Chlorella Yosunu ve Süper Faydaları | diyetz

Chlorella Yosunu ve Süper Faydaları

 

 

Enerjinizi artıran, yağ kaybını destekleyen ve kurşun ve civa gibi ağır metalleri vücudunuzdan detoksize eden tamamen doğal bir takviye olan chlorella tatlı su yosunudur.

 

Tayvan ve Japonya’ya özgü olan bu süper yiyecek, amino asitler, klorofil, beta-karoten, potasyum, fosfor, biotin, magnezyum ve B-kompleks vitaminleri dahil olmak üzere, filokütinler bakımından zengindir.

 

Çalışmalar, sağlıklı hormonal işlevi desteklemek, kardiyovasküler sağlığı desteklemek, kemoterapi ve radyasyonun etkilerini azaltmak, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye ve vücudumuzun detoksifikasyonuna yardımcı olmak gibi faydaları olduğunu göstermiştir.

 

Chlorellanın zengin yeşil rengi yüksek bir klorofil konsantrasyonundan gelir. Yeşil rengi, yeşil yapraklı sebzelerin faydalarını hatırlatsa da, bu sebzelerin çoğu, chlorellanın sağlayabileceği sağlık yararlarıyla karşılaştırıldığında soluklaşır.

 

Organik, düşük sıcaklıkta ekstrakte edilen  chlorella takviyeleri  tüketerek, chlorella faydalarını basit bir toz veya tablet formunda alabilirsiniz.

 

 

Chlorella Besin Değeri

 

Chlorella dünyadaki en besleyiciliği yoğun gıdalarından biridir. Chlorella’nın 3 çorba kaşığı porsiyonu şunları içerir:

 

Protein-16g

A vitamini – % 287 RDA

Vitamin B2 – % 71 RDA

Vitamin B3 – % 33 RDA

Demir – % 202 RDA

Magnezyum – % 22 RDA

Çinko – % 133 RDA

 

Ayrıca, chlorella iyi miktarda B1 vitamini, B6 vitamini ve fosfor içerir.

 

Besin yoğunluğu değerlerine baktığınız zaman, chlorellanın neden dünyanın en iyi 10 sağlıklı gıdasından biri olduğunu anlamak kolaylaşır. Aslında, lahana, ıspanak ve brokoli de dahil olmak üzere diğer yeşilliklere göre gram başına daha fazla besin yoğunluğu sağlar.

 

 

 

 

Chlorellanın Araştırılmış Faydaları

 

Ağır Metalleri Giderir

 

Dişinizde civa dolgusu varsa, aşı yapıldıysanız, düzenli olarak balık yiyip, radyasyona maruz kalıyorsanız veya Çin’den yiyecekler tüketiyorsanız, vücudunuzda ağır metaller vardır.

 

Chlorellanın en önemli sağlık yararlarından biri, kurşun, kadmiyum, cıva ve uranyum gibi vücudumuzda bulunan inatçı toksinlerin etrafını sarması ve geri emilmelerini engellemesidir. Düzenli chlorella tüketimi, vücudumuzun yumuşak doku ve organlarında ağır metallerin birikmesini önler.

 

 

Radyasyon ve Kemoterapinin Etkilerini Giderir

 

Radyasyon tedavisi ve kemoterapi günümüzde en yaygın kanser tedavisi biçimleridir. Bu tedavilerden birini geçirmiş ya da devam eden herkes, vücuda nasıl bir etkisi olduğunu bilir. Chlorellanın yüksek klorofil seviyelerinin, vücuttan radyoaktif partiküller çıkarırken ultraviyole radyasyon tedavisine karşı koruduğu gösterilmiştir.

 

Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Koleji’nden araştırmacılara göre, bağışıklık sisteminin hücresel bileşenleri ve fonksiyonları normal seviyelerde ve hastalar kemoterapiye tabi tutulduklarında veya steroidler gibi immünosüpresif ilaçları aldıklarında daha az olumsuz etkilenirler.

 

Üniversitenin iki yıllık çalışması araştırmacıların glioma-pozitif hastaların chlorella alırken daha az solunum yolu enfeksiyonu ve grip benzeri hastalığa sahip olduklarını gözlemlemelediler.

 

 

Bağışıklık Sistemini Destekler

 

Beslenme Dergisi’nde 2012 yılında yayınlanan araştırmada, 8 haftalık chlorella alımından sonra NK hücre aktivitesinin düzeldiği bulunmuştur.

 

Seul Kore’deki Yonsei Üniversitesinden araştırmacılar, sağlıklı bireyleri ve bağışıklık sisteminin clorella takviyeleri konusundaki cevabını incelediler. Sonuçlar, chlorellanın sağlıklı bir bağışıklık sistemi yanıtını desteklediğini ve “doğal öldürücü” hücre aktivitesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

 

Kilo Kaybı Sağlar

 

Özellikle de yaşlandıkça kilo vermek zordur. Araştırmacılar, Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, “Chlorella alımı, vücut yağ yüzdesi, serum total kolesterol ve açlık kan şekeri düzeylerinde gözle görülür bir azalma ile sonuçlandı.”

 

Chlorella, hormonları düzenlemeye, metabolizmaya yardımcı olmaya, dolaşımı iyileştirmeye ve daha yüksek enerji seviyelerini teşvik etmeye yardımcı olarak size fayda sağlar. Aynı zamanda kilo ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olur ve depolanmış toksinleri giderir.

 

Vücudumuzun kilo vermesi nedeniyle, toksinler salınır ve geri emilebilir. Bu toksinleri sistemimizden mümkün olduğunca çabuk temizlememiz önemlidir. Chlorellanın vücutlarımızda bulunan toksinleri ve ağır metalleri çevreleme kabiliyeti, eliminasyonu kolaylaştırır ve geri emilmeyi önler.

 

 

Daha Genç Görünüm Sağlar

 

Araştırmalar, chlorellanın yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve daha genç görünmenizi sağlayacağını ortaya koymaya devam ediyor. Klinik Laboratuvarı dergisinde yayınlanan bir çalışma, chlorellanın kirlilikten, stresten ve zayıf beslenmeden kaynaklanabilecek oksidatif stresi büyük ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

 

Chlorella size daha genç görünen bir cilt verirken bu kadar etkili olmasının nedeni, vücudunuzda serbest radikalleri ortadan kaldıran ve hücrelerinizi koruyan A vitamini, C vitamini ve glutatyon düzeylerini doğal olarak arttırmasıdır.

 

 

Kanserle Savaşır

 

Bir zamanlar tüm insan bedenlerinin kanser hücrelerini geliştirdiğine inanılmaktadır. Düzgün çalışan bağışıklık sistemleri, tutma ve kanser oluşturma şansına sahip olmadan önce bu hücrelere saldırma ve yok etme yeteneğine sahiptir. Yakın zamandaki bir tıbbi çalışmada, chlorellanın kansere karşı çeşitli yollarla savaşmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

 

İlk olarak, önleyici olarak alındığında, bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece bedenlerimiz uygun şekilde yanıt verir. İkincisi, vücudumuzdaki ağır metalleri ve toksinleri ortadan kaldırdığı için çevresel olarak kansere yakalanma ihtimalimiz daha düşük olur.

 

Üçüncüsü, çalışmalar bir kez kanser teşhisi konan bireylerin, chlorellanın yeni anormal hücrelerle savaşmaya yardım eden T hücrelerinin etkisini artırdığını göstermiştir.

 

Yukarıda belirtildiği gibi, eğer kanser teşhis edilirse ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi kullanılırsa, chlorella yan etkilerle savaşacaktır ve doğal kanser tedavilerine ek olarak kullanılabilir.

 

 

Kan Şekerini ve Kolesterolü Düşürür

 

Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol bugün birçok insanın karşılaştığı ciddi kronik durumlardan ikisi. Uygun olmayan beslenme şekli, stres ve uykusuzluk, bu durumların bir ya da her ikisine birden yol açar.

 

Araştırmacıla , Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, günde 8,000 mg chlorella dozunun (2 doza bölünmüş), kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

 

Araştırmacılar ilk önce kolesterol düzeylerindeki düşüşü ve daha sonra kan glikozundaki iyileşmeyi gözlemlemişlerdir. Chlorellanın, hücresel düzeyde, insülin duyarlılığını artıran ve sağlıklı bir dengeyi teşvik eden bir dizi geni aktive ettiğine inanıyorlar.

 

 

Chlorella ve Spirulina

 

Bunlar hem suda yaşayan organizmalardır, hem de hücresel düzeyde, oldukça farklıdırlar. Hem spirulina hem de chlorella, vücudu temizlemek ve detoksifiye etmek için gösterilen konsantre bir besin dengesine ve enerji ve netliği destekleyen yüksek bir protein konsantrasyonuna sahiptir.

 

Aslında, spirulina Dünya Sağlık Örgütü’nün gelişmemiş ülkelerde yetersiz beslenen çocuklar için beslenme programlarında kullanılmıştır. Günde bir tek gramlık spirulina dozu körlüğe yol açabilecek A Vitamini eksikliğine karşı koyabilir.

 

Chlorellanın protein seviyeleri ve vitaminler, mineraller ve fitoesterler ve fitokimyasalların kombinasyonu spirulinanın bir adım ötesine geçer.

 

Chlorellanın sert dış hücresel duvarlarının sindirilmesi zordur. İnsan vücudunun etkili bir şekilde sindirmesi için bir yol bulmak için uzun yıllar araştırma, çalışma, deneme ve hata aldı. Bu duvarlardaki maddenin, ağır metalleri, böcek ilaçlarını ve diğer toksinleri çevreleyerek bunların insan vücudundan çıkarılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

 

Bu nedenle bir chlorella takviyesi alırken “çatlak hücre duvarı chlorella” aldığınızdan emin olun çünkü tamamen emilebilirler.

 

 

Chlorella Yan Etkileri ve Önlemler

 

Chlorella bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bazı semptomlar arasında yüz veya dilin güneş ışığına duyarlılığı, sindirim bozukluğu, akne, yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve titreme bulunur.

 

Bu chlorella yan etkilerinin ve semptomlarının çoğu, herhangi bir detoksifikasyon programı için tipiktir. Bununla birlikte, iyot alerjisi olan ve Coumadin veya Warfarin reçetelenmiş olan bireyler, chlorella kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.

 

 

Chlorella Takviye Olarak Nasıl Kullanılır?

 

Bir chlorella takviyesi tüketmenin iki yolu vardır.

 

1-Smoothie – Chlorella çok güçlü bir tada sahiptir ve böylece 1/2 çay kaşığı chlorellayı protein tozu veya limon suyunu tatlandırmaya yardımcı olacak bir smoothie’ye ekleyebilirsiniz.

 

2-Tabletler – Günde 1-3 kez 200 ml su ile 3–6 chlorella tableti alabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ