Çikolatalı Süt Faydaları, Kalorisi ve Tarifi | diyetz

  Çikolatalı Süt Faydaları, Kalorisi ve Tarifi

   

  Çikolatalı süt, kakao ve şekerle tatlandırılan süttür. Çocukların kalsiyum ve D vitamini tüketimini artırmak için inek sütüne bir alternatif olarak kullanılmaktadır.

  Ancak burada merak konusu olan bir durum var. Çikolatalı süt sağlıklı mı? Bu yazıda “çikolatalı süt nedir, ne işe yarar”, “çikolatalı sütün faydaları”, “çikolatalı süt yapımı” “çikolatalı süt kaç kalori” ile ilgili bilgiler verilecektir..

  Çikolatalı Süt Besin Değeri

  İnek sütünün kakao ve şeker veya yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi tatlandırıcılar ile karıştırılmasıyla yapılır. Çikolatalı süt kalori ve karbonhidrat olarak şekersiz sütten daha yüksek orana sahiptir ancak benzer düzeyde besin içerir.

   

  çikolatalı süt besin değeri

   

  Türüne bağlı olarak, 1 bardak (240 ml) çikolatalı süt aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 180-211

  Protein: 8 gram

  Karbonhidrat: 26-32 gram

  Şeker: 11-17 gram

  Yağ: 2,5–9 gram

  Kalsiyum: Referans Günlük Alım Miktarının (RDI) % 28’i

  D Vitamini: RDI’nin % 25’i

  Riboflavin: RDI’nin % 24’ü

  Potasyum: RDI’nin % 12’si

  Fosfor: RDI’nin % 25’i

   

  Ayrıca daha az miktarda çinko, selenyum, iyot, magnezyum ve A, B1, B6, B12 vitaminlerini içerir.

  Süt tam bir protein olarak kabul edilir – yani vücudumuzun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tümünü sağlar. Özellikle güçlü kasların oluşturulmasında ve korunmasında en çok rol oynayan amino asit olan lösin bakımından zengindir.

  Süt ayrıca et ve süt ürünlerinde, özellikle otlarla beslenen hayvanlardan elde edilen bir tür omega-6 yağı olan konjuge linoleik asit (CLA) bakımından da zengindir. Bazı çalışmalar CLA’nın kilo kaybı sağladığını göstermiştir.

   

   

  Çikolatalı Süt Faydaları

   

   

  Kemik sağlığına yararlıdır

  Çikolatalı süt kemiklerdeki ana mineral olan kalsiyum açısından zengindir. Süt ürünlerindeki kalsiyum kolayca emilir.

  Süt aynı zamanda protein ve fosfor bakımından da zengindir ve sıklıkla D vitamini ile zenginleştirilir – bunların tümü güçlü kemik ve dişlerin inşa edilmesi ve bakımı için önemli olan ilave besinlerdir.

   

   

  Egzersizden sonra vücudu toparlar

  Çikolatalı süt yararlarından biri, yorucu bir çalışmadan sonra kasların iyileşmesine yardımcı olmasıdır. Zira, karbonhidrat ve protein yönünden zengin içecekler, egzersiz sırasında kaybedilen şeker, sıvı ve elektrolitleri yerine koymada özellikle etkilidir.

   

   

  Çikolatalı Sütün Zararları

  Düzenli olarak çikolatalı süt içmek bazı yan etkilere neden olur.

   

   

  Fazla miktarda ilave şeker içerir

  Çikolatalı sütte bulunan karbonhidratların yaklaşık yarısı ilave şekerden gelir. Bazı markalar obezite ve diyabet ile bağlantılı bir tür tatlandırıcı olan yüksek fruktozlu mısır şurubu(HFCS) kullanır.

  Şekerli olduğu için çikolatalı süt, şekersiz inek sütünden 1,5-2 kat daha fazla şeker içerir.

  Sağlık yetkililerinin çoğu, günlük ortalama kalori alımının % 5-10’undan azı veya ortalama bir yetişkin için günde 10 çay kaşığı ilave şekerden daha azı ile sınırlandırılmasını önermektedir.

  Bir bardak (240 ml) çikolatalı süt, 3 çay kaşığı ilave şeker içerebilir. Bu yüzden çok fazla içmek kolayca bu öneriyi aşmaya neden olur.

  Fazladan ilave şeker tüketimi, kilo alımı ve tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve hatta bazı kanser türleri gibi daha yüksek kronik durumlar riski ile bağlantılıdır.

  Ayrıca sivilce, diş çürüğü ve artmış depresyon riski ile de ilişkilendirilmiştir.

   

   

  Laktoz içerir

  Çikolatalı süt, sütte ve diğer süt ürünlerinde bulunan doğal bir şeker olan laktoz içerir. Dünya çapında pek çok kişi laktozu sindiremez ve süt tüketildiği zaman gaz, kramp veya ishal gibi belirtiler görülür.

  Ayrıca, bazı insanların süte alerjisi vardır veya içerken kronik kabızlık geliştirir. Bu, küçük çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır.

   

   

  Çikolatalı süt kilo yapar mı?

  Çikolatalı süt kilo aldırırmı?” konusu da merak edilenler arasında. Şeker içeriği yüksek olduğu için kalorisi de yüksektir. Lezzetli olduğu için de bir seferde çok fazla içmek mümkün. Porsiyon kontrolü sağlayamazsanız, kilo almak da kaçınılmazdır.

   

   

  Çikolatalı süt içmeli misiniz?

  Çikolatalı süt sağlığa yararlı olabilecek kalsiyum, protein ve D vitamini gibi önemli besinleri sağlar. Ancak, kilo almaya neden olabilecek ve bazı kronik hastalık riskini artırabilen, kalori ve şeker oranı yüksektir.

  Çikolatalı süt tüketimi özellikle çocuklarda yakından izlenmelidir. Çocuklarda obeziteye, diş çürüklerine ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Lezzetli bir içecek olmasına rağmen, çocuklar ve yetişkinler için bir içecekten çok, bir tatlı olarak düşünülmelidir.

   

  çikolatalı süt sağlıklı mı

   

  Çikolatalı Süt Tarifi

   

  Malzemeler

  – 3 bardak süt

  – 2 yemek kaşığı kakao tozu

  – 2 yemek kaşığı pudra şekeri

  – ½ çay kaşığı vanilya

   

  Çikolatalı süt yapımı

  Blenderin içine sütü alın. Kakao, pudra şekeri ve vanilyayı ekleyin. Tüm malzemeleri yaklaşık 30 saniye tamamen karışana kadar karıştırın. Sütünüz hazır.

  Afiyet Olsun!

   

  Sonuç olarak;

  Çikolatalı süt, inek sütüyle aynı besinleri sağlar ancak fazla miktarda ilave şeker içerir. Bu içecek kaslar ve kemiklere faydalıdır ancak şeker içeriği nedeniyle çocuklarda obezite gibi durumları da teşvik edebilir.

  Bu nedenle, günlük tüketmek yerine ara sıra tüketilebilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ