C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

  C Vitamini Nedir, Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

  C vitamini birçok yiyecekte o kadar bol bulunur ki, eksikliği çok nadir görülür.

  L-askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, bazı gıdalarda doğal olarak bulunan suda çözünür bir vitamindir. 

  C vitamini, vücuttaki diğer antioksidanların yenilenmesine yardımcı olan bir antioksidandır. Non-heme demirin emilimini artırır, bağ dokusu ve yara iyileşmesinde hayati bir rol oynar. Serbest radikallerin cilt ve vücut üzerindeki zararlı etkilerini geciktirir. 

  c vitaminin faydaları nelerdir

  Farklı C vitamini formları vardır:

  – Askorbik asit

  – Sodyum askorbat

  – Kalsiyum askorbat

  – Magnezyum askorbat

  – Potasyum askorbat

  – Manganez askorbat

  – Çinko askorbat

  – Molibden askorbat

  – Krom askorbat

  C Vitamini Eksikliği

  C vitamini eksikliği, bu vitamin yetersiz alındığında ortaya çıkar. İşte belirtileri:

  – Şişmiş veya kanamalı diş etleri

  – Diş eti iltihabı

  – Yavaş yara iyileşmesi

  – Kuru ve kırık saçlar

  – Pürüzlü ve kuru cilt

  – Burun kanamaları

  – Zayıf bağışıklık

  – Şişmiş ve ağrılı eklemler

  – Olası kilo alımı

  Yeterli C vitamini almak sadece bu belirtileri önlemekle kalmaz, aynı zamanda çok sayıda başka fayda da sağlar. İşte C vitamininin yararları

  C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

  Güçlü bir antioksidandır

  C vitamini, vücudun doğal savunmasını güçlendiren, güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu, hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar.

  Serbest radikaller biriktiğinde, birçok kronik hastalığa neden olan oksidatif stres olarak bilinen bir durumu tetikler.

  Çalışmalar daha fazla C vitamini tüketmenin kan antioksidan seviyesini % 30’a kadar artırabildiğini göstermektedir. Bu, vücudun doğal savunmasının, inflamasyonla savaşmasına yardımcı olur.

  Yüksek tansiyonla mücadele eder

  Yüksek tansiyon, ölümün önde gelen nedeni olan kalp hastalığı riski için bir faktördür. Çalışmalar, C vitamininin hem yüksek tansiyonlu hem de yüksek tansiyonu olmayanlarda tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

  Bir hayvan çalışması, C vitamini takviyesi almanın kan basıncı seviyelerini azaltmayı sağlayan kalbin damarlarını gevşetmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

  Ayrıca, 29 insan ile yapılan çalışmanın bir analizi, C vitamini takviyesi almanın, ortalama olarak, sağlıklı yetişkinlerde sistolik kan basıncını (üst değer) 3.84 mmHg ve diyastolik kan basıncını (alt değer) 1.48 mmHg azalttığını buldu.

  Var olan yüksek tansiyonu olan erişkinlerde, C vitamini takviyeleri sistolik kan basıncını 4,85 mmHg ve diyastolik kan basıncını 1,67 mmHg azaltarak ortalamayı da azalttı.

  Ancak yüksek tansiyonu olan kişiler, tedavi için tek başına C vitamini kullanmamalıdır.

  Kalp hastalığı risk faktörlerini azaltır

  Kalp hastalığı dünya çapında, ölümlerin bir numaralı nedenidir. Birçok faktör, yüksek tansiyon, yüksek seviyelerdeki “kötü” LDL kolesterol, düşük “iyi” HDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı riskini artırır.

  C vitamini, kalp hastalığı riskini yükselten bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

  Örneğin, 293,172 katılımcı ile yapılan dokuz çalışmanın bir analizi, 10 yıl boyunca, günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin, C vitamini takviyesi almayanlara göre % 25 daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu bulmuştur.

  13 çalışmanın bir başka analizi, kan kolesterolü ve trigliserit düzeyleri gibi kalp hastalığı için en az 500 mg / gün C vitamini almanın risk faktörleri üzerindeki etkisini incelemiştir.

  Analiz, bir C vitamini takviyesi almanın, “kötü” LDL kolesterolü yaklaşık 7.9 mg / dl ve kan trigliseritlerini 20.1 mg / dl oranında önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

  Kısacası, günde en az 500 mg C vitamini almak veya besinlerden tüketmek, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bununla birlikte, zaten C vitamini açısından zengin besleniyorsanız, takviyeler fazladan kalp sağlığı faydaları göstermeyebilir.

  Kandaki ürik asit düzeylerini düşürür

  Gut, bir artrit türüdür. İnanılmaz derecede ağrılı bir durumdur ve eklemlerin iltihaplanmasını, özellikle büyük ayak parmaklarının iltihaplanmasını içerir. Gut hastalığı olan kişilerde şişlik ve ani şiddetli ağrı şikayetleri görülür.

  Kanda çok fazla ürik asit olduğunda gut belirtileri görülür. Ürik asit vücut tarafından üretilen bir atık üründür. Yüksek seviyelerde, eklemlerde kristalleşebilir ve birikebilir.

  Birkaç çalışma, C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve sonuç olarak gut saldırılarına karşı koruma sağladığını göstermiştir.

  Örneğin, 1.387 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, en fazla C vitamini tüketen kişilerin en az tüketenlere göre ürik asit düzeylerinin anlamlı derecede düşük olduğunu bulunmuştur.

  Başka bir çalışma, C vitamini alımının gut gelişmesine bağlı olup olmadığını görmek için 20 yıl boyunca 46.994 sağlıklı erkeği izlemiştir. İlginç bir şekilde, C vitamini takviyesi alanlar % 44 daha düşük gut riski taşıyordu.

  Ek olarak, 13 klinik çalışmanın bir analizi, 30 gün boyunca bir C vitamini takviyesi almanın, bir plaseboya kıyasla kan ürik asitini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

  c vitamini eksikliği kimlerde görülür

  Demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur

  Demir, vücutta çeşitli işlevlere sahip önemli bir besin maddesidir. Kırmızı kan hücresi yapmak ve vücut boyunca oksijen taşımak için gereklidir.

  C vitamini takviyeleri besinlerin demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir. C vitamini, bitki kaynaklı demir kaynakları gibi zayıf emilen demirin, emilmesi daha kolay olan bir forma dönüştürülmesinde yardımcı olur.

  Et, önemli bir demir kaynağı olduğu için et yemeyen insanlar için bu özellikle yararlıdır.

  100 mg C vitamini tüketmek demir emilimini % 67 oranında artırabilir. Yani C vitamini, demir eksikliği eğilimli insanlar arasında anemi riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Beyaz kan hücrelerinin fonksiyonu iyileştirerek bağışıklığı güçlendirir

  C vitamini bağışıklık sisteminin birçok bölümünde yer alır. İlk olarak, C vitamini lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve bu da vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur.

  İkincisi, C vitamini, bu beyaz kan hücrelerinin, serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküller tarafından zarar görmeden korunurken daha etkili bir şekilde işlev görmesine yardımcı olur.

  Üçüncü olarak, C vitamini, cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Antioksidan olarak hareket ederek, cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olur.

  Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir.

  Yaşlanmaya bağlı bellek kaybını önler

  Demans, hafızanın zayıflaması gibi belirtileri tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve tipik olarak yaşlı kişiler arasında görülür.

  Çalışmalar, beyin, omurga ve sinirlerin (tamamı merkezi sinir sistemidir) yakınındaki oksidatif stres ve inflamasyonun demans riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

  C vitamini güçlü bir antioksidandır. C vitamini eksikliği düşünce ve hatırlama gücünün zayıflamasına neden olur.

  Ayrıca, birçok çalışma demanslı kişilerin kanda daha düşük C vitamini düzeylerine sahip olabildiğini göstermiştir. Ayrıca, gıda veya takviyelerden alınan yüksek C vitamininin yaşla birlikte düşünme ve hafıza üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

  Kan basıncını düzenler

  Yüksek dozlarda C vitamini kan basıncını düşürebilir. Vitaminin bu fonksiyonu, fizyolojik ve biyolojik etkilerine atfedilebilir. C vitamini bir diüretik görevi görür ve böbreklerin vücuttan daha fazla sodyum ve su çıkarmasına neden olur – bu, kan damarı duvarlarındaki baskıyı hafifletir.

  Kanseri önlemeye yardımcı olur

  Birçok laboratuvar çalışması, yüksek dozda C vitamininin prostat, karaciğer, kolon ve diğer kanser hücresi türlerinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermiştir. Daha yüksek C vitamini konsantrasyonları kanser tedavisine yardımcı olabilir. 

  C vitamininin kanserli hastalara intravenöz olarak uygulanması, herhangi bir yan etki olmaksızın tümör hacminde önemli bir azalmaya neden oldu.

  Askorbat, birçok çalışmada belirtildiği gibi kanser hücrelerini de öldürdü. Cornell Üniversitesi’nin bir başka raporu, C vitamininin agresif kolorektal kanserini durdurduğunu belirtmiştir.

  Osteoartrit tedavisine yardımcı olur

  Artrit Vakfı’na göre, C vitamini bazı artrit formlarını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak daha başka durumların, diğer bazı biçimlerini daha da kötüleştirebilir – bu yüzden bir denge sağlamak önemlidir. Doğru C vitamini dozunun alınması inflamatuar artritin önlenmesine yardımcı olur ve eklemlerin sağlığını korur.

  Göz sağlığına faydalıdır

  Kanıtlar C vitamini alımının katarakt riskini azaltabileceğini göstermektedir. Vitamin, diğer gerekli besinlerle birlikte alındığında yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önler.

  Yüksek C vitamini alımı olan kişilerin katarakt riski % 20 daha düşüktür. Aynı zamanda, serbest radikallerin gözdeki lens dokusunda moleküler hasara neden olmasını önleyerek oksidatif stresle savaşır.

  C vitamini çalışmalara göre retina hücrelerinin düzgün çalışmasını sağlar. Gözlerdeki kan damarlarının sağlığını da destekler.

  C vitamini ayrıca gözdeki E vitamini rejenerasyonuna da yardımcı olur, bu da göz sağlığını geliştirir. Düzenli C vitamini alımı üveitin (gözün orta tabakasının iltihaplanması, ayrıca uvea olarak da bilinir) tedavisine yardımcı olur.

  Preeklampsi tedavisi

  Bir Amerikan çalışmasına göre, C vitamini preeklampsinin (hamilelik sırasında yüksek tansiyon) tedavisine yardımcı olur.

  Ancak, daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Oksidatif stres bile preeklampsiden sorumlu olabilir. C vitamini oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olduğundan, bu durumun önlenmesini sağlayabilir.

  Diş etlerini korur

  C vitamini eksikliği şiddetli bir diş eti iltihabı (dişeti hastalığı) olan periodontal hastalığına neden olabilir. Çünkü düşük C vitamini seviyeleri bağ dokusunu zayıflatır ve kılcal damarları kolayca parçalayabilir. C vitamini eksikliğinin erken bir belirtisi diş eti kanamasıdır.

  Alerjileri tedavi etmeye yardımcı olur

  Vücut bir biyokimyasal olan histamin salgıladığında alerjilere neden olur. C vitamini alımı histamin salınımını azaltır, böylece alerjileri önler. 

  Bir Japon çalışmasına göre, otoimmün hastalık ve ilgili alerjiler de C vitamini ile kontrol edilebilir. C vitamininin saman nezlesinin (alerjik rinit) tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Ağız kuruluğunu azaltır

  Bazı kaynaklar C vitamininin ağız kuruluğunu önlemeye ve hatta tedavi etmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

  Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur

  Düzenli olarak ilave C vitamini alımının (1000 mg) tip 2 diyabetli hastalarda kan şekeri düzeylerini düzenlediği tespit edilmiştir. C vitamini, kan damarlarında diyabetle ilgili hasarı önleyebilir.

  Viral enfeksiyonları tedavi eder

  C vitamini bir antioksidan olduğundan, zararlı serbest radikallerle savaşır ve viral enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.

  Yüksek bir C vitamini dozunun da mononükleozun tedavisine yardımcı olduğu bulunmuştur. Ayrıca mononükleoza yol açabilecek serbest radikallerle savaşır.

  İskorbüt hastalığını önler

  Günümüz dünyasında nadir olmasına rağmen, iskorbüt yeterince C vitamini tüketmeyen insanları etkiler. İskorbüt, günde 10 gram C vitamini ile önlenebilir.

  İnme ile mücadele eder

  C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, felç ve özellikle hemorajik inmeyi önleyebilir. C vitamini kan basıncını düşürerek inme ile mücadele eder. Düşük C vitamini seviyeleri spontan beyin kanaması riskini artırabilir.

  C vitamini, demir ile birlikte inme riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, bir çalışmaya göre, kanlarında yüksek C vitamini seviyesine sahip insanların inme risklerinin % 42 oranında daha az olduğu belirlenmiştir.

  Ruh halini iyileştirir

  Hastanede yatan hastalar üzerinde yapılan çalışmalar, yeterli miktarda C vitamini almanın ruh halini iyileştirebileceğini kanıtlamıştır. Ruh halini artıran etkileri vardır. C vitamini takviyesinin öğrencilerdeki kaygıyı azalttığı da bulunmuştur.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Yeterli C vitamini almak, egzersiz sırasında vücut yağının oksidasyonunu artırır. Bu nedenle, C vitamini eksikliği kilo ve yağ kaybını engeller. C vitamini ayrıca metabolizmayı hızlandırır ve bu da zayıflamayı sağlar.

  Enerjiyi artırır

  C vitamininin ağrı bariyerini geçmeye ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olduğu bulunmuştur. C vitamini takviyesi, okul futbolcularının eğitimini yaklaşık % 10 daha kolay hale getirmiş ve yorgunluğu % 55 kadar azaltmıştır. 

  Bir Kore çalışmasında, C vitamini sağlıklı çalışanlarda işle ilgili yorgunluğu önemli ölçüde azaltmıştır.

  C Vitamininin Cilde Faydaları

  c vitamini nedir ne işe yarar

  Yanıkları ve yaraları iyileştirir

  Ön kanıtlar, C vitamininin yara iyileşmesini hızlandırabileceğini ve ciddi yanıkları olan hastalarda ventilasyon gereksinimini azaltabileceğini göstermektedir. C vitaminindeki antioksidanlar ayrıca yanık lezyonlarının tedavisine yardımcı olur. 

  Güneş yanığını tedavi eder

  C vitamininin antioksidan özellikleri kollajen sentezinde rol oynar ve güneş yanığının tedavisine yardımcı olur. Oral C vitamini alımı veya C vitamini yağının topikal uygulaması bu durumu iyileştirmeye yardımcı olur. 

  C vitamininin UVB’nin neden olduğu eritemin (cildin yüzeysel kızarması) etkilerini azalttığı da bulunmuştur.

  Egzama tedavisine yardımcı olur

  Egzamayı tedavi etmenin iyi bir yolu, C vitamini ve çinkonun bir kombinasyon şeklinde alınmasıdır – her gün 500 ila 1000 mg C vitamini ve 15 mg çinko almak potansiyel bir tedavi görevi görebilir.

  Kollajen üretimine yardımcı olur

  C vitamini, her ikisi de kolajen üreten molekülleri bağlamak için gerekli olan hidroksiprolin ve hidroksilisin üretimi için gerekli bir bileşendir.

  Bu da cildi sıkılaştırır ve tonlandırır. Kollajen eksikliği cildi donuk ve cansız hale getirir. Kollajen, kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini azaltır.

  Cilt renginin bozulmasını engeller

  C vitamini DNA’yı tümör, cilt renk değişikliği ve çeşitli cilt kanserine yol açabilecek fotokimyasal reaksiyonlardan korur. Aynı zamanda insanlarda melanomların birincil nedeni olan pirimidin dimerlerinin üretimini de engeller. 

  Cilt dokusunu iyileştirir

  Kollajen ayrıca kan damarları için yapı sağlar. Cildin altındaki küçük kan damarları, cildi sağlıklı tutan oksijen ve besinleri taşır. Yeterli besin olmadan cilt pürüzlü ve kuru olur. C vitamini içeren kremler cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirir.

  C vitamini, cilt hücrelerini kalınlaştıran, koruyan ve iyileştiren elastin oluşumunu artırır. Kıvam arttırıcı bu etki nemi tutmaya yardımcı olur, cilt dolaşımını artırır ve cilt yüzeyini dolgunlaştırır.

  C Vitamininin Saça Faydaları

  Saçın uzamasını hızlandırır

  Düşük C vitamini alımı, saçın uzamasını etkileyen bir dizi saçla ilgili problemlerin temel nedeni olabilir. C vitamini eksikliği kuru saçlara ve kırık uçlara neden olabilir. Bu koşullar saçın düzenli büyümesi için elverişsizdir ve sonunda saç dökülmesine yol açar.

  Vücudumuz tükettiğimiz yiyecekleri enerji üretimi için glikoza dönüştürdüğünde, doğal olarak serbest radikaller oluşur. Bu serbest radikaller saç büyümesini kesintiye uğratan zayıf, kırılgan ve ince yaparak saçlarımıza zarar verir. 

  C vitamininin antioksidan özellikleri serbest radikallerin oluşumunu azaltır ve vücudumuz üzerindeki etkilerini en aza indirir. Besinlerle yeterli miktarda C vitamini alınması, serbest radikallere karşı antioksidan koruması için gereklidir.

  Çok miktarda C vitamini alan kişilerin sağlıklı, güçlü ve kalın saçları vardır.

  Kepekle savaşır

  Saç kökleri kepek ve kuru, pul pul cilt nedeniyle tıkanır. Bu saç köklerine zarar verir ve saçın uzamasını da engeller.

  C vitamini kafa derisindeki bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Kepekten korur, foliküllerin döküntülerinden kurtulmasına yardımcı olur ve yeni saçların büyümesini teşvik eder. 

  Saçların erken beyazlamasını önler

  C vitamini sadece saç dökülmesine karşı savaşmakla kalmaz, aynı zamanda saçın erken beyazlamasını önleyerek doğal rengi korumaya yardımcı olur. c vitamini yararları

  C Vitamini Nelerde Bulunur?

  Mutfağımızda mükemmel C vitamini kaynakları olan çok sayıda yiyecek var. İşte C vitamini bakımından zengin yiyecekler ve 1 fincanlık porsiyonlarının C vitamini içerikleri

  Şili biberi (108 mg)

  Dolmalık biber (120 ila 190 mg)

  Brokoli (132 mg)

  Lahana (80.4 mg)

  Çilek (84.7 mg)

  Karnabahar (127.7 mg)

  Limon (112.4 mg)

  Portakal (95.8 mg)

  Kuşburnu (541 mg)

  Kivi (137.2 mg).

  C vitamini Takviyeleri

  C vitamini takviyeleri genellikle askorbik asit formunda vitamin içerir.

  Bu takviyelerin cilt (özellikle yüz) ve genel sağlık için faydaları vardır. C vitamini enjeksiyonu (sıvı C vitamini) veya başka bir deyişle intravenöz C vitamini de benzer faydalara sahip olabilir. İntravenöz C vitamini, oral dozdan çok daha büyük bir doz sağlar ve cilt, bağışıklık sistemi ve kanser hastalarında tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılır.

  Diğer formlar arasında C vitamini damlaları, kristaller veya toz (cilt için) bulunur. Cilt için C vitamini kremi kullanılabilir.

  C Vitamini Nasıl Alınır?

  C vitamini almanın en iyi yolu, C vitamini açısından zengin yiyecekler yemektir. Çoğu meyve ve sebze bu vitamini içerir.

  Yeterli C vitamini alamayanlar takviye kullanabilir. Bunun için öncelikle doktora başvurmak gerekir.

  Önerilen Günlük C Vitamini Alımı Nedir?

  18 yaşından büyük erkekler için günlük alınacak C vitamini miktarı 90 mg’dır. 18 yaşın üzerindeki kadınlar için 75 mg’dır.

  18 yaşından büyük hamile ve emziren kadınlar için sırasıyla 85 mg ve 120 mg’dır. Bazı uzmanlara göre, sigara içenler normal alımlarına fazladan 35 mg eklemelidir.

  Bebekler için (0 ila 12 aylık), anne sütündeki C vitamini miktarıdır. 1-3 yaş arası çocuklar için 15 mg; 4 ila 8 yaş arası 25 mg; 9 ila 13 yaş arası 45 mg’dır.

  Ergenler için (14 ila 18 yaş arası), önerilen alım erkekler için 75 mg ve kızlar için 60 mg’dır.

  C Vitamininin Zararı Var mı?

  C vitamini karın krampları, diş erozyonu, göğüs ağrısı, baygınlık, ishal, kızarma, baş ağrısı, mide ekşimesi, bulantı ve iltihaplı bir yemek borusuna neden olabilir. Semptomlardan herhangi birini fark ederseniz kullanımını durdurun ve doktorunuza danışın.

  Yüksek C vitamini dozu C vitamini toksisitesine yol açabilir, kan pıhtılarına, böbrek taşlarına ve sindirim sistemi ile ilgili sorunlara neden olabilir.

  Bu, özellikle kırmızı kan hücrelerinin belirli ilaçlara ve enfeksiyonlara yanıt olarak parçalandığı bir durum olan G6PD eksikliği olan kişiler için geçerlidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ