Chai Çayı ve Faydaları | diyetz

Chai Çayı ve Faydaları

 

 

Chai çayı kokulu, baharatlı bir çay çeşididir. Bu içecek, kalp sağlığı, sindirim, kan şekeri düzeylerini kontrol etme ve daha pek çok fayda sağlamaktadır.

 

Bu yazıda, chai çayı ve potansiyel faydaları hakkında bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır.

 

 

 

Chai Çayı Nedir?

 

Chai çayı, kokulu aromasıyla ünlenen tatlı ve baharatlı bir çaydır.

 

Chai çayı, siyah çay, zencefil ve diğer baharatların karışımından yapılır. En popüler olarak kullanılan baharatlar kakule, tarçın, rezene, karabiber ve karanfildir ancak yıldız anason, kişniş tohumları ve karabiber de diğer sevilen seçeneklerdir.

 

Normal çay suyla demlenirken, chai çay geleneksel olarak hem ılık su hem de sıcak süt kullanılarak hazırlanır.

 

Chai çayı marketlerde çay poşeti halinde bulunur aynı zamanda evde hazırlaması da kolaydır.

 

 

 

 

Chai Çayı Faydaları

 

Kalp sağlığını geliştirir

 

Chai çayının kalp sağlığı için iyi olabileceğine dair kanıtlar vardır. Hayvan çalışmaları, chai çayının ana maddelerinden biri olan tarçının kan basıncını düşürebileceğini göstermiştir.

 

Bazı çalışmalarda tarçının toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliserid düzeylerini % 30’a kadar azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Birçok çalışma, chai çayı yapmak için kullanılan siyah çayın kan kolesterol düzeylerini düşürmesine katkıda bulunabileceğini de göstermektedir.

 

Çoğu araştırma, günde dört veya daha fazla bardak çay içmenin kan basıncını düşürebileceğini gözlemlemiştir. Dahası, günde üç veya daha fazla bardak çay içmek, kalp rahatsızlığı riskini % 11 azaltır.

 

 

 

Kan şekeri seviyesini düşürür

 

Chai çayı, kan şekeri kontrolüne de katkıda bulunur. Bunun nedeni, zencefil ve tarçın içermesi ve bunların her ikisinin de kan şekeri düzeyleri üzerinde olumlu etkilerinin olmasıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Tatlı Patates Besin Değeri

Örneğin, araştırmalar tarçının insülin direncini ve açlık kan şekeri seviyelerini % 10-29 oranında düşürebileceğini gösteriyor.

 

Daha düşük insülin direnci, vücudunuzun insülini, kanda ve hücrelerinizde şekerin  kullanmasını kolaylaştırır. Bu, kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olabilir.

 

Yeni bir araştırma, tip 2 diyabetlilere günde iki gram zencefil tozu verdi ve bunların kan şekeri düzeylerini % 12’ye kadar düşürmesine yardımcı olduğunu buldu.

 

 

 

Bulantıyı azaltır ve sindirimi geliştirir

 

Chai çayı zencefil içerir ki; bu da bulantı önleyici etkileri ile bilinir.

 

Zencefil, gebelik sırasında mide bulantısını azaltmada özellikle etkilidir. Toplam 1.278 gebe ile yapılan araştırmaların gözden geçirilmesi, günlük 1.1-1.5 gram zencefilin bulantıyı önemli ölçüde azalttığını ortaya koymuştur. Bu, bir fincan chai çayında olması beklenen miktar kadardır.

 

Chai çayı ayrıca tarçın, karanfil ve kakule içerdiğinden bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olan anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Chai çayında bulunan başka bir bileşen olan karabiber, benzer anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

 

Ayrıca, hayvan çalışmaları, karabiberin gıdaları uygun bir şekilde parçalamak ve optimal sindirimi desteklemek için gerekli olan sindirim enzimlerini artırabileceğini bildirmektedir.

 

 

 

Kilo vermeye yardımcı olur

 

Chai çayı, kilo alımını önlemeye ve yağ kaybını çeşitli şekillerde teşvik etmeye yardımcı olur.

 

İlk olarak, chai çayı genellikle her ikisi de iyi protein kaynakları olan inek sütü veya soya sütü ile hazırlanır.Protein, açlığın azaltılmasına ve dolgunluk duygularının artmasına yardımcı olduğu bilinen bir besindir.

 

Böylece, chai çayı, açlığın azaltılması ve günün ilerleyen saatlerinde aşırı yemenizi önleyen diğer çay türlerine göre daha etkili olacaktır. Hatta bunu bir atıştırmalık olarak da görebilirsiniz.

 

Araştırma ayrıca, chai çayını yapmak için kullanılan siyah çay türünde bulunan bileşiklerin yağ yakımın teşvik edebileceğini ve vücudunuzun gıdalardan soğurduğu kalorilerin sayısını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

 

İlginizi Çekebilir  Saç Uzatan Besinler Nelerdir?

Yüksek kaliteli bir çalışma ise, günde üç fincan siyah çay içmenin istenmeyen kilo alımı veya karın yağının kazanılmasını önlemeye yardımcı olabileceğini bildirdi.

 

Ancak, chai çayı içiyorsanız, çok fazla şeker tüketmemeye dikkat edin.

 

 

 

Dozaj ve Güvenlik

 

Şu anda, yukarıda listelenen sağlık yararlarını elde etmek için ortalama bir kişinin içmesi gereken miktar konusunda fikir birliği yoktur.

 

Chai çayının bazı kişilerin hassas olabileceği kafein içerdiğini unutmamak gerekir.Aşırı tüketildiğinde, kafein; anksiyete, migren, yüksek tansiyon ve uykusuzluk gibi çeşitli hoş olmayan etkilere neden olabilir.

 

Çok fazla kafein hamilelerde düşük riskini veya düşük doğum ağırlığı riskini de artırabilir.

 

Bu nedenlerden dolayı, normal insanlar günde 400 mg’dan fazla ve gebeler ise 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelidir.

 

Buna göre, chai çayının tipik alımlarının bu önerileri aşması pek olası değildir.Chai çaydaki her bardağın (240 ml) yaklaşık 25 mg kafein içermesi bekleniyor.

 

Aynı miktarda siyah çaydan sağlanan kafein dozunun yarısı ve tipik bir fincan kahvenin dörtte biri kadardır.

 

Chai çayının zencefili içeriği nedeniyle, düşük kan basıncına eğilimli olanlar veya kan inceltici ilaç kullanan kişiler,tüketimini sınırlamalıdır.

 

Laktoz intoleransı olan kişiler, bitki bazlı sütlerden veya sadece sudan üretilen chai çayları tercih edebilir.

 

 

 

Evde Chai Çayı Nasıl Yapılır?

 

Chai çayını evde yapmak kolaydır. Aşağıdaki tarif, verimli hazırlama yöntemlerinden biridir.Önceden bir chai konsantresi yapmanız ve buzdolabında saklamanız gerekir.

 

 

Chai Çay Konsantresi

İşte 474 ​​ml konsantre yapmanız için gerekenler:

 

Malzemeler

 • 20 adet tane karabiber
 • 5 adet karanfil
 • 5 adet yeşil kakule
 • 1 tarçın çubuğu
 • 1 yıldız anason
 • 2.5 fincan (593 ml) su
 • 2.5 çorba kaşığı iri yapraklı siyah çay
 • 10 cm taze zencefil, dilimlenmiş

 

İlginizi Çekebilir  Kediotu Kökü Gevşeyip Uyumanıza Yardımcı Olur

Hazırlanışı

 • Karabiber, karanfil, kakule, tarçın ve yıldız anasonu düşük ısıda yaklaşık 2 dakika veya kokulu olana kadar kavurun. Ateşten alın ve soğumaya bırakın.
 • Bir kahve veya baharat değirmeni kullanarak soğutulmuş baharatları çekerek toz haline getirin.
 • Büyük bir tencerede su, zencefil ve öğütülmüş baharatları birleştirin ve kaynatın. Tencerenin kapağını kapatarak, 20 dakika kaynatın. Karışımın çok fazla kaynamasına, yani baharatların acı olmasına neden olmaktan kaçının.
 • İri yapraklı siyah çay ekleyin, ocağın altını kapatın ve yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakın.
 • Çayınızı tatlandırmak isterseniz, karışımı sağlıklı bir tatlandırıcı ile birlikte tekrar ısıtın ve 5-10 dakika pişirin, sonra soğutun.
 • Chai çay konsantresini sterilize edilmiş bir şişeye alın ve buzdolabına koyun. Konsantre bir haftaya kadar buzdolabında kalır.
 • Bir fincan chai çayı yapmak için, sıcak su ve sıcak inek sütü ya da bitki sütü ile konsantreyi karıştırın.Oranı 1-1-1 olarak ayarlayın.Örneğin;1 fincan sıcak su,bir fincan süt,1 kaşık konsantre gibi… Latte versiyonu için, iki oranında süte karşılık bir oranında konsantre kullanarak hazırlayın.

 

Sonuç olarak;

Chai çayı, kalp sağlığını geliştirmeye, kan şekeri seviyelerini düşürmeye, sindirime ve kilo vermeye yardımcı olabilecek kokulu, baharatlı bir çay.

 

Bu sağlık faydalarının çoğunun bilim tarafından desteklenmesine rağmen, genellikle chai çayının kendisinden ziyade, chai çayında kullanılan içeriklerle bağlantılı oldukları konusunda kayda değerdir.

 

Yine de, muhtemelen chai çayını denemekle kaybedecek çok şeyiniz yok. Minimum düzeyde şekerlendirilmiş bir versiyonunu tercih ederek çayın sağlık yararlarını görebilirsiniz.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ