Cilt Sağlığı için Ne Yemeli? | diyetz

Cilt Sağlığı için Ne Yemeli?

 

 

Beslenme sağlık için çok önemlidir. Sağlıksız beslenme metabolizmaya zarar verebilir, kilo almanıza ve hatta kalp ve karaciğeriniz gibi organlara zarar vermenize neden olabilir.

 

Ama yediklerinizin etkisi sadece bunlarla sınırlı değildir. Vücudunuzda en fazla yer kaplayan cildinize de çok büyük etkileri vardır.

 

Bilim insanları beslenme ve vücut hakkında daha fazla şey öğrendikçe, yediklerinizin cildinizin sağlığını ve yaşlanmasını önemli ölçüde etkileyebileceği gittikçe daha da netleşiyor.

 

Bu yazıda, cildinizi sağlıklı tutmak için tüketmeniz gereken yiyecekler belirtilmektedir.

 

 

 

Yağlı Balık

 

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar sağlıklı ciltler için mükemmel besindir. Bunlar, cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

 

Omega-3 yağ asitleri, cildi kalın, esnek ve nemlendirmek için gereklidir. Aslında, omega-3 yağlarındaki bir eksiklik kuru cilde neden olabilir.

 

Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklığa ve akneye neden olabilen inflamasyonu azaltır. Cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir.

 

Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, psöriyazis ve lupus gibi cildinizi etkileyen iltihaplı ve otoimmün hastalıklarla savaşabileceğini göstermektedir.

 

Yağlı balık cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini kaynağıdır. Cildinizi serbest radikallere ve iltihaplara karşı korumak için yeterli E vitamini almak önemlidir.

 

Son olarak, balıklar, iltihabı, yeni cilt hücrelerini ve genel olarak cilt sağlığını düzenlemek için çinko gibi önemli bir minerali sağlar. Çinko eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara ve gecikmiş yara iyileşmesine yol açabilir.

 

 

 

 

 

Avokado

 

Avokado sağlıklı yağlarda yüksektir. Bu yağlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok işleve sahiptir. Cildi esnek ve nemlendirmek için bu yağların yeterince alınması önemlidir.

 

700’den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, toplam yağın yüksek oranda alınmasının – özellikle avokadolarda bulunan sağlıklı yağ türlerinin – daha esnek ve yumuşak bir cilt ile ilişkili olduğu bulundu.

 

Ön kanıtlar, avokadonun cildinizi güneşten koruyabilecek bileşikler içerdiğini de göstermektedir. Cildinizdeki UV hasarı kırışıklıklara ve diğer yaşlanma belirtilerine neden olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Ton Balıklı Salatalar

Avokado, aynı zamanda , cildinizi oksidatif hasara karşı korumaya yardımcı önemli bir antioksidan olan iyi bir E vitamini kaynağıdır. İlginç bir şekilde, C vitamini ile kombine edildiğinde, E vitamini daha etkili olmaktadır.

 

Sağlıklı ciltler için C vitamini de gereklidir. Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için C vitaminine ihtiyacı vardır.

 

C vitamini eksikliği, günümüzde nadirdir, ancak yaygın semptomlar, kuru, kaba ve pullu cilttir.

 

100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık 1/2 avokado, E vitamini için Referans Günlük Alımın (RDI) % 10’unu ve C vitamini için RDI’nın % 17’sini sağlar.

 

 

 

Ceviz

 

Cevizin sağlıklı ciltler için mükemmel bir gıda haline getiren birçok özelliği vardır. Vücudunuzun kendini yapamadığı yağlar olan iyi bir temel yağ asitleri kaynağıdır.

 

Aslında, hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitlerinde diğer pek çok kabuklu yemişten daha zengindir.

 

Omega-6 yağlarının fazla tüketilmesi, psoriasis gibi cildinizin iltihaplı koşulları dahil olmak üzere iltihaplanmayı destekleyebilir. Öte yandan, omega-3 yağları cildiniz de dahil olmak üzere vücudunuzdaki inflamasyonu azaltır.

 

Dahası, ceviz cildin düzgün çalışması ve sağlıklı kalması için gereken diğer besin maddelerini de içerir.

 

28 gram ceviz, cildiniz için RDI’nın % 6’sını içerir, bu da cildinizin düzgün bir şekilde çalışması için gereklidir ve aynı zamanda hem yara hem de iltihapla mücadele etmeyi sağlar.

 

Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan E vitamini, C vitamini ve selenyum içerir, ayrıca 28 gramı 4–5 gram protein sağlar.

 

 

 

Ayçiçeği

 

Genel olarak, kabuklu yemiş ve tohumlar cildi güçlendirici besinlerin iyi kaynaklarıdır. Ayçiçeği tohumları mükemmel bir örnektir.

 

28 gram ayçiçeği çekirdeği, E vitamini için RDI’nın % 37’sini, selenyum için RDI’nın % 32’sini, RDI’nın % 10’unu çinko ve 5.4 gram protein sağlar.

 

 

 

Tatlı Patates

 

Beta-karoten bitkilerde bulunan bir besindir. Vücudunuzda A vitamini haline dönüştürülebileceği anlamına gelen provitamin A olarak işlev görür. Beta-karoten, portakal, havuç, ıspanak ve tatlı patates gibi sebzelerde bulunur.

 

İlginizi Çekebilir  Kuzu Eti Besin Değeri ve Sağlık Etkileri

Tatlı patates mükemmel bir kaynaktır – bir adet 1/2 fincanlık porsiyon (100 gram) pişmiş tatlı patates, A vitamininin RDI’sinin yaklaşık dört katını sağlayarak yeterli beta-karoten içerir.

 

Beta-karoten gibi karotenoidler, doğal bir güneş kremi olarak hareket ederek cildinizi sağlıklı tutar.

 

Tüketildiğinde, bu antioksidan cildinize eklenir ve cilt hücrelerinizi güneşe maruz kalmadan korur. Bu güneş yanığı, hücre ölümü ve kuru, buruşmuş cildi önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

 

Kırmızı veya Sarı Biber

 

Tatlı patates gibi, biber de vücutta A vitaminine dönüşen mükemmel bir beta-karoten kaynağıdır.

 

Bir kase (149 gram) doğranmış kırmızı dolmalık biber, A vitamini için RDI’nın % 92’sine eşdeğerdir.

 

Aynı zamanda cildi sıkı ve güçlü tutan kolajenini oluşturmak için gerekli olan en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bir kase (149 gram) dolmalık biber, C vitamini için RDI’nın % 317’sini sağlar.

 

Kadınlarda yapılan geniş gözlemsel bir çalışma, C vitaminini bol miktarda tüketme, yaşla birlikte kırışık ve kuru cilt riskini azaltmıştır.

 

 

 

Brokoli

 

Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini gibi cilt sağlığı için önemli olan birçok vitamin ve mineral ile doludur.

 

Ayrıca beta-karoten gibi çalışan bir karotenoid olan lutein içerir. Lutein cildinizi oksidatif hasara karşı korur, bu da cildinizin kurumasını ve buruşmasını önler.

 

Brokoli, sülforafan adı verilen özel bir bileşime sahiptir ve bu da bazı etkileyici potansiyel faydalara sahiptir. Bazı cilt kanseri türleri de dahil olmak üzere kanser karşıtı etkilere sahiptir.

 

Sülforafan ayrıca güneş hasarına karşı güçlü bir koruyucu ajandır. İki şekilde çalışır: zararlı serbest radikalleri nötralize ederek ve vücudunuzdaki diğer sistemleri koruyarak.

 

Laboratuvar testlerinde sülforafan, UV ışınlarıyla öldürülen cilt hücrelerinin sayısını % 29’a kadar düşürdü ve koruma 48 saate kadar devam etti. Kanıtlar sülforafanın cildinizde kollajen seviyelerini koruyabileceğini düşündürmektedir.

 

 

 

Domates

 

İlginizi Çekebilir  Uykusuzluk Nasıl Giderilir?

Domates büyük bir C vitamini kaynağıdır ve likopen de dahil olmak üzere tüm önemli karotenoidleri içerir.

 

Beta-karoten, lutein ve likopen, cildinizi güneşin zararlarına karşı korumaktadır. Ayrıca kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilirler.

 

Domates, tüm önemli karotenoidleri içerdiğinden, sağlıklı bir ciltiçin mükemmel bir besindir.

 

Peynir ya da zeytinyağı gibi bir yağ kaynağı ile domates gibi karotenoid açısından zengin gıdaları eşleştirin. Yağ, karotenoidlerin emilimini artırır.

 

 

 

Soya

 

Soya, vücudunuzdaki östrojeni taklit edebilen veya engelleyebilen bir bitki bileşikleri kategorisi olan izoflavonlar içerir. İzoflavonlar cildiniz dahil vücudunuzun çeşitli kısımlarına fayda sağlayabilir.

 

Orta yaşlı kadınlarda yapılan küçük bir çalışmada, 8-12 hafta boyunca her gün soya izoflavonlarının tüketilmesinin ince kırışıklıkları azalttığı bulunmuştur.

 

Bu izoflavonlar sadece vücudunuzun içindeki hücreleri hasara karşı değil, aynı zamanda cildinizin UV radyasyonundan korunmasını da sağlar – bu da bazı cilt kanserlerini önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

 

Bitter Çikolata

 

Kakaonun cildinize etkileri oldukça olağanüstüdür. Bir çalışmada her gün antioksidanlarda yüksek bir kakao tozu tüketen katılımcılar, 6-12 haftadan sonra, daha nemli cilde sahip oldular.

 

Faydaları en üst düzeye çıkarmak ve eklenmiş şekeri minimumda tutmak için en az % 70 oranında kakao içeren bitter çikolata tercih edin.

 

 

 

 

Yeşil Çay

 

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı korur. Yeşil çayda bulunan güçlü bileşikler, kateşinler olarak adlandırılır ve cildinizin sağlığını çeşitli şekillerde iyileştirmek için çalışır.

 

Diğer birçok antioksidan içeren gıdalar gibi, yeşil çay cildinizi güneşin hasarına karşı koruyabilir.

 

60 kadınla yapılan 12 haftalık bir çalışma, günlük yeşil çay içmenin güneşten kaynaklanan kızarıklığı % 25’e kadar azaltabildiğini bulmuştur. Yeşil çay cildin nemini, kalınlığını ve elastikiyetini artırdı.

 

Sonuç olarak;

Ne yediğiniz, cildinizin sağlığı üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

 

Cildinizi korumak için gerekli temel besinleri almali,ısınız. Bu listedeki yiyecekler cildinizi sağlıklı, güçlü ve çekici tutmak için mükemmel seçeneklerdir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ