Çiğ ve Kavrulmuş Kuruyemiş; Hangisi Daha Sağlıklı? | diyetz

  Çiğ ve Kavrulmuş Kuruyemiş; Hangisi Daha Sağlıklı?

   

  Kuruyemişler son derece sağlıklıdır ve hareket halindeyken atıştırmak için ideal yiyeceklerdir. Sağlıklı yağlar, lif,  protein içerirler ve birçok önemli besleyici madde ve antioksidan kaynağıdırlar.

  Araştırmalar, kuruyemişlerin, kolesterolü, kan basıncı ve kan şekerini düşürmek gibi çeşitli sağlık yararları olduğunu belirtmektedir.

  Çiğ ve kavrulmuş olarak satılan kuruyemiş için hangisinin daha sağlıklı olduğu merak konusudur. Kuruyemişin kavrulması besin içeriğini etkiler mi?

  Bu yazının konusu “kavrulmuş ve çiğ kuruyemişin faydaları” ve “çiğ ve kavrulmuş kuruyemiş arasındaki farklar”dır.

   

  Kuruyemiş Neden Kavrulur?

  Kuruyemiş genelde lezzetini, aromasını ve gevrek dokusunu artırmak için kavrulur. Çoğu kuruyemiş kabuğu olmadan kavrulur, sadece fıstık kabuklu kavrulur.

  Kavurma yöntemi bazen kuruyemişi çekirdeğinden ayırmak için kullanılır. Bu, kaju kurutmak için yaygın kullanılan bir yöntemdir ve bu yüzden kaju neredeyse hiç çiğ olarak satılmaz.

   

  çiğ kuruyemiş kalori

   

  Kuruyemiş Nasıl Kavrulur?

  İki ana kavurma türü vardır:

   

  Kuru kavurma

  Kavurma yağsız olarak yapılır. Kuruyemiş fırında veya tavada kavrulur.

   

  Yağlı kavurma

  Yağ ile kavurma işlemidir. Fırında veya tavada yağ ile kavrulur.

  Bu iki yöntemin yanı sıra, mikrodalgada da kavurma yapılabilir.

   

   

  Çiğ ve Kavrulmuş Kuruyemiş İçeriği

  Kavurma işlemi, kuruyemişin yapısını ve kimyasal bileşimini değiştirir. Özellikle rengini değiştirir, nem içeriğini azaltır ve gevrek doku kazandırır.

  Çiğ ve kuru kavrulmuş kuruyemişlerde çok benzer miktarda yağ, karbonhidrat ve protein bulunur. Her ne kadar, kuru kavrulmuş olanda, gram başına biraz daha fazla yağ ve kalori varsa da, aralarındaki fark çok azdır.

  28 gram çiğ badem 161 kalori ve 14 gram yağ içerir; oysa aynı miktarda kuru kavrulmuş badem 167 kalori ve 15 gram yağ içerir.

  Benzer şekilde, 28 gram çiğ ceviz 193 kalori ve 20 gram yağ içerir ancak aynı miktarda kavrulmuş ceviz, 199 kalori ve 21 gram yağ içermektedir.

  Kavurma işlemi sırasında kuruyemişler nemini kaybederler. Bu nedenle, kavrulmuş kuruyemişin ağırlığı, çiğ ağırlığından daha azdır.

  Çiğ ve kavrulmuş kuruyemişlerin protein ve karbonhidrat içerikleri de çok benzerdir. Tahmin edebileceğiniz gibi, yağda kavrulmuş olanların yağ ve kalorisi, kuru kavrulmuş olanlardan daha yüksektir. Bunun nedeni, kuruyemişlerin doğal olarak fazla yağ içermesi ve eklenen yağın fazlasını absorbe edememesidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Tanen Nedir, Neye Yarar? Tanen İçeren Bitkiler ve Faydaları

   

  Kavrulmuş Kuruyemiş

  Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar kuruyemişlerde yüksektir. Bu sağlıklı yağlar kan kolesterolünü düşürme özelliğine sahiptir ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

  Çoklu doymamış yağlar kızartmada olduğu gibi ısıya maruz bırakıldığında, hasar görme veya okside olma eğilimindedirler. Bu, hücrelere zarar verebilecek zararlı serbest radikallerin oluşumuna neden olur.

  Neyse ki kavurma işlemini kontrol ederek bu serbest radikallerin oluşumunu azaltabilirsiniz. Burada önemli olan, pişirme sıcaklığını ve süresini ayarlamaktır.

  Çalışmalar, kuruyemişlerin düşük-orta sıcaklıkta kavrulduğunda, içeriğindeki yağların bozulma ihtimalinin azaldığını göstermektedir.

   

   

  Bazı besinler kavurma sırasında kaybolur

  Kuruyemişler, E vitamini, magnezyum ve fosfor da dahil olmak üzere besleyici vitamin ve minerallerin mükemmel kaynağıdır.

  Ayrıca antioksidanlar da içerir. Bu besin maddelerinin bazıları ısıya duyarlıdır ve kavurma işlemi sırasında kaybolabilir.

  Örneğin, bazı antioksidan türleri kavrulurken bozulur. Antioksidanlar sağlığımız için önemlidir, çünkü hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarına karşı korumaya yardımcı olurlar.

  Tüm antioksidanlar kavurma ile hasar görmez. Bir çalışma antep fıstığı ve fındıkta bulunan lutein ve zeaksantin antioksidan miktarlarının kavrulma işleminden etkilenmediğini bildirmiştir.

  Çalışmalar ayrıca, E vitamini, tiamin ve karotenoidlerin kavurma sırasında kaybolduğunu göstermektedir. Ancak kaybın boyutu kuruyemişin türüne ve kızartma sıcaklığına bağlıdır.

  Artan kavurma sıcaklıklarına paralel olarak vitamin kayıpları da aynı oranda artmaktadır.

   

  çiğ ve kavrulmuş kuruyemiş arasındaki fark

   

  Kavurulmuş kuruyemiş zararlı kimyasallar oluşturabilir

  Kavrulmuş kuruyemişin zengin lezzeti, rengi ve aroması, Maillard reaksiyonu adı verilen bir kimyasal reaksiyonda oluşan bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

  Bu, amino asit asparagin ile kuruyemişteki doğal şeker arasındaki bir tepkidir. Bu, 120 ° C üzerinde kavrulduğunda kuruyemişlere kahverengimsi renk verdiği zaman olur.

   

  Akrilamid

  Maillard reaksiyonu, zararlı akrilamid oluşumuna neden olabilir. Bu maddenin hayvanlarda çok yüksek dozlarda tüketildiğinde kansere neden olduğu bilinmektedir. İnsanlarda potansiyel bir kanser etkisine sahip olabilir ancak kanıt çok azdır.

  Akrilamidin oluşumu kavurma süresinden ziyade kavurma sıcaklığına bağlıdır. Badem, akrilamid oluşumuna en duyarlı kuruyemiştir, çünkü yüksek miktarlarda bir amino asit olan asparagin içerir.

  Akrilamid bademde 130 ° C üzerinde sıcaklığa maruz kaldığında form oluşturmaya başlar. Akrilamid oluşumu özellikle 146 ° C üzerindeki sıcaklıklarda yüksek olur.

   

   

  Çiğ kuruyemişte zararlı bakteriler olabilir

  Çiğ kuruyemişte “Salmonella” ve “E. coli” gibi potansiyel olarak zararlı bakteriler bulunabilir. Bunun nedeni, hasat sırasında kuruyemişin yere düşme ihtimalidir.

  Toprak bakteri ile kontamine olursa, kuruyemiş bakterilerle kolayca temas edecektir. Kuruyemiş kavurma işlemi, üzerindeki bakteri sayısını azaltır.

   

  İlginizi Çekebilir  Goji Berry Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

   

  En Sağlıklı Kuruyemiş: Çiğ mi Kavrulmuş mu?

  Kısa cevap her ikisi de.

  Çiğ kuruyemiş çok sağlıklıdır ancak zararlı bakteriler içerebilir. Bunun bir hastalığa neden olma ihtimali azdır.

  Kavrulmuş kuruyemiş, daha az antioksidan ve vitamin içerir. Sağlıklı yağlarından bazıları zarar görebilir ve zararlı miktarlarda olmamakla birlikte akrilamid oluşabilir.

  Kavrulmuş kuruyemiş alırken, bazılarının çok tuzlu bazılarının da şeker kaplı olduğunu unutmayın. Kavrulmuş satın almak yerine onları çiğ olarak alıp fırında kendiniz kavurun. Bu şekilde sıcaklığını daha iyi ayarlayabilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Çiğ ve kavrulmuş kuruyemiş, farklı sağlık yararlarına sahiptir. Her iki çeşit de benzer miktarda kalori, protein, karbonhidrat ve lif içerir.

  Ancak kuruyemişin kavrulması, sağlıklı yağlarına zarar verebilir, besin içeriğini azaltabilir ve akrilamid denilen zararlı bir maddenin oluşmasına neden olabilir. Öte yandan çiğ kuruyemişin, Salmonella gibi zararlı bakterileri ihtiva etmesi daha olasıdır.

  Ancak, bu risklerin düşük olduğu söylenmektedir. Sağlık için her ikisini de tüketmek gerekir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ