Cildi Gençleştiren Besinler ve Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma, yaşamın önlenemeyen doğal bir parçasıdır. Ancak, yediğimiz yiyecekler hem içeride hem dışarıda daha sağlıklı yaşlanmaya yardımcı olabilir.

İşte cildi genç gösteren yiyecekler

Cildi Gençleştiren Yiyecekler

cildi gençleştiren meyveler

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, en sağlıklı yağlardan biridir. Araştırmalar, yaşlanma ile ilişkili birçok yaygın hastalığın önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Kan basıncını düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, metabolik sendromu önlemeye yardımcı olur ve kanserle mücadelede etkilidir.

Zeytinyağı ayrıca cildin daha genç görünmesine yardımcı olur. Hayvan ve laboratuvar çalışmaları, cilt üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu ve güneş hasarından koruyabildiğini belirtmektedir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, serbest radikallere karşı koruyabilen antioksidanlar bakımından yüksektir.

Serbest radikaller, metabolizmada strese yanıt olarak oluşan kararsız moleküllerdir. Antioksidanlar bunların yapılarını değiştirdiği için vücuda zarar veremezler.

Yeşil çay, özellikle diyabet, insülin direnci, inflamasyon ve kalp hastalıkları ile mücadele edebilen polifenoller olarak adlandırılan antioksidanlarda yüksektir.

Polifenoller aynı zamanda ciltte ana protein olan kolajenin korunmasına da yardımcı olur. Bu, bazı yaşlanma belirtilerini azaltarak, kısmen tersine çevirir.

Bir çalışmada, yeşil çay kremi ile tedavi edilen ve 8 hafta boyunca takviye edilen, güneşten zarar gören cildi olan kadınların cilt elastikiyetinde ılımlı iyileşmeler olmuştur.

Yağlı Balık

Yağlı balıklar cildi gençleştiren gıdalardandır. İçeriğindeki uzun zincirli omega 3 yağları, kalp hastalığı, inflamasyon ve ülseratif kolite ve diğer birçok hastalıklığa faydalıdır.

Çalışmalar, güneşe maruz kalma sırasında ortaya çıkan iltihap ve hasara karşı da koruyabileceğini belirtmektedir.

En popüler yağlı balık türlerinden biri olan somon, cildin daha genç görünmesini sağlayacak ek bir bileşene sahiptir. Somonun pembe renginden sorumlu olan astaksantin adı verilen bir karotenoid antioksidan içerir.

Bir çalışmada, 12 hafta boyunca astaksantin ve kolajen kombinasyonu verilen, güneşten zarar gören cildi olan kişiler, deri elastikiyeti ve hidrasyonunda önemli gelişmeler yaşadılar.

siyah çikolata

Bitter Çikolata / Kakao

Bitter çikolatanın antioksidan profili hiçbir besinde yoktur. Acai meyvesi, yaban mersini ve kızılcıktan daha güçlüdür.

Araştırmalar kan basıncını azaltabileceğini, insülin duyarlılığını artırabileceğini ve arter fonksiyonu ve elastikiyetini iyileştirebileceğini belirtmektedir.

Çikolata, cildi güneşten koruyan flavanol adı verilen antioksidanlar içerir. Bununla birlikte, flavanollerin miktarı farklı çikolata türleri arasında önemli ölçüde değişmektedir.

Bir çalışma, yüksek flavanol içerikli bitter çikolatanın, kızarmadan önce insanların güneşte kalacağı süreyi ikiye katladığını gösterdi. Bu, daha az flavanol içeren çikolatayı yiyen insanlar için geçerli değildi.

Çikolatanın, kakao içeriği ne kadar yüksekse, flavanol içeriği o kadar yüksektir. Bu yüzden en az % 70 kakao içeren bitter çikolata tercih edin.

Sebzeler

Sebzelerin besleyiciliği yoğun ve kalorisi çok düşüktür. Kalp hastalığı, katarakt ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar içerir.

Birçok sebze beta karoten gibi karotenoidlerde yüksektir. Bunlar, her ikisi de cilt yaşlanmasına yol açabilen güneş ışınlarına ve serbest radikallere karşı koruma sağlar.

En iyi beta karoten kaynaklarından bazıları havuç , kabak ve tatlı patatestir.

Birçok sebze, kolajen üretimi için önemli olan ve güçlü antioksidan etkileri olan C vitamini açısından zengindir.

Bir çalışmada, insanlara 4 hafta boyunca günde 180 mg C vitamini verildiğinde, cildinin antioksidan aktivitesi % 37 oranında artmıştır.

En yüksek C vitamini içeriğine sahip sebzeler; yeşil yapraklı sebzeler, biber, domates ve brokolidir.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar 700’den fazla Japon kadınında elastikiyet ve diğer cilt özelliklerini ölçtüler. Yeşil ve sarı sebzeleri yiyenlerin daha az kırışıklığa sahip olduklarını buldular.

Keten tohumu

Keten tohumu, birçok sağlık yararı olan bir besindir. Kolesterolü düşüren, kan şekerini ve insülin seviyelerini azaltan, meme ve prostat kanseri riskini azaltan lignanlar içerir.

Ayrıca, ALA adı verilen ve cildi güneş ışınlarından koruyan ve güneşe bağlı cilt hasarını azaltan bir omega 3 yağ asidi kaynağıdır.

Kontrollü çalışmalarda, 12 hafta boyunca keten tohumu veya keten tohumu yağı tüketen kadınlar, daha iyi hidrasyon sağladı ve pürüzsüz bir cilde sahip oldu.

narın cilde faydaları

Nar

Nar en sağlıklı meyvelerden biridir. Antioksidan aktivitesi yeşil çayınkinden bile yüksektir.

Nar inflamasyonu azaltır, yüksek kan şekeri seviyelerinden kaynaklanan hasarı önlemeye yardımcı olur ve kolon kanseri olan hastalarda sonuçları iyileştirebilir.

Ayrıca cildi güneşten korur. Dahası, araştırmacılar, narın farklı bölümlerinin hasarlı cildi onarmak ve kolajen üretimini arttırmak için birlikte çalışabileceğini ileri sürmektedir.

Avokado

Avokado, sağlık için gerekli olan kalp-sağlıklı yağ, lif ve birkaç vitamin ve mineral açısından zengindir.

Avokado, polihidroksilatlanmış yağlı alkoller olarak adlandırılan benzersiz bileşikler içerir. Bunlar iltihapla savaşabilir, cildi güneşten koruyabilir ve hasar görmüş DNA’yı onarmaya yardımcı olabilir.

Tekli doymamış yağ içeriği ve antioksidan lutein ve zeaksantin içeriği yüksek cilt ve DNA koruması sağlar.

domates vitamin değeri

Domates

Domates, birçoğu yüksek likopen içeriğine atfedilebilecek etkileyici sağlık yararlarına sahiptir.

Likopen; kalp hastalığı, inme ve prostat kanseri riskini azaltan bir karotenoid türüdür. Çalışmalar, cildi güneşin zararlı ışınlarından da koruyabileceğini göstermektedir.

Bir çalışmada, likopen ve diğer bitki antioksidanları yüksek besinlerin bir karışımını yiyen kadınlar, 15 hafta sonra kırışıklık derinliğinde ölçülebilir bir düşüş yaşadılar.

Zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla domatesi pişirmek, likopenin vücuttaki emilimini önemli ölçüde artırır.

Baharatlar

Baharatlar, yemeklere lezzet katmaktan fazlasını yapar. Sağlık üzerinde faydalı etkileri olabilecek çeşitli bitki bileşikleri de içerirler.

Araştırmalar bazı baharatların gençleştirici besinler grubunda yer alabileceğini göstermektedir.

Örneğin; tarçın kolajen üretimini teşvik ederek, cildin sıkılığını ve esnekliğini artırır. Ayrıca, kan şekeri seviyesi yüksek olduğunda oluşan gelişmiş glikasyon son ürünleri (AGE’ler) sonucu ortaya çıkan cilt hasarını da azaltır.

Araştırmalar, biberde bulunan kapsaisinin deri hücrelerinde meydana gelen yaşa bağlı değişikliklerin bir kısmını azaltabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca zencefil, gingerol içerir. Bu bileşik, güneşe maruz kalmaktan dolayı ortaya çıkan yaşlılık lekelerini önlemeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Kemik suyu

Kemik suyu, uzun bir süre et, kümes hayvanlarının kemikleri pişirerek yapılır. Bu mineralleri ve diğer faydalı bileşenleri serbest bırakır. Bu bileşenlerden biri kolajen olup, kas ve kemik sağlığına yararlı etkileri vardır.

Kemik suyunun kendisi üzerinde yayınlanmış bir araştırma olmamasına rağmen, içindeki kolajenin yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar vardır.

Pişirildiğinde, kolajen amino asitler glisin, prolin ve hidroksiprolin açısından zengin olan jelatine ayrılır. Vücudumuz bu amino asitleri emer ve bunları cildimizde yeni kolajen oluşturmak için kullanır.

Kontrollü çalışmalar, kolajenin, cilt elastikiyetini, nemini ve sıkılığını artırarak kırışıklıkları azaltabildiğini göstermiştir.

Bir çalışmada, kolajen takviyesi alan postmenopozal kadınlarda 12 hafta boyunca C ve E vitaminleri gibi diğer cildi destekleyen besinler ile birlikte kırışıklık derinliği önemli ölçüde azalmıştır.

su teresi yararları

Su teresi

Su teresi besin açısından yoğun, nemlendirici yapraklı yeşil bir sebzedir. Kalsiyum, potasyum ,manganez, fosfor, A, C, K, B 1 ve B 2 vitaminleri içerir.

Su teresi, iç cilt antiseptiği görevi görür ve minerallerin dolaşımını ve dağıtımını artırır.

Su teresinde bulunan antioksidanlar ince çizgileri ve kırışıklıkları uzak tutmaya yardımcı olarak zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirebilir.

Papaya

Bu lezzetli meyve, çeşitli antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Cilt elastikiyeti sağlar, ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü en aza indirir. 

Papayadaki çok çeşitli antioksidanlar, serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Papaya ayrıca, doğanın en iyi anti-inflamatuar maddelerinden biri olarak çalışarak ek yaşlanma karşıtı faydalar sağlayan papain adlı bir enzim içerir. Ayrıca birçok peeling ürününde de bulunur.

Sonuç olarak;

Ne yazık ki, vücut saatini geri çevirmenin bir yolu yok. Ancak yukarıda belirtilen yiyecekler cildin işlevini iyileştirebilir ve daha genç görünmeye yardımcı olabilir.

Aynı zamanda yaşlandıkça daha sağlıklı ve genç kalmanıza yardımcı olurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ