Cilt Sağlığı ve Güzelliği için Ne Yemeli?

  Cilt Sağlığı ve Güzelliği için Ne Yemeli?

  Beslenme, sağlık için çok önemlidir. Sağlıksız beslenme kilo almaya neden olabilir, metabolizmaya kalp ve karaciğer gibi organlara zarar verebilir.

  Ama yediklerimizin etkisi sadece bununla sınırlı değildir. Vücudumuzda en fazla yer kaplayan organ olan cildimize de çok büyük etkileri vardır.

  Bilim insanları beslenme ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediklerimizin cildimizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği gittikçe daha da netleşiyor.

  “Cilt için ne yemeli”, “cilt güzelliği için ne yemeli”, “parlak cilt için ne yemeli”, “cildin canlı görünmesi için ne yemeli”  İşte soruların cevapları…

  Cilt Sağlığı için Ne Yemeli?

  cilde faydalı yiyecekler

  Yağlı Balık

  Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı cilt için mükemmel besinlerdir. Bunlar, cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega 3 yağ asitleri kaynağıdır.

  Omega 3 yağ asitleri, cildi nemlendirmek için gereklidir. Omega 3 yağlarındaki bir eksiklik cilt kuruluğuna neden olabilir. Balıktaki omega 3 yağları, kızarıklığa ve akneye neden olabilen inflamasyonu azaltır. 

  Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, sedef hastalığı ve lupus gibi cildi etkileyen iltihaplı ve otoimmün hastalıklarla savaşabileceğini göstermektedir.

  Yağlı balık cilt için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır. Cildi serbest radikallere ve iltihaba karşı korumak için yeterli E vitamini almak önemlidir.

  Avokado

  Avokado sağlıklı yağlarda yüksektir. Bu yağlar, cilt sağlığı da dahil olmak üzere vücudumuzdaki birçok işlev için önemlidir. Cildi esnekleştirmek ve nemlendirmek için bu yağların yeterince alınması gerekir.

  700’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, toplam yağın yüksek oranda alınmasının – özellikle avokadoda bulunan sağlıklı yağ türlerinin – daha esnek ve yumuşak bir cilt ile ilişkili olduğu bulundu.

  Ön kanıtlar, avokadonun cildi güneşten koruyabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Ciltteki UV hasarı kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilir.

  Avokado, aynı zamanda, cildi oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. 

  Cilt sağlığı için C vitamini de gereklidir. Cildi güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için C vitaminine ihtiyacı vardır.

  Cevizin Yan Etkileri ve Zararları

  Ceviz

  Cevizi sağlıklı ciltler için mükemmel bir gıda haline getiren birçok özelliği vardır. Vücudun kendi yapamadığı yağlar olan iyi bir temel yağ asitleri kaynağıdır.

  Aslında, hem omega 3 hem de omega 6 yağ asitlerinde diğer pek çok kabuklu yemişten daha zengindir. Omega 3 yağları cilt de dahil olmak üzere vücuttaki inflamasyonu azaltır.

  Dahası, ceviz cildin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gereken diğer besin maddeleri de içerir. Önemli bir antioksidan olan E vitamini, C vitamini ve selenyum içerir, ayrıca 28 gramı 4–5 gram protein sağlar.

  Ayçiçeği

  Genel olarak, kabuklu yemiş ve tohumlar cildi güçlendirici besinlerin iyi kaynaklarıdır. Ayçiçeği tohumu mükemmel bir örnektir. Yüksek oranda E vitamini, selenyum, çinko içerir ayrıca 28 gramı 5.4 gram protein sağlar.

  Tatlı Patates

  Beta-karoten bitkilerde bulunan bir besindir. Vücudumuzda A vitamini haline dönüşebilen provitamin A olarak işlev görür. Beta-karoten, portakal, havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi sebzelerde bulunur.

  Tatlı patates mükemmel bir kaynaktır. Beta-karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi olarak hareket ederek cildi sağlıklı tutar.

  Kırmızı veya Sarı Biber

  Tatlı patates gibi, biber de vücutta A vitaminine dönüşen mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.

  Bir kase (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için RDI’nın % 92’sine eşdeğerdir.

  Aynı zamanda cildi sıkı ve güçlü tutan kolajen oluşturmak için gerekli olan en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bir kase (149 gram) dolmalık biber, C vitamini için RDI’nın % 317’sini sağlar.

  Kadınlarda yapılan geniş gözlemsel bir çalışma, C vitaminini bol miktarda tüketmek, yaşla birlikte kırışık ve kuru cilt riskini azaltmıştır.

  k vitamini hangi yiyeceklerde bulunur

  Brokoli

  Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini gibi cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineral ile doludur.

  Ayrıca beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein cildi oksidatif hasara karşı korur, bu da cildin kurumasını ve buruşmasını önler.

  Brokoli, sülforafan adı verilen özel bir bileşime sahiptir ve bu da bazı etkileyici potansiyel faydalara sahiptir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser karşıtı etkilere sahiptir.

  Sülforafan ayrıca güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu ajandır. İki şekilde çalışır: zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ve vücudumuzdaki diğer sistemleri koruyarak.

  Laboratuvar testlerinde sülforafan, UV ışınlarıyla öldürülen cilt hücrelerinin sayısını % 29’a kadar düşürdü ve koruma 48 saate kadar devam etti. Kanıtlar sülforafanın ciltteki kollajen seviyelerini koruyabileceğini düşündürmektedir.

  Domates

  Domates büyük bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir.

  Beta-karoten, lutein ve likopen, cildi güneşin zararlarına karşı korumaktadır. Ayrıca kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir.

  Domates, tüm önemli karotenoidleri içerdiğinden, sağlıklı bir cilt için mükemmel bir besindir.

  Peynir ya da zeytinyağı gibi bir yağ kaynağı ile domates gibi karotenoid açısından zengin gıdaları birlikte tüketmek gerekir. Yağ, karotenoidlerin emilimini artırır.

  Soya

  Soya, vücudumuzdaki östrojeni taklit edebilen veya engelleyebilen bir bitki bileşikleri kategorisi olan izoflavonlar içerir. İzoflavonlar cildimiz dahil vücut için faydalıdır.

  Orta yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışmada, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavonlarının tüketilmesinin ince kırışıklıkları azalttığı bulunmuştur.

  Bu izoflavonlar sadece vücut içindeki hücreleri hasara karşı değil, aynı zamanda cildi UV radyasyonundan da korur. Bu da bazı cilt kanserlerini önlemeye yardımcı olabilir.

  avokado ve cilt

  Bitter Çikolata

  Kakaonun cilde etkileri oldukça olağanüstüdür. Bir çalışmada her gün antioksidanlarda yüksek bir kakao tozu tüketen katılımcılar, 6-12 haftadan sonra, daha nemli cilde sahip oldular.

  Faydaları en üst düzeye çıkarmak ve şekeri minimumda tutmak için en az % 70 oranında kakao içeren bitter çikolata yemek gerekir.

  Yeşil Çay

  Yeşil çay cildi hasara ve yaşlanmaya karşı korur. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşikler, kateşinler olarak adlandırılır ve cildin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmek için çalışır.

  Diğer birçok antioksidan içeren gıdalar gibi, yeşil çay cildi güneşin hasarına karşı korur.

  60 kadınla yapılan 12 haftalık bir çalışma, günlük yeşil çay içmenin güneşten kaynaklanan kızarıklığı % 25’e kadar azaltabileceğini bulmuştur. Yeşil çay cildin nemini, kalınlığını ve elastikiyetini artırdı.

  Havuç

  Havuç, kendine kırmızı, mor veya turuncu rengini veren bir karotenoid olan beta karoten bakımından zengindir. Beta karoten, hücre ve DNA hasarını önleyen antioksidan özelliklere sahiptir. 

  Ancak cilt renginin bozulmasına neden olabileceğinden aşırı havuç tüketiminden kaçınmak gerekir.

  zeytin yağı ne işe yarar

  Zeytinyağı

  Zeytinyağı, toksinleri temizlemeye yardımcı olan bir antioksidan görevi gören E vitamini içerir.

  Japon araştırmacılar, zeytinyağının topikal olarak uygulanmasının cildi UV radyasyonundan koruyabildiğini ve cilt kanseri riskini azaltabildiğini buldular. 

  Başka bir çalışmada, Çinli bilim insanları, cildin radiodermatitten korunmasını sağlayarak kemoterapi görenlere zeytinyağının yardımcı olabileceğini doğruladılar.

  Süt

  Süt kalsiyum, D vitamini ve diğer besin maddelerini içerir. Cilt sağlığını geliştirmeye yardımcı olan alfa hidroksi asitler (AHA) de içerir. AHA, kolajen ve elastini uyararak çalışır.

  Ayrıca, cildin üst ölü tabakasını çıkarmaya yardımcı olan epidermolizi teşvik eder. 

  Badem

  Badem, E vitamini ailesindeki besinlerden biri olan alfa-tokoferol bakımından zengindir. 100 g’lık badem 26 mg alfa-tokoferol içerir ve cildin zararlı UV radyasyonundan korunmasına yardımcı olur.

  Badem ayrıca oksidatif stres seviyelerinin azaltılmasına katkıda bulunan mükemmel bir flavonoid kaynağıdır.

  çileğin saça faydaları

  Çilek

  Çilek iyi miktarda C vitamini, fenolik bileşikler, flavonoidler ve diyet lifi içerir. Bu besin maddelerinin varlığı nedeniyle, çileğin antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu da bilinmektedir.

  Bu özelliklerinden dolayı çilek yemek, deri döküntüleri, akne, kaşıntı, gibi ciltle ilgili sorunları iyileştirmeye yardımcı olur.

  Sarımsak

  Sarımsak, yıllardır antibiyotik olarak kullanılan mucize bir yiyecektir. C ve B6 vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum bakımından zengindir ve antimikrobiyal, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

  Bu nedenle, cilt enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olur, şişliği ve cilt döküntülerini azaltır ve toksinleri temizler.

  Ispanak

  Bu koyu yeşil yapraklı sebze, cilt problemlerini çözmede uzmandır. Diyet lifi bağırsak problemlerini iyileştirir, bu da cilt döküntülerini önler. İçerdiği vitamin ve mineraller cilt hücrelerine besin sağlar.

  Karabiber

  Karabiber, baharat olarak yaygın olarak kullanılır ve cilt sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olur. 

  portakalın zararları nelerdir

  Portakal

  Portakal, cilt hastalıklarını iyileştirebilecek ve enfeksiyonları önleyebilecek C vitamini, mineraller, diyet lifi içerir ve cilt sağlığı için yenebilecek en iyi narenciye meyvelerinden biridir.

  Bilim insanları, düzenli olarak portakal suyu içmenin cilt karotenoidlerini ve cildin antioksidan seviyesini artırdığını bulmuşlardır.

  Antioksidanlar cildi zararlı radyasyondan, pigmentasyondan korumaya ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bağışıklığı güçlendirir, böylece cildi enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur.

  Yumurta

  Yumurta yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri, mineraller ve protein kaynağıdır. Bu vitaminler, toksinleri temizlemeye yardımcı olur ve akne, döküntü ve enfeksiyon olasılığını azaltan antioksidan özelliklere sahiptir. 

  Ton balığı

  Ton balığı mükemmel bir A ve D vitamini ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. A vitamini antioksidan görevi görür ve D vitamini cildi UV radyasyonundan korumaya yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

  Kivi

  Kivi bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan, mikrobiyal enfeksiyonları önleyen, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan ve serbest oksijen radikallerini etkisiz hale getiren önemli miktarda karotenoid, lif, potasyum ve K, E, C vitaminlerine sahiptir.

  Yoğurt

  Yoğurt, sindirime yardımcı olan iyi bağırsak bakterileri içerir. Sindirim ve cilt sağlığı birbirine bağlıdır, çünkü sindirim ve bağırsak hareketi kolonda bulunan zararlı bakterilerin aşırı büyüme şansını azaltır.

  Bu, vücutta daha az toksik birikim anlamına gelir. Bilim insanları, yoğurt tüketmenin veya topikal olarak uygulamanın cilt sağlığını büyük ölçüde iyileştirmeye yardımcı olabileceği konusunda hemfikirdir.

  Su

  Yeterli su içmek vücudu nemlendirir, bu da cilt hücrelerinin toksin salmasına yardımcı olur. Su, vücuttaki her sistemin işleyişini destekler ve cilde birçok yönden fayda sağlar.

  Örneğin, vücudun nemli olması cilt hücrelerini çevresel faktörlerin neden olduğu hasarlardan korur. Ayrıca, hidrasyon cilt hücrelerinin besinleri emmesini ve toksinleri serbest bırakmasını kolaylaştırır.

  Daha fazla su içmek cildin sağlığını desteklemenin en kolay yoludur.

  yüzü nemlendirmek için hangi yağ

  Cilt Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

  – Dışarı çıkmadan önce cildinize yüksek SPF güneş kremi uygulayarak veya bir şemsiye kullanarak cildinizi UV radyasyonundan koruyun.

  – Toksinleri temizlemeye yardımcı olmak için su ve detoks suyu için.

  – Çok baharatlı yiyecekler yemekten kaçının.

  – Ev yapımı yemekler yiyin.

  – Yatmadan önce her zaman makyajınızı çıkarın.

  – Renk değişikliği veya pul pul cilt lekeleri görürseniz bir dermatoloğa başvurun.

  – Döküntüleri çizmeyin.

  – Kalıcı bir iz bırakabileceğinden sivilceleri patlatmayın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ