Cadı Fındığı Nedir, Ne işe Yarar? Faydaları ve Zararları

Cadı fındığı, diğer adıyla witch hazel çeşitli şekillerde kullanılabilen güçlü tıbbi özelliklere sahip bir bileşiktir. Kuzey Amerika’ya özgü bir tür çalı olan “Hamamelis virginiana”nın yapraklarından ve kabuklarından elde edilir.

Çoğu zaman cilde ve kafa derisine uygulanan cadı fındığı, iltihabı hafifletme ve hassas cildi yatıştırıcı etkisi ile bilinir.

Ayrıca bitkisel çaylara eklenebilir ve diğer koşullar için doğal bir tedavi olarak küçük miktarlarda oral olarak alınabilir.

Cadı Fındığı Nedir?

Cadı fındığı bitkisi ( Hamamelis  virginiana türüne  sahiptir ) , Kuzey Amerika’ya özgü bir bitki türüdür ve Hamamelidaceae bitki ailesinin bir üyesidir. 

Bazen kış çiçeği olarak da adlandırılan cadı fındığı bitkisinin kabuğu ve yaprakları cildi iyileştiren bir büzücü yapmak için kullanılır .

Cildin gözeneklerinde yaşayabilen bakterileri öldürmek de dahil olmak üzere birçok kullanımı vardır. 

Aynı zamanda cilt kanserine neden olabilecek hücresel hasarı durdurmaya yardımcı olurken, yaşlanma belirtilerini önler ve iyileşmeyi hızlandırır.

Cadı Fındığının Yararları Nelerdir?

Cadı fındığının faydalarının çoğu, büzücü ve iltihap önleyici özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında sivilceyi azaltmak, erken yaşlanma belirtileriyle savaşmak, hemoroidi iyileştirmek, egzama ve sedef hastalığı gibi ciddi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını tedavi etmek yer alır.

İnflamasyonu hafifletir

İnflamasyon, vücudumuzu yaralanmaya ve enfeksiyona karşı korumak için verilen normal bir immün yanıttır.

Bununla birlikte, kronik inflamasyonun bazı hastalıkların gelişiminde merkezi bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Cadı fındığı, gallik asit ve tanenler dahil olmak üzere güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip birçok bileşik içerir.

Ayrıca, yaygın inflamasyonu önleyen ve vücudumuzda biriken ve hastalığa neden olan bileşikler, serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar içerir.

Bu nedenle, cadı fındığının geniş kapsamlı yararları vardır ve akne, egzama veya sedef hastalığı gibi iltihapla ilgili sorunların tedavisinde yararlı olabilir.

Çalışmalar, topikal olarak uygulanan cadı fındığının, iltihabı etkili bir şekilde azaltabildiğini ve cildi yatıştırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Hemoroid tedavisine yardımcı olur

Hemoroid, rektum ve anüsteki damarların şişmesi ve iltihaplanmasından kaynaklanır, bu da kabızlık, kaşıntı ve kanama gibi semptomlarla sonuçlanır.

Cadı fındığı, hemoroidin neden olduğu rahatsızlık ve ağrıdan kurtulmak için sıklıkla doğal bir ilaç olarak kullanılır.

Genellikle bir bez veya pamuk topuna sürülür ve cildi yumuşatmak için doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır.

Araştırma sınırlı olmasına rağmen, cadı fındığının anti-inflamatuar etkileri nedeniyle hemoroid ile ilişkili kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve şişliklerin tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Dahası, hemostatik özelliklere sahiptir, yani hemoroidin neden olduğu kanamayı durdurabilir.

Ancak, cadı fındığının hemoroid üzerindeki etkinliğini incelemek için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Enfeksiyonları önler

Bazı çalışmalar cadı fındığının bazı viral enfeksiyonlarla savaşmada yararlı olabileceğini göstermektedir.

Bir test tüpü çalışması, örneğin, cadı fındığı tanenlerinin hem influenza A hem de insan papilloma virüsü (HPV) ‘ye karşı antiviral etkiler sergilediğini bulmuştur.

Bir başka test tüpü çalışması, cadı fındığı özünün, soğuk yaraların ardındaki suçlu olan herpes simpleks virüsü 1’in aktivitesini engellediğini göstermiştir.

Bu nedenle, cadı fındığı, soğuk yaralara karşı savaşmak ve semptomları hafifletmek için topikal olarak doğal bir ilaç olarak uygulanır.

Boğaz ağrısını yatıştırır

İnflamasyonu azaltma ve bir sıkılaştırıcı olarak davranma yeteneği nedeniyle, bazen boğaz ağrısını tedavi etmek için de cadı fındığı kullanılır.

Bir çay kaşığı (5 ml) cadı fındığının bir fincan (240 ml) su içinde yaklaşık 10 dakika kaynatılması, daha sonra karışımla gargara yapılması, boğazda rahatlama sağlayabilir.

Bu karışımın, boğaz ağrısının ve boğaz ağrısının neden olduğu kuru aşırı mukusun azalmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Bununla birlikte, cadı fındığının anti-inflamatuar özellikleri belgelenmiş olsa da, boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanımı sadece anekdotsal kanıtlara dayanmaktadır.

Cadı fındığının boğaz ağrısı üzerindeki potansiyel faydalarını belirlemek için daha fazla yüksek kalitede çalışmalara ihtiyaç vardır.

Buna ek olarak, cadı fındığının yutulması, yüksek tanen içeriği nedeniyle mide tahrişine neden olabilir, bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.

Kanamayı hızla durdurur

Cadı fındığı, cilt hücrelerini daraltan bir büzücü görevi gördüğünden, küçük kesikleri ve sıyrıkları kanamadan durdurmak için harikadır.

Cadı fındığında bulunan tanenler ayrıca ağrıyı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur ve enfeksiyon gelişimini önlemek için yaralar üzerinde koruyucu bir kaplama oluşturur.

Çürükleri iyileştirir

Cadı fındığı, kan damarlarını daraltmaya ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan bazı harika anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu, morlukları azaltmak için mükemmeldir. Etkisini görmek için çürük bölgesine uygulayın ve cilde masaj yapın.

Uçuğa iyi gelir

Uçuk, herpes simpleks virüsünün bir sonucu olarak ağız çevresinde çıkan kırmızı kabarcıklardır ve sıklıkla kaşıntı ve yanma hissi ile birlikte görülür.

Cadı fındığının antiviral ve anti-inflamatuar özellikleri, bu semptomları oldukça etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir. Günde 2-3 kez pamuklu bir bezle doğrudan uçuğun üzerine sürün.

Bebek bezi döküntülerini önler

Ebeveynler için küçüklerinin altının parlak kırmızı ve kaşıntılı döküntülerle kaplı olduğunu görmekten daha üzücü bir şey yoktur.

Neyse ki, cadı fındığının anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı bebek bezi döküntülerinin neden olduğu tahriş ve kızarıklığı oldukça önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

Jilet yanıklarını önler

Cadı fındığının büzücü ve anti-inflamatuar özellikleri, jilet kullanımı sonucu tahriş olmuş cilt bölgesinde meydana gelen kaşıntıyı azaltmak için harikadır.

Kulak enfeksiyonlarını iyileştirir

Kulak enfeksiyonlarına bakteriler neden olur. Cadı fındığı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bir damlalıkla kulağınıza birkaç damla cadı fındığı koymak, tahrişin bir kısmını hafifletmeye, biriken balmumu şeklindeki kiri çözmeye ve içinde birikmiş olabilecek irinleri kurutmaya yardımcı olabilir.

Çatlakları azaltır 

Cadı fındığı, cilt hücrelerinin büzülmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olan büzücü özelliklere sahip olduğundan, çatlakların solmasına yardımcı olabileceği tahmin edilebilir.

Hamile kadınların çatlak oluşumunu önlemek için kullanmasının nedeni de budur. Bununla birlikte, cadı fındığının çatlakları etkili bir şekilde azaltabileceğini kanıtlayacak kesin bir kanıt yoktur.

Varisli damar görünümünü azaltır

Varisli damarlar, bacaklarda ve ayaklarda görülen ve ağrılı olan boğumlu ve genişlemiş damarlardır. Cadı fındığının tanen içeriği, kan damarlarını daraltmaya ve varisli damarların neden olduğu şişliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, içinde bulunan gallik asit ve uçucu yağlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu durumda cadı fındığının bez kompreslerinin kullanılması önerilir.

Ağız, dudaklar ve diş etlerini korur

Kanayan veya şişmiş diş etleri, uçuk, pamukçuk ve kabarcıklar – bunlar ağız, dudaklar ve diş etlerinin maruz kaldığı ağrılı durumlardan yalnızca birkaçıdır.

Ağzınızı cadı fındığı gargara ile çalkalamak, şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve ayrıca bu enfeksiyonlarla oldukça etkili bir şekilde mücadele edebilir.

Ayrıca hindistancevizi yağı veya mür ile birleştirebilir ve etkili sonuçlar için topikal olarak kabarcıklara, yaralara veya şişmiş diş etlerine uygulayabilirsiniz.

Cadı fındığı ayrıca bebeklerde diş ağrısı veya diş çıkarmadan kaynaklanan ağrıyı gidermeye, ağız ameliyatı sonrası enfeksiyonu önlemeye ve ağız yaralarından kaynaklanan kanama ve iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olur.

Böcek ısırıklarını tedavi eder

Böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılan birçok böcek kovucu ve ticari ürün, cadı fındığı içerir. İnsanlar, ısırıklardan kaynaklanan ağrı ve şişlik, alerji ve tahriş gibi böcek ısırıklarının etkilerini azaltmak için cadı fındığına yönelir.

Cadı Fındığı Cilde Faydaları

Akneyle mücadele eder

Güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, bazı araştırmalar cadı fındığının akne tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

Maksimum etkililik için temizlik sonrasında yüzünüze doğrudan uygulanabilir.

Cildi yatıştırmaya ve iltihabı hafifletmeye yardımcı olurken, gözenekleri küçültmek için dokuların büzülmesine neden olan bir sıkılaştırıcı görevi görür.

Bu, akneye neden olan bakterilerin gözeneklere girmesini önleyebilir. Bu nedenle, cadı fındığı, çoğu reçetesiz akne ürününe eklenir ve özellikle yağlı ciltler için yararlıdır.

Cadı fındığı akne için şu şekilde kullanılabilir;

Malzemeler

  • ½ çay kaşığı C vitamini tozu
  • 6 damla lavanta esansiyel yağı
  • ¼ fincan cadı fındığı

Nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri birleştirin ve kahverengi bir cam şişede saklayın. Bu harika kokulu toneri yıkadıktan sonra yüzünüze uygulayın.

C vitamini cadı fındığının iyileştirici ve sıkılaştırıcı özelliklerini artırırken lavanta esansiyel yağı cildi rahatlatır ve harika kokmasını sağlar.

Sivilceleri azaltmak için yüzünüzü her yıkadığınızda bu toneri kullanın. Ancak bu karışımı bir hafta içinde bitirin, çünkü C vitamini zamanla oksitlenir ve onu işe yaramaz hale getirir.

Cildi hasarlara karşı korur

Cadı fındığı, topikal olarak uygulandığında cildi hasara karşı koruyabilen güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir bitki bileşiği olan tanenler bakımından zengindir.

Bir hayvan çalışması, tanenlerin, bir iltihap olarak hareket edebildiğini ve bu da inflamasyona neden olan maddelerin deri hücrelerine girmesini önlediğini bulmuştur.

Dahası, bir test tüpü çalışması, cadı fındığının zararlı serbest radikalleri nötralize etmesine yardımcı olduğunu ve cilt kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediğini göstermiştir.

Benzer şekilde, başka bir hayvan çalışması, cadı fındığındaki tanenlerin radyasyona maruz kalan farelerde deri tümör büyümesini yavaşlattığını keşfetmiştir.

Bununla birlikte, çoğu araştırma şu anda test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Cadı fındığının insan üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Cilt tahrişini azaltır

Anormal duyusal belirtilerle tanımlanan hassas cilt çok yaygın bir durumdur.

Bazı araştırmalar cadı fındığının hassas deriye topikal olarak uygulanmasının iltihaplı, tahriş olmuş cildin tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Cadı fındığının, iltihaplanmadan kaynaklanan hasarın ya da tahrişin ciltte % 27’ye varan oranda kızarmasını baskıladığı gösterilmiştir.

40 kişide yapılan bir çalışmada, % 10 kadar cadı fındığı özü içeren bir losyonun, deri inflamasyonunu azaltmada ve kızarıklık tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

Benzer şekilde, başka bir küçük çalışmada, cadı fındığı içeren topikal bir preparatın, hassas veya tahriş olmuş yüz cildi için rahatlama sağlayabildiği bulunmuştur.

Yaşlanma belirtileri ve güneşe maruz kalma

Cadı fındığı, kırışıklıklar, renk değişimi ve cilt elastikiyetinin kaybı gibi erken yaşlanma belirtileri ile savaşmak için mükemmel olan antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve büzücü özelliklere sahiptir.

Cadı fındığındaki polifenoller ve tanenler ayrıca UV radyasyonunun neden olduğu güneş hasarına karşı mükemmel koruyucu görevi görür.

Siyah noktaları kaldırır

Siyah noktalar, ciltteki açık gözenekler ölü deri hücreleri veya yağlarla tıkandığında oluşur. Cadı fındığının büzücü özellikleri vardır. Bu, siyah noktaların gevşemesine ve geri gelmelerini önlemek için cilt gözeneklerini sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Kuru cildi nemlendirir ve besler

Duştan çıktıktan hemen sonra cilde cadı fındığı sürmek, fazla yağların kurumasına ve ciltte bulunan nemin hapsolmasına yardımcı olabilir.

Saç derisi hassasiyetini hafifletir

Saç derisi duyarlılığı, kozmetik saç tedavilerinden psoriazis veya seboreik dermatit gibi dermatolojik durumlara kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

Saçı yıkamadan önce saç derisine bir miktar cadı fındığı uygulayarak saç derisinde duyarlılığı tedavi etmeye, kaşıntı ve hassasiyet gibi belirtilerden kurtulmaya yardımcı olabilir.

1.373 kişide yapılan bir çalışmaya göre, cadı fındığı özü içeren bir şampuanın kullanılması kafa derisi tahrişini azaltmada etkiliydi.

Cadı fındığı, psoriasis veya egzama gibi durumların neden olduğu kafa derisi hassasiyetini azaltmada yararlı olabilecek inflamasyonu hafifletebilir.

Aynı zamanda kepek ve kuruluk gibi diğer kafa derisi problemlerinin semptomlarını hafifletmek için doğal bir ilaç olarak da kullanılır.

Cadı Fındığı Nasıl Kullanılır?

Çoğu insan, cadı fındığını güvenli bir şekilde yan etki riskini en aza indirerek kullanabilir.

Merhemler ve özler cildinize günde birkaç kez doğrudan uygulanabilir ve her bağırsak hareketinden sonra hemoroid tedavisi için güvenle uygulanabilir.

Bazı insanlar, cadı fındığını topikal olarak uyguladıktan sonra ciltte tahriş veya alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

Cildin küçük bir kısmında ilk önce cilt yama testi yapmak, istenmeyen yan etkilerin ve cilt reaksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, günde 3-4 çay kaşığı (15-20 ml) cadı fındığı alınması genellikle güvenli kabul edilirken, büyük miktarlarda yutulması mide tahrişine ve kusmaya neden olabilir.

Bu nedenle, sadece küçük miktarlarda oral olarak kullanmak en iyisidir.

Cadı fındığı özünü kullanmanın en popüler yolu, onu bir taşıyıcı yağla (hindistan cevizi veya jojoba yağı gibi) seyreltmek ve daha sonra bunu bir serum, losyon, toner veya ev yapımı yüz yıkama olarak doğrudan cilde uygulamaktır.

Sivilceyi tedavi etmek için

Sivilcenin çıkma eğiliminde olduğu yere birkaç damla cadı fındığını doğrudan sürün. Çay ağacı yağı, hindistan cevizi yağı veya elma sirkesi gibi diğer antibakteriyel maddelerle birlikte kullanıldığında daha da etkilidir. Cadı fındığını cildinize temiz bir pamuk topuyla veya pamuklu pedlerle günde birkaç kez uygulayın.

Yaşlanma belirtileriyle savaşmak için

Kendi yaşlanma karşıtı serumunuzu yapmak için cadı fındığını E vitamini yağı ve diğer doğal maddelerle kolayca karıştırabilirsiniz.

Daha sonra cilde, çürüklere, eski sivilce izlerine ve ısırıklara uygulayarak görünümlerinin solmasına ve hasarı tersine çevirmesine yardımcı olun. Daha da iyi sonuçlar için çuha çiçeği, buhur ve çay ağacı yağları gibi diğer cilt koruyucu yağlarla birleştirin.

Göz şişkinliğini ve iltihaplanmayı azaltmak için

Yatmadan önce göz çevresindeki bölgeye seyreltilmiş cadı fındığı sürün ve göze hiç temas etmemeye dikkat edin.

Varisli damarların gelişmesini önlemek için

Bir beze veya çubuğa cadı fındığı ekleyin, morarma ve damarların oluştuğunu gördüğünüz her yerde cildinize sürün.

Saçınızı kurutmadan temizlemek için

Şampuanınıza birkaç damla ekleyin veya hindistan cevizi yağı, argan yağı, cadı fındığı ve limon veya portakal yağı gibi diğer temizleyici uçucu yağları kullanarak saçınızı yıkayın.

Doğal bir kulak enfeksiyonu ilacı yapmak için

Her kulağa günde birkaç kez birkaç damla damlatmak için göz damlalığına cadı fındığı özü ekleyin.

Boğaz ağrısını tedavi etmek için

Ya günde bir ila üç bardak cadı fındığı çayı için ya da iltihaplı boğazı yatıştırmak için ballı çay karışımına saf cadı fındığı (alkolsüz) ekleyin.

Hemoroidi tedavi etmek için

Çoğu uzman, tahriş olmuş ciltte veya her bağırsak hareketinden sonra günde altı defaya kadar cadı fındığı suyu ( suyla seyreltilmiş Hamamelis sıvı özütü) kullanılmasını önerir .

Sonuç olarak;

Cadı fındığı ( hamamelis virginiana ) doğal bir cilt bakım ürünü ve sık sık topikal bir çare olarak kullanılan sıkılaştırıcıdır.

Kullanımları arasında akne, iltihaplanma, enfeksiyonlar, ısırıklar, kızarıklık, yanıklar, geniş gözenekler ve daha fazlası gibi sorunların tedavisi yer alır.

Cadı fındığının birçok faydası vardır. Tanenler, proantosiyanidinler ve fenoller de dahil olmak üzere antioksidan ve antibakteriyel bileşikler içerdiğinden hem içten hem de ciltteki bakterilerle savaşmaya yardımcı olur.

Saçınız için kullanmanın nedenleri arasında daha temiz hale getirmek, daha fazla hacim vermek ve daha parlak olmasına yardımcı olmak yer alır.

Hemoroit, kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısı ve daha fazlası gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olmak için dahili olarak bir ilaç olarak kullanılabilir.

Genelde çok güvenli olsa da, olası cadı fındığı yan etkileri arasında cilt kuruluğu, alerjik reaksiyon, içten alındığında mide rahatsızlığı ve yüksek miktarlarda kullanıldığında karaciğerle ilgili sorunlar sayılabilir.


Cadı fındığı kullandınız mı? Ne tür sorunları çözmede kullandınız? Etkilerini bize bildirir misiniz?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ