Chlorella Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

Chlorella Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  • 1.356 kez görüntülendi.

 

Enerji veren, yağ yakan, kurşun ve civa gibi ağır metalleri vücuttan temizleyen, tamamen doğal bir takviye olan chlorella, tatlı bir su yosunudur.

Tayvan ve Japonya’ya özgü olan bu süper yiyecek; amino asitler, klorofil, beta karoten, potasyum, fosfor, biyotin, magnezyum ve B kompleks vitaminleri dahil olmak üzere, filokütinler bakımından zengindir.

Çalışmalar, hormonal işlevlerin sağlığını desteklemek, kardiyovasküler sağlığı korumak, kemoterapi ve radyasyonun etkilerini azaltmak, kan basıncı ve kolesterolü düşürmek, vücudun temizlenmesine yardımcı olmak gibi faydaları olduğunu göstermiştir.

Bu tatlı su yosununun zengin yeşil rengi, yüksek bir klorofil konsantrasyonundan gelir. Yeşil rengi, yeşil yapraklı sebzelerin faydalarını hatırlatsa da, bu sebzelerin çoğu, chlorellanın yararlarıyla karşılaştırıldığında soluk kalır.

Chlorella Besin Değeri

Bu tatlı su yosunu dünyadaki besleyiciliği en yoğun gıdalarından biridir. Chlorella yosununun 3 yemek kaşığı porsiyonu aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

 

Protein-16g

A vitamini – % 287 RDA

B2 Vitamini – % 71 RDA

B3 Vitamini – % 33 RDA

Demir – % 202 RDA

Magnezyum – % 22 RDA

Çinko – % 133 RDA

 

Ayrıca, iyi miktarda B1 vitamini, B6 vitamini ve fosfor içerir.

Besin yoğunluğu değerlerine baktığımız zaman, chlorellanın neden dünyanın en iyi 10 sağlıklı gıdasından biri olduğunu anlamak hiç de zor değil. 

 

 

Chlorella Faydaları Nelerdir?

 

chlorella yan etkileri

 

Ağır metalleri temizler

Dişinizde civa dolgusu varsa, aşı olduysanız, düzenli olarak balık yiyip, radyasyona maruz kalıyorsanız veya Çin’den yiyecekler tüketiyorsanız, vücudunuzda ağır metaller olabilir.

Chlorellanın en önemli yararı, kurşun, kadmiyum, cıva ve uranyum gibi vücutta bulunan inatçı toksinlerin etrafını sarması ve geri emilmelerini engellemesidir. Düzenli chlorella tüketimi, vücudun yumuşak doku ve organlarında ağır metallerin birikmesini önler.

 

 

Radyasyon ve kemoterapinin etkilerini giderir

Radyasyon tedavisi ve kemoterapi günümüzde en yaygın kanser tedavisi biçimleridir. Bu tedavilerden birini geçirmiş ya da devam eden herkes, vücuda nasıl bir etkisi olduğunu bilir. Chlorellanın yüksek klorofil seviyelerinin, vücuttan radyoaktif partiküller çıkarırken, ultraviyole radyasyon tedavisine karşı koruduğu gösterilmiştir.

Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Koleji’nden araştırmacılara göre, bağışıklık sisteminin hücresel bileşenleri ve fonksiyonları normal seviyelerde ve hastalar kemoterapiye tabi tutulduklarında veya steroidler gibi immünosüpresif ilaçları aldıklarında daha az olumsuz etkilenirler.

Üniversitenin iki yıllık çalışması araştırmacıların glioma-pozitif hastaların chlorella alırken daha az solunum yolu enfeksiyonu ve grip benzeri hastalığa sahip olduklarını gözlemlemelediler.

 

 

Bağışıklık sistemini destekler

Beslenme Dergisi’nde 2012 yılında yayınlanan araştırmada, 8 haftalık chlorella tüketiminden sonra NK hücre aktivitesinin düzeldiği bulunmuştur.

Seul’deki Yonsei Üniversitesinden araştırmacılar, sağlıklı bireyleri ve bağışıklık sisteminin chlorella kapsülleri konusundaki cevabını incelediler. Sonuçlar, kapsüllerin sağlıklı bir bağışıklık sistemi yanıtını desteklediğini ve “doğal öldürücü” hücre aktivitesine yardımcı olduğunu gösterdi.

 

 

Chlorella zayıflatırmı?

Özellikle de yaşlandıkça kilo vermek zorlaşır. Araştırmacılar, Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, “Chlorella alımı ile, vücut yağ yüzdesi, serum total kolesterol ve açlık kan şekeri düzeylerinde gözle görülür bir azalma ile sonuçlandı.”

Bu yosun, hormonları düzenlemeyi, metabolizmayı hızlandırmayı, kan dolaşımını iyileştirmeyi ve enerjik hissetmeyi sağlar. Aynı zamanda kilo ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olur ve depolanmış toksinleri giderir.

Vücudumuzun kilo vermesi nedeniyle, toksinler salınır ve geri emilebilir. Bu toksinleri sistemimizden mümkün olduğunca çabuk temizlememiz önemlidir. Chlorellanın bu toksinleri ve ağır metalleri çevreleme kabiliyeti, eliminasyonu kolaylaştırır ve geri emilmeyi önler.

 

 

Genç görünmeyi sağlar

Araştırmalar, bu yosunun yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve daha genç görünmeyi sağlayacağını ortaya koymaya devam ediyor. “Klinik Laboratuvarı Dergisi”nde yayınlanan bir çalışma, chlorellanın kirlilikten, stresten ve zayıf beslenmeden kaynaklanabilecek oksidatif stresi büyük ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

Bu tatlı su yosununun daha genç görünen bir cilt sağlamasının nedeni, vücudumuzda serbest radikalleri ortadan kaldıran ve hücreleri koruyan A vitamini, C vitamini ve glutatyon düzeylerini doğal olarak artırmasıdır.

 

 

Kanserle savaşır

Yakın zamandaki bir tıbbi çalışmada, chlorellanın kansere karşı çeşitli yollarla savaşmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

İlk olarak, önleyici olarak alındığında, bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece vücut uygun şekilde yanıt verir. İkincisi, vücudumuzdaki ağır metalleri ve toksinleri ortadan kaldırdığı için çevresel olarak kansere yakalanma riskini düşürür.

Üçüncüsü, çalışmalar bir kez kanser teşhisi konan bireylerin, chlorellanın yeni anormal hücrelerle savaşmaya yardım eden T hücrelerinin etkisini artırdığını göstermiştir.

Yukarıda belirtildiği gibi, eğer kanser teşhis edilirse ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi kullanılırsa, chlorella yan etkilerle savaşacaktır ve doğal kanser tedavilerine ek olarak kullanılabilir.

 

 

Kan şekeri ve kolesterolünü düşürür

Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol bugün birçok insanın karşılaştığı ciddi kronik durumlardan ikisidir. Uygun olmayan beslenme şekli, stres ve uykusuzluk, bu durumların bir ya da her ikisine birden yol açar.

Araştırmacılar, Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, günde 8,000 mg chlorella dozunun (2 doza bölünmüş), kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

Araştırmacılar ilk önce kolesterol düzeylerindeki düşüşü ve daha sonra kan glikozundaki iyileşmeyi gözlemlemişlerdir. Chlorellanın, hücresel düzeyde, insülin duyarlılığını artıran ve sağlıklı bir dengeyi teşvik eden bir dizi geni aktive ettiğine inanılmaktadır.

 

 

Chlorella ve Spirulina

Bunlar hem suda yaşayan organizmalardır, hem de hücresel düzeyde, oldukça farklıdırlar. Hem spirulina hem de chlorella, vücudu temizlemek ve detoksifiye etmek için konsantre bir besin dengesine ve enerjiyi destekleyen yüksek bir protein konsantrasyonuna sahiptir.

Spirulina Dünya Sağlık Örgütü’nün gelişmemiş ülkelerde yetersiz beslenen çocuklar için beslenme programlarında kullanılmıştır. Günde bir tek gramlık spirulina dozu körlüğe yol açabilecek A vitamini eksikliğine karşı koyabilir.

Chlorellanın protein seviyeleri, içerdiği vitamin ve mineraller ve fitoesterler ve fitokimyasalların kombinasyonu spirulinanın bir adım ötesine geçer.

 

 

Chlorella Yan Etkileri

Chlorella bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bazı semptomlar arasında yüz veya dilin güneş ışığına duyarlılığı, sindirim bozukluğu, akne, yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve titreme bulunur.

İyot alerjisi olan ve Coumadin veya Warfarin alan bireyler, chlorella kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

 

 

Chlorella Nasıl Kullanılır?

Chlorella kullananlar bunu iki şekilde yapabilir;

 

1-Smoothie 

Bu tatlı su yosunu çok güçlü bir tada sahiptir, 1/2 çay kaşığı chlorellayı protein tozu veya limon suyunu tatlandırmaya yardımcı olacak şekilde bir smoothie’ye ekleyebilirsiniz.

 

2-Chlorella tablet

Günde 1-3 kez 200 ml su ile 3–6 chlorella tableti alabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir  Ihlamur Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ