Kırmızı Kinoa Nedir, Nasıl Kullanılır Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

Kırmızı Kinoa Nedir, Nasıl Kullanılır Faydaları ve Besin Değeri

 

5.000 yıldan fazla süredir yenen kinoa, etkileyici beslenme profili sayesinde bugün popülaritesini artırmaya devam ediyor.

Yüksek oranda lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar içerir, aynı zamanda mükemmel bir protein kaynağıdır ve doğal olarak glutensizdir.

Kinoa beyaz, siyah ve kırmızı gibi farklı renklerde bulunur.

 

kırmızı kinoa yararları

 

Kırmızı kinoa nedir?

Kırmızı kinoa, Güney Amerika’ya özgü, çiçekli bitki olan Chenopodium kinoadan gelmektedir.

Pişmemiş kırmızı kinoa tohumları düz, oval ve gevrektir. Piştiklerinde, küçük küreler oluşturarak kabarırlar. İsmine rağmen, bu tohumlar bazen mor renkte olabilir.

Ayrıca doğal olarak glutensizdir, çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olanlar rahatlıkla yiyebilir.

 

 

Kırmızı kinoa besin değeri

Bu tohum lif, protein ve birçok önemli vitamin ve mineral bakımından zengindir. Özellikle, iyi bir manganez, bakır, fosfor ve magnezyum kaynağıdır.

Bir kase (185 gram) pişmiş kırmızı kinoa aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

Kalori: 222

Protein: 8 gram

Karbonhidrat: 40 gram

Lif: 5 gram

Şeker: 2 gram

Yağ: 4 gram

Manganez: Günlük Değerin % 51’i (DV)

Bakır: DV’nin % 40’ı

Fosfor: DV’nin % 40’ı

Magnezyum: DV’nin % 28’i

Folat: DV’nin % 19’u

Çinko: DV’nin % 18’i

Demir: dv % 15

 

Çoğu tahılda eksik olan lisin de dahil olmak üzere dokuz esansiyel amino asidin tümünü içeren az sayıda bitkisel gıdadan biridir. Bu nedenle, kırmızı kinoanın tam bir protein olduğu kabul edilir.

Diğer renkleri ile karşılaştırıldığında kırmızı kinoa kalori ve besin değeri olarak diğerleriyle aynıdır. Onu ayıran şey, bitki bileşiklerinin konsantrasyonudur. Kinoaya kırmızı rengini veren betalainlerdir.

 

 

Kırmızı Kinoanın Faydaları

 

Antioksidanlar açısından zengindir

Renk ne olursa olsun, kinoa iyi bir antioksidan kaynağıdır. Kinoa çeşitleri arasında en yüksek antioksidan kapasiteye sahip olan kırmızısıdır.

Antioksidan, anti-inflamatuar ve antikanser özelliklere sahip bitki bileşikleri olan flavonoidler bakımından özellikle zengindir. Kırmızı kinoa iki tip flavonoidde özellikle yüksektir.

 

İlginizi Çekebilir  Nişasta İçeren Besinler

Kaempferol

Bu antioksidan, kalp hastalığı ve bazı kanserler de dahil olmak üzere kronik hastalık riskini azaltır.

 

Kuersetin

Kuersetin, Parkinson hastalığı, kalp hastalığı, osteoporoz ve belirli kanser türleri de dahil olmak üzere birçok duruma karşı koruma sağlar.

 

Ek olarak, kırmızı kinoa, her ikisi de betalain tipleri olan betaksantinler ve betasiyaninler dahil olmak üzere antioksidan özelliklere sahip bitki pigmentleri içerir.

Betalainlerin, test tüpü çalışmalarında, DNA’yı oksidatif hasara karşı koruyan ve olası antikanser özellikleri sağlayan güçlü antioksidan etkiler sağlamıştır.

 

 

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

Kırmızı kinoanın içindeki betalainler kalp sağlığında önemli bir rol oynar. Ayrıca tahıl olduğundan dolayı da kalp sağlığı için önemlidir.

Çok sayıda büyük popülasyon çalışması, tam tahıl tüketimini kalp hastalığı, kanser, obezite ve tüm nedenlerden kaynaklanan ölüm riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

 

Lif miktarı yüksektir

Kırmızı kinoanın lif oranı yüksektir. Her ikisi de benzersiz faydalar sunan hem çözünmeyen hem de çözünür lif içerir.

Çözünen lif suyu emer ve sindirim sırasında jel benzeri bir maddeye dönüşür. Sonuç olarak, dolgunluk hissi sağlar. Ayrıca total ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürerek kalp sağlığını iyileştirir.

Çözünen lif daha fazla dikkat çekse de, çözünmeyen lif de önemlidir, çünkü bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur ve tip 2 diyabetin önlenmesinde rol oynar.

 

 

Glutensizdir

Kırmızı kinoa glutensizdir. Bu nedenle, çölyak hastalığı veya gluten intoleransı olan insanlar için iyi bir seçenektir.

 

 

Kırmızı kinoa nasıl yenir?

Kırmızı kinoa, daha yaygın kullanılan beyaz çeşidine kıyasla daha güçlü ve daha besleyici bir lezzete sahiptir. Tahıl salataları için, diğer çeşitlerden daha uygundur. Pilavlarda pirinç yerine kullanılabilir.

Kırmızı kinoa diğer tiplere benzer şekilde hazırlanır. Her 1 kase (170 gram) ham kinoa için 2 bardak (473 ml) sıvı ile, hacme göre 2: 1 oranında sıvı içinde kaynatılır.

 

İlginizi Çekebilir  En Yaygın Görülen Gıda İntoleransları

Sonuç olarak;

Kırmızı kinoa; protein, lif ve birçok önemli vitamin ve mineral bakımından zengindir. Diğer kinoa çeşitlerine göre antioksidan kapasitesi daha yüksektir. Ayrıca glutensiz bir tahıldır.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ