Çemen Yağının İnanılmaz Faydaları | diyetz

  Çemen Yağının İnanılmaz Faydaları

   

   

  Çemen yağının sağlık yararları; testosteron düzeylerini arttırmak, mide asidini azaltmak, kilo kaybını teşvik etmek, kronik nörodejeneratif bozuklukları önlemek, şeker hastalığını yönetmede kullanışlılık, kanserle mücadeleye yardımcı olmak, menstrüel ağrıları tedavi etmek, aromaterapide kullanım ve solunum sağlığını geliştirmeyi içermektedir.

   

   

   

  Çemen Yağı Nedir?

   

  Çoğu insan daha önce çemen tohumlarını duymuş ancak birçok kişi çemenden elde edilen uçucu bir yağın var olduğunu bilmiyor.

   

  Bu yağın olumlu tarafı, kendi benzersiz faydalarıyla birlikte tohumların da etkili olduğu pek çok avantajı paylaşıyor ancak çok daha kullanışlı oluyor.

   

  Birçok kişi, çiğ olarak yerken tohum tadını beğenmediği için çemen yağına daha iyi bir uyum sağlayabilir.

   

   

   

  Çemen Yağının Faydaları

   

   

  Testosteron Seviyelerini Artırır

   

  Çemen yağı, testosteron seviyelerini arttırmaya yardımcı oluyor ve testosteron güçlendirici olarak pazarlanan birçok preparatta özlerini bulabilmenizin nedeni de budur.

   

  Gelişmiş cinsel libido, kas geliştirme potansiyeli ve genel anlamda testosteron seviyelerinin arttırılması çoğu erkek için ideal bir durumdur.

   

   

   

   

   

  Mide Asidini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

   

  Mide ekşimesi ve mide ülseri birçok insanı zora sokan ağrılı, rahatsız edici durumlardır.

   

  Neyse ki, çemen yağının birkaç damlası durumun giderilmesine yardımcı olabilir.

   

  Karın duvarlarıyla hidroklorik asit salınımını azaltarak, mide ülserini tedavi etmeye yardımcı olur ve mide ülserinin iyileşmesine ortam hazırlar.

   

  Ülser aşırı mide asidine bağlı olarak şiddetlenir, bu nedenle iyileşmenin sağlanması için asit azaltılmalıdır.

   

   

   

  Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

   

  Kilo vermenin gerçekleşmesi için kalori açığının olması gerekir yani aldığınız kalori harcadığınız kaloriden az olmalıdır ancak kalorinin harcanması için doğru gıdaları yemeniz de gereklidir.

   

  Özellikle karbonhidratların kontrolü, insülinin kan içindeyken salınmasına ve sırayla yakılmasının önüne geçmesine neden olur.

   

  Çemen, insülin işlevini iyileştirmeye yardımcı olur, böylece kana girerek şekerin daha verimli bir şekilde taşınmasını sağlar.

   

  Yağın yakıt olarak kullanılmasına izin vermek için insülin seviyelerinin düşük olması önemlidir.

   

  Bu nedenle birçok düşük karbonhidrat diyeti, karbonhidrattan daha yüksek diyetlere kıyasla, daha fazla kilo kaybına neden olur.

   

  Tükettiğiniz lif içeriğini artırmak için çemen otu tohumu ve çemen yağını kullanarak iştah kontrolü ve tokluk duygularında ilerleme sağlayabilirsiniz.

   

   

   

  Kronik Nörodejeneratif Bozuklukları Önlemeye Yardımcı Olur

   

  Çemen yağı, özellikle geri dönüşü olmayan beyin hastalıklarının hızlandırılmış bozulmasını ve gelişimini önlemeye yardım ederek, beyin işlevini korumanın mükemmel bir yoludur. En yaygın olanları Alzheimer ve Parkinson hastalığıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Baklagiller Nelerdir? Faydaları ve Özellikleri

  Hiçbir tedavi mevcut olmasa da, bu hastalıkların gelişimi beyindeki nörotransmitter seviyeleri olumsuz etkileyen, işlemi hızlandıran spesifik proteinlerin birikimine neden olduğu bilinen genel serbest radikal hasarına yol açan normal inflamatuar süreç yüklerinden daha yüksektir.

   

  Birkaç damla çemen yağı iltihaplanmanın vücudunuz üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir ve iyi beslenme alışkanlıkları ile makul bir şekilde kullanıldığında, hastalığa yakalanma şansınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

   

   

   

  Şeker Hastalığını Yönetmede Yararlı Bir Araçtır

   

  Diyabet, olayın arkasında genellikle birden fazla olaya neden olan karmaşık bir hastalıktır. 1. tipseniz, vücudunuzun büyük olasılıkla insülin üretemediği ve günlük çekime gereksinim duyduğu için, bir takviye açısından çok fazla şey yapamazsınız.

   

  Tip 2 şeker hastalığı biraz daha kolay. Hiç kimse kan şekeri kontrolünün kolay olacağını söylemese de, uygun doğal ürünler ile takviye edebileceğiniz, sağlıklı bir beslenme izleyebileceğiniz ve hayat tarzı uygulamalarını benimsediğinizden daha kolaydır.

   

  Bunlara günlük egzersiz yapmak ve karbonhidrat alımını azaltmak dahildir. Buna ek olarak, çemen özü yağının kullanılması insülin hassasiyetini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve düzenli direnç ile kombine edildiğinde kan şekeri kontrolünüzde önemli bir değişikliğe neden olabilir.

   

  Çemen yağı, diyabetik olmayan kişilerde bile insülin işlevinin iyileşmesine yardımcı olur.

   

   

   

  Kanser Gelişimi ile Mücadeleye Yardımcı Olabilir

   

  Kanser söz konusu olduğunda, bir şey çok açıktır; önleme tedaviden çok daha iyidir çünkü tedavi sizin için çok şey gerektirir.

   

  Çemen otu yağı kanser hücrelerinin replikasyonunu durdurabilen ve onları apoptoz olarak bilinen bir süreç olan “intihar” a otomatik olarak programlayabilen çeşitli saponinlere sahiptir.

   

  Kanser hücreleri, normal hücrelere hayatlarının devam ettiğini söyleyen mekanizmanın bulunmadığı, kontrolsüz şekilde büyümek üzere tasarlanmıştır.

   

  Bugüne kadar, prostat, göğüs ve kolon kanserlerini azaltmada umut vaat etti. Çemen, kanser hücrelerini radyasyonla birlikte öldürmek için en iyi yöntemdir.

   

   

   

  Çemen Yağı Adet Ağrısı Tedavisine Yardımcı Oluyor

   

  Çemen yağı, adet döngüsü sırasında oluşan ağrı ve krampları azaltmada etkilidir ve olumsuz etkiler görülmeden bunu yapmaktadır.

   

  Bu, hastalığın tedavisinde kullanılabilen en yaygın ilaçların kan incelmesinden kaynaklanan kötüleşen kanamalar gibi artan yan etki sıklığı ile oluştuğu için önemlidir.

   

  Çemen kanın kendisi de kanı inceltir ancak kanamayı olumsuz yönde etkileyecek kadar önemli değildir.

   

   

   

  Çemen Yağı, Cilt Bakımına Yardımcı Olur

   

  Çemen tohumları, kendine has bir lif olan müsilaj nedeniyle mükemmel nemlendiricidir; çemen otu yağı da nemlendirir ve nem kaybını önlemek için bir bariyer oluşturur.

   

  İlginizi Çekebilir  Islak Badem Yenir mi? Islatılmış Bademin Faydaları

  Çemen yağı aynı zamanda ciltteki UV hasarını da azaltır ve bu süreçte bir tür doğal güneş itici olarak hareket eder. Bu özelliklerin her ikisi de, cildi sağlıklı kılmak için nemlendirici bir yardımcı olarak kullanışlıdır.

   

   

   

  Çemen Anne Sütünü Artırır

   

  Galaktagog, anne sütünün üretimini teşvik eden bir maddedir ve özellikle süt üretmek için zor anlar yaşayan yeni anneler için yararlıdır.

   

  Sıkıştırılmış kanallar zayıf süt üretiminin ana nedenlerinden biridir ancak çemen yağı buna yardımcı olabilir. Laktasyon sırasında günlük alınan birkaç damla süt üretimini teşvik etmek için yararlıdır.

   

   

   

  Çemen Yağı Aromaterapide Kullanılır

   

  Aromaterapi, geniş bir uygulama yelpazesi sayesinde popülaritesini artıran alternatif bir tıbbi tedavi şeklidir.

   

  Temelde çeşitli uçucu yağların aromatik özelliklerini kullanarak tıbbi etkilerini ortaya çıkarmak gerekir.

   

  Çemen yağı difüzör içine yerleştirilir ve buharlaşmasına izin verilir. Çeşitli kullanım alanları arasında:

   

  • Kan Basıncı azaltma
  • Dinlendirici uykuyu teşvik etme
  • Ateşi azaltma ve toksinleri atmak için terleme sağlar.

   

   

   

  Çemen Yağı, Solunum Sağlığını İyileştirir

   

  Çemen tek başına, bronşit gibi durumların azaltılmasında ve astımı idare etmekte yararlı olan anti-inflamatuar etkilere sahipken, esansiyel yağ bu amaç için çok daha uygundur.

   

  Çemen uçucu yağı, öksürüğü rahatlatmak, balgam söktürücü olarak yardımcı olmak ve bir dekonjestan olarak rahatça solunabilir.

   

  Sonuç olarak;

  Çemen, bunu kullanan herkese fayda sağlayabilecek sayısız sağlık avantajına sahiptir.

   

  Sevdiğiniz içeceklerin içine birkaç damla ekleyerek tüketebilir, hatta yiyeceklerinize bile katabilirsiniz.

   

  Bazı durumlarda alerjik potansiyele sahip olduğundan, her zaman olduğu gibi dikkatli kullandığınızdan ve aşırıya kaçmadığınızdan emin olun.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ