Camu Camu Meyvesi Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

  Camu Camu Meyvesi Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

  Camu camu veya Myrciaria dubia, vişneye benzeyen ekşi bir meyvedir. Amazon yağmur ormanlarına özgü bir meyvedir ancak sağlık yararlarının tanınmaya başlanması ve popülerlik kazanması nedeniyle dünya çapında tüketilmeye başlanmıştır.

  Taze camu camu meyvesi lezzet bakımından çok ekşidir bu yüzden genellikle toz, hap veya meyve suyu gibi takviye şeklinde tüketilir.

  Camu camu bitkisi, özellikle C vitamini dahil olmak üzere, bazı besin maddelerinin ve güçlü bitki bileşiklerinin içeriği nedeniyle, bir süper gıda olarak kabul edilmektedir.

  Camu Camu Nedir?

  Myrciaria dubia veya camu camu, Amazon bölgesine özgü gür bir ağaçtır. Ağaç, C vitamini yüklü yuvarlak kırmızı meyveler taşır ve bu meyveler birçok yerel ilaç karışımında kullanılır. 

  Camu camu meyvesinin potansiyel terapötik kullanımları vardır ve C vitamini ve antioksidanlar gibi temel besinler ile yüklüdür.

  Camu Camu Meyvesi Besin Değeri

  Camu camu, lösin ve valin gibi fitokimyasalların, minerallerin ve amino asitlerin güçlü bir karışımını sunar. Aynı zamanda tahmini 355 mikrogram karotenoid içerir. 

  Camu camu meyvesinde lutein,  beta-karoten ve zeaksantin ile birlikte baskın karotenoiddir.

  100 gram camu camu meyvesi besin içeriği şöyledir:

  0.4 gram protein

  0.2 gram yağ

  2145 miligram C vitamini (yüzde 3575 DV)

  2.1 miligram  manganez  (yüzde 106 DV)

  0.2 miligram bakır (yüzde 10 DV)

  0.5 miligram demir (yüzde 3 DV)

  12.4 miligram magnezyum (yüzde 3 DV)

  15.7 miligram kalsiyum (yüzde 2 DV)

  83.8 miligram potasyum (yüzde 2 DV)

  0.4 miligram çinko (yüzde 2 DV)

  Camu Camu Meyvesi Yararları Nelerdir?

  camu camu meyvesi

  C vitamini bakımından yüksektir

  Bu meyve, C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudumuzda birçok önemli rol oynar. 

  Örneğin, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder ve cildi, kemikleri ve kasları destekleyen bir protein olan kolajen oluşumu için gereklidir.

  Aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücreleri serbest radikal denilen dengesiz moleküllerden korur.

  Serbest radikaller hücresel fonksiyonun normal bir yan ürünü olmakla birlikte, stres, zayıf beslenme sonucu çok fazla serbest radikal oluşabilir.

  Serbest radikaller vücutta fazla olduğunda, diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlarla bağlantılı oksidatif stres denilen bir duruma yol açar.

  C vitamini gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekleri yemek, oksidatif stresi önlemeye ve serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olur.

  Camu camu meyvesinin 100 gramı 3 gram C vitamini içerir. Ancak, güçlü ekşi tadı nedeniyle, nadiren taze yenir ve genel olarak toz halinde bulunur.

  Tozda su bulunmadığından, taze meyve ile karşılaştırıldığında gram başına daha fazla C vitamini içerir.

  Ürünün beslenme bilgilerine göre, 1 çay kaşığı camu camu tozu, 5 gram C vitamini sağlar.

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Bu meyve, antosiyaninler ve ellagik asit de dahil olmak üzere flavonoid antioksidanlar gibi birçok güçlü bileşiklerle birlikte, etkileyici antioksidan kapasitesine sahiptir.

  Camu camu meyvesinin yüksek antioksidan içeriği, sigara içenlerde aşırı miktarda oluşan ve oksidatif strese neden olan serbest radikalleri yok eder.

  Sigara içen 20 erkek ile yapılan 1 haftalık bir çalışmada, günlük 1.050 mg C vitamini içeren 70 ml camu camu suyu içenler, C-reaktif protein (CRP) gibi oksidatif stresi ve inflamatuar belirteçleri anlamlı derecede düşürmüştür.

  Üstelik, C vitamini tableti alan plasebo grubunda bu belirteçlerde değişiklik olmamıştır. Bu, camu camu meyvesindeki diğer antioksidanların kombinasyonun güçlü antioksidan etkilere sahip olduğunu gösterir.

  İltihaplanmaya karşı mücadele eder

  Bu meyve, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Kronik inflamasyon, hücrelerin sağlığını olumsuz yönde etkiler ve kanser, kalp hastalığı ve otoimmün hastalık gibi durumlara neden olur.

  Camu camu meyvesi, iltihap tetikleyici enzim aldoz redüktazı engelleyen bir antioksidan olan ellagik asit içerir. Bu meyvenin tohumu da güçlü anti-inflamatuar bileşikler içerir.

  Bağışıklık sistemi ve bağırsak sağlığını destekler

  Camu camu, portakaldan 60 kat, limondan 56 kat daha fazla C vitamini içerebilir. Bu meyve, vücuda soğuk algınlığı veya grip gibi sorunlardan iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu gerekli besinleri besinleri sağlar.

  Camu camu meyvesinde bulunan besinler bağırsak sağlığını destekler. 2018 yılında yapılan bir hayvan çalışması, meyvenin bağırsak mikrobiyotasını (bağışıklık fonksiyonuna yüksek oranda bağlı) olumlu bir şekilde değiştirerek ve enerji tüketimini artırarak obeziteyi önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

  Karaciğer sağlığını iyileştirir

  Camu camu, güçlü antioksidan ve fitokimyasal içeriği ile karaciğere çeşitli şekillerde fayda sağlar. Yüksek C vitamini içeriği, özellikle karaciğer sağlığını iyileştirme kabiliyetinin merkezinde yer alır.

  Ruh halini iyileştirir

  Camu camu meyvesinin yüksek C vitamini seviyeleri beynin daha fazla serotonin üretmesine yardımcı olabilir ve bu da ruh halini iyileştirir. Araştırmalar, C vitamini eksikliği olan kişilerin kendilerini daha depresif hissettiğini gösteriyor.

  Ağız ve diş eti sağlığını iyileştirir

  Meyvenin güçlü antioksidanları ve antiviral bileşenleri sayesinde, camu camu‘nun faydaları arasında diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarına karşı mücadele yer alır.

  Çalışmalar, antioksidan bakımından zengin ilaçların, dişeti ve periodontal sağlık sorunlarının ilerlemesinde nedensel inflamatuar faktörler olan serbest radikallerin azaltılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

  Kardiyovasküler sağlığı destekler

  İnflamasyon, kalp hastalığı, diyabet, Alzheimer ve artrit gibi yaşla ilgili birçok hastalığın ana temel nedenidir.

  Camu camu meyvesi, kalbi ve arterleri kalınlaşma ve sertleşmeye (kalp hastalığı için bir risk faktörü) karşı korumaya yardımcı olurken, aynı zamanda kan şekeri seviyelerini ve insülin yanıtını iyileştirir.

  2018’de yapılan bir araştırma, meyvenin genç yetişkinler arasında vazodilatasyon ve kan basıncını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu.

  Göz sağlığını korur

  Camu camu meyvesi, yaşın artmasıyla daha yaygın hale gelen makula dejenerasyonu gibi göz sorunları üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olabilir.

  C vitamini ve diğer temel besinler, yaşa bağlı makula dejenerasyonunun ve görme keskinliği kaybının ilerlemesini yavaşlatabilir.

  Camu Camu Meyvesi Nasıl Yenir?

  Çok ekşi olup çoğu insan tadı nedeniyle bu meyveyi tek başına yemek istemez. Püre, posa veya meyve suyu şeklinde ve tatlandırılarak tüketilir.

  Bu meyvenin tozu en popüler formudur. Bu şekilde meyvenin suyu alındığından konsantrasyonu yükselir ve raf ömrü uzar.

  Camu camu tozu; smoothie, yulaf, müsli, yoğurt ve salata soslarına eklenebilir. Başka lezzetlerle birleştirmek ekşi tadını maskeler ve daha lezzetli olmasını sağlar.

  Bu formların yanı sıra, camu camu özü ve konsantre takviyeleri bulunur.

  Camu Camu Zararları Nelerdir?

  Camu camu meyvesinin potansiyel zararları yüksek C vitamini içeriği ile ilgilidir. Sadece 1 çay kaşığı (5 gram) camu camu bu besin için RDI’nın % 760’ı olan 682 mg C vitamini sağlar.

  C vitamini için Tolerable Üst Sınır (TUL) günde 2.000 mg’dır. Bundan düşük miktarlar çoğu insan için güvenlidir.

  Aşırı miktarda C vitamini tüketmek, ishal ve bulantı gibi sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu semptomlar, C vitamini alımı azaldığında tipik olarak düzelir.

  C vitamini demir emilimini artırır, bu nedenle aşırı demir yükü – hemokromatozis gibi – olan kişiler camu camu yemekten kaçınmalıdır.

  Önerilen miktara uyduğunuz sürece, fazla miktarda C vitamini almak pek mümkün değildir. Ayrıca, ilaç kullanıyorsanız, camu camu tozu veya takviyesi almadan önce doktora  danışmanız önerilir.

  Uykusuzluk ve iştah kaybı

  Araştırmalar, camu camu meyvesinin vücudun serotonin seviyelerini artırdığını belirtiyor. Serotonin, ruh halini ve iştahı düzenlemek için gereklidir. Bu, beyne aç olup olmadığınızı söyleyen bir nörotransmiterdir.

  Sağlıklı bir serotonin seviyesi depresyonu hafifletebilir, ruh halini iyileştirebilir ve daha mutlu hissettirebilir ancak fazlalığı uykusuzluk ve iştahsızlık gibi olumsuz etkilere de yol açabilir. Bu, uzun bir süre ortaya çıkarsa birçok soruna yol açabilir.

  Sonuç olarak;

  Hem camu camu meyvesi hem de tohumu, C vitamini ve flavonoidler dahil besinler ve güçlü antioksidanlar bakımından zengindir.

  Araştırmalar, bu meyvenin iltihaplanma ile mücadele ettiğini ve kan şekeri ile kan basıncını azaltmada etkili olduğunu gösteriyor.

  Her ne kadar tazesinin tadı çok ekşi de olsa da, toz veya konsantre olarak tüketilebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ