Cadı Fındığı (Witch Hazel) Faydaları ve Kullanımı

 

 

Cadı fındığı, çeşitli yollarla kullanılabilen güçlü tıbbi özelliklere sahip bir bileşiktir.

 

Bu, Kuzey Amerika’ya özgü bir tür çalı olan Hamamelis virginiana’nın yapraklarından ve kabuklarından elde edilir.

 

Çoğu zaman cilde ve kafa derisine uygulanan cadı fındığı, iltihabı hafifletme ve hassas cildi yatıştırıcı etkisi ile bilinir.

 

Ayrıca bitkisel çaylara eklenebilir ve diğer koşullar için doğal bir tedavi olarak küçük miktarlarda oral olarak alınabilir.

 

İşte cadı fındığının faydaları ve kullanımları…

 

 

 

İnflamasyonu hafifletir

 

İnflamasyon, vücudunuzu yaralanmaya ve enfeksiyona karşı korumak için verilen normal bir immün yanıttır.

 

Bununla birlikte, kronik inflamasyonun bazı hastalıkların gelişiminde merkezi bir rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Cadı fındığı, gallik asit ve tanenler dahil olmak üzere güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip birçok bileşik içerir.

 

Ayrıca, yaygın inflamasyonu önleyen ve vücudunuzda biriken ve hastalığa neden olan bileşikler, serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar içerir.

 

Bu nedenle, cadı fındığının geniş kapsamlı yararları vardır ve akne, egzama veya sedef hastalığı gibi iltihapla ilgili sorunların tedavisinde yararlı olabilir.

 

Çalışmalar, topikal olarak uygulanan cadı fındığının, iltihabı etkili bir şekilde azaltabildiğini ve cildinizi yatıştırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

 

 

 

Cilt tahrişini azaltır

 

Anormal duyusal belirtilerle tanımlanan hassas cilt çok yaygın bir durumdur.

 

Bazı araştırmalar cadı fındığının hassas deriye topikal olarak uygulanmasının iltihaplı, tahriş olmuş cildin tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Cadı fındığının, iltihaplanmadan kaynaklanan hasarın ya da tahrişin ciltte % 27’ye varan oranda kızarmasını baskıladığı gösterilmiştir.

 

40 kişide yapılan bir çalışmada,% 10 kadar cadı fındığı özü içeren bir losyonun deri inflamasyonunu azaltmada ve kızarıklık tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur.

 

Benzer şekilde, başka bir küçük çalışmada, cadı fındığı içeren topikal bir preparatın, hassas veya tahriş olmuş yüz cildi için rahatlama sağlayabildiği bulunmuştur.

 

 

 

Hemoroid tedavisine yardımcı olur

 

Hemoroid, rektum ve anüsdeki damarların şişmesi ve iltihaplanmasından kaynaklanır, bu da kabızlık, kaşıntı ve kanama gibi semptomlarla sonuçlanır.

 

Cadı fındığı, hemoroidin neden olduğu rahatsızlık ve ağrıdan kurtulmak için sıklıkla doğal bir ilaç olarak kullanılır.

 

Genellikle bir bez veya pamuk topuna sürülür ve cildi yumuşatmak için doğrudan etkilenen bölgeye uygulanır.

 

Araştırmanın sınırlı olmasına rağmen, cadı fındığının anti-inflamatuar etkileri nedeniyle hemoroid ile ilişkili kaşıntı, kızarıklık, ağrı ve şişliklerin tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

Dahası, hemostatik özelliklere sahiptir, yani hemoroidin neden olduğu kanamayı durdurabilir.

 

Ancak, cadı fındığının hemoroid üzerindeki etkinliğini incelemek için insanlarda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Akneyle mücadele eder

 

Güçlü anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, bazı araştırmalar cadı fındığının akne tedavisinde yararlı olabileceğini düşündürmektedir.

 

Maksimum etkililik için temizlik sonrasında yüzünüze doğrudan uygulanabilir.

 

Cildinizi yatıştırmaya ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olurken, gözeneklerinizi küçültmek için dokularınızın büzülmesine neden olan bir sıkılaştırıcı görevi görür.

 

Bu, akneye neden olan bakterilerin gözeneklerinize girmesini önleyebilir. Bu nedenle, cadı fındığı, çoğu reçetesiz akne ürününe eklenir ve özellikle yağlı ciltler için yararlıdır.

 

 

 

Saç derisi hassasiyetini hafifletir

 

Saç derisi duyarlılığı, kozmetik saç tedavilerinden psoriazis veya seboreik dermatit gibi dermatolojik durumlara kadar çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir.

 

Saçlarınızı yıkamadan önce saç derisine bir miktar cadı fındığı uygulayarak saç derisine duyarlılığı tedavi etmeye, kaşıntı ve hassasiyet gibi belirtilerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

1.373 kişide yapılan bir çalışmaya göre, cadı fındığı özü içeren bir şampuanın kullanılması kafa derisi tahrişini azaltmada etkiliydi.

 

Cadı fındığı, psöriyazis veya egzama gibi durumların neden olduğu kafa derisi hassasiyetini azaltmada yararlı olabilecek inflamasyonu hafifletebilir.

 

Aynı zamanda kepek ve kuruluk gibi diğer kafa derisi problemlerinin semptomlarını hafifletmek için doğal bir ilaç olarak da kullanılır.

 

 

 

Boğaz ağrısını yatıştırır

 

İnflamasyonu azaltma ve bir sıkılaştırıcı olarak davranma yeteneği nedeniyle, bazen boğaz ağrısını tedavi etmek için cadı fındığı kullanılır.

 

Bir çay kaşığı (5 ml) cadı fındığının bir fincan (240 ml) su içinde yaklaşık 10 dakika kaynatılması, daha sonra karışımla gargara yapılması, boğazda rahatlama sağlayabilir.

 

Bu karışımın, boğaz ağrısının azaltılmasına ve boğaz ağrısının neden olduğu kuru aşırı mukusun azalmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

 

Bununla birlikte, cadı fındığının anti-inflamatuar özellikleri belgelenmiş olsa da, boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanımı sadece anekdotsal kanıtlara dayanmaktadır.

 

Cadı fındığının boğaz ağrısı üzerindeki potansiyel faydalarını belirlemek için daha fazla yüksek kalitede çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Buna ek olarak, cadı fındığının yutulması, yüksek tanen içeriği nedeniyle mide tahrişine neden olabilir, bu nedenle dikkatli olmanız ve herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışmanız gereklidir.

 

 

 

Cildi hasarlara karşı korur

 

Cadı fındığı, topikal olarak uygulandığında cildinizi hasara karşı koruyabilen güçlü antioksidan özelliklere sahip doğal bir bitki bileşiği olan tanenler bakımından zengindir.

 

Bir hayvan çalışması, tanenlerin, bir iltihap olarak hareket edebildiğini ve bu da enflamasyona neden olan maddelerin deri hücrelerine girmesini önlediğini bulmuştur.

 

Dahası, bir test tüpü çalışması, cadı hazelinin zararlı serbest radikalleri nötralize etmesine yardımcı olduğunu ve cilt kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediğini göstermiştir.

 

Benzer şekilde, başka bir hayvan çalışması, cadı fındığındaki tanenlerin radyasyona maruz kalan farelerde deri tümör büyümesini yavaşlattığını keşfetmiştir.

 

Bununla birlikte, çoğu araştırma şu anda test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Cadı fındığının insan üzerindeki etkilerini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Enfeksiyonları önler

 

Bazı çalışmalar cadı fındığının bazı viral enfeksiyonlarla savaşmada yararlı olabileceğini göstermektedir.

 

Bir test tüpü çalışması, örneğin, cadı fındığının tanenlerin hem influenza A hem de insan papilloma virüsü (HPV) ‘ye karşı antiviral etkiler sergilediğini bulmuştur.

 

Bir başka test tüpü çalışması, cadı fındığı özünün, soğuk yaraların ardındaki suçlu olan herpes simpleks virüsü 1’in aktivitesini engellediğini göstermiştir.

 

Bu nedenle, cadı fındığı, soğuk yaralara karşı savaşmak ve semptomları hafifletmek için topikal olarak doğal bir ilaç olarak uygulanır.

 

 

 

Cadı Fındığı Nasıl Güvenle Kullanılır?

 

Çoğu insan, cadı fındığını güvenli bir şekilde yan etki riskini en aza indirerek kullanabilir.

 

Merhemler ve özler cildinize günde birkaç kez doğrudan uygulanabilir ve her bağırsak hareketinden sonra hemoroid tedavisi için güvenle uygulanabilir.

 

Bazı insanlar, cadı fındığını topikal olarak uyguladıktan sonra ciltte tahriş veya alerjik reaksiyonlar yaşayabilir.

 

Cildinizin küçük bir kısmında ilk önce cilt yama testi yapmak, istenmeyen yan etkilerin ve cilt reaksiyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Ayrıca, günde 3-4 çay kaşığı (15-20 ml) cadı fındığı alınması genellikle güvenli kabul edilirken, büyük miktarlarda yutulması mide tahrişine ve kusmaya neden olabilir.

 

Bu nedenle, sadece küçük miktarlarda oral olarak kullanmanız ve doktorunuzla ilgili herhangi bir yan etkiyi konuşmanız en iyisidir.

 

Sonuç olarak;

 

Cadı fındığı genellikle doğal bir topikal ilaç olarak kullanılan bir sıkılaştırıcıdır.

 

Akne ve kafa derisi duyarlılığından hemoroide kadar çeşitli durumların tedavisinde faydalı olabilecek güçlü anti-enflamatuar ve antiviral özelliklere sahip birkaç bileşik içerir.

 

 

Yeni yazılarımızdan haberdar olmak için binlerce abonenin arasına sen de katıl!

Delivered by FeedBurner

diyetz.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ