Çay Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Çay Ağacı Yağı Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Çay ağacı yağı, antibakteriyel, antimikrobiyal, antiseptik, antiviral, balzamik, balgam söktürücü, fungisit ve uyarıcı özelliklere sahiptir. Enfeksiyonları tedavi eder ve ağız sağlığını iyileştirir.

  Çay Ağacı Yağı Yararları

  Arpacık tedavisi

  Arpacık, göz kapağında oluşan iltihaplı bir şişliktir. Bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanır. Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için arpacığın tedavisinde işe yaramaktadır. İltihabı ve antibakteriyel birikimi azaltarak arpacığı tedavi eder.

  Bir çay kaşığı çay ağacı yağı ve iki yemek kaşığı filtrelenmiş suyu karıştırın ve karışımı bir süre buzdolabında bekletin. Çözeltiyi biraz seyreltin ve içine temiz bir pamuk batırın. Şişlik ve ağrı düzelene kadar günde en az üç kez nazikçe gözünüze uygulayın. Gözünüze girmemesine dikkat edin. 

  çay ağacı yağı faydaları ve zararları

  Mesane enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur

  Çay ağacı yağı antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir. Bu nedenle mesane enfeksiyonlarını önlemede işe yarar. 

  Bir çalışmaya göre, çay ağacı yağı idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine de yardımcı olur. Yağ ayrıca premenopozal kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etme potansiyeline de sahiptir.

  Tırnakları güçlendirir

  Güçlü bir antiseptik olduğundan, çay ağacı yağı tırnakların kırılmasına neden olabilecek mantar enfeksiyonlarıyla savaşır. Ayrıca sarı veya renksiz tırnakların tedavisine yardımcı olur. 

  Yarım çay kaşığı E vitamini yağını birkaç damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Çözeltiyi tırnaklarınıza sürün ve birkaç dakika masaj yapın.

  30 dakika bekleyin, sonra karışımı ılık suyla yıkayın. Kurulayın ve nemlendirici bir losyon uygulayın. Bunu ayda iki kez yapın.

  Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tedavisine yardımcı olur

  Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, cinsel yolla bulaşan hastalıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Sifiliz gibi durumların neden olduğu ağrıyı hafifletir.

  Yağın etkilenen bölgeye uygulanması (temiz bir pamuk topu kullanarak) büyük bir rahatlama sağlar. Ağrılı semptomları hafifletmek için banyo suyuna birkaç damla çay ağacı yağı da eklenebilir.

  Çay ağacı yağı, “Chlamydia trachomatis” bakterisinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan klamidya tedavisinde de etkilidir.

  Göbek deliği enfeksiyonlarını tedavi eder

  Antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı, çay ağacı yağı, göbek deliği enfeksiyonları için etkili bir ilaç olabilir. 4 ila 5 damla çay ağacı yağını 1 çay kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı ile karıştırın.

  Temiz bir pamuk topu kullanarak etkilenen bölgeye yağ karışımını uygulayın. Yaklaşık 10 dakika bekleyin ve sonra temiz bir pamuk topu kullanarak bölgeden yavaşça silin. Sonuçları görene kadar günde iki ila üç kez tekrarlayın.

  Diş çekiminden sonra bölgede oluşan ağrıyı rahatlatır

  Alveoler osteit olarak da adlandırılan diş çekim bölgesi iltihabı, dişin çekilmesinden birkaç gün sonra şiddetli ağrı yaşanılan bir durumdur. Antiseptik özellikleri göz önüne alındığında, çay ağacı yağı diş ve diş eti enfeksiyonunu önlemek ve ağrıyı hafifletmekte etkilidir.

  Islak pamuklu çubuğun üzerine 1 ila 2 damla çay ağacı yağı dökün (nemlendirmek için temiz suya daldırdıktan sonra). Bunu etkilenen bölgeye nazikçe uygulayın. 5 dakika bekleyin. Pamuklu çubuğu çıkarın ve alanı ılık suyla yıkayın. Bunu günde 2 ila 3 kez yapabilirsiniz.

  Kulak enfeksiyonlarını tedavi eder

  Kulak enfeksiyonlarına olan etkisi çay ağacı yağının antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Kullanmadan önce birkaç damla çay ağacı yağını çeyrek fincan zeytinyağı ile seyreltin.

  Karışıma bir pamuk topu batırın. Başınızı bir tarafa eğin ve pamuk topunu kulağınıza sürün. Çay ağacı yağı, kulak kanalına girmemelidir, bu yüzden dikkatli uygulayın

  Bazı çalışmalar kulağa çay ağacı yağı uygulanmasının bazı istenmeyen etkilere neden olabileceğini belirtmektedir. Kullanmadan önce dikkatli olmakta ve doktora danışmakta fayda var.

  Vajinal kokuyu giderir

  Anekdot kanıtlarına göre, çay ağacı yağı vajinal kokuyu yok etmeye yardımcı olur. Yağın doğal antifungal ve antimikrobiyal özellikleri bunu başarmada etkilidir.

  Birkaç damla çay ağacı yağını suyla karıştırın. Vajinanın dış bölgesine bir veya iki damla uygulayın. Bunu 3 ila 5 gün boyunca tekrarlayın ve semptomlar düzelmezse (veya kötüleşirse), kullanmayı bırakın ve doktora başvurun.

  Zatürre semptomlarını hafifletir

  Çin’deki bir araştırmaya göre, çay ağacı yağının solunması pnömoni semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

  Bu, yağın tıp alanında harika uygulamalara sahip olduğu bilinse de, semptomları hafifletmek için evde aynı şekilde kullanıp kullanamayacağı belli değildir.

  Selülit tedavisine yardımcı olur

  Bir çalışmada, çay ağacı yağı kullanımının selülitin iyileşme hızınını artırdığı bulunmuştur. 

  Bir pamuklu çubuğu suyla nemlendirin ve birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Enfekte bölgeye sürün. Yağ birkaç saat kalsın sonra soğuk suyla yıkayın.

  Blefarit tedavisi

  Blefarit, göz kapağının iltihaplandığı bir durumdur. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ne göre, çay ağacı yağının antimikrobiyal ve antienflamatuar etkileri durumu iyileştirmeye yardımcı olur.

  Blefarit, göze giren, çiftleşmeye devam eden ve iltihaplanmaya neden olan toz akarlarından kaynaklanır. Göz kapakları kapsamlı temizlik için daha az erişilebilir olduğundan, akarları temizlemek ve çiftleşmelerini engellemek zordur. 

  Ancak, çay ağacı yağı yardımcı olabilir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, çay ağacı yağının antienflamatuar ve antibakteriyel etkileri blefarit tedavisine yardımcı olur.

  Vücut kokusunu azaltır

  Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, terleme ile ilgili koltuk altı kokusunu ve vücut kokusunu kontrol etmeye yardımcı olur. Terin kendisi kokmaz. Sadece salgılar ciltteki bakterilerle birleştiğinde kokar. Çay ağacı yağı, ticari deodorantlara ve diğer ter önleyicilere sağlıklı bir alternatiftir.

  İşte çay ağacı yağı kullanarak hazırlayabileceğiniz doğal bir deodorant…

  Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı shea yağı
  • 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
  • ¼ fincan mısır nişastası ve kabartma tozu
  • 20 ila 30 damla çay ağacı yağı

  Yapılışı

  Shea yağı ve hindistan cevizi yağını bir cam kavanozda eritin (kavanozu kaynar suya yerleştirebilirsiniz). Eridiğinde, kavanozu alın ve kalan malzemeleri (mısır nişastası, kabartma tozu ve çay ağacı yağı) karıştırın.

  Karışımı bir kavanoza veya küçük bir kaba dökebilirsiniz. Karışımın sertleşmesi için birkaç saat bekleyin. Daha sonra karışımı parmaklarınızla koltuk altlarınıza losyon gibi ovalayarak sürebilirsiniz.

  Ağız kokusunu iyileştirir

  Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri ağız kokusunu iyileştirir. Dişlerinizi fırçalamadan önce diş macununuza bir damla yağ ekleyebilirsiniz.

  Bir fincan ılık suya 3 damla yağ ekleyerek bir çay ağacı yağı gargarası yapabilirsiniz. Bu çözeltiyi günde iki ila üç kez, tercihen bir yemekten sonra gargara yapın. Ama kesinlikle yutmayın. Bu konuda araştırmalar sınırlı olduğu için diş hekiminden tavsiye almayı unutmayın.

  Çay Ağacı Yağının Cilde ve Yüze Faydaları

  Çay ağacı yağı cilt için mükemmel faydalara sahiptir. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri sivilcelerden kurtulmaya ve cildi temizlemeye ve parlaklaştırmaya yardımcı olur. Yağ, yara izlerinden kurtulmada da etkilidir. 

  çay ağacı yağı yan etkileri

  Akne ve diğer cilt sorunlarının tedavisine yardımcı olur

  Akneyi önleyen kremlerin çoğu çay ağacı özleri içerir. Bazı çalışmalara göre, çay ağacı yağı akne ile mücadelede benzoil peroksit kadar etkilidir. Yağ ayrıca cildin sebum üretimini de azaltır.

  2 yemek kaşığı bal ve yoğurdu 2 ila 3 damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Bu karışımı aknenin üzerine sürün. Yaklaşık 20 dakika bekleyi,n sonra yüzünüzü yıkayın. Bunu her gün tekrarlayın. 

  Çay ağacı yağı siyah nokta ve sivilcelere karşı da etkilidir. Bir pamuklu çubuk üzerine birkaç damla yağ damlatın ve etkilenen bölgelere hafifçe uygulayın. 10 dakika bekleyin ve ardından yıkayın. 

  Çay ağacı yağı cilt beyazlatma için de etkilidir. 1 çay kaşığı jojoba yağını 4 damla çay ağacı yağı ile karıştırın. Bir domatesi ezin ve bu püreyi yağ karışımına ekleyin. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 10 dakika bekleyin. Ilık suyla durulayın ve kurulayın. Bu maske ayrıca güneş bronzluğunun giderilmesine yardımcı olur.

  Kuru ciltler için 5 damla çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı badem yağı ile karıştırın. Cildinize nazikçe bununla masaj yapın ve açık bırakın. Bir süre sonra yüzünüzü yıkayın. Bu yüz maskesinin düzenli kullanımı cildi uzun süre nemli tutar.

  Sedef hastalığı için etkilidir

  Banyo suyuna birkaç damla çay ağacı yağı eklemek, sedef hastalığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  Egzamayı tedavi eder

  Çay ağacı yağı ile egzama losyonu yapmak için 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve 5 damla lavanta ve çay ağacı yağını karıştırın. Banyo yapmadan önce etkilenen bölgeye uygulayın.

   Kesikleri ve enfeksiyonları iyileştirir

  Çay ağacı yağının, kesikleri ve enfeksiyonları doğal olarak iyileştirdiği bilinmektedir. Böcek ısırıkları, döküntüler ve yanıklar gibi diğer enfeksiyonlar da bu yağ ile tedavi edilebilir. Banyo suyuna birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.

  Tıraş sonrası rahatlama sağlar

  Jilet kesiği sonucu oluşan yanıklar rahatsız edicidir ve çirkin bir görüntüsü vardır. Yanlış tedavi onları daha da kötüleştirir. Çay ağacı yağı ile kolaylıkla tedavi edilebilir. 

  Tıraştan sonra, bir pamuklu çubuk üzerine birkaç damla yağ dökün ve enfekte bölgelere uygulayın. Bu cildinizi rahatlatır ve yanıkları daha hızlı iyileştirir.

  Tırnak mantarını tedavi eder

  Enfekte tırnaklara çay ağacı yağı uygulamak tırnak mantarı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yağın antifungal özellikleri burada rol oynar. Enfekte tırnağa pamuklu çubuk kullanarak yağı sürün. Bunu günde iki ila üç kez yapın. Bu ilaç ayak mantarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

  Atlet ayağını tedavi eder

  Tıbbi olarak tinea pedis olarak bilinen bu durum, ayak tırnaklarına ve ellere yayılabilecek bulaşıcı bir mantar enfeksiyonudur. Semptomların bazıları kabarcıklar, kızarıklık, çatlama ve soyulmayı içerir.

  Çalışmalar, çay ağacı yağının atlet ayağı için etkili bir tedavi olabileceğini göstermektedir.

  ¼ fincan arorat nişastası ve kabartma tozunu 20 ila 25 damla çay ağacı yağı ile birleştirin. Karıştırın ve üstü kapalı bir kapta saklayın. Karışımı temiz ve kuru ayaklara günde iki kez uygulayın.

  Makyajı çıkarmakta kullanılır

  ¼ fincan kanola yağı ve 10 damla çay ağacı yağını karıştırın ve karışımı sterilize edilmiş bir cam kavanoza aktarın. Ağzını sıkıca kapayın ve yağlar iyice karışana kadar sallayın. Kavanozu serin ve karanlık bir yerde saklayın. 

  Kullanmak için yağın içine bir pamuk topu batırın ve yüzünüzü silin. Bu, makyajın kolayca çıkarılmasına yardımcı olur. Uygulamadan sonra yüzü ılık suyla yıkayın ve ardından nemlendirici kullanın.

  Çıbanı yatıştırır

  Çıbanlar genellikle cilt yüzeyindeki kıl foliküllerini etkileyen enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Enflamasyona ve hatta ateşe neden olabilirler. Kan hücreleri enfeksiyonla savaşmaya çalışır ve bu süreçte çıbanlar büyür ve hassaslaşır. Ve daha acı verici olur. 

  Kesinlikle bir doktora görünmek gerekir ancak çay ağacı yağı kullanmak da ekstra faydalı olacaktır. Etkilenen bölgeye temiz bir pamuk topu ile yağı sürün. Nazikçe uygulayın. Düzenli uygulama çıbandan kaynaklanan acıyı rahatlatır.

  Siğilleri tedavi eder

  Çay ağacı yağının antiviral özellikleri, siğillere neden olan virüsle savaşmaya yardımcı olur. Siğilin etrafındaki alanı yıkayın ve kurulayın. Siğil üzerine bir damla saf ve seyreltilmemiş çay ağacı yağı uygulayın ve bölgeye bir bandaj sarın. Bandajı yaklaşık 8 saat (veya gece boyunca) bırakın. Ertesi sabah bandajı çıkarın ve bölgeyi soğuk suyla yıkayın. 

  Siğil kaybolana veya düşene kadar işlemi her gün tekrarlayın. Bu, 1 ila 4 hafta arasında bir sürebilir.

  Çay ağacı yağı genital siğiller için de etkilidir. Bir damla seyreltilmiş yağı doğrudan siğile uygulamanız gerekir. Ancak yağa alerjiniz olup olmadığını test etmek için, önce ön kolunuza az miktarda uygulayın. 

  Suçiçeği belirtilerini yatıştırır

  Suçiçeği şiddetli kaşıntıya neden olur ve hatta bu kaşıntı sonucunda ciltte yara izleri oluşur. Kaşıntıyı yatıştırmak için çay ağacı yağı ile karıştırılmış ılık su ile banyo yapılabilir.

  Banyo suyuna veya suyla dolu kovaya yaklaşık 20 damla çay ağacı yağı ekleyin. Bu suyla banyo yapabilirsiniz. Alternatif olarak, cildinizin etkilenen bölgelerine yağa batırılmış temiz pamuk topları da uygulayabilirsiniz.

  Çay Ağacı Yağı Saça Faydaları

  Yağın antibakteriyel ve antifungal özellikleri, saç dökülmesine ve diğer sorunlara katkıda bulunabilecek her türlü kafa derisi enfeksiyonuyla savaşır.

  çay ağacı yağı nasıl yapılır

  Saçların uzamasını sağlar ve kalınlaştırır

  Çay ağacı yağı kullanmak saç sağlığını korumanın basit ve etkili bir yoludur. Yağ ile saç derisine masaj yapılabilir veya şampuana eklenebilir.

  Daha uzun ve daha kalın saçlar için, birkaç damla çay ağacı yağını eşit miktarda taşıyıcı yağla (hindistan cevizi veya badem yağı gibi) karıştırın.

  Bununla kafa derisine masaj yapın. İyice durulayın. Ferahlık hissi verecektir. Bununla birlikte kafa derisinde bir karıncalanma hissi bırakabilir.

  Kepek ve kaşıntı ile mücadele eder

  Normal şampuanla karıştırarak çay ağacı yağı kullanmak kepek ve beraberindeki kaşıntıyı tedavi etmeye yardımcı olur. Kuru kafa derisini tedavi etmek için de bu yağ kullanılabilir. 

  Yağı bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve yaklaşık 15 dakika boyunca kafa derinize masaj yapın. Saçınızı iyice yıkayın (yağ karışımı yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra). Çay ağacı yağı kafa derisini nemlendirir ve kuru kafa derisini tedavi eder.

  Çay ağacı yağı bitleri uzaklaştırmak için de kullanılabilir. Saç derinize birkaç damla çay ağacı yağı sürün ve gece boyunca bırakın.

  Ertesi sabah, ölü bitleri çıkarmak için saçları tarayın. Saçınızı çay ağacı yağı içeren bir şampuan ve saç kremi ile yıkayın.

  Saçkıranı iyileştirir

  Çay ağacı yağının antifungal özelliği saçkıran için etkili bir tedavidir.

  Saçkırandan etkilenen bölgeyi iyice temizleyin ve ardından kurutun. Steril bir pamuklu çubuğun ucuna birkaç damla çay ağacı yağı damlatın. Bunu doğrudan etkilenen bölgelerin tümüne uygulayın. Bu işlemi günde üç kez tekrarlayın. Cildinizi tahriş ederse yağı seyreltin. Uygulanacak alan genişse steril bir pamuk topu da kullanabilirsiniz.

  Çay Ağacı Yağı Güvenli midir?

  Topikal olarak güvenlidir. Ancak oral yoldan almak bazı ciddi semptomlara neden olabilir. Çay ağacı yağı alımı makul miktarlarla sınırlanmalı ve 6 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

  Çay Ağacı Yağı Yan Etkileri

  Ağızdan alındığında yağ toksiktir. Topikal olarak uygulandığında, büyük ölçüde güvenli olsa da, bazı insanlarda komplikasyonlara neden olabilir.

  Cilt Sorunları

  Çay ağacı yağı bazı kişilerde cilt tahrişine ve şişmeye neden olabilir. Akneden etkilenen insanlarda, yağ bazen kuruluğa, kaşıntı ve yanmaya neden olabilir.

  Hormonal Dengesizlikler

  Henüz ergenliğe ulaşmamış genç erkeklerin cildinde çay ağacı yağı kullanmak hormonal dengesizliklere neden olabilir. Yağ, erkek çocuklarda meme büyümesine neden olabilir.

  Gargara ile ilgili sorunlar

  Çay ağacı yağı ile gargara yaparken dikkatli olun, bazı durumlarda yağdaki güçlü maddelerin boğazdaki aşırı duyarlı membranlara zarar verdiği bulunmuştur. Doktorunuza danışın.

  Çay ağacı yağı, topikal olarak kullanıldığında hamile ve emziren kadınlar için muhtemelen güvenlidir. Ancak oral tüketim zararlıdır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ