Kuruyemiş Çiğ mi, Kavrulmuş mu Yenmeli? Hangisi Daha Sağlıklı?

Çarşıda gezerken burnuma gelen kokular arasında en sevdiğim, kavrulan kuruyemişlerin kokusudur. Hele taza taze kavrulan fındık ve leblebinin kokusuna bayılırım. Bir de yanında kahve kavuruyorlarsa tam bir koku şöleni.

Eminim sizin burnunuza da gelmiştir kokuları. Kuruyemişi kim sevmez? Herkesin severek tükettiği bu küçük kahramanlar, son derece sağlıklı. Sağlıklı yağlar, lif,  protein içerir, aynı zamanda birçok önemli besleyici madde ve antioksidan kaynağıdır.

Kuruyemişlerin, kolesterolü ve kan basıncını düşürme, kan şekerini dengeleme gibi çeşitli sağlık yararları var.

Çiğ ve kavrulmuş olarak satılan kuruyemişten hangisinin daha sağlıklı olduğunu biliyor musunuz? Kuruyemişin kavrulması besin içeriğini etkiliyor mu?

Merakınızı giderelim ve bu konuda aklınıza takılan “kavrulmuş ve çiğ kuruyemişin faydaları” ile “çiğ ve kavrulmuş kuruyemiş arasındaki farklar”a yazımızda değinelim. 

Kuruyemiş nasıl ve neden kavrulur?

Kuruyemişler lezzetli olması ve gevrek doku kazanması için kavurma işlemine tabi tutulur. Fıstık haricinde çoğu kabuksuz kavrulur.

Kuruyemişleri kavurmak için iki yöntem kullanılmaktadır: 

  • Kuru kavurma; Kavurma yağsız olarak yapılır. Kuruyemiş fırında veya tavada kavrulur. 
  • Yağlı kavurma; Yağ ile kavurma işlemidir. Fırında veya tavada yağ ile kavrulur.

Bu iki yöntemin yanı sıra, mikrodalga fırında da kavurma yapılabilir. 

çiğ kuruyemiş kalori

Çiğ ve kavrulmuş kuruyemişlerin besin içeriği nasıldır?

Kavurma işlemi, kuruyemişin yapısını ve kimyasal bileşimini değiştirir. Özellikle rengi değişir, nem içeriği azalır ve gevrek bir doku kazanır.

Çiğ ve kuru kavrulmuş kuruyemişlerde çok benzer miktarda yağ, karbonhidrat ve protein bulunur. Her ne kadar, kuru kavrulmuş olanda, gram başına biraz daha fazla yağ ve kalori varsa da, aralarındaki fark çok azdır.

Bunu örneklerle açıklayalım;

  • 28 gram çiğ badem 161 kalori ve 14 gram yağ içerir; oysa aynı miktarda kuru kavrulmuş badem 167 kalori ve 15 gram yağ içerir.
  • Benzer şekilde, 28 gram çiğ ceviz 193 kalori ve 20 gram yağ içerir ancak aynı miktarda kavrulmuş ceviz, 199 kalori ve 21 gram yağ içermektedir.

Sizin de fark ettiğiniz gibi kavurma işlemi kuruyemişin kalori, yağ, karbonhidrat ve protein içeriğini önemli ölçüde etkilememiş.

Kavurma sırasında kuruyemişler nemini kaybeder. Bu nedenle, kavrulmuş kuruyemişin ağırlığı, çiğ ağırlığından daha azdır.

Çiğ ve kavrulmuş kuruyemişlerin protein ve karbonhidrat içerikleri de çok benzerdir. 

Tahmin edebileceğiniz gibi, yağda kavrulmuş olanların yağ ve kalorisi, kuru kavrulmuş olanlardan daha yüksektir. Bunun nedeni, kuruyemişlerin doğal olarak fazla yağ içermesi ve eklenen yağın fazlasını içine alamamasıdır. 

Kavrulmuş ve Çiğ Kuruyemiş

Kuruyemişler, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir. Bu sağlıklı yağlar kan kolesterolünü düşürür ve kalp hastalıklarına karşı korur.

Çoklu doymamış yağlar kızartmada olduğu gibi ısıya maruz bırakıldığında, hasar görür veya okside olur. Bu, hücrelere zarar verebilecek zararlı serbest radikallerin oluşumuna neden olur.

Kavurma işlemini kontrollü yapmak, serbest radikallerin oluşumunu azaltır. Burada önemli olan, pişirme sıcaklığını ve süresini ayarlamaktır.

Kuruyemişler, düşük-orta sıcaklıkta kavrulduğunda, içeriğindeki yağların bozulma ihtimali azalır.

kuruyemiş faydaları ve zararları

Kavururken bazı besinleri kaybolur

Kuruyemişler, E vitamini, magnezyum ve fosfor da dahil olmak üzere besleyici vitamin ve mineralleri önemli oranda içerir.

Ayrıca antioksidanlar da içerir. Bu besin maddelerinin bazıları ısıya duyarlıdır ve kavurma işlemi sırasında kaybolur.

Örneğin, bazı antioksidan türleri kavrulurken bozulur. Antioksidanlar sağlığımız için önemlidir çünkü hücrelerimizi serbest radikallerin zararlarına karşı korurlar.

Tüm antioksidanlar kavrulurken hasar görmez. Bir çalışma antep fıstığı ve fındıkta bulunan lutein ve zeaksantin antioksidanlarının kavrulma işleminden etkilenmediğini belirlemiş.

E vitamini, tiamin ve karotenoidlerin ise kavurma sırasında kaybolduğunu tespit etmiş. Kaybın boyutunun kuruyemişin türüne ve kızartma sıcaklığına bağlı olduğu belirtilmiş.

Kavurma sıcaklığının artmasına paralel olarak vitamin kayıpları da aynı oranda artmış. 

çiğ ve kavrulmuş kuruyemiş arasındaki fark

Kuruyemişin kavrulması zararlı kimyasalların oluşumuna zemin hazırlar

Kavrulmuş kuruyemişin zengin lezzeti, rengi ve aroması, Maillard reaksiyonu adı verilen bir kimyasal reaksiyonda oluşan bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

Bu, amino asit asparagin ile kuruyemişteki doğal şeker arasındaki bir tepkidir. Bu, 120 ° C üzerinde kavrulduğunda, kuruyemişlere kahverengimsi renk verdiği zaman olur.

Akrilamid oluşumu

  • Maillard reaksiyonu, zararlı akrilamid oluşumuna neden olur. Bu maddenin hayvanlarda çok yüksek dozlarda tüketildiğinde kansere neden olduğu bilinmektedir. İnsanlarda potansiyel bir kanser etkisine sahip olabileceği düşünülmektedir ama bilimsel bulgular bunu net bir şekilde söylemek için yeterli değildir.
  • Akrilamidin oluşumu kavurma süresinden ziyade kavurma sıcaklığı belirler. Badem, akrilamid oluşumuna en duyarlı kuruyemiştir çünkü yüksek miktarlarda bir amino asit olan asparagin içerir.
  • Akrilamid bademde 130 ° C üzerinde sıcaklığa maruz kaldığında form oluşturmaya başlar. Akrilamid oluşumu özellikle 146 ° C üzerindeki sıcaklıklarda daha yüksek olur. 

Çiğ kuruyemişte zararlı bakteri tehlikesi

Çiğ kuruyemişte “Salmonella” ve “E. coli” gibi potansiyel olarak zararlı bakteriler bulunabilir. Bunun nedeni, hasat sırasında kuruyemişin yere düşme ihtimalidir.

Toprak bakteri ile kontamine olursa, kuruyemiş bakterilerle kolayca temas edecektir. Kuruyemişi kavurma işlemi, üzerindeki bakteri sayısını azaltır. 

En Sağlıklı Kuruyemiş: Çiğ mi Kavrulmuş mu?

Kısa cevap her ikisi de olacaktır.

Çiğ kuruyemiş çok sağlıklıdır ancak zararlı bakteriler içerebilir. Bunun hastalığa neden olma ihtimali ise azdır.

Kavrulmuş kuruyemiş, daha az antioksidan ve vitamin sağlar. Sağlıklı yağ içeriğinin bir miktarı zarar görür ve zararlı miktarlarda olmamakla birlikte akrilamid oluşur.

Kavrulmuş kuruyemiş alırken, bazılarının çok tuzlu bazılarının da şeker kaplı olduğunu unutmayın. Kavrulmuş satın almak yerine onları çiğ olarak alıp fırında kendiniz kavurun. Bu şekilde sıcaklığını daha iyi ayarlarsınız.

Siz kuruyemişi nasıl seversiniz? Çiğ mi kavrulmuş mu?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ