Çay Ağacı Yağı Günlük Kullanım Alanları | diyetz

Çay Ağacı Yağı Günlük Kullanım Alanları

 • 2.583 kez görüntülendi.

 

Çay ağacı yağı, cilt, saç ve tırnakları sağlıklı tutmak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilen uçucu bir yağdır.Çay ağacı yağı, bilimsel olarak desteklenen faydalarına ek olarak, yönlendirildiği gibi kullanıldığında ucuz ve güvenlidir.

 

Bu yazı, çay ağacı yağı için günlük kullanımdan bahsetmekte ve onu güvenli ve etkili bir şekilde kullanmak için yol göstermektedir.

 

 

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nun yapraklarından gelir.Melaleuca alternifolia çay ağacı olarak bilinse de, siyah, yeşil ve oolong çay yapmak için kullanılan yapraklar üreten bitki ile karıştırılmamalıdır.

 

Çay ağacı yağı, Aborijinler tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu yerli Avustralyalılar, iyileşmek için öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmek için içlerine çekiyorlardı ya da doğrudan cilde uygulanan yağı ayıklamak için çay ağacı yapraklarını eziyorlardı.

 

Günümüzde çay ağacı yağı yaygın olarak % 100 saf yağ olarak mevcuttur. Seyreltilmiş formlar da bulunur, cilt için tasarlanmış ürünler % 5-50 arasında değişir.

 

Çay ağacı yağı, bazı bakteri, virüsler ve mantarları öldürdüğü gösterilen terpinen-4-ol de dahil olmak üzere bir dizi bileşik içerir.Terpinen-4-ol, aynı zamanda, mikroplar ve diğer yabancı istilacılarla mücadeleye yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini artırır.

 

Bu mikrop mücadele özellikleri, çay ağacı yağını bakteri ve mantar cilt koşullarının iyileştirilmesi, enfeksiyonun önlenmesi ve iyileşmenin teşvik edilmesi için değerli doğal bir çare haline getirir.

 

Bu çok yönlü yağın, kullanımı ve faydaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

 

 

 

El Temizleyicisi

Çay ağacı yağı, ideal bir doğal dezenfektandır.Araştırmalar, E. coli, S. pneumoniae ve H. influenzae gibi hastalıklara neden olan birkaç ortak bakteri ve virüsü öldürdüğünü göstermektedir.Dahası, çeşitli el yıkamalarını test eden bir çalışma, temizleyicilere çay ağacı yağı eklenmenin E. coli’ye karşı etkinliğini artırdığını göstermektedir.

 

 

Böcek Kovucu

Çay ağacı yağı sinir bozucu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir.Bir çalışma, çay ağacı yağı ile tedavi gördükten 24 saat sonra ineklerin, çay ağacı yağı ile tedavi edilmeyen ineklerde % 61 daha az sinek olduğunu tespit ettiler.

 

Ayrıca, bir test tüpü çalışması, çay ağacı yağının sivrisinekleri, ticari böcek kovucularındaki en yaygın aktif madde olan DEET’e göre daha büyük bir püskürtme kabiliyetine sahip olduğunu ortaya koymuştur.

 

 

Doğal Deodorant

Çay ağacı yağının anti-bakteriyel etkileri, ter ile ilgili koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olabilir.

 

Terin kendisi kokmaz. Bununla birlikte, ter bezlerinden elde edilen salgılar cildinizdeki bakterilerle birleştiğinde orta ila kuvvetli bir koku ortaya çıkar. Koltuk altı bölgenizde bu bezlerin büyük bir konsantrasyonu bulunmaktadır ve çoğunlukla vücut kokusundan sorumludur.

 

Çay ağacı yağının bakteri mücadele özellikleri onu ticari deodorantlara ve terleyicilere karşı ideal bir doğal alternatif oluşturmaktadır.

 

 

Küçük Kesik ve Sırıklar için Antiseptik

Cildin açılmasına yol açan yaralanmalar, mikropların kan dolaşımınıza girmesini kolaylaştırır ve bu da enfeksiyona neden olabilir. Çay ağacı yağı, açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek S. aureus ve diğer bakterileri öldürerek hafif kesikleri tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir.

 

Kesik veya sıyrık bölgeyi dezenfekte etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 

 • Kesik yeri, sabun ve su ile iyice temizleyin.
 • Bir damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın.
 • Yaraya az miktarda karışım uygulayın ve bir bandaj ile örtün.
 • Bu işlemi, bir kabuk oluşana kadar günde bir veya iki kez tekrarlayın.

 

 

Yaraların iyileşmesini sağlar

Kesiklerdeki ve sıyrıklardaki enfeksiyonu önlemeye ek olarak, çay ağacı yağı yara iyileşmesini de sağlar.
Araştırma, çay ağacı yağınıj iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve iyileşme sürecinde beyaz kan hücrelerinin aktivitesini tetiklediğini göstermiştir.

 

Yeni bir pansuman uygulandığında, birkaç damla çay ağacı yağı yaranın sargısına ilave edilebilir.

 

 

Sivilcelerle savaşır

Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silah olabilir. Birkaç çalışma akne miktarını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Bir çalışmada, sivilce lezyonlarına % 5 çay ağacı jeli uygulaması lezyon sayısının plaseboya(etkisiz ilaç) göre, üç katından fazla etkili olduğu gösterildi. Ciddiyetin azaltılmasında yaklaşık altı kat etkili oldu.

 

Bir başka çalışmada çay ağacı yağı, sivilceye karşı en etkili ilaç olan benzoil peroksit kadar etkili bulundu.

 

Alternatif olarak, bir ölçü çay ağacı yağı ile dokuz ölçü su karıştırılarak ve gerekirse günde bir veya iki kez bir pamuk çubuğu ile etkilenen bölgelere uygulayarak, kendi akne tedavinizi yapabilirsiniz.

 

 

Tırnak Mantarından Kurtulun

Tırnak mantar enfeksiyonları oldukça yaygındır. Tehlikeli olmamalarına rağmen, çirkin görüntü oluşturular. Tırnak mantarını tedavi edebilen ilaçlar var, bazıları daha doğal bir yaklaşım tercih edebilir.

 

Çay ağacı yağı, tek başına veya diğer doğal ilaçlarla kombine edildiğinde tırnak mantarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Kontrollü bir çalışmada, tırnak mantarına sahip insanlar altı ay boyunca sadece çay ağacı yağı veya anti-fungal bir ilaç kullandı. Çalışmanın sonunda, her gruptaki insanların yaklaşık % 60’ı mantarın kısmen veya tamamen çözünmesini yaşadı.

 

Birkaç damla çay ağacı yağı tek başına veya eşit miktarda hindistancevizi yağı ile karıştırabilir ve etkilenen bölgeye uygulanabilir. Mantarın diğer alanlara yayılmasını önlemek için uygulandıktan hemen sonra ellerinizi yıkayın.

 

 

Kimyasalsız Ağız Kokusu Giderici

Araştırmalar, çay ağacı yağının çürük ve kötü nefes kokusu yapan mikroplarla savaşabileceğini öne sürüyor.Bir çalışma, çay ağacı yağının, plağa neden olan bakterilere karşı yaygın bir dezenfektan ve oral durulama olan klorheksinden daha etkili olduğunu bulmuştur.

 

Kendi kimyasal içermeyen gargaranızı yapmak için, bir fincan ılık suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın ve ağzınızı 30 saniye kadar çalkalayın.

 

Diğer gargaralar gibi çay ağacı yağı da yutulmamalıdır. Eğer yutulursa toksik olabilir.

 

 

Çok Amaçlı Temizleyici

Çay ağacı yağı, yüzeyleri de dezenfekte ederek mükemmel bir şekilde çok amaçlı temizlik sağlar.Aile üyelerinizin veya evcil hayvanlarınızın temas etmesini istemediğiniz kimyasal izleri bırakmadan bunu yapar.

 

Tamamen doğal, çok amaçlı bir temizleyici için kolay bir reçete;

 

 • 20 damla çay ağacı yağı, 3/4 su bardağı su ve 1/2 su bardağı elma sirkesini bir sprey şişesi içinde karıştırın.
 • Tamamen karıştırıncaya kadar iyice çalkalayın.
 • Doğrudan yüzeylere püskürtün ve kuru bir bezle silin.
 • Çay ağacı yağını diğer maddelerle karıştırmak için, her kullanmadan önce şişeyi sallamaya özen gösterin.

 

 

Deri inflamasyonunu azaltır

Çay ağacı yağı iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olur.

 

Deri tahrişinin yaygın bir biçimi, cilt, nikel gibi alerjenlerle temas ettiğinde ortaya çıkan kontakt dermatittir. Allerjene maruz kalma, kırmızı, kaşıntılı ve bazen ağrılı deriye yol açar.Hayvan ve insan araştırmaları, çay ağacı yağı uygulamasının bu semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini önermektedir.

 

Temas dermatiti için farklı tedavilerin etkilerini karşılaştıran bir çalışmada, çay ağacı yağının semptomları % 40 oranında azalttığı ve bu da cilde uygulanan standart ilaçlardan önemli ölçüde daha fazla olduğu bulundu.

 

Buna ek olarak, çay ağacı yağı böcek sokması reaksiyonlarından vücudunuz böcek tükürüğüne karşı savunma için histamin salındığında ortaya çıkan kaşıntı, kızarıklık ve şişmeyi azaltarak rahatlama sağlayabilir.

 

İnflamasyonlu cildi rahatlatmak için bu tarifi kullanın:

 

 • 10 damla çay ağacı yağı, bir çorba kaşığı sızma zeytin yağı ve bir çorba kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağını karıştırın.
 • İyice karıştırın ve kapalı bir kaba koyun.
 • Belirtileri çözene kadar etkilenen bölgeye günde iki defa uygulayın.

 

 

Kepeği kontrol eder

Kepek veya kafa derisinden düşen ölü derinin beyaz pulları tehlikeli değildir.Ancak can sıkıcı olabilir.

 

Çay ağacı yağı, kepek tedavisinde etkinliği hakkında çok az sayıda yayınlanmış araştırma olmasına rağmen, bir kontrollü çalışma yararlı olabileceğini düşündürmektedir.Bu dört haftalık çalışmada, çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanan grup, kepekte % 40’lık bir iyileşme sağladı. Dahası, çay ağacı grubu, kepek şiddeti, kaşıntı ve yağlanmada belirgin düzelmeler bildirmiştir.

 

Kepekleri azaltmaya yardımcı olmak için saçlarınızı yıkarken biraz şampuana birkaç çay ağacı yağı damlası eklemeyi deneyin.

 

 

Atlet Ayağını Tedavi Eder

Atlet ayağı sinir bozucu bir şekilde kontrol edilmesi zor olabilir.Tıbbi olarak tinea pedis olarak bilinen atlet ayağı, ayaklarda bulaşıcı bir fungal enfeksiyondur ve bu da ayak tırnaklarına ve ellere yayılabilir. Belirtiler arasında soyulma, çatlama, kabarcıklar ve kızarıklık bulunur.

 

Anti-fungal ilaçlar atlet ayağı için standart tedavi olarak kabul edilir. Yine de araştırmalar, çay ağacı yağının semptomları hafifletmek için etkili bir alternatif olabileceğini öne sürüyor.158 kişinin kontrollü bir çalışmasında, çay ağacı yağı grubunun % 72’si atlet ayağında belirgin klinik düzelme yaşarken plasebo grubunda düzelme % 39’dur.

 

İşte atlet ayağının belirtilerini hafifletmek için doğal bir tedavi:

 

 • 1/4 su bardağı ararot nişastası, 1/4 kaba kabartma tozu ve 20-25 damla çay ağacı yağı ekleyin.
 • Birleştirmek için karıştırın ve kapalı bir kaba koyun.
 • Günde iki kez temiz, kuru ayaklara uygulayın.

 

 

Meyve ve Sebzelerdeki Küflenme

Taze ürünler lezzetli ve sağlıklıdır.Ne yazık ki, özellikle sıcak, nemli iklimlerde Botrytis cinerea olarak bilinen gri küfün büyümesine duyarlıdır.

 

Çalışmalar çay ağacı yağının anti-fungal bileşiklerinin terpinen-4-ol ve 1,8-sineolün meyve ve sebzelerde bu kalıp büyümesini azaltmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

Ürününüzü küfe karşı korumak için, durulama ve iyice kurutmadan önce suya 5-10 damla çay ağacı yağı ekleyin.

 

 

Sedef Hastalığı

Sedef, kırmızı, kaşıntılı, pullu cilt patlamaları ile karakterize otoimmün bir hastalıktır.Belirtileri iyileştiren ilaçlar olmasına rağmen, durumun kendisi kroniktir ve bilinen bir tedavisi yoktur.

 

Çay ağacı yağı, ortaya çıkan kanıtlara göre sedef hastalığının hafifletilmesi için yararlı olabilecek anti-inflamatuvar bileşikler içeriyor.

 

Sedef hastalığı tedavisi için 10-15 damla çay ağacı yağı ve iki çorba kaşığı eritilmiş hindistancevizi yağını birleştirin. Etkilenen bölgeye, gerektiğinde günde 2-3 defa uygulayın.

 

 

Çay Ağacı Yağı Kullanırken Uyarılar

Araştırmalar, çay ağacı yağının genelde güvenli olduğunu gösteriyor.Bununla birlikte, kullanmadan önce farkında olmanız gereken bazı şeyler var.

 

Çay ağacı yağı yutulmamalıdır çünkü yutulduğunda toksik olabilir.Bu nedenle çay ağacı yağı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır. Bir vakada, 18 aylık bir çocuk, yanlışlıkla çay ağacı yağı yuttuktan sonra ciddi yaralanmalara maruz kalmıştır.

 

İlk kez çay ağacı yağı kullanmadan önce, cildinizin küçük bir alanında bir damla veya iki damla test edin ve herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığını görmek için 24 saat bekleyin.

 

Çay ağacı yağı kullanan bazı kişiler, çay ağacı yağı ile tedaviye yardımcı olabilecek koşullardan biri olan kontakt dermatit geliştirirler.

 

Aynı şekilde hassas tenli insanlar, seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanırken tahriş hissedebilirler. Cildiniz hassassa, çay ağacı yağı eş zamanlı olarak veya daha fazla zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı ile karıştırmak en iyisidir.

 

Ayrıca, evcil hayvanlarda çay ağacı yağı kullanmak güvenli olmayabilir. Araştırmacılar, 400’den fazla köpek ve kedinin, ciltte veya ağız yoluyla 0.1-85 mL çay ağacı yağı alındıktan sonra sarsıntılar ve diğer sinir sistemi problemleri geliştirdiklerini bildirdi.

 

Sonuç olarak;

Gördüğünüz gibi, çay ağacı yağı, çeşitli nedenlerle yararlı olabilir.

 

Kimyasal tabanlı cilt ve tırnak bakımı, kişisel bakım ürünleri ve dezenfektanlar için diğerlerinden daha ucuz doğal bir alternatiftir.

 

Bununla birlikte, çay ağacı yağı sihirli bir tedavi değildir. Aslında bazı insanlar kullandıktan sonra cilt tahrişi veya alerjik reaksiyon yaşayabilir.

 

Genel olarak, çay ağacı yağı pek çok amaca hizmet eder ve elinizin altında olması için iyi bir maddedir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ