Camu Camu Meyvesi ve Faydaları | diyetz

Camu Camu Meyvesi ve Faydaları

 

Camu camu veya Myrciaria dubia, vişneye benzeyen ekşi bir meyvedir. Amazon yağmur ormanlarına özgü bir meyvedir, ancak sağlık yararlarının tanınmaya başlanması ve popülerlik kazanması nedeniyle dünya çapında tüketilmeye başlanmıştır.

 

Taze camu camu meyvesi lezzet bakımından çok ekşidir bu yüzden genellikle toz, hap veya meyve suyu gibi takviye şeklinde tüketilir.

 

camu camu meyvesi

 

Camu camu bitkisi, özellikle C vitamini dahil olmak üzere, bazı besin maddelerinin ve güçlü bitki bileşiklerinin içeriği nedeniyle, bir süper gıda olarak kabul edilmektedir.

 

Bu yazıda; camu camu nedir, camu camu ne işe yarar, camu camu nasıl kullanılır ile ilgili bilgiler bulacaksınız.

 

 

 

Camu Camu Faydaları

 

 

C vitamini bakımından yüksektir

Bu meyve, C vitamini bakımından zengindir. C vitamini vücudumuzda birçok önemli rol oynar. Örneğin, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder ve cildi, kemikleri ve kasları destekleyen bir protein olan kolajen oluşumu için gereklidir.

 

Aynı zamanda güçlü bir antioksidan görevi görür ve hücreleri serbest radikal denilen dengesiz moleküllerden korur. Serbest radikaller hücresel fonksiyonun normal bir yan ürünü olmakla birlikte, stres, zayıf beslenme sonucu çok fazla serbest radikal oluşabilir.

 

Serbest radikaller vücutta fazla olduğunda, diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi kronik durumlarla bağlantılı oksidatif stres denilen bir duruma yol açar.

 

C vitamini gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekleri yemek, oksidatif stresi önlemeye ve serbest radikal hasarına karşı savaşmaya yardımcı olur.

 

Camu camu meyvesinin 100 gramı 3 gram C vitamini içerir. Ancak, güçlü ekşi tadı nedeniyle, nadiren taze yenir ve genel olarak toz halinde bulunur. Tozda su bulunmadığından, taze meyve ile karşılaştırıldığında gram başına daha fazla C vitamini içerir.

 

İlginizi Çekebilir  Kakulenin Etkileyici Faydaları

Ürünün beslenme bilgilerine göre, 1 çay kaşığı camu camu tozu, 5 gram C vitamini sağlar.

 

 

 

Güçlü antioksidanlar içerir

Bu meyve, antosiyaninler ve ellagik asit de dahil olmak üzere flavonoid antioksidanlar gibi birçok güçlü bileşiklerle birlikte, etkileyici antioksidan kapasitesine sahiptir.

 

Camu camu‘nun yüksek antioksidan içeriği, sigara içenlerde aşırı miktarda oluşan ve oksidatif strese neden olan serbest radikallere fayda sağlar.

 

Sigara içen 20 erkek ile yapılan 1 haftalık bir çalışmada, günlük 1.050 mg C vitamini içeren 70 ml camu camu suyu içenler, C-reaktif protein (CRP) gibi oksidatif stresi ve inflamatuar belirteçleri anlamlı derecede düşürmüştür.

 

Üstelik, C vitamini tableti alan plasebo grubunda bu belirteçlerde değişiklik olmamıştır. Bu, camu camu meyvesindeki diğer antioksidanların kombinasyonun güçlü antioksidan etkilere sahip olduğunu gösterir.

 

 

 

İltihaplanmaya karşı mücadele eder

Bu meyve, vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada etkilidir. Kronik inflamasyon, hücrelerin sağlığını olumsuz yönde etkiler ve kanser, kalp hastalığı ve otoimmün hastalık gibi durumlara neden olur.

 

Camu camu meyvesi, iltihap tetikleyici enzim aldoz redüktazı engelleyen bir antioksidan olan ellagik asit içerir. Bu meyvenin tohumu da güçlü anti-inflamatuar bileşikler içerir.

 

 

 

Diğer potansiyel faydaları

 

Kilo verme

Hayvan çalışmaları, yakılan kalori sayısını artırdığı ve bağırsak bakterilerini olumlu yönde değiştirdiği için camu camunun kilo vermeye yardımcı olduğunu belirtmektedir.

 

Kan şekeri seviyelerini iyileştirme

23 sağlıklı insanda yapılan araştırmalar, bu meyvenin yüksek karbonhidratlı bir öğün yedikten sonra kan şekerindeki yükselmeyi en aza indirebileceğini göstermiştir.

 

Antimikrobiyal özellikler

Bir test tüpü çalışmasında, meyvenin kabuğu ve tohumu, potansiyel olarak zararlı bakteri “Escherichia coli” ve “Streptococcus mutans” ın bakteriyel büyümesini azaltmıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Sandalağacı Yağının Faydaları

Daha sağlıklı kan basıncı

Tüp ve insan çalışmaları, kan damarlarının genişlemesini teşvik ederek meyvenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini gözlemledi.

 

 

 

Camu camu nasıl yenir?

Çok ekşi olup çoğu insan tadı nedeniyle bu meyveyi tek başına yemek istemez. Püre, posa veya meyve suyu şeklinde ve tatlandırılarak tüketilir.

 

Bu meyvenin tozu en popüler formudur. Bu şekilde meyvenin suyu alındığından konsantrasyonu yükselir ve raf ömrü uzar.

 

Camu camu tozu; smoothie, yulaf, müsli, yoğurt ve salata soslarına eklenebilir. Başka lezzetlerle birleştirmek ekşi tadını maskeler ve daha lezzetli olmasını sağlar.

 

Bu formların yanı sıra, camu camu özü ve konsantre takviyeleri bulunur.

 

 

 

Camu camu zararları

Camu camu’nun potansiyel zararları yüksek C vitamini içeriği ile ilgilidir. Sadece 1 çay kaşığı (5 gram) camu camu bu besin için RDI’nın % 760’ı olan 682 mg C vitamini sağlar.

 

C vitamini için Tolerable Üst Sınır (TUL) günde 2.000 mg’dır. Bundan düşük miktarlar çoğu insan için güvenlidir.

 

Aşırı miktarda C vitamini tüketmek, ishal ve bulantı gibi sindirim rahatsızlığına neden olabilir. Bu semptomlar, C vitamini alımı azaldığında tipik olarak düzelir.

 

C vitamini demir emilimini artırır, bu nedenle aşırı demir yükü – hemokromatozis gibi – olan kişiler camu camu yemekten kaçınmalıdır.

 

Önerilen miktara uyduğunuz sürece, fazla miktarda C vitamini almak pek mümkün değildir. Ayrıca, ilaç kullanıyorsanız, camu camu tozu veya takviyesi almadan önce doktora  danışmanız önerilir.

 

Sonuç olarak;

 

Hem camu camu meyvesi hem de tohumu, C vitamini ve flavonoidler dahil besinler ve güçlü antioksidanlar bakımından zengindir. Araştırmalar, bu meyvenin iltihaplanma ile mücadele ettiğini ve kan şekeri ile kan basıncını azaltmada etkili olduğunu gösteriyor.

 

İlginizi Çekebilir  İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri

Her ne kadar tazesinin tadı çok ekşi de olsa da, toz veya konsantre olarak tüketilebilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ