Chlorella ve Spirulina Arasındaki Fark Nedir? | diyetz

Chlorella ve Spirulina Arasındaki Fark Nedir?

 

Chlorella ve spirulina, besin takviyeleri arasında popülerlik kazanmış olan alg biçimleridir.

Her ikisinin de etkileyici besin profili vardır ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmak ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek gibi potansiyel sağlık yararlarına sahiptir.

Aşağıda “chlorella spirulina nedir”, “chlorella spirulina faydaları” ve “chlorella spirulina farkı” ile ilgili bilgi verilecektir.

 

chlorella ve spirulina farkı

 

Chlorella ve spirulina arasındaki farklar

Chlorella ve spirulina, piyasadaki en popüler alg takviyeleridir. Benzer besin profili ve faydalara sahip olmalarına rağmen bazı farklılıkları vardır.

 

Chlorellanın, yağ ve kalorisi daha yüksektir

Chlorella ve spirulina birçok besin sağlar. Bu alglerin 30 gramlık porsiyonunda aşağıdakiler bulunur:

 

Chlorella Spirulina
Kalori                               115 kalori                                               81 kalori                         
Protein 16 gram 16 gram
Karbonhidrat 7 gram 7 gram
Yağ 3 gram 2 gram
A vitamini Günlük Değerin % 287’si (DV) DV’nin % 3’ü
Riboflavin (B2) DV’nin % 71’i DV’nin % 60’ı
Tiamin (B1) DV’nin % 32’si DV’nin % 44’ü
Folat DV’nin % 7’si DV’nin % 7’si
Magnezyum DV’nin % 22’si DV’nin % 14’ü
Demir DV’nin % 202’si DV’nin % 44’ü
Fosfor DV’nin % 25’i DV’nin % 3’ü
Çinko DV’nin % 133’ü DV’nin % 4’ü
Bakır DV’nin % 0’ı DV’nin % 85’i

 

İlginizi Çekebilir  Böbrek Taşı Oluşumunu Önlemenin Doğal Yolları

 

Protein, karbonhidrat ve yağ bileşimleri çok benzer olsa da, en önemli besinsel farklılıkları kalori, vitamin ve mineral içerikleridir.

Chlorella, kalori ve ayrıca omega-3 yağ asitleri, provitamin A, riboflavin, magnezyum, demir ve çinko bakımından daha yüksektir. Spirulinanın ise kalorisi daha düşüktür, ancak yine de yüksek miktarda riboflavin, tiamin, demir ve bakır içerir.

 

Chlorella daha yüksek seviyelerde omega-3 yağ asidi içerir

Chlorella ve spirulina benzer miktarda yağ içerir, ancak yağ tipi büyük ölçüde farklılık gösterir. Her iki alg de çoklu doymamış yağlar, özellikle omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir.

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, uygun hücre büyümesi ve beyin fonksiyonu için önemli olan çoklu doymamış yağlardır. Vücudumuz onları üretemediğinden, esas kabul edilir. Bu nedenle, onları besinlerden almak zorundayız.

Çoklu doymamış yağ tüketimi, kalp hastalığı riskini düşürür. Özellikle omega-3 yağ asitleri, düşük iltihaplanma, kemikleri güçlendirme, kalp hastalığı ve belirli kanserlerin riskini düşürme gibi sayısız yarar sağlar.

Her iki tür yosun da farklı türde çoklu doymamış yağlar içermekle birlikte, bu alglerin yağ asidi içeriğini analiz eden bir araştırma, chlorella’nın daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiğini, spirulina’nın ise omega-6 yağ asitlerinde daha yüksek olduğunu tespit etmiştir.

 

Chlorella, antioksidanlarda yüksektir

Yüksek çoklu doymamış yağ seviyelerine ek olarak, chlorella antioksidanlar bakımından çok yüksektir. Bunlar, hücrelere ve dokulara zarar gelmesini önlemek için vücuttaki serbest radikallerle bağlanan bileşiklerdir.

 

Spirulinanın protein miktarı daha yüksektir

Chlorella ve spirulina’nın her ikisi de yüksek miktarda protein sağlarken, yapılan araştırmalar bazı spirulina türlerinin chlorella’dan % 10 daha fazla protein içerebileceğini göstermiştir.

Spirulinada bulunan protein vücut tarafından çok iyi emilir.

 

Her ikisi de kan şekeri kontrolü sağlar

Çok sayıda çalışma, hem chlorella hem de spirulina’nın kan şekeri kontrolüne faydalı olabileceğini belirtmektedir.

Birkaç hayvan çalışması spirulina’nın insülin duyarlılığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. İnsülin duyarlılığı, vücudun kan şekerini enerji için ne kadar iyi kullandığının bir ölçüsüdür.

Ayrıca, çeşitli insan çalışmaları, clorella takviyesi almanın kan şekeri kontrolünü ve insülin hassasiyetini geliştirebileceğini buldu. Bu etkiler özellikle diyabet veya insülin direncine sahip olanlar için faydalıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Ateşi Ne Düşürür? Ateşi Düşürmek için Doğal Yöntemler

Her ikisi de kalp sağlığını iyileştirir

Çalışmalar, clorella ve spirulina‘nın kan yağ kompozisyonunu, kan basıncını ve kolesterol profilini etkileyerek kalp sağlığını iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.

 

 

Chlorella ve spirulina hangisi daha sağlıklı?

Her iki alg formunda da yüksek miktarda besin bulunur. Bununla birlikte, chlorella; omega-3 yağ asitleri, A vitamini, riboflavin, demir, magnezyum ve çinko bakımından daha yüksektir. Spirulina da proteinde daha yüksektir.

Yüksek oranda doymamış yağ, antioksidanlar ve chlorella’da bulunan diğer vitaminler, spirulinaya göre hafif bir besinsel avantaj sağlar.

Diğer takviyelerde olduğu gibi, özellikle yüksek dozlarda, spirulina veya chlorella kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Bu özellikle önemlidir, çünkü kan sulandırıcılar gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilirler.

 

Sonuç olarak;

Chlorella ve spirulina, çoğu insan için son derece besleyici ve güvenli olan alg formlarıdır. Bunlar, kalp hastalığı için risk faktörlerini düşürme ve kan şekeri kontrolü sağlama dahil olmak üzere birçok fayda sağlar.

Chlorella bazı besinlerde biraz daha yüksek olsa da, ikisini de kullanabilirsiniz.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ