Çayın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir? | diyetz

  Çayın Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

   

  Çay, dünyanın en sevilen ve en çok tüketilen içeceklerinden biridir.

  En popüler çeşitleri yeşil, siyah ve oolong çayıdır- hepsi Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır.

  Çay, yüzyıllardır geleneksel tıpta iyileştirici özellikleri için kullanılmaktadır. Modern araştırmalar da çaydaki bitki bileşiklerinin kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalığı gibi kronik durumların riskini azaltmada etkili olabileceğini belirtmektedir. 

  Dozunda içildiğinde sağlıklı olsa da, günde 3-4 bardaktan (710-950 ml) fazla çay içmenin zararları olabilir.

  İşte aşırı çay içmenin zararları

   

   

  Fazla Çay İçmenin Zararları

   

   

  fazla çayın zararları

   

   

  Demir emilimini azaltır

  Çay, tanenler adı verilen bir bileşik sınıfı açısından zengin bir kaynaktır. Tanenler, bazı gıdalarda demire bağlanabilir ve sindirim sisteminde emilim için kullanılamaz hale gelir.

  Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliklerinden biridir, demir seviyeleriniz düşükse, fazla çay içmek, durumu kötüleştirebilir.

  Çaydaki tam tanen miktarı, türüne ve nasıl hazırlandığına bağlı olarak değişir. Günde 3 veya daha az bardak (710 ml) içmek, çoğu insan için güvenlidir.

  Demir seviyeleriniz düşük ve çay içmeyi seviyorsanız, öğünler arasında içebilirsiniz. Böylece vücudun demiri emme yeteneği daha az etkilenir.

   

   

  Kaygı, stres ve huzursuzluğu artırır

  Çay yaprakları doğal olarak kafein içerir. Çaydan veya başka bir kaynaktan kafein tüketmek, kaygı, stres ve huzursuzluk duygularını tetikler. 

  Ortalama bir fincan (240 ml) çay, çeşitine ve demleme yöntemine bağlı olarak yaklaşık 11–61 mg kafein içerir.

  Siyah çay, yeşil ve beyaz çeşitlerden daha fazla kafein içerir ve çayı ne kadar uzun süre demlerseniz, kafein içeriği o kadar yüksek olur.

  Araştırmalara göre, günde 200 mg’ın altında kafein tüketmek, kaygıya neden olmaz. Yine de, bazı insanların kafeinin etkilerine diğerlerinden daha duyarlı olduğunu unutmamak gerekir. 

   

   

  Uykusuzluk yapar

  Çay doğal olarak kafein içerir, aşırı içmek uykuyu etkileyebilir. 

  Melatonin, beyne uyku zamanı geldiğini bildiren bir hormondur. Bazı araştırmalar, kafeinin melatonin üretimini engelleyerek, uyku kalitesinin düşmesine neden olabileceğini göstermektedir.

  İnsanlar kafeini farklı oranlarda metabolize eder ve herkesin uyku düzenini nasıl etkilediğini tam olarak tahmin etmek zordur.

   

   

  Bulantı yapar

  Çaydaki bazı bileşikler, özellikle büyük miktarlarda veya aç karnına içildiğinde bulantıya neden olabilir.

  Çay yapraklarındaki tanenler, çayın acı ve kuru tadından sorumludur. Tanenlerin sert yapısı, sindirim dokusunu tahriş edebilir, bu da potansiyel olarak mide bulantısı veya mide ağrısı gibi rahatsız edici semptomlara yol açabilir.

  Bu etkiye yol açan çay miktarı kişiye göre değişir. Hassas kişiler 1-2 bardak (240-480 ml) çay içtikten sonra bu semptomları yaşayabilirken, bazıları herhangi olumsuz bir etki hissetmeden 5 bardaktan (1,2 litreden) fazla içebilir.

   

   

  Mide ekşimesi

  Çaydaki kafein mide ekşimesine neden olabilir veya önceden var olan asit reflü semptomlarını şiddetlendirebilir. 

  Araştırmalar, kafeinin özofagusu mideden ayıran sfinkteri gevşettiğini ve asidik mide içeriğinin yemek borusuna daha kolay geçmesine izin verdiğini gösteriyor.

  Kafein ayrıca toplam mide asidi üretiminde bir artışa neden olabilir. 

  Tabii ki, çay içmek mutlaka mide ekşimesine neden olmaz. İnsanlar aynı gıdalara farklı tepki verirler.

   

   

  Gebelik komplikasyonları

  Hamilelik sırasında çay gibi içeceklerden yüksek düzeyde kafeine almak, bebek doğum ağırlığının düşük olması ve düşük yapma gibi komplikasyon riskini artırır.

  Hamilelik sırasında kafeinin tehlikeleri hakkındaki veriler belirsizdir ancak çoğu araştırma, günlük kafein alımını 200-300 mg’ın altında tutmanın güvenli olduğunu belirtmiştir. 

   

   

  Baş ağrısı

  Ara ara kafein tüketimi, belirli baş ağrısı tiplerini hafifletmeye yardımcı olabilir ancak sürekli içmek, ters etki meydana getirebilir. 

  Çaydan düzenli olarak kafein almak, tekrarlayan baş ağrılarına neden olabilir.

   

   

  Baş dönmesi

  Baş dönmesi çayın çok rastlanan bir etkisi olmasa da, bunun nedeni çaydan çok fazla kafein almak olabilir.

  Bu belirti 400-500 mg’dan daha yüksek dozda, yaklaşık 6-12 fincan (1.4-2.8 litre) çay içildiğinde oluşabilir. Hassas kişilerde daha küçük dozlarda da ortaya çıkabilir.

  Bir seferde çok fazla çay içmemelisiniz. Çay içtikten sonra sık sık başınızın döndüğünü fark ederseniz, çayı azaltın ve bir doktora gidin.

   

   

  Kafein bağımlılığı

  Kafein alışkanlık yapan bir uyarıcıdır, çaydan veya başka herhangi bir kaynaktan düzenli olarak alınması bağımlılığa yol açabilir.

  Kafeine bağımlı olan biri, kafein almadığında baş ağrısı, sinirlilik, kalp hızında artış ve yorgunluk hisseder.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ