Çay Ağacı Yağı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

  Çay Ağacı Yağı Nasıl ve Nerelerde Kullanılır?

   

  Çay ağacı yağı, cilt, saç ve tırnak sağlığını korumak gibi çeşitli amaçlarla kullanılan uçucu bir yağdır. Çay ağacı yağı, bilimsel olarak desteklenen faydalarına ek olarak, ucuz ve güvenli bir üründür.

  Çay ağacı yağı nedir?

  Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nun yapraklarından gelir. 

  Aborijinler tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu yağı, yerli Avustralyalılar, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmek için içlerine çekiyorlardı ya da doğrudan cilde uygulanan yağı ayıklamak için çay ağacı yapraklarını eziyorlardı.

  Günümüzde çay ağacı yağı yaygın olarak % 100 saf yağ olarak mevcuttur. Seyreltilmiş formları da bulunur, cilt için tasarlanmış ürünler % 5-50 arasında seyreltilmiştir.

  Çay ağacı yağı, bazı bakteri, virüs ve mantarları öldürdüğü belirtilen terpinen-4-ol de dahil olmak üzere bir dizi bileşik içerir.

  Terpinen-4-ol, mikroplar ve diğer yabancı istilacılarla mücadeleye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini de artırır.

  Bu mikroplar ile mücadele özellikleri, çay ağacı yağını bakteri ve mantar gibi cilt koşullarının iyileştirilmesi, enfeksiyonun önlenmesi için değerli doğal bir çare haline getirir.

  çay ağacı yağı saç dökülmesi

  Çay Ağacı Yağının Kullanım Alanları

  El dezenfektanı olarak kullanılır

  Çay ağacı yağı, doğal bir dezenfektandır. Araştırmalar, E. coli, S. pneumoniae ve H. influenzae gibi hastalıklara neden olan bazı bakteri ve virüs türlerini öldürdüğünü göstermektedir.

  Dahası, çeşitli el dezenfektanlarını test eden bir çalışma, çay ağacı yağı eklenmesinin temizleyicilerin E. coli’ye karşı etkinliğini artırdığını göstermektedir.

  Böcek kovucu özelliği vardır

  Çay ağacı yağı böcekleri uzak tutmaya yardımcı olur. Bir çalışma, çay ağacı yağı ile tedavi gören ineklerde 24 saat sonra, çay ağacı yağı ile tedavi edilmeyen ineklere göre % 61 daha az sinek olduğunu tespit etti.

  Ayrıca, bir test tüpü çalışması, çay ağacı yağının sivrisinekleri, ticari böcek kovuculardaki yaygın aktif madde olan DEET’e göre daha büyük bir püskürtme kabiliyetine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

  Doğal bir deodoranttır

  Çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri, ter nedeniyle oluşan koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olur.

  Terin kendisi kokmaz. Ter bezlerinden elde edilen salgılar ciltteki bakterilerle birleştiğinde orta ila kuvvetli bir koku ortaya çıkar.

  Koltuk altı bölgesinde bu bezlerin büyük bir konsantrasyonu bulunmaktadır ve çoğunlukla vücut kokusundan sorumludur.

  Çay ağacı yağının bakterilerle mücadele özelliği onu ticari deodorantlara karşı ideal bir doğal alternatif yapmaktadır.

  Küçük kesik ve sıyrıklar için antiseptiktir

  Ciltte açılan yaralar, mikropların kan dolaşımına girmesini kolaylaştırır ve bu da enfeksiyona neden olur. 

  Çay ağacı yağı, açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek S. aureus ve diğer bakterileri öldürerek hafif kesikleri tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılır.

  Kesik veya sıyrık bölgeyi dezenfekte etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

  – Kesik yeri, sabun ve su ile iyice temizleyin.

  – Bir damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın.

  – Yaraya az miktarda karışımı uygulayın ve bir bandaj ile sarın.

  – Bu işlemi, bir kabuk oluşana kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın.

  Yaraların iyileşmesini sağlar

  Kesiklerdeki ve sıyrıklardaki enfeksiyonu önlemeye ek olarak, çay ağacı yağı yara iyileşmesi de sağlar.

  Araştırma, çay ağacı yağının iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve iyileşme sürecinde beyaz kan hücrelerinin aktivitesini tetiklediğini göstermiştir.

  Yeni bir pansuman uygulandığında, birkaç damla çay ağacı yağı yaranın sargısına ilave edilebilir.

  Sivilcelerle savaşır

  Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silah olabilir. Birkaç çalışma sivilcelerin miktarını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Bir çalışmada, sivilce lezyonlarına % 5 çay ağacı jeli uygulanmasının, lezyon sayısının plaseboya(etkisiz ilaç) göre, üç katından fazla etkili olduğunu gösterdi. Ciddiyetin azaltılmasında yaklaşık altı kat etkili oldu.

  Bir başka çalışmada çay ağacı yağı, sivilceye karşı en etkili ilaç olan benzoil peroksit kadar etkili bulundu.

  Alternatif olarak, bir ölçü çay ağacı yağı ile dokuz ölçü su karıştırılarak ve günde bir veya iki kez bir pamuk çubuğu ile etkilenen bölgelere uygulayarak, kendi sivilce tedavinizi yapabilirsiniz.

  çay ağacı yağı kullanımı

  Tırnak mantarını tedavi etmeye yardımcı olur

  Tırnak mantar enfeksiyonları oldukça yaygındır. Tehlikeli olmamalarına rağmen, çirkin görüntü oluşturular. Tırnak mantarını tedavi edebilen ilaçlar var ancak çoğu kişi doğal tedavilere yönelmektedir.

  Çay ağacı yağı, tek başına veya diğer doğal ilaçlarla kombine edildiğinde tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olacaktır.

  Kontrollü bir çalışmada, tırnak mantarına sahip insanlar altı ay boyunca sadece çay ağacı yağı veya antifungal bir ilaç kullandı. Çalışmanın sonunda, her gruptaki insanların yaklaşık % 60’ı mantarın kısmen veya tamamen çözünmesini yaşadı.

  Birkaç damla çay ağacı yağı tek başına veya eşit miktarda hindistancevizi yağı ile karıştırabilir ve etkilenen bölgeye uygulanabilir. Mantarın diğer alanlara yayılmasını önlemek için uyguladıktan hemen sonra ellerinizi hemen yıkayın.

  Kimyasalsız ağız kokusu giderici olarak kullanılır

  Araştırmalar, çay ağacı yağının çürük ve kötü nefes kokusu yapan mikroplarla savaşabileceğini öne sürüyor. Bir çalışma, çay ağacı yağının, plağa neden olan bakterilere karşı yaygın bir dezenfektan ve oral durulama olan klorheksinden daha etkili olduğunu bulmuştur.

  Kimyasal içermeyen gargara yapmak için, bir fincan ılık suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın ve ağzınızı 30 saniye kadar çalkalayın.

  Diğer gargaralar gibi çay ağacı yağı da yutulmamalıdır. Eğer yutulursa toksik olabilir.

  Çok amaçlı temizleyici görevi görür

  Çay ağacı yağı, yüzeyleri dezenfekte ederek mükemmel bir şekilde çok amaçlı temizlik sağlar.

  Tamamen doğal, çok amaçlı bir temizleyici için şu kolay tarifi kullanabilirsiniz;

  – 20 damla çay ağacı yağı, 3/4 su bardağı su ve 1/2 su bardağı elma sirkesini bir sprey şişesinin içinde karıştırın.

  – Tamamen karıştırıncaya kadar iyice çalkalayın.

  – Doğrudan yüzeylere püskürtün ve kuru bir bezle silin.

  Çay ağacı yağını diğer maddelerle karıştırmak için, her kullanımdan önce şişeyi sallamaya özen gösterin.

  Deri inflamasyonunu azaltır

  Çay ağacı yağı iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

  Deri tahrişinin yaygın bir biçimi, cilt, nikel gibi alerjenlerle temas ettiğinde ortaya çıkan kontakt dermatittir. 

  Alerjene maruz kalma, kırmızı, kaşıntılı ve bazen ağrılı deriye yol açar. Hayvan ve insan araştırmaları, çay ağacı yağı uygulanmasının bu semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir.

  Kontakt dermatit için farklı tedavilerin etkilerini karşılaştıran bir çalışmada, çay ağacı yağının semptomları % 40 oranında azalttığı ve bu da cilde uygulanan standart ilaçlardan önemli ölçüde daha fazla olduğu bulundu.

  Buna ek olarak, çay ağacı yağı böcek sokması reaksiyonlarında, vücut böcek tükürüğüne karşı savunma için histamin salgıladığında ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık ve şişmeyi azaltarak rahatlama sağlar.

  İnflamasyonlu cildi rahatlatmak için bu tarifi kullanın:

  – 10 damla çay ağacı yağı, bir yemek kaşığı sızma zeytinyağı ve bir yemek kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağını karıştırın.

  – İyice karıştırın ve kapalı bir kaba koyun.

  – Belirtileri giderene kadar etkilenen bölgeye günde iki defa uygulayın.

  Kepeği kontrol eder

  Kepek veya kafa derisinden düşen ölü derinin beyaz pulları tehlikeli değildir. Ancak can sıkıcı olabilir.

  Çay ağacı yağının, kepek tedavisinde etkinliği hakkında yapılan bir kontrollü çalışma, yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

  Bu dört haftalık çalışmada, çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanan grup, kepekte % 40’lık bir iyileşme sağladı. Dahası, çay ağacı grubu, kepek şiddeti, kaşıntı ve yağlanmada belirgin düzelmeler bildirmiştir.

  Kepeği azaltması için saçlarınızı yıkarken şampuana birkaç damla çay ağacı yağı eklemeyi deneyin.

  çay ağacı yağı günlük kullanım

  Atlet ayağını tedavi eder

  Atlet ayağı sinir bozucu bir şekilde kontrol edilmesi zor bir durumdur. Tıbbi olarak tinea pedis olarak bilinen atlet ayağı, ayaklarda bulaşıcı bir fungal enfeksiyondur ve bu da ayak tırnaklarına ve ellere yayılabilir. Belirtiler arasında soyulma, çatlama, kabarcıklar ve kızarıklık bulunur.

  Antifungal ilaçlar, atlet ayağı için standart tedavi olarak kabul edilir. Yine de araştırmalar, çay ağacı yağının semptomları hafifletmek için etkili bir alternatif olabileceğini öne sürüyor.

  158 kişinin kontrollü bir çalışmasında, çay ağacı yağı grubunun % 72’si atlet ayağında belirgin klinik düzelme yaşarken plasebo grubunda düzelme % 39’dur.

  İşte atlet ayağının belirtilerini hafifletmek için doğal bir tedavi:

  – 1/4 su bardağı ararot nişastası, 1/4 kaba kabartma tozu ve 20-25 damla çay ağacı yağı ekleyin.

  – Birleştirmek için karıştırın ve kapalı bir kaba koyun.

  – Günde iki kez temiz, kuru ayaklara uygulayın.

  Meyve ve sebzelerdeki küflenmeyi azaltır

  Taze ürünler lezzetli ve sağlıklıdır. Ne yazık ki, özellikle sıcak, nemli iklimlerde Botrytis cinerea olarak bilinen gri küfün büyümesine de duyarlıdırlar.

  Çalışmalar çay ağacı yağının anti-fungal bileşiklerinin terpinen-4-ol ve 1,8-sineolün meyve ve sebzelerde bu küf büyümesini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  Sedef hastalığının hafifletilmesinde kullanılır

  Sedef, kırmızı, kaşıntılı, pullu cilt patlamaları ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. Belirtileri iyileştiren ilaçlar olmasına rağmen, durumun kendisi kroniktir ve bilinen bir tedavisi yoktur.

  Çay ağacı yağı, ortaya çıkan kanıtlara göre sedef hastalığının hafifletilmesi için yararlı olabilecek anti-inflamatuar bileşikler içeriyor.

  Sedef hastalığı tedavisi için 10-15 damla çay ağacı yağı ve iki yemek kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağını birleştirin. Etkilenen bölgeye, gerektiğinde günde 2-3 defa uygulayın.

  Cilt lekelerini hafifletir

  Çay ağacı yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik eden antioksidanlar içerir; aynı zamanda pahalı kozmetik kremlere göre çok daha ucuz ve doğal bir alternatiftir.

  Her gün taşıyıcı bir yağ ve çay ağacı yağ karışımı ile tamamen emilene kadar lekelere masaj yapın. Zamanla cilt görünümünde bir iyileşme görmeye başlayacaksınız.

  Tıraş sonrası tahrişi hafifletir

  Tıraştan kaynaklanan tahrişi hafifletmek için etkilenen bölgeye doğal bir büzücü olarak az miktarda çay ağacı yağı uygulayabilirsiniz.

  Tıraştan sonra, pamuklu bir top üzerine cadı fındığı ile seyreltilmiş birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve cildinizin yanan kısımlarına uygulayın.

  Yatıştırıcı ve serinletici bir rahatlama hissedeceksiniz.

  Bitleri uzaklaştırmak için kullanılır

  Çalışmalar, çay ağacı yağının, sirke ve bitleri öldürdüğünü ve yumurtadan çıkan bit yumurtalarının sayısını azaltabildiğini belirtmektedir.

  çay ağacı yağı şampuanı

  Çay Ağacı Yağı Şampuanı

  Aşağıda tarifi verilen ev yapımı çay ağacı yağı şampuanını düzenli kullandıktan sonra etkili sonuçlar göreceksiniz.

  Malzemeler

  – 2 bardak katkısız şampuan (350-400 ml)

  – 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı (30-40 ml)

  – 1 yemek kaşığı herhangi bir diğer kokulu yağ; nane yağı veya hindistan cevizi yağı tavsiye edilir (15-20 ml)

  – Şampuanı muhafaza etmek için temiz ve şeffaf şişe

  Nasıl hazırlanır?

  – Bir kasede şampuanı, çay ağacı yağını ve seçtiğiniz diğer yağı birleştirin ve şampuan ile yağ karışana kadar iyice karıştırın.

  – Şampuanı bir şişeye dökün ve iyice çalkalayın.

  – Saçınıza normal şampuan gibi uygulayın.

  – Saçınıza birkaç dakika masaj yapın.

  – Şampuanı saçınızda 7-10 dakika boyunca bırakın, böylece çay ağacından tüm besinleri alacaktır.

  – Şimdi hafifçe ılık veya soğuk su ile durulayın.

  – Düzenli olarak normal şampuan gibi kullanın ve zaten farkı hissedeceksiniz.

  – Bu şampuan, saç dökülmesi ve kuruluk yaşayanlar için etkilidir.

  Kuru Saçlar için Çay Ağacı Yağı Saç Maskesi

  Bu, birkaç düzenli kullanımda muhteşem ve canlı saçlar verebilen en kolay saç maskesidir.

  Malzemeler

  – ½ bardak normal içme suyu (150 ml)

  – 3-4 çay kaşığı çay ağacı yağı (40-50 ml)

  – 1 adet şeffaf sprey şişesi

  Nasıl hazırlanır?

  – Suyu sprey şişesine koyun.

  Çay ağacı yağını içine dökün. Su ve çay ağacı yağı jelleşene kadar iyice çalkalayın.

  – Saçınızı bölerek ayırın ve karışımı kafa derisine ve saç tellerine püskürtmeye başlayın. Daha kolay olması için tarak ve parmaklarınızı kullanın. Islanana kadar saç derisine ve saça iyice uygulayın.

  – Saç derisine ve saça masaj yapmaya devam edin, böylece tüm besinler saç derisi tarafından emilecektir.

  – Saç maskesi olarak kullanıyorsanız, karışımı 30-40 dakika boyunca kafanızda bırakabilir ve ardından şampuanla yıkayabilirsiniz.

  – Ancak, onu besleyici bir yağ olarak kullanmak isterseniz, en az 12-14 saat saçta bırakın.

  -Bu kuru saçlar için çok etkilidir.

  – Saklayabilirsiniz ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz ancak kullanmadan önce yağ ve su karışımı olduğu için çalkalamayı unutmayın.

  Çay Ağacı Yağı Saç Dökülmesi

  Karbonat, kabartmaya yarayan bir malzeme olmakla birlikte, aynı zamanda cilt için anti-inflamatuar içerik olarak şaşırtıcı derecede işe yarar.

  Bakteri ve ciltte enfeksiyona neden olabilecek diğer mikropları öldüren antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Mikropları öldürerek kafa derisini rahatlatır ve saç derisini taze hissettirir.

  Malzemeler

  – 2-3 yemek kaşığı karbonat (30-35 gr)

  – 4-5 çay kaşığı çay ağacı yağı (60-65 ml)

  – 2 yemek kaşığı bal (15-20 ml)

  – ⅓ su bardağı su (40-50 ml)

  Nasıl hazırlanır?

  – Bir kase alın ve yukarıdaki malzemeleri iyice karıştırın. Kalın bir macun oluşacaktır.

  – Saçlarınızı bölerek ayırın ve maskeyi tüm kafa derisi ve tüm teller üzerinde iyice uygulayın.

  – Uygularken saç derisine nazikçe masaj yapmaya devam edin. 8-10 dakika boyunca büyük ölçüde kafa derisi üzerine masaj yapın.

  – 30-45 dakika boyunca kalsın, hafif ve yumuşak bir şampuanla iyice yıkayın.

  Çay Ağacı Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Araştırmalar, çay ağacı yağının genelde güvenli olduğunu gösteriyor. Ancak kullanmadan önce farkında olmanız gereken bazı şeyler var. Bunları maddeler halinde sıralayalım;

  Çay ağacı yağı yutulmamalıdır çünkü yutulduğunda toksik olabilir. Bu nedenle çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır.

  Bir vakada, 18 aylık bir çocuk, yanlışlıkla çay ağacı yağı yuttuktan sonra ciddi yaralanmalara maruz kalmıştır. Çay ağacı yağının yutulması sonucu oluşabilecek durumlar şöyledir:

  Şiddetli döküntüler

  Kan hücresi anormallikleri

  Karın ağrısı

  İshal

  Kusma

  Mide bulantısı

  Halüsinasyonlar

  Zihinsel karışıklık

  Uyuşukluk

  Koma

  – İlk kez çay ağacı yağı kullanmadan önce, cildinizin küçük bir alanında bir damla veya iki damla test edin ve herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığını görmek için 24 saat bekleyin.

  Çay ağacı yağı kullanan bazı kişiler, çay ağacı yağı ile tedaviye yardımcı olabilecek koşullardan biri olan kontakt dermatit geliştirirler.

  – Aynı şekilde hassas tenli insanlar, seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanırken tahriş yaşayabilir. Cildiniz hassassa, çay ağacı yağı eş zamanlı olarak zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı ile karıştırmak en iyisidir.

  – Ayrıca, evcil hayvanlarda çay ağacı yağı kullanmak güvenli olmayabilir. Araştırmacılar, 400’den fazla köpek ve kedinin, ciltte veya ağız yoluyla 0.1-85 mL çay ağacı yağı aldıktan sonra sarsıntılar ve diğer sinir sistemi problemleri geliştirdiklerini bildirdi.

  Sonuç olarak;

  Çay ağacı yağının kullanım alanları çeşitlidir ve pek çok durumun tedavisinde etkili olabilir.

  Kimyasal tabanlı cilt ve tırnak bakımı, kişisel bakım ürünleri ve dezenfektanlar için diğerlerinden daha ucuz doğal bir alternatiftir.

  Bununla birlikte, çay ağacı yağı sihirli bir tedavi değildir. Aslında bazı insanlar kullandıktan sonra cilt tahrişi veya alerjik reaksiyon yaşayabilir.

  Genel olarak, pek çok amaca hizmet eder ve elinizin altında olması için iyi bir maddedir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ