Chlorella Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Chlorella Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

  Enerji veren, yağ yakan, kurşun ve civa gibi ağır metalleri vücuttan temizleyen, tamamen doğal bir takviye olan chlorella, tatlı bir su yosunudur.

  Tayvan ve Japonya’ya özgü olan bu süper yiyecek; amino asitler, klorofil, beta karoten, potasyum, fosfor, biyotin, magnezyum ve B kompleks vitaminleri dahil olmak üzere, filokütinler bakımından zengindir.

  Çalışmalar, hormonal işlevlerin sağlığını desteklemek, kardiyovasküler sağlığı korumak, kemoterapi ve radyasyonun etkilerini azaltmak, kan basıncı ve kolesterolü düşürmek, vücudun temizlenmesine yardımcı olmak gibi faydaları olduğunu göstermiştir.

  Bu tatlı su yosununun zengin yeşil rengi, yüksek bir klorofil konsantrasyonundan gelir. Yeşil rengi, yeşil yapraklı sebzelerin faydalarını hatırlatsa da, bu sebzelerin çoğu, chlorellanın yararlarıyla karşılaştırıldığında soluk kalır.

  Chlorella Besin Değeri

  Bu tatlı su yosunu dünyadaki besleyiciliği en yoğun gıdalarından biridir. Chlorella yosununun 3 yemek kaşığı porsiyonu aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

  Protein-16g

  A vitamini – % 287 RDA

  B2 Vitamini – % 71 RDA

  B3 Vitamini – % 33 RDA

  Demir – % 202 RDA

  Magnezyum – % 22 RDA

  Çinko – % 133 RDA

  Ayrıca, iyi miktarda B1 vitamini, B6 vitamini ve fosfor içerir.

  Besin yoğunluğu değerlerine baktığımız zaman, chlorellanın neden dünyanın en iyi 10 sağlıklı gıdasından biri olduğunu anlamak hiç de zor değil. 

  Chlorella Faydaları Nelerdir?

  chlorella yan etkileri

  Ağır metalleri temizler

  Dişinizde civa dolgusu varsa, aşı olduysanız, düzenli olarak balık yiyip, radyasyona maruz kalıyorsanız veya Çin’den yiyecekler tüketiyorsanız, vücudunuzda ağır metaller olabilir.

  Chlorellanın en önemli yararı, kurşun, kadmiyum, cıva ve uranyum gibi vücutta bulunan inatçı toksinlerin etrafını sarması ve geri emilmelerini engellemesidir.

  Düzenli chlorella tüketimi, vücudun yumuşak doku ve organlarında ağır metallerin birikmesini önler.

  Radyasyon ve kemoterapinin etkilerini giderir

  Radyasyon tedavisi ve kemoterapi günümüzde en yaygın kanser tedavisi biçimleridir. Bu tedavilerden birini geçirmiş ya da devam eden herkes, vücuda nasıl bir etkisi olduğunu bilir.

  Chlorellanın yüksek klorofil seviyelerinin, vücuttan radyoaktif partiküller çıkarırken, ultraviyole radyasyon tedavisine karşı koruduğu gösterilmiştir.

  Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Koleji’nden araştırmacılara göre, bağışıklık sisteminin hücresel bileşenleri ve fonksiyonları normal seviyelerde ve hastalar kemoterapiye tabi tutulduklarında veya steroidler gibi immünosüpresif ilaçları aldıklarında daha az olumsuz etkilenirler.

  Üniversitenin iki yıllık çalışması araştırmacıların glioma-pozitif hastaların chlorella alırken daha az solunum yolu enfeksiyonu ve grip benzeri hastalığa sahip olduklarını gözlemlemelediler.

  Bağışıklık sistemini destekler

  Beslenme Dergisi’nde 2012 yılında yayınlanan araştırmada, 8 haftalık chlorella tüketiminden sonra NK hücre aktivitesinin düzeldiği bulunmuştur.

  Seul’deki Yonsei Üniversitesinden araştırmacılar, sağlıklı bireyleri ve bağışıklık sisteminin chlorella kapsülleri konusundaki cevabını incelediler.

  Sonuçlar, kapsüllerin sağlıklı bir bağışıklık sistemi yanıtını desteklediğini ve “doğal öldürücü” hücre aktivitesine yardımcı olduğunu gösterdi.

  Chlorella zayıflatırmı?

  Özellikle de yaşlandıkça kilo vermek zorlaşır. Araştırmacılar, Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, “Chlorella alımı ile, vücut yağ yüzdesi, serum total kolesterol ve açlık kan şekeri düzeylerinde gözle görülür bir azalma ile sonuçlandı.”

  Bu yosun, hormonları düzenlemeyi, metabolizmayı hızlandırmayı, kan dolaşımını iyileştirmeyi ve enerjik hissetmeyi sağlar. Aynı zamanda kilo ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olur ve depolanmış toksinleri giderir.

  Vücudumuzun kilo vermesi nedeniyle, toksinler salınır ve geri emilebilir. Bu toksinleri sistemimizden mümkün olduğunca çabuk temizlememiz önemlidir.

  Chlorellanın bu toksinleri ve ağır metalleri çevreleme kabiliyeti, eliminasyonu kolaylaştırır ve geri emilmeyi önler.

  Genç görünmeyi sağlar

  Araştırmalar, bu yosunun yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve daha genç görünmeyi sağlayacağını ortaya koymaya devam ediyor.

  “Klinik Laboratuvarı Dergisi”nde yayınlanan bir çalışma, chlorellanın kirlilikten, stresten ve zayıf beslenmeden kaynaklanabilecek oksidatif stresi büyük ölçüde azalttığını ortaya koymuştur.

  Bu tatlı su yosununun daha genç görünen bir cilt sağlamasının nedeni, vücudumuzda serbest radikalleri ortadan kaldıran ve hücreleri koruyan A vitamini, C vitamini ve glutatyon düzeylerini doğal olarak artırmasıdır. 

  Kanserle savaşır

  Yakın zamandaki bir tıbbi çalışmada, chlorellanın kansere karşı çeşitli yollarla savaşmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

  İlk olarak, önleyici olarak alındığında, bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece vücut uygun şekilde yanıt verir. İkincisi, vücudumuzdaki ağır metalleri ve toksinleri ortadan kaldırdığı için çevresel olarak kansere yakalanma riskini düşürür.

  Üçüncüsü, çalışmalar bir kez kanser teşhisi konan bireylerin, chlorellanın yeni anormal hücrelerle savaşmaya yardım eden T hücrelerinin etkisini artırdığını göstermiştir.

  Yukarıda belirtildiği gibi, eğer kanser teşhis edilirse ve kemoterapi veya radyasyon tedavisi kullanılırsa, chlorella yan etkilerle savaşacaktır ve doğal kanser tedavilerine ek olarak kullanılabilir.

  Kan şekeri ve kolesterolünü düşürür

  Tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol bugün birçok insanın karşılaştığı ciddi kronik durumlardan ikisidir. Uygun olmayan beslenme şekli, stres ve uykusuzluk, bu durumların bir ya da her ikisine birden yol açar.

  Araştırmacılar, Tıbbi Gıda Dergisi’nde yayımlanan bir çalışmada, günde 8,000 mg chlorella dozunun (2 doza bölünmüş), kolesterol ve kan şekeri düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

  Araştırmacılar ilk önce kolesterol düzeylerindeki düşüşü ve daha sonra kan glikozundaki iyileşmeyi gözlemlemişlerdir.

  Chlorellanın, hücresel düzeyde, insülin duyarlılığını artıran ve sağlıklı bir dengeyi teşvik eden bir dizi geni aktive ettiğine inanılmaktadır. 

  Chlorella Yan Etkileri

  Chlorella bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir. Bazı semptomlar arasında yüz veya dilin güneş ışığına duyarlılığı, sindirim bozukluğu, akne, yorgunluk, uyuşukluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve titreme bulunur.

  İyot alerjisi olan ve Coumadin veya Warfarin alan bireyler, chlorella kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. 

  Chlorella Nasıl Kullanılır?

  Chlorella kullananlar bunu iki şekilde yapabilir;

  1-Smoothie 

  Bu tatlı su yosunu çok güçlü bir tada sahiptir, 1/2 çay kaşığı chlorellayı protein tozu veya limon suyunu tatlandırmaya yardımcı olacak şekilde bir smoothie’ye ekleyebilirsiniz.

  2-Chlorella tablet

  Günde 1-3 kez 200 ml su ile 3–6 chlorella tableti alabilirsiniz.

  Chlorella ve Spirulina Arasındaki Fark Nedir?

  Chlorella ve spirulina, besin takviyeleri arasında popülerlik kazanmış olan alg biçimleridir. Her ikisinin de etkileyici besin profili vardır ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmak ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek gibi potansiyel sağlık yararlarına sahiptir.

  Chlorella ve spirulina arasındaki farklar

  Chlorella ve spirulina, piyasadaki en popüler alg takviyeleridir. Benzer besin profili ve faydalara sahip olmalarına rağmen bazı farklılıkları vardır.

  Chlorellanın, yağ ve kalorisi daha yüksektir

  Chlorella ve spirulina birçok besin sağlar. Bu alglerin 30 gramlık porsiyonunda aşağıdakiler bulunur:

  ChlorellaSpirulina
  Kalori                              115 kalori                                              81 kalori                         
  Protein16 gram16 gram
  Karbonhidrat7 gram7 gram
  Yağ3 gram2 gram
  A vitaminiGünlük Değerin % 287’si (DV)DV’nin % 3’ü
  Riboflavin (B2)DV’nin % 71’iDV’nin % 60’ı
  Tiamin (B1)DV’nin % 32’siDV’nin % 44’ü
  FolatDV’nin % 7’siDV’nin % 7’si
  MagnezyumDV’nin % 22’siDV’nin % 14’ü
  DemirDV’nin % 202’siDV’nin % 44’ü
  FosforDV’nin % 25’iDV’nin % 3’ü
  ÇinkoDV’nin % 133’üDV’nin % 4’ü
  BakırDV’nin % 0’ıDV’nin % 85’i

  Protein, karbonhidrat ve yağ bileşimleri çok benzer olsa da, en önemli besinsel farklılıkları kalori, vitamin ve mineral içerikleridir.

  Chlorella, kalori ve ayrıca omega-3 yağ asitleri, provitamin A, riboflavin, magnezyum, demir ve çinko bakımından daha yüksektir. Spirulinanın ise kalorisi daha düşüktür, ancak yine de yüksek miktarda riboflavin, tiamin, demir ve bakır içerir.

  Chlorella daha yüksek seviyelerde omega 3 yağ asidi içerir

  Chlorella ve spirulina benzer miktarda yağ içerir, ancak yağ tipi büyük ölçüde farklılık gösterir. Her iki alg de çoklu doymamış yağlar, özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

  Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, uygun hücre büyümesi ve beyin fonksiyonu için önemli olan çoklu doymamış yağlardır. Vücudumuz onları üretemediğinden, esas kabul edilir. Bu nedenle, onları besinlerden almak zorundayız.

  Çoklu doymamış yağ tüketimi, kalp hastalığı riskini düşürür. Özellikle omega-3 yağ asitleri, düşük iltihaplanma, kemikleri güçlendirme, kalp hastalığı ve belirli kanserlerin riskini düşürme gibi sayısız yarar sağlar.

  Her iki tür yosun da farklı türde çoklu doymamış yağlar içermekle birlikte, bu alglerin yağ asidi içeriğini analiz eden bir araştırma, chlorella’nın daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiğini, spirulina’nın ise omega-6 yağ asitlerinde daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

  Chlorella, antioksidanlarda yüksektir

  Yüksek çoklu doymamış yağ seviyelerine ek olarak, chlorella antioksidanlar bakımından çok yüksektir. Bunlar, hücrelere ve dokulara zarar gelmesini önlemek için vücuttaki serbest radikallerle bağlanan bileşiklerdir.

  Spirulinanın protein miktarı daha yüksektir

  Chlorella ve spirulina’nın her ikisi de yüksek miktarda protein sağlarken, yapılan araştırmalar bazı spirulina türlerinin chlorella’dan % 10 daha fazla protein içerebileceğini göstermiştir.

  Spirulinada bulunan protein vücut tarafından çok iyi emilir.

  Her ikisi de kan şekeri kontrolü sağlar

  Çok sayıda çalışma, hem chlorella hem de spirulina’nın kan şekeri kontrolüne faydalı olabileceğini belirtmektedir.

  Birkaç hayvan çalışması spirulina’nın insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. İnsülin duyarlılığı, vücudun kan şekerini enerji için ne kadar iyi kullandığının bir ölçüsüdür.

  Ayrıca, çeşitli insan çalışmaları, clorella takviyesi almanın kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini geliştirebileceğini buldu. Bu etkiler özellikle diyabet veya insülin direncine sahip olanlar için faydalıdır.

  Her ikisi de kalp sağlığını iyileştirir

  Çalışmalar, clorella ve spirulina‘nın kan yağ kompozisyonunu, kan basıncını ve kolesterol profilini etkileyerek kalp sağlığını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

  Chlorella ve spirulina hangisi daha sağlıklı?

  Her iki alg formunda da yüksek miktarda besin bulunur. Bununla birlikte, chlorella; omega-3 yağ asitleri, A vitamini, riboflavin, demir, magnezyum ve çinko bakımından daha yüksektir. Spirulina da proteinde daha yüksektir.

  Yüksek oranda doymamış yağ, antioksidanlar ve chlorella’da bulunan diğer vitaminler, spirulinaya göre hafif bir besinsel avantaj sağlar.

  Diğer takviyelerde olduğu gibi, özellikle yüksek dozlarda, spirulina veya chlorella kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Bu özellikle önemlidir, çünkü kan sulandırıcılar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilirler.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ