Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi | diyetz

Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi

 

Mantar enfeksiyonları birçok insan için büyük bir problemdir. En çok Candida mantarlarından, özellikle “Candida albicans”’lardan kaynaklanır

Mantar enfeksiyonu olabileceğinizi düşünüyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, tıbbi yardım almaktır. Ancak çeşitli yiyecekler ve beslenme değişiklikleri de bu konuda yardımcı olacaktır. 

Aşağıda “candida beslenme”, “candida mantarına bitkisel çözüm”, “candida bitkisel tedavi”, “candida bitkisel çözüm”  ile ilgili bilgiler verilecektir.

 

 

Candida Tedavisinde Beslenme

 

Hindistan cevizi yağı

Candida mantarı; cilt, ağız veya bağırsakta bulunan mikroskobik mantarları ifade eder. Genellikle zararsızdırlar ancak vücudun savunması zayıfladığında enfeksiyonlara neden olabilirler.

Bitkilerin maya ve diğer mantarlara karşı kendi savunmaları vardır ve bazıları mantarlara toksik olan bileşikler üretir. Buna antimikrobiyal ve antifungal etkileri olan doymuş bir yağ asidi olan laurik asit iyi bir örnektir. 

Hindistan cevizi yağı neredeyse % 50 oranında laurik asitten oluşur. Test tüpü çalışmaları laurik asidin Candida mantarına karşı çok etkili olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla hindistancevizi yağı da benzer etkilere sahiptir. 

Bu nedenle, hindistan cevizi yağının ağızda yağ çekme yöntemiyle kullanılması ağızdaki Candida enfeksiyonlarını önleyebilir.

 

 

Probiyotikler

Bazı faktörler veya baskılanmış bir bağışıklık sistemi Candida enfeksiyonlarına daha yatkın hale getirebilir.  Antibiyotikler de riski artırır çünkü güçlü dozlar bazen bağırsaklardaki faydalı bakterilerin bir kısmını öldürür.

Bağırsaklardaki bu bakteriler vücudun Candida mantarına karşı doğal savunmasının bir parçasıdır ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlarlar. 

Probiyotikler, bu yararlı bakteri popülasyonlarının geri kazanılmasına yardımcı olur.  Probiyotikler, aktif kültürlü yoğurt gibi fermente gıdalarda bulunan canlı bakterilerdir. Ayrıca takviye olarak da alınabilir. 

Araştırmalar, probiyotiklerin Candida enfeksiyonlarıyla savaşabileceğini göstermektedir. Probiyotikler ayrıca Candida’nın bağırsaklarda çoğalmasını da engeller. 

 

 

Şeker tüketiminin azaltılması

Ortamda şeker bulunduğunda mantarlar daha hızlı büyür. Kan dolaşımındaki yüksek seviyelerde şeker Candida enfeksiyonu riskini artırır.

 

 

Sarımsak

 

candida için bitkisel çözüm

 

Sarımsak, güçlü antifungal özelliklere sahip bir başka bitkisel besin maddesidir. Bu, taze sarımsak ezildiğinde veya hasar gördüğünde oluşan bir madde olan allisin’den kaynaklanmaktadır. 

Farelere yüksek miktarlarda Candida mantarı için allisin verildiğinde, antifungal ilaçlarla aynı etkiye sahip olduğu belirlendi.

Çiğ sarımsağın ağzınız gibi hassas alanlarda kullanılmasının zararlı olabileceğini ve ciddi yanmalara neden olabileceğini unutmayın.

 

 

Curcumin

Curcumin, popüler bir Hint baharatı olan zerdeçalın temel aktif bileşenlerinden biridir.

Tüp araştırması, curcumin’in Candida mantarını öldürebileceğini veya en azından çoğalmasını azaltabileceğini göstermektedir.

 

Sonuç olarak;

Mantar enfeksiyonu olduğunuzu düşünüyorsanız, antifungal ilaç tedavisi için doktora başvurun.

Bu enfeksiyonların çoğundan kurtulmak için, sağlıklı beslenmek veya probiyotik gibi takviyeler almak gerekebilir. 

Kendi başına yukarıdaki beslenme ipuçları, etkili bir tedavi değildir. Ancak önleyici ilaçlarla birlikte bir fark yaratabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ