Cildi Gençleştiren Besinler Hangileri? | diyetz

Cildi Gençleştiren Besinler Hangileri?

 

 

Yaşlanma, yaşamın önlenemeyen doğal bir parçasıdır. Ancak, yediğiniz yiyecekler hem içeride hem dışarıda daha sağlıklı yaşlanmanıza yardımcı olabilir.

 

İşte daha genç görünmenize yardımcı olabilecek yiyecekler…

 

 

 

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, en sağlıklı yağlardan biridir. Araştırmalar, yaşlanma ile ilişkili birçok yaygın hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Kan basıncını düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, metabolik sendromu önlemeye yardımcı olur ve kanserle mücadelede etkilidir.

 

Zeytinyağı ayrıca cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur. Hayvan ve laboratuvar çalışmaları , cilt üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu ve güneş hasarından koruyabildiğini belirtmektedir.

 

Ek olarak, zeytinyağının yaklaşık % 73’ü, artmış cilt elastikiyeti ve sertliği ile ilişkili olan tekli doymamış yağdan oluşur.

 

İki çalışma, orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler tarafından doldurulmuş gıda kayıtlarına ve anketlere baktı. Zeytinyağından en fazla tekli doymamış yağ alımına sahip olanların en az güneş hasarı olasılığının yüksek olduğunu bulmuşlardır.

 

 

 

Yeşil Çay

Yeşil çay, serbest radikallere karşı koruyabilen antioksidanlar bakımından yüksektir.

 

Serbest radikaller, metabolizmada strese yanıt olarak oluşan kararsız moleküllerdir. Antioksidanlar yapılarını değiştirdiği için zarar veremezler.

 

Yeşil çay, özellikle diyabet, insülin direnci, inflamasyon ve kalp hastalıkları ile mücadele edebilen polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlarda yüksektir.

 

Polifenoller aynı zamanda cildinizdeki ana protein olan kolajenin korunmasına da yardımcı olabilir. Bu, bazı yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve hatta kısmen tersine çevirebilir.

 

Bir çalışmada, yeşil çay kremi ile tedavi edilen ve 8 hafta boyunca takviye edilen, güneşten zarar gören cilde sahip olan kadınların cilt elastikiyetinde ılımlı iyileşmeler olmuştur.

 

 

 

 

Yağlı Balık

Yağlı balıklar gerçekten bir anti-aging besinidir. Uzun zincirli omega-3 yağları, kalp hastalığı, inflamasyon ve ülseratif kolite karşı, diğer birçok hastalıklara da faydalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Yüksek Oranda FODMAP İçeren Gıdaların Listesi

Çalışmalar, güneşe maruz kalma sırasında ortaya çıkan iltihap ve hasara karşı da koruyabileceğini düşündürmektedir.

 

En popüler yağlı balık türlerinden biri olan somon, cildinizin daha genç görünmesini sağlayacak ek bir bileşene sahiptir. Somonun pembe renginden sorumlu olan astaksantin adı verilen bir karotenoid antioksidan içerir.

 

Bir çalışmada, 12 hafta boyunca astaksantin ve kolajen kombinasyonu verilen, güneşten zarar gören cilde sahip olan kişiler, deri elastikiyeti ve hidrasyonunda önemli gelişmeler yaşadılar.

 

 

 

Bitter Çikolata / Kakao

Bitter çikolatanın antioksidan profili hiçbir besinde yoktur. Acai meyveleri, yaban mersini ve kızılcıktan daha güçlüdür.

 

Araştırmalar kan basıncını azaltabileceğini, insülin duyarlılığını artırabileceğini ve arter fonksiyonlarını ve elastikiyetini iyileştirebileceğini belirtmektedir.

 

Çikolata, cildi güneşten koruyan flavanol adı verilen antioksidanlar içerir. Bununla birlikte, flavanollerin miktarı farklı çikolata türleri arasında önemli ölçüde değişmektedir.

 

Bir çalışma, yüksek flavanol içerikli bitter çikolatanın, kızarmadan önce insanların güneşte kalacağı süreyi ikiye katladığını gösterdi. Bu, daha az flavanol içeren çikolatayı yiyen insanlarda meydana gelmedi.

 

Yüksek flavanol ve düşük flavanol kakaonun deri fonksiyonu üzerindeki diğer çalışmalarında, yüksek flavanol grubundaki insanlar cilde daha iyi kan akışı ve kalınlık, hidrasyon ve pürüzsüzlükte iyileşmeler yaşadılar.

 

Unutmayın, kakao içeriği ne kadar yüksekse, flavanol içeriği o kadar yüksektir. Bu yüzden en az % 70 kakao içeren bitter çikolata tercih edin.

 

 

 

Sebzeler

Sebzelerin besleyiciliği yoğun ve kalorisi çok düşüktür. Kalp hastalığı, katarakt ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

 

Birçok sebze de beta karoten gibi karotenoidlerde yüksektir. Bunlar, her ikisi de cilt yaşlanmasına yol açabilen güneş ışınlarına ve serbest radikallere karşı koruma sağlar.

 

En iyi beta karoten kaynaklarından bazıları havuç , kabak ve tatlı patatestir.

 

Birçok sebze, kolajen üretimi için önemli olan ve güçlü antioksidan etkileri olan C vitamini açısından zengindir.

 

Bir çalışmada, insanlara 4 hafta boyunca günde 180 mg C vitamini verildiğinde, cildinin antioksidan aktivitesi % 37 oranında artmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Goji Berry'nin Etkileyici Sağlık Faydaları

En yüksek C vitamini içeriğine sahip sebzeler yapraklı yeşillikler, biber, domatesler ve brokolidir.

 

Başka bir çalışmada, araştırmacılar 700’den fazla Japon kadınında elastikiyet ve diğer cilt özelliklerini ölçtüler. Yeşil ve sarı sebzeleri yiyenlerin daha az kırışıklığa sahip olduklarını bulmuşlardır.

 

 

 

Keten tohumu

Keten tohumu, birçok sağlık yararı olan bir besindir. Kolesterolü düşüren, kan şekerini ve insülin seviyelerini azaltan, meme ve prostat kanseri riskini azaltan lignanlar içerir.

 

Ayrıca, ALA adı verilen ve cildinizi güneş ışınlarından koruyan ve güneşe bağlı cilt hasarını azaltan bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

 

Kontrollü çalışmalarda, 12 hafta boyunca keten tohumu veya keten tohumu yağı tüketen kadınlar, daha iyi hidrasyon sağladı ve pürüzsüz bir cilde sahip oldu.

 

 

 

Nar

Nar en sağlıklı meyvelerden biridir. Antioksidan aktiviteleri yeşil çayınkinden bile daha yüksektir.

 

Nar inflamasyonu azaltır, yüksek kan şekeri seviyelerinden kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olur ve kolon kanseri olan hastalarda sonuçları iyileştirebilir.

 

Ayrıca cildi güneşten korur. Dahası, araştırmacılar, narın farklı bölümlerinin hasarlı cildi onarmak ve kolajen üretimini arttırmak için birlikte çalışabileceğini ileri sürmektedir.

 

 

 

Avokado

Avokado, sağlık için gerekli olan kalp-sağlıklı yağ, lif ve birkaç vitamin ve mineral açısından zengindir.

 

Ayrıca avokadolar, polihidroksilatlanmış yağlı alkoller olarak adlandırılan benzersiz bileşikler içerir. Bunlar iltihapla savaşabilir, cildinizi güneşten koruyabilir ve hasar görmüş DNA’yı onarmaya yardımcı olabilir.

 

Tekli doymamış yağ içeriği ve antioksidan lutein ve zeaksantin içeriği yüksek cilt ve DNA koruması sağlar.

 

 

 

Domates

Domates, birçoğu yüksek likopen içeriğine atfedilebilecek birçok etkileyici sağlık yararı sağlar.

 

Likopen kalp hastalığı, inme ve prostat kanseri riskini azaltan bir karotenoid türüdür.

 

Çalışmalar, cildinizin güneşin zararlı ışınlarından da koruyabileceğini göstermektedir.

 

Bir çalışmada, likopen ve diğer bitki antioksidanları yüksek besinlerin bir karışımını yiyen kadınlar, 15 hafta sonra kırışıklık derinliğinde ölçülebilir bir düşüş yaşadılar.

 

İlginizi Çekebilir  Diyet Tavuk Yemekleri

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla domatesi pişirmek, likopenin vücuttaki emilimini önemli ölçüde artırır.

 

 

 

Baharatlar

Baharatlar, yemeğinize sadece lezzet katmaktan fazlasını yapar. Ayrıca sağlığınız üzerinde faydalı etkileri olabilecek çeşitli bitki bileşikleri de içerirler.

 

İlginçtir, araştırmalar bazı baharatların cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

 

Tarçının kollajen üretimini arttırdığı gösterilmiştir, bu da cildin sıkılığını ve esnekliğini artırır. Ayrıca, kan şekeri seviyesi yüksek olduğunda oluşan gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler) sonucu ortaya çıkan cilt hasarını da azaltabilir.

 

Araştırmalar, biberde bulunan kapsaisinin deri hücrelerinde meydana gelen yaşa bağlı değişikliklerin bir kısmını azaltabileceğini düşündürmektedir.

 

Ayrıca zencefil, gingerol içerir. Bu bileşik, güneşe maruz kalmadan dolayı ortaya çıkan yaşlılık lekelerini önlemeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

 

 

 

Kemik suyu

Kemik suyu, sağlık bilincine sahip insanlar arasında popülerdir. Uzun bir süre et, kümes hayvanlarının kemikleri pişirerek yapılır. Bu mineralleri ve diğer faydalı bileşenleri serbest bırakır.

 

Bu bileşenlerden biri kolajen olup, kas ve kemik sağlığına yararlı etkileri vardır.

 

Kemik suyunun kendisi üzerinde yayınlanmış bir araştırma olmamasına rağmen, içindeki kolajenin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

 

Pişirildiğinde, kolajen amino asitler glisin, prolin ve hidroksiprolin açısından zengin olan jelatine ayrılır. Vücudunuz bu amino asitleri emer ve bunları cildinizde yeni kolajen oluşturmak için kullanır.

 

Kontrollü çalışmalar, kolajenin tüketilmesinin cilt elastikiyetini, nemini ve sıkılığını arttırarak kırışıklıkları azaltabildiğini göstermiştir.

 

Bir çalışmada, kollajen takviyesi alan postmenopozal kadınlarda 12 hafta boyunca C ve E vitaminleri gibi diğer cildi destekleyen besinler ile birlikte kırışıklık derinliği önemli ölçüde azalmıştır.

 

Sonuç olarak;

Ne yazık ki, vücut saatini geri çevirmenin bir yolu yok. Ancak yukarıda belirtilen yiyecekler cildinizin işlevini iyileştirebilir ve daha genç görünmenize yardımcı olabilir.

 

Aynı zamanda yaşlandıkça daha sağlıklı ve genç kalmanıza yardımcı olurlar.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ