağlıklı besinler sağlayan yüksek kalorili bir besindir.

   

  Çinko Zehirlenmesi Nedir, Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

  Bazı yiyecekler, yüksek miktarda çinko içermesine rağmen, gıdalar yoluyla elde edilen çinko mineralinden meydana gelen zehirlenme vakası yoktur.

  Çinko zehirlenmesi, multivitaminler dahil olmak üzere besin takviyeleri veya çinko içeren ev ürünlerinin kazara yutulması nedeniyle oluşur. İşte doz aşımı sonucu oluşan çinko zehirlenmesi belirtileri

   

  Çinko Zehirlenmesi Belirtileri

   

  Mide bulantısı ve kusma

  Bulantı ve kusma, zehirlenmenin sık görülen belirtilerindendir. 225 mg’dan büyük dozlar kusmaya neden olur, bu da kusmanın muhtemel olduğu ve hızlı bir şekilde ortaya çıkabileceği anlamına gelir. 

  Bir olguda, ciddi bir mide bulantısı ve kusma, tek bir dozu 570 mg’dan sadece 30 dakika sonra başladı.

  Bununla birlikte, kusma, daha düşük dozlarda da oluşabilir. Altı haftalık bir çalışmada, günde 46 mg takviye alan 47 sağlıklı insanın yarısından fazlasında bulantı ve kusma görüldü.

  Kusma, vücudun zehirli miktardan kurtulmasına yardımcı olsa da, daha fazla komplikasyonun önlenmesi için yeterli olmayabilir. Zehirli miktarda tüketmişseniz hemen tıbbi yardım almalısınız.

   

  çinko yetersizliği

   

  Mide ağrısı ve ishal

  Tipik olarak, mide bulantısı ve kusma ile birlikte mide ağrısı ve ishal oluşur. Soğuk algınlığı ile ilgili 17 çalışmanın daha önce derlenmiş incelemesinde, katılımcıların yaklaşık % 40’ı karın ağrısı ve ishal bildirdi.

  Daha az yaygın olmasına rağmen, bağırsak tahrişi ve gastrointestinal kanama da bildirilmiştir. Bir vaka çalışmasında, bir birey akne tedavisi için günde iki kez 220 mg çinko sülfat aldıktan sonra bağırsak kanaması geçirdi.

  Ayrıca,% 20’den daha büyük olan çinko klorür konsantrasyonlarının, gastrointestinal sistemde geniş çaplı korozif hasara neden olduğu bilinmektedir.

  Çinko klorür, besin takviyelerinde kullanılmaz, ancak zehirlenme, ev ürünlerinin kazara yutulmasından kaynaklanabilir. 

  Yapıştırıcılar, sızdırmazlık malzemeleri, lehimleme akışkanları, temizlik kimyasalları ve ahşap kaplama ürünlerinin tümü çinko klorür içerir.

   

  Grip benzeri belirtiler

  Çinko fazlalığı, ateş, titreme, öksürük, baş ağrısı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir. 

  Bu semptomlar diğer mineral zehirlenmeleri de dahil olmak üzere birçok durumda ortaya çıkar. Bu nedenle çinko zehirlenmesini teşhis etmek zor olabilir.

  Doktorunuz şüpheli bir mineral zehirlenmesi için ayrıntılı tıbbi ve beslenme geçmişinizin yanı sıra kan testlerine ihtiyaç duyabilir. Takviye alıyorsanız, bunları sağlık uzmanınıza mutlaka söyleyin.

   

  İlginizi Çekebilir  Kendi Küçük Faydası Büyük Bir Ot: Semizotu

  “İyi” HDL Kolesterolün Düşmesi

  “İyi” HDL kolesterol, kolesterolü hücrelerinizden temizleyerek kalp hastalığı riskini azaltır, böylece arter tıkanıklık plaklarının birikmesini önler. 

  Yetişkinler için, sağlık yetkilileri HDL’yi 40 mg / dL’den daha fazla önermektedir. Düşük seviyeler sizi daha yüksek bir kalp hastalığı riskine sokar.

  Çinko ve kolesterol düzeyleri üzerine yapılan çeşitli çalışmaların gözden geçirilmesi, günde 50 mg’dan fazlasıyla takviye edilmenin “iyi” HDL kolesterol seviyesini azaltabileceğini ve “kötü” LDL kolesterol üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını göstermektedir.

  Çeşitli faktörler kolesterol seviyelerini etkilerken, bu bulgular düzenli olarak takviyeleri alırsanız göz önünde bulundurulması gereken bir husustur.

   

  Tat Almada Değişiklikler

  Bu mineral, tat alma duygunuz için önemlidir. Çinko eksikliği, tat alma yeteneğinizde bir işlev bozukluğu olan hypogeusia gibi bir duruma neden olabilir.

  İlginç bir şekilde, önerilen seviyelerin üzerinde alım, ağzınızda kötü veya metalik tat dahil olmak üzere ağız tadında değişikliğe neden olabilir.

  Tipik olarak, bu semptom çinko pastillerini (öksürük damlaları) veya soğuk algınlığı tedavisinde sıvı takviyeleri araştıran çalışmalarda bildirilmiştir.

  Örneğin, bir haftalık bir çalışmada katılımcıların % 14’ü uyanıkken her iki saatte 25 mg tabletleri ağızlarında çözüldükten sonra tat bozukluğundan şikayetçi olmuşlardır.

  Bir sıvı takviyesi kullanan başka bir çalışmada, katılımcıların % 53’ü metalik bir tat olduğunu söylemiştir. Ancak, bu semptomların ne kadar sürdüğü belirsizdir. Bu pastilleri veya sıvı takviyeleri kullanıyorsanız, ürün belirtildiği gibi alınsa bile bu semptomların olabileceğini unutmayın.

   

  Bakır Eksikliği

  Çinko ve bakır, ince bağırsakta emilir. Çinko fazlalığı, vücudunuzun bakır absorbe etme yeteneğini etkileyebilir. Zamanla bu, bakır eksikliğine neden olabilir.

  Bakır da vazgeçilmez bir mineraldir. Demir emilimine ve metabolizmasına yardımcı olarak kırmızı kan hücresi oluşumunu gerekli kılar. Aynı zamanda beyaz kan hücresi oluşumunda da rol oynar.

  Kırmızı kan hücreleri, vücuttaki oksijeni taşır, beyaz kan hücreleri ise bağışıklık fonksiyonunuzdaki anahtar oyunculardır. Çinko kaynaklı bakır eksikliği çeşitli kan hastalıkları ile ilişkilidir.

  Demir eksikliği anemisi

  Vücudunuzdaki yetersiz miktarda demir nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması.

  Sideroblastik anemi

  Demirin düzgün bir şekilde metabolize edilememesi nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin olmaması.

  Nötropeni

  Oluşumundaki bozulma nedeniyle sağlıklı beyaz kan hücrelerinin olmaması. Çalışmalar bakır eksikliğini, çinko ile birlikte bakır takviyeleri alarak önleyebileceğinizi göstermektedir. Bir doktor gözetiminde bunu yapın.

   

  Enfeksiyonlar

  Bağışıklık sistemi işlevinde önemli bir rol oynasa da, çinko fazlalığı, bağışıklık yanıtınızı baskılayabilir. Bu genellikle anemi ve nötropeninin bir yan etkisidir, ancak bu mineral ile indüklenen kan bozukluklarının dışında ortaya çıktığı belirtilmiştir.

  Test tüpü çalışmalarında, çinko fazlalığı, bir beyaz kan hücresi türü olan T hücrelerinin işlevini azaltmıştır. T hücreleri , zararlı patojenlere bağlanarak ve yok ederek bağışıklık yanıtınızda merkezi bir rol oynar.

   

  Çinko Zehirlenmesi Tedavi

  Çinko zehirlenmesi potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Bu nedenle, hemen tıbbi yardım almak önemlidir. Süt içmeniz tavsiye edilebilir çünkü yüksek miktarlarda kalsiyum ve fosfor, gastrointestinal sistemde bu mineralin emilimini önlemeye yardımcı olabilir. Aktif kömürün benzer bir etkisi vardır.

  Şelatlayıcı maddeler ayrıca ciddi zehirlenme vakalarında da kullanılmıştır. Bunlar, aşırı çinkoyu kanda bağlayarak vücudu kurtarmaya yardımcı olur. Daha sonra hücrelerinizde emilmekten ziyade idrarınızla atılır.

   

  Önerilen Doz

  Aşırı tüketimi önlemek için, bir doktor tarafından tavsiye edilmedikçe yüksek doz çinko takviyesinden uzak durun.

  Tavsiye edilen günlük alım (RDI) yetişkin erkekler için 11 mg ve yetişkin kadınlar için 8 mg’dır. Hamile ve emziren kadınlar günde 11 ve 12 mg tüketmelidir. Medikal bir durum emilmeyi engellemezse, sadece besinlerden yeterince alabilirsiniz.

  Takviyeler alırsanız, çinko sitrat veya çinko glukonat gibi emici formları seçin. Kötü emilen çinko oksitten uzak durun.

   

  Sonuç olarak;

  Çinko önemli bir mineraldir ve sağlıklı beslenmek için yeterince almak gerekir. Yeterince aldığınızdan emin olmanın en iyi yolu, et, deniz ürünleri, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller ve süt ile beslenmedir.

  DNA sentezi, bağışıklık fonksiyonu, metabolizma ve büyüme için çinko gereklidir. İltihabı ve yaşa bağlı bazı hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ