Aşırı Chia Tohumu Tüketimi Yan Etkiye Neden Olur mu?

 

 

“Salvia hispanica” bitkisinden türetilen Chia tohumu süper gıda olarak adlandırılır ve çok besleyicidir. Puding, krep ve parfe gibi çeşitli tariflerde kullanılır.

 

Chia tohumu, sıvıyı emme ve jelatinimsi bir tutarlılık kazanma konusunda eşsiz bir kabiliyete sahiptir. Bu nedenle genellikle kalınlaştırıcı bir madde olarak kullanılır ve veganlar için bazı pişmiş ürünlerde yumurta yerine kullanılabilirler.

 

Jelleşme ve koyulaştırma özelliklerine ek olarak, chia tohumu etkileyici besin öğeleri ve potansiyel sağlık yararları ile bilinir. Ancak, her şeyde olduğu gibi fazla tüketim, bazı yan etkilere neden olabilir.

 

Bu yazıda, çok fazla chia tohumu yemenin zararları ve yan etkilerinden bahsedilecektir.

 

 

 

Chia Tohumunun Birçok Faydası Var

 

Chia tohumu tüketiminin en büyük nedeni, son derece besleyici olmasıdır. İyi miktarda lif, protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinler sağlar. Sadece 28 gram chia tohumu, günde önerilen lif  miktarının % 42’sini karşılar, buna ek olarak kadar fosfor, magnezyum, kalsiyum ve omega-3 yağ asitleri bulunur.

 

Chia tohumu, oksidatif stresten korunma ve kronik hastalık riskini azaltma bileşikleri olan antioksidan bakımından zengindir. Mükemmel besin profili sayesinde, chia tohumu birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

 

Bir çalışmada, nopal kaktüs, soya proteini, yulaf ve chia tohumu içeren bir beslenmenin, vücut ağırlığını, kan trigliseridlerini ve iltihabı azalttığı bulundu.

 

Buna ek olarak, chia tohumu “iyi” HDL kolesterolü artırmaya, “kötü” LDL kolesterolü düşürmeye, kan trigliseridlerini düşürmeye ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilen en iyi bitki kökenli omega-3 yağ asitleri kaynaklarından biridir.

 

Orta derecede tüketildiğinde, chia tohumu sağlığınıza fayda sağlayabilir.

 

 

 

 

Fazla Chia Tohumu Tüketimi Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

 

Chia tohumu, her 28 gramlık porsiyonda, 11 gram lif sağlayarak iyi bir lif kaynağıdır.

 

Lif, sağlığınız için vazgeçilmezdir; diğer önemli işlevleri arasında düzenliliği teşvik ederek bağırsakta yararlı bakterileri desteklemenizi sağlar. Bununla birlikte, çok fazla lif bazı insanlar için sorunlara neden olabilir.

 

Aşırı miktarda lif alımı, karın ağrısı, kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara neden olabilir. Bu, suyun lifin sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olması için çok önemli olduğu için, yüksek bir lif alımı yetersiz hidrasyon ile eşleştirildiğinde de gerçekleşebilir.

 

Ayrıca, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarına sahip olanlar, alevlenmeler sırasında lif alımını izlemek ve chia tohumunu dikkatli tüketmek zorunda kalabilirler.

 

Bu kronik hastalıklar iltihaplanmaya ve gastrointestinal sistemin daralmasına neden olur ve bu da karın ağrısı, kanama, ishal ve kilo kaybı gibi semptomlara neden olabilir.

 

Çoğu insan için, lif alımının yüksek olduğu negatif belirtiler, lif alımını yavaş yavaş arttırarak ve vücuda girmesine yardımcı olması için bol miktarda su içerek önlenebilir.

 

 

 

Chia Tohumu Yemek Boğucu Bir Risk Olabilir

 

Çoğu insan için güvenli olmasına rağmen, chia tohumu, boğulma riskinde artışa neden olabilir. Onları dikkatle tükettiğinizden emin olun, özellikle de yutma zorluğu çekiyorsanız.

 

Bu artan risk, kuru chia tohumlarının şişmesine ve suya maruz kaldıklarında sıvılarının yaklaşık 10-12 kat daha fazla emilimine neden olur.

 

Bu jelleştirme özellikleri pişirme söz konusu olduğunda yararlı olabilir, ancak chia tohumu kolayca şişebilir ve boğaza asılır gibi güvensiz olma potansiyeline sahiptir.

 

Bir vaka çalışmasında, 39 yaşındaki bir adam, 1 kaşık chia tohumunu yiyip üstüne bir bardak su içmesi ile ilgili tehlikeli bir olay geçirdiğini anlatıyor. Özofagusta tohumlar genişledi ve tıkanmaya neden oldu ve acil servise kaldırıldı.

 

Chia tohumlarını yemeden en az 5-10 dakika kadar ıslatın. Yutma güçlüğü olan kişiler yemek yerken dikkatli olmalıdır.

 

 

 

Bazı Araştırmalar ALA Alınmasının Prostat Kanseri ile İlişkilendirilebileceğini Buldular

 

Chia tohumu, öncelikle bitki gıdalarda bulunan omega-3 yağ asidi türü olan alfa-linolenik asit (ALA) ‘yı iyi miktarda içerir.

 

Omega-3 yağ asitleri, beslenmenin önemli bir parçasıdır ve bilişsel işlevler ve kalp sağlığı gibi sağlıkla ilgili birçok özelliği desteklediği gösterilmiştir.

 

ALA yağ asitleri, az miktarda dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) haline dönüştürülebildikleri için balık yemeyenler için özellikle önemlidir. Bunlar, omega-3 yağ asitlerinin iki aktif formu olup, deniz ürünlerinde bulunur.

 

Omega-3 yağ asitleri genellikle sağlığa yararlı olarak kabul edilmesine rağmen, bazı çalışmalar ALA alımıyla prostat kanseri arasında bir ilişki bulmuştur.

 

288.268 erkeği kapsayan geniş bir gözlemsel çalışma, ALA alımının ileri prostat kanseri riski ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

 

Bir diğer gözlemsel çalışma, omega-3 yağ asitlerinin en yüksek kan konsantrasyonuna sahip olanların daha düşük kan konsantrasyonları olanlara kıyasla prostat kanseri riski taşıdıklarını gösterdi.

 

Bununla birlikte, bu konuyla ilgili çalışmalar çelişkilidir. Diğer araştırmalar da ALA yağ asitlerinin prostat kanserine karşı koruma sağlayabileceğini bulmuştur.

 

Beş çalışmanın bir derlemesinde, günde en az 1.5 gram ALA yiyen kişilerin, günde 1.5 gramdan az yiyenlere kıyasla, prostat kanseri riski azaldığını buldular.

 

Benzer şekilde, 840242 kişide yapılan başka bir büyük çalışmada, daha yüksek bir ALA alımının prostat kanseri riski düşüklüğü ile ilişkili olduğu gösterildi.

 

Bu çalışmaların sadece ALA alımıyla prostat kanseri arasındaki ilişkiye baktığını hatırlamak önemlidir. Rol oynayabilecek diğer faktörleri hesaba katmadılar.

 

ALA alımıyla prostat kanseri arasındaki olası ilişkiyi incelemek için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

 

 

Bazı İnsanlar Chia Tohumuna Alerjik Olabilir

 

Bazı insanlar, chia tohumu yedikten sonra alerjik reaksiyon yaşayabilir ancak bu nadirdir. Gıda alerjisi belirtileri kusma, ishal ve dudakların veya dilin kaşınmasını içerebilir.

 

Şiddetli durumlarda, gıda alerjileri, boğazda ve göğüste solunum sıkışması ve zorlanma yaratan hayatı tehdit eden bir durum olan anafilaksiye bile neden olabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için “En Yaygın 8 Besin Alerjisi” okuyun.

 

Chia tohum alerjileri nadirdir ancak belgelenmiştir. Bir vakada, 54 yaşındaki bir adam, kolesterolünü düşürmeye yardım etmesi için chia tohumu yemeye başladı. Bununla birlikte, sadece birkaç gün sonra, baş dönmesi, nefes darlığı, ürtiker ve şişme yaşadı.

 

Chia tohumunu  ilk kez deniyorsanız ve bir gıda alerjisi semptomu yaşarsanız derhal kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

 

 

 

Çok Fazla Chia Tohumu Tüketimi Bazı İlaçlarla Etkileşime Neden Olabilir

 

Chia tohumu, çoğu insan için güvenlidir; kan şekeri veya kan basıncı ilaçları kullanıyorsanız alımını sınırlandırmalısınız.

 

Bunun nedeni, çok fazla chia tohumu yemenin bu ilaçların bazı etkileri ile potansiyel olarak etkileşim kurabilmesidir.

 

 

 

Diyabet İlaçları

 

Bazı çalışmalar, chia tohumunun kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürebileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, kan şekeri düzeylerini düşürebilen şeker emilimini yavaşlatan ve chia tohumundaki lif miktarının yüksek olmasıdır.

 

Çoğu durumda, ılımlı miktarda chia tohumu yemek diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, insülin için dozajlar kişiseldir ve kan şekerindeki düşme ve yükselişleri önlemek için özenle ayarlanır.

 

Aşırı miktarda chia tohumu yemek, kan şekeri düzeylerinin düşmesine ve şeker hastalığının dozaj ayarlamalarını gerektirebilir.

 

 

 

Kan Basıncı İlaçları

 

Kan şekerini düşürmenin yanı sıra, chia tohumu, kan basıncını düşürmede etkilidir.

 

Bir çalışmada, 12 hafta chia tohumu yemek kan şekeri ve inflamasyon belirteçleri ile birlikte kan basıncını düşürdü. Bunun nedeni, chia tohumlarının kan inceltici olarak çalıştığı ve kan basıncını düşürebileceği gösterilen omega-3 yağ asitlerinin yüksek olmasıdır.

 

Yüksek tansiyonlu 90 kişide yapılan bir araştırma, sekiz hafta boyunca omega-3 yağ asidi takviyeleri almanın ortalama sistolik kan basıncını 22.2 mm Hg ve diyastolik kan basıncını 11.95 mm Hg düşürdüğünü buldu.

 

Bununla birlikte, bu çalışmadaki insanlar aynı zamanda diyaliz üzerindeydi, bu nedenle bu sonuçlar genel nüfusa uygulanmayabilir.

 

Yüksek tansiyonu olanlar, chia tohumunun kan basıncını düşürme yeteneğini cezbedici bulabilir. Bununla birlikte, chia tohumu hipotansiyona veya düşük kan basıncına yol açabilecek kan basıncı ilaçlarının etkinliğini artırabilir.

 

Sonuç olarak;

Chia tohumu, son derece besleyicidir ve uzun bir liste şeklinde sağlık yararına sahiptir. Bununla birlikte, makul ölçüde tüketmek önemlidir çünkü çok fazla yemek yan etkilere neden olabilir.

 

Bunu önlemek için günde 30 gram gibi bir ölçü ile başlayın ve alımınızı yavaş yavaş arttırmadan önce toleransınızı değerlendirin.

 

Ayrıca, lif alımını artırırken su tüketin ve  yemeden önce 5-10 dakika boyunca chia tohumlarını ıslatın.

 

Chia tohumunu yedikten sonra herhangi bir negatif belirtiyle karşılaşırsanız, onları yemeyi bırakın ve bir sağlık uzmanına danışın.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: