Chia Tohumu Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Chia Tohumu Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Chia tohumu, en sağlıklı besinlerdendir. Vücudumuz ve beynimiz için önemli yararlar sağlayabilecek besin maddeleriyle yüklüdür.

  Lezzeti ve farklı tariflerle uyum sağlama kabiliyetinden dolayı, hemen hemen her şeye ilave edilebilir. Sıvıyı emme ve jel oluşturabilme özelliği nedeniyle sosları koyulaştırmak için de kullanılır.

  Chia tohumu lif, protein, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. Daha iyi tokluk sağlar, vücudu besler ve bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

  Ayrıca lipit profilini geliştiren ve yağ birikimini azaltan antioksidanlar ile yüklüdür.

  Yazıda “chia tohumu ne demek”, “chia tohumu fayda ve zararları”, chia tohumu besin değerleri” ve “chia tohumu kullanımı”, “chia tohumu ile nasıl zayıflanır”, “zayıflamak için chia tohumu nasıl tüketilir” ile ilgili bilmeniz gerekenler anlatılacaktır.

  Chia Tohumu Nedir?

  Chia tohumu, chia bitkisinin (Salvia hispanica) küçük siyah tohumlarıdır.

  Meksika ve Guatemala’ya özgüdür ve o bölgede çok eski zamanlarda yaşamış Aztek ve Mayalar’dan beri tüketilmektedir. Aslında, “chia” antik Maya’da “güç” kelimesinin karşılığıdır. 

  chia bitkisi nedir

  Chia Tohumu Ne İşe Yarar?

  Chia tohumu, yüksek miktarda lif ve omega-3 yağ asitleri, bol miktarda kaliteli protein ve birkaç önemli mineral ve antioksidan içerir.

  Kalp hastalığı ve diyabet için risk faktörlerini azaltır, sindirim sağlığını destekler. Chia tohumu, parlak, pürüzsüz dokusu ile küçük, yassı ve oval şekillidir. Beyaz, kahverengi veya siyah renkte olabilir.

  Chia Tohumu Besin Değeri

  Chia tohumu kaç kalori?

  Chia tohumu kalorisi, 100 gram başına 486’dır. 100 gram chia tohumu içeriği  şöyledir:

  Kalori: 486

  Su: % 6

  Protein: 16.5 gram

  Karbonhidrat: 42.1 gram

  Şeker: 0 gram

  Liff: 34,4 gram

  Yağ: 30.7 gram

  Doymuş: 3.33 gram

  Tekli doymamış: 2.31 gram

  Çoklu doymamış: 23.67 gram

  Omega-3: 17,83 gram

  Omega-6: 5.84 gram

  Trans yağ: 0,14 gram

  Chia tohumu glutensizdir. Bu yüzden glutene karşı hassas olan kişilerce rahatlıkla tüketilebilir.

  chia tohumu özellikleri

  Chia Tohumu İçindekiler

  Karbonhidrat ve Lif

  Chia tohumu karbonhidrat içeriğinin çoğu lif (% 80’den fazla) şeklindedir. 28 gramı, 11 gram lif içerir, bu da kadınlar ve erkekler için önerilen günlük alımın önemli bir bölümünü oluşturur.

  Lifler çoğunlukla çözünmeyen türdedir (% 95). Çözünmeyen liflerin, diyabet riskini düşürme kabiliyeti vardır. Çözünmeyen liflerin bazıları kısa zincirli yağ asitlerinin oluşumunu teşvik ederek kolon sağlığını destekler.

  Chia tohumu jelleşme özelliğine sahiptir, yani suya veya başka sıvılara konulduğunda, içeriğindeki lifler kendi ağırlığının 10-12 misline kadar emilir ve tohumlar jel benzeri bir kütleye dönüşür.

  Yağ

  Bu tohumların kendine özgü özelliklerinden biri, kalp açısından sağlıklı omega-3 yağ asitlerinin yüksek içeriğidir. Yağların yaklaşık % 75’i omega-3 yağ asidi alfa linolenik asitten (ALA) oluşurken, yaklaşık % 20’sinde omega-6 yağ asitleri bulunur.

  Bu tohum, en iyi bilinen bitki esaslı omega-3 yağ asitleri kaynağıdır ve hatta keten tohumundan daha iyidir.

  Chia Tohumu Protein

  Diğer tohumlara benzer bir besin profiline sahiptir ancak tahıllardan daha fazla yani % 19 oranında protein içerir.  

  Gerekli amino asitlerle birlikte yüksek kaliteli protein sağlar ve bu nedenle iyi bir bitki esaslı protein kaynağıdır.

  Vitaminler ve mineraller

  Çok miktarda mineral sağlamasına rağmen, zayıf bir vitamin kaynağıdır. En bol mineraller aşağıda listelenmiştir.

  Manganez

  Tam tahıllar ve tohumlar, metabolizmada, büyümede ve gelişmede gerekli olan manganez bakımından zengindir.

  Fosfor

  Genellikle protein açısından zengin gıdalarda bulunur, fosfor kemik sağlığına ve doku bakımına katkıda bulunur.

  Bakır

  Kalp sağlığı için önemli bir mineraldir.

  Selenyum

  Vücudun birçok işleminde yer alan önemli bir antioksidan mineraldir.

  Demir

  Kırmızı kan hücrelerinde hemoglobinin bir parçası olarak demir, vücuda oksijen taşınmasında rol alır.

  Magnezyum

  Magnezyum vücudun birçok işleminde önemli rol oynamaktadır.

  Kalsiyum

  İnsan vücudundaki en bol mineraldir; kemik, kas ve sinir için çok önemlidir.

  Fitik Asit İçeriği

  Tüm tohumlar gibi, chia tohumu da fitik asit içerir. Fitik asit, demir ve çinko gibi minerallere bağlanan ve gıdalardaki alımını engelleyen bitki bileşiğidir.

  Bu tohumdaki demir ve çinko minerallerinin emilimi fitik asit içeriğinden dolayı düşer.

  Kan İnceltme Etkisi

  Balık yağları gibi omega-3 yağlarının büyük dozlarda kan inceltici etkisi vardır.

  Kan inceltici ilaçlar alıyorsanız, büyük miktarlarda chia tohumu tüketmeden önce doktora danışın. Omega-3 yağ asitleri ilacın aktivitesini etkileyebilir.

  Diğer Bitki Bileşikleri

  Bu küçük siyah tohum, yararlı bitki bileşikleri içerir. En önemlileri aşağıda listelenmiştir.

  Klorojenik asit

  Tansiyon düşürebilen bir antioksidan.

  Kafeik asit

  Bu madde, birçok bitki gıdasında bol miktarda bulunur ve vücudun inflamasyonla mücadelesine yardımcı olur.

  Kuersetin

  Kalp hastalığı, osteoporoz ve bazı kanser türlerini azaltabilecek güçlü bir antioksidandır.

  Kaempferol

  Azalan kanser riski ve diğer kronik hastalıklarla ilişkili olan bir antioksidandır.

  Temiz ve kuru chia tohumu çok uzun bir raf ömrüne sahiptir, çünkü içeriğindeki antioksidanlar tohumdaki yağları hasarlardan korur.

  Etkileyici bir besin profiline sahip olduğu gibi, chia tohumu faydası da çok fazladır. İşte insan çalışmaları ile desteklenen chia tohumunun faydaları

  Chia Tohumunun Yararları Nelerdir?

  organik chia tohumu

  Yüksek miktarda antioksidan içerir

  Chia tohumunun yüksek antioksidan içeriğinin sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır.

  En önemlisi, içeriğindeki antioksidanların, hücrelerdeki moleküllere zarar verebilecek, yaşlanmaya ve kanser gibi hastalıklara katkıda bulunan serbest radikallerin üretimiyle mücadele etmesidir.

  Neredeyse karbonhidrat içeriğinin tümü liftir

  Chia tohumunun besin profiline baktığımızda, 30 gramda 12 gram “karbonhidrat” içerdiğini görürüz. Ancak bunun 11 gramı liftir ve bu lif vücut tarafından sindirilemez.

  Lif, kan şekeri seviyesini yükseltmez ve bu nedenle karbonhidrat olarak sayılmamalıdır. Gerçek karbonhidrat içeriği, 30 gram başına yalnızca 1 gramdır ve bu da çok düşük bir orandır.

  Lif nedeniyle, bu tohumlar ağırlıklarının 10-12 katı kadar su emer, jel oluşturur ve midede genişler. Bu durum tokluğu artırır, yiyeceklerin yavaş emilimini sağlar ve otomatik olarak daha az kalori yemeye yardımcı olur.

  Chia tohumu, ağırlık olarak % 40 liften oluşur. Bu da onları dünyanın en iyi lif kaynaklarından biri yapar.

  Kaliteli protein bakımından yüksektir

  Bu tohum, iyi miktarda protein içerir. Ağırlık olarak, çoğu bitki ile karşılaştırıldığında çok yüksek olan yaklaşık % 14  oranında protein sağlar.

  Aynı zamanda, gerekli amino asitlerin iyi bir dengesini de içerir; bu nedenle vücudumuz, proteinleri rahatlıkla kullanabilir. 

  Omega 3 yağ asitleri bakımından yüksektir

  Keten tohumu gibi, chia tohumu da omega-3 yağ asitleri açısından çok yüksektir. Aslında, bu tohum omega-3 yağ asitlerinin en bilinen kaynağı olan somondan daha fazla omega-3 içerir.

  Ancak chia tohumundaki omega 3’ler çoğunlukla ALA (Alfa Linolenik Asit) şeklindedir; ALA, vücut tarafından kullanılmadan önce EPA ve DHA “aktif” formlara dönüştürülmelidir.

  Maalesef, insanlar ALA’yı aktif formlara dönüştüremezler. Bu nedenle, bitkilerden elde edilen omega 3’ler, balık gibi hayvansal kaynaklardan alınanlar kadar etkili değildir.

  Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini düşürür

  Bu tohumun; lif, protein ve omega 3 bakımından yüksek olması, metabolik sağlığı iyileştirir.

  Sıçan araştırmaları ayrıca, chia tohumunun trigliseridi düşürdüğünü, HDL (iyi) kolesterolü yükselttiğini, inflamasyonu, insülin direncini ve karın yağını azaltabileceğini gösterdi.

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Chia tohumu, kemik sağlığı için önemli besin maddeleri bakımından yüksektir. Buna kalsiyum, fosfor, magnezyum ve protein dahildir.

  Kalsiyum içeriği, özellikle etkileyicidir. 30 gram chia tohumu, günlük kalsiyum ihtiyacının % 18’ini karşılar. Bu çoğu süt ürününden daha yüksek. O yüzden, süt içmeyen insanlar için mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

  Ruh halini geliştirir

  Süper bir gıda olarak kabul edilen chia tohumunun düzenli tüketimi ruh halini iyileştirir. Chia tohumu tüketmek ayrıca depresyonla savaşmaya yardımcı olabilir.

  Chia tohumunun cilde faydaları

  Chia tohumundaki omega 3 yağ asitlerinin dolaşımı artırdığı, kuruluğu ve cilt iltihabını azalttığı bulunmuştur. Chia tohumu, kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özellikler sağlar. Tohumlar ayrıca cilt sarkmasını azaltmaya yardımcı olur.

  Divertikülozun tedavisine yardımcı olur

  Divertiküloz, bağırsakta herhangi bir iltihap belirtisi olmaksızın tüp benzeri yapıların varlığıdır. Chia tohumunun, omega 3 bakımından zengin olması nedeniyle divertiküler hastalığınu önlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Lif eksikliği de divertikülozla ilişkilendirilmiştir ve mükemmel bir lif kaynağı olan chia tohumu bu durumun tedavisine yardımcı olabilir. Kolondaki suyu emer ve bağırsak hareketlerini düzeltirler.

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Omega 3’ler, lif ve proteinin varlığı, chia tohumunu en iyi anti-inflamatuar gıdalardan biri yapar. Chia tohumunun anti-inflamatuar özellikleri, artrit tedavisinde de yardımcı olabilir.

  Glutensizdir

  Gluten, tahıllarda, özellikle buğdayda bulunan proteindir ve hamurun elastik dokusundan sorumludur. Bazı kişilerde glutenin alerji ve glüten intoleransına neden olduğu bilinmektedir. Chia tohumu % 100 glutensizdir.

  Manganez bakımından zengindir

  Diğer birçok besine ek olarak, chia tohumu manganez açısından zengindir. Manganez, artrit, diyabet ve epilepsi tedavisine yardımcı olabilir. Manganez ayrıca mükemmel antioksidan özelliklere sahiptir. Metabolizmayı iyileştirir ve yara iyileşmesini hızlandırır.

  Uykuyu iyileştirir

  Uyku için gerekli olan iki hormon vardır – serotonin ve melatonin. Bu iki hormon vücutta bir amino asit olan triptofan tarafından üretilir.

  Triptofan bakımından zengin olan chia tohumu, iyi uyumaya ve rahatlamaya yardımcı olur. Bir Amerikan çalışmasına göre, triptofan aynı zamanda çok sayıda uyku bozukluğunun tedavisinde de kullanılmaktadır.

  chia tohumu kalori

  Chia Tohumu Nasıl Yenir?

  Chia tohumu kullanımı, inanılmaz derecede kolaydır. Keten tohumu gibi öğütülmeleri gerekmez; bu da hazırlanması kolay olduğu anlamına gelir.

  Chia tohumu çiğ yenir mi?

  Bu tohumlar genellikle çiğ yenir, suda bekletilerek, poğaça, puding veya pişmiş gıdalara eklenebilir. Ayrıca tahıl, yoğurt, sebze veya pirinç yemekleri üzerine serpilebilir.

  Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

  Hem suyu hem de yağları emme kabiliyeti nedeniyle, sosları koyulaştırmak için de kullanılır. Su ile karıştırılarak jöle haline getirilir. Chia tohumu kullananlar, aşağıdaki tariflere rahatlıkla ekleyebilir;

  – Smoothie

  – Yulaf ezmesi

  – Salata

  – Salata sosu

  – Yoğurt

  – Çorbalar veya sos

  – Çörek, kek

  – Ev yapımı ekmek

  – Chia pudingi

  Chia Tohumunun Yan Etkileri ve Zararları

  Chia tohumu yararları ve son derece besleyici olması,  tüketiminin en büyük nedeni. İyi miktarda lif, protein, sağlıklı yağlar ve mikro besinler sağlar.

  Peki chia tohumunun yan etkileri yok mu? Orta derecede tüketildiğinde, sağlığa faydalıdır ancak fazla tüketildiğinde chia tohumu zararları vardır.

  chia tohumu bitkisi

  Chia Tohumu Yan Etkileri

  Fazla tüketimi sindirim sorunlarına neden olur

  Chia tohumu, her 28 gramlık porsiyonda, 11 gram lif sağladığı için, iyi bir lif kaynağıdır. Lif, sağlık için vazgeçilmezdir ancak çok fazla lif bazı insanlar için sorunlara neden olabilir.

  Aşırı miktarda lif alımı, karın ağrısı, kabızlık, ishal, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara neden olabilir. 

  Ayrıca, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi inflamatuar bağırsak hastalıkları olanlar, alevlenmeler sırasında chia tohumunu dikkatli tüketmek zorundadır.

  Bu kronik hastalıklar, iltihaplanmayı ve gastrointestinal sistemin daralmasını sağlar ve bu da karın ağrısı, kanama, ishal ve kilo kaybı gibi semptomların görülmesine neden olur.

  Yüksek lif alımından kaynaklanan olumsuz belirtiler, lif alımını yavaş yavaş arttırarak ve vücuda girmesine yardımcı olmak için bol miktarda su içerek önlenebilir.

  Chia tohumu yemek boğulma riski taşır

  Çoğu insan için güvenli olmasına rağmen, chia tohumu, boğulma riskinde artışa neden olabilir. Özellikle yutma güçlüğü yaşıyorsanız dikkatli tüketmelisiniz. 

  Bu tohumlar jelleştiği ve şiştiği için boğazda kalabilir. Chia tohumunu yemeden en az 5-10 dakika kadar ıslatın. Yutma güçlüğü olan kişiler yerken dikkatli olmalıdır.

  Chia tohumu alerjisi

  Bazı insanlar, bu tohumu yedikten sonra alerjik reaksiyon yaşayabilir ancak nadir görülen bir durumdur. Gıda alerjisi belirtileri kusma, ishal ve dudakların veya dilin kaşınmasıdır.

  Şiddetli durumlarda, gıda alerjileri, boğazda ve göğüste solunum sıkışması ve zorlanma yaratan hayatı tehdit eden bir durum olan anafilaksiye bile neden olabilir.

  Chia tohumu alerjisi nadirdir ancak belgelenmiştir. Bir vakada, 54 yaşındaki bir adam, kolesterolünü düşürmeye yardım etmesi için chia tohumu yemeye başladı. Ancak birkaç gün sonra, baş dönmesi, nefes darlığı, ürtiker ve şişme yaşadı.

  Chia tohumunu  ilk kez yediyseniz ve bir gıda alerjisi semptomu yaşarsanız derhal yemeyi bırakın ve doktora başvurun.

  Fazlası bazı ilaçlarla etkileşime girebilir

  Chia tohumu, çoğu insan için güvenlidir; kan şekeri veya kan basıncı ilaçları kullanıyorsanız alımını sınırlandırmalısınız. Bunun nedeni, çok fazla chia tohumu yemenin bu ilaçların bazı etkileri ile potansiyel olarak etkileşim kurabilmesidir.

  Diyabet İlaçları

  Bazı çalışmalar, chia tohumunun kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde düşürebileceğini göstermiştir. Bunun nedeni, kan şekeri düzeylerini düşürebilen şeker ve emilimini yavaşlatan lif miktarının yüksek olmasıdır.

  Kan Basıncı İlaçları

  Kan şekerini düşürmenin yanı sıra, chia tohumu, kan basıncını düşürmede de etkilidir.

  Yüksek tansiyonu olanlar, bunun olumlu bir etki olduğunu düşünebilir ancak chia tohumu hipotansiyona veya düşük kan basıncına yol açabilecek kan basıncı ilaçlarının etkinliğini artırabilir.

  Chia Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

  Çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz, bir anda çok fazla chia tohumu yemek sindirim sorunlarına neden olur. Yaygın bir dozaj önerisi, günde iki kez 20 gram (yaklaşık 1,5 yemek kaşığı) şeklinde yemektir.

  chia tohumu yan etkileri

  Chia Tohumu Zayıflatır mı?

  Chia tohumu kilo kaybı için mükemmeldir. Toksinleri temizlemeye, yağsız kas kütlesi oluşturmaya, iltihabı azaltmaya ve sizi uzun süre tok tutmaya yardımcı olan antioksidanlar, protein, sağlıklı yağlar ve diyet lifi bakımından zengindir.

  Chia Tohumu Nasıl Zayıflatır?

  Diyet lifi bakımından zengindir

  Chia tohumu, diyet lifi bakımından zengin olduğu için dışkı sıklığını artırarak sindirim sağlığına fayda sağlar ve kabızlığı önler. Ayrıca, chia tohumundaki lif, sizi daha uzun süre tok tutan ve açlığı baskılayan iyi miktarda su emer.

  Lif bakımından zengin gıdalar, vücudun yediğiniz gıdalardan fazla kalori almasını engelleyebilir. Besin, yiyeceklerdeki yağ ve şeker moleküllerine bağlanır ve emilimini engeller. Bu, tükettiğiniz kalori sayısını azaltır.

  PUFA ile yüklüdür

  Çoklu doymamış yağ asitleri sağlıklı yağlar olarak sınıflandırılır. Chia tohumunda bir omega 3 yağ asidi olan alfa linoleik asit (ALA) bulunur. Omega 3 yağ asitleri, anti-inflamatuar etkileri, ayrıca beyin güçlendirici ve kalp sağlığını koruyan özellikleri ile bilinir.

  Protein içeriği yüksektir

  30 gram chia tohumu yaklaşık 4.4 gram protein içerir. Chia tohumundaki protein, kas kütlesinin oluşturulmasına ve kas iyileşmesine yardımcı olur.

  Enerji seviyesini artırır

  Hareketsiz bir yaşam tarzı kilo alımının nedenlerinden biridir. Chia tohumu enerji sağlar ve sizi daha aktif hale getirir.

  Aslında, yağsız kas oluşturmaya başladığınızda, mitokondri sayısı (ATP şeklinde enerji üreten hücre organelleri) artar. Bu da sadece enerji seviyesini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

  Antioksidanlar içerir

  Antioksidanlar toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve vücuttaki stres ve iltihabı azaltır. DNA mutasyonuna da yol açarak zararlı / işlevsiz protein sentezine yol açabilecek zararlı serbest oksijen radikallerini atarak hareket ederler.

  Chia tohumunda çeşitli antioksidanlar bulunur – kuersetin, kafeik asit, kaempferol ve klorojenik asit. Bu nedenle, bu tohumları tüketmek vücuttaki toksinleri azaltacak, kilo vermeye yardımcı olacak ve ölümcül hastalık riskini azaltacaktır.

  Leptin üretimini artırır

  Leptin, yağ hücreleri (yağ dokusu) tarafından üretilen açlığı inhibe eden bir hormondur. Bilim insanları, ne kadar çok protein tüketirseniz, leptin üretiminin o kadar fazla olacağını bulmuşlardır.

  Chia tohumu iyi bir protein kaynağıdır ve ayrıca leptini harekete geçirmeye yardımcı olur. Bu da iştahı bastırmaya yardımcı olur, aşırı yemeyi önler ve sağlıklı bir vücut kompozisyonu sağlar.

  Zayıflamak için Chia Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?

  Günde 2-3 yemek kaşığı chia tohumu tüketebilirsiniz. Daha yüksek dozlarda zararlı olabilir.

  Chia Tohumu Zayıflamak için Nasıl Kullanılır?

  Chia Smoothie

  Malzemeler

  • 1 muz
  • 1 su bardağı yaban mersini
  • 2 yemek kaşığı chia tohumu
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 su bardağı tam yağlı / soya sütü

  Nasıl hazırlanır?

  – Muzu soyup bir karıştırıcıya atın.

  – Yaban mersini, yoğurt, tam yağlı / soya sütü ve chia tohumunu ekleyin.

  – İyice karıştırın, bir bardağa dökün ve için.

  Chia Tohumlu Muffin

  Malzemeler

  • ⅔ bardak badem sütü
  • 1 su bardağı yulaf ezmesi
  • 1 su bardağı muz püresi
  • ½ fincan esmer şeker
  • ¼ fincan beyaz şeker
  • ⅓ bardak bitkisel yağ
  • 2 yemek kaşığı chia tohumu
  • 2 çay kaşığı karbonat
  • 2 bardak un
  • 2 çay kaşığı elma sirkesi
  • ½ çay kaşığı tuz
  • ½ çay kaşığı tarçın
  • ¼ çay kaşığı muskat

  Nasıl hazırlanır?

  – Fırını önceden ısıtın ve muffin kalıbını yağlayın.

  – Badem sütünü ve elma sirkesini çırpın ve kenara koyun.

  – Büyük bir kapta un, chia tohumu, tarçın, muskat cevizi, kabartma tozu ve tuzu karıştırın.

  – Elma sirkesi ve süt karışımına muz püresi, esmer ve beyaz şeker ve yağ ekleyin. İyice karıştırın.

  – Kuru malzemeleri karıştırın.

  – Her bir kalıba bir ila iki yemek kaşığı hamur ekleyin ve 20-25 dakika pişirin.

  Chia Tohumlu Puding

  Malzemeler

  • 1 su bardağı badem sütü / tam yağlı süt
  • 4 yemek kaşığı chia tohumu
  • 2 yemek kaşığı organik bal
  • ½ çay kaşığı vanilya özü
  • ½ çay kaşığı muskat

   Nasıl hazırlanır?

  – Chia tohumu hariç tüm malzemeleri karıştırın.

  – Chia tohumlarını da karıştırın ve bir cam kavanoza dökün.

  – Jel benzeri (puding) bir doku oluşturması için dört saat buzdolabında saklayın.

  Chia Çilek Shake

  Malzemeler

  • 1 su bardağı doğranmış çilek
  • ⅔ su bardağı yoğurt
  • 3 yemek kaşığı chia tohumu, suda bekletilmiş
  • 1 çay kaşığı koyu kakao tozu
  • Badem
  • 4-5 ahududu

  Nasıl hazırlanır?

  – Yoğurt, çilek ve koyu kakao tozunu bir karıştırıcıya alın ve karıştırın.

  – Karışımı uzun bir bardağa dökün ve suda bekletilmiş chia tohumunu karıştırın.

  – Bademleri ekleyin ve ahududu ile süsleyin.

  Sonuç olarak;

  Chia tohumu, lif, antioksidanlar, mineraller ve kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengindir. Kalp hastalığı ve diyabet için risk faktörlerinin iyileştirilmesinin yanı sıra sindirim ve bağırsak sağlığına yararlar sağlar.

  Son derece besleyicidir ancak makul ölçüde tüketmek önemlidir çünkü çok fazla yemek yan etkilere neden olabilir. 

  Bunu önlemek için günde 30 gram gibi bir ölçü ile başlayın ve alımı yavaş yavaş artırırken toleransınızı değerlendirin. Ayrıca, lif alımını artırırken su tüketin ve  yemeden önce 5-10 dakika boyunca suda bekletin.

  Chia tohumunu yedikten sonra herhangi bir negatif belirtiyle karşılaşırsanız, yemeyi bırakın ve bir doktora danışın.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ