C Vitamininin Etkileyici Faydaları | diyetz

C Vitamininin Etkileyici Faydaları

 

C vitamini, vücut tarafından üretilemeyen esansiyel bir vitamindir. Vücudunuzda birçok rolü vardır ve etkileyici sağlık yararları sunar.

 

Suda çözünebilirdir ve portakal, çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

 

C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır.

 

C vitamini ihtiyacınızı gıdalardan almanız tavsiye edilirken, birçok insan ihtiyaçlarının karşılanması için takviyeye başvurur.

 

İşte C vitamininin ve C vitamini takviyesi almanın bilimsel olarak kanıtlanmış yararları…

 

Kronik Hastalıkların Riskini Azaltan Güçlü Bir Antioksidandır

C vitamini, vücudunuzun doğal savunmasını güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu, hücreleri serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar.

 

Serbest radikaller biriktiğinde, birçok kronik hastalığa bağlı olan oksidatif stres olarak bilinen bir durumu tetikler.

 

Çalışmalar daha fazla C vitamini tüketmenin kan antioksidan seviyenizi % 30’a kadar arttırabildiğini göstermektedir. Bu, vücudun doğal savunmasının inflamasyonla savaşmasına yardımcı olur.

 

 

 

Yüksek Tansiyonla Mücadeleye Yardımcı Olur

Yüksek tansiyon sizi, ölümün önde gelen nedeni olan kalp hastalığı riskine sokar.

 

Çalışmalar, C vitamininin hem yüksek tansiyonlu hem de yüksek tansiyonu olmayanlarda tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

 

Bir hayvan çalışması, C vitamini takviyesi almanın kan basıncı seviyelerini azaltmayı sağlayan kalbin damarlarını gevşetmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

Ayrıca, 29 insan çalışmasının bir analizi, C vitamini takviyesi almanın, ortalama olarak, sağlıklı yetişkinlerde sistolik kan basıncını (üst değer) 3.84 mmHg ve diyastolik kan basıncını (alt değer) 1.48 mmHg azalttığını buldu.

 

Var olan yüksek tansiyonu olan erişkinlerde, C vitamini takviyeleri sistolik kan basıncını 4,85 mmHg ve diyastolik kan basıncını 1,67 mmHg azaltarak ortalamayı da azalttı.

 

Bu sonuçlar umut verici olsa da, tansiyon üzerindeki etkilerin uzun süreli olup olmadığı net değil. Ayrıca, yüksek tansiyonu olan kişiler, tedavi için tek başına C vitamini kullanmamalıdır.

 

Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Azaltır

Kalp hastalığı dünya çapında ölümlerin bir numaralı nedenidir. Birçok faktör, yüksek tansiyon, yüksek seviyelerdeki “kötü” LDL kolesterol, düşük “iyi” HDL kolesterol ve trigliserit seviyeleri, kalp hastalığı riskini artırır.

 

C vitamini, kalp hastalığı riskini yükselten bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Örneğin, birleşik 293,172 katılımcı ile yapılan dokuz çalışmanın bir analizi, 10 yıldan sonra, günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin, C vitamini takviyesi almayanlara göre % 25 daha düşük kalp hastalığı riskine sahip olduğunu bulmuştur.

 

İlginç bir şekilde, 15 çalışmanın bir başka analizi, C vitamini tüketiminin sadece besinlerden değil, takviyelerden alınmasının daha düşük bir kalp hastalığı riskine bağlı olduğunu bulmuştur.

 

Bununla birlikte, C vitamini açısından zengin yiyecekleri tüketenlerin, ek almakta olan kişilere göre daha sağlıklı bir yaşam sürdüğü düşünülürse, bilim insanları bu konuda emin değil.

 

Bu nedenle, farklılıkların C vitamini ya da beslenmenin diğer yönlerine bağlı olup olmadığı belirsizliğini korumaktadır.

 

13 çalışmanın bir başka analizi, kan kolesterolü ve trigliserit düzeyleri gibi kalp hastalığı için en az 500 mg / gün C vitamini almanın risk faktörleri üzerindeki etkisini incelemiştir.

 

Analiz, bir C vitamini takviyesi almanın, “kötü” LDL kolesterolü yaklaşık 7.9 mg / dl ve kan trigliseritlerini 20.1 mg / dl oranında önemli ölçüde azalttığını bulmuştur.

 

Kısacası, günde en az 500 mg C vitamini almak veya tüketmek, kalp hastalığı riskini azaltabilir. Bununla birlikte, zaten C vitamini açısından zengin besleniyorsanız, takviyeler fazladan kalp sağlığı faydaları sağlayamayabilir.

 

Kan Ürik Asit Düzeylerini Azaltabilir ve Gut Saldırılarını Önler

Gut, bir artrit türüdür. İnanılmaz derecede ağrılıdır ve eklemlerin iltihaplanmasını, özellikle büyük ayak parmaklarının iltihaplanmasını içerir. Gut hastalığı olan kişilerde şişlik ve ani şiddetli ağrı şikayetleri görülür.

 

Kanda çok fazla ürik asit olduğunda gut belirtileri görülür. Ürik asit vücut tarafından üretilen bir atık üründür. Yüksek seviyelerde, eklemlerde kristalleşebilir ve birikebilir.

 

İlginçtir ki, birkaç çalışma, C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve sonuç olarak gut saldırılarına karşı koruma sağladığını göstermiştir.

 

Örneğin, 1.387 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, en fazla C vitamini tüketen kişilerin en az tüketenlere göre ürik asit düzeylerini anlamlı derecede düşürdüğü bulunmuştur.

 

Başka bir çalışma, C vitamini alımının gut gelişmesine bağlı olup olmadığını görmek için 20 yıl boyunca 46.994 sağlıklı erkeği izlemiştir. İlginç bir şekilde, C vitamini takviyesi alanlar % 44 daha düşük gut riski taşıyordu.

 

Ek olarak, 13 klinik çalışmanın bir analizi, 30 gün boyunca bir C vitamini takviyesi almanın, bir plaseboya kıyasla kan ürik asitini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

C vitamini alımı ve ürik asit seviyeleri arasında güçlü bir bağlantı olduğu gözlenirken, C vitamininin gut üzerindeki etkisi hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

Demir Emilimi Sağlayarak Demir Eksikliğini Önlemeye Yardımcı Olur

Demir, vücutta çeşitli işlevlere sahip önemli bir besin maddesidir. Kırmızı kan hücresi yapmak ve vücut boyunca oksijen taşımak için gereklidir.

 

İlginç bir şekilde, C vitamini takviyeleri besinlerin demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir. C vitamini, bitki kaynaklı demir kaynakları gibi zayıf emilen demirin, emilmesi daha kolay olan bir forma dönüştürülmesinde yardımcı olur.

 

Et, önemli bir demir kaynağı olduğu için et yemeyenler insanlar için bu özellikle yararlıdır.

 

Aslında, sadece 100 mg C vitamini tüketmek demir emilimini % 67 oranında artırabilir.

 

Sonuç olarak, C vitamini demir eksikliği eğilimli insanlar arasında anemi riskini azaltmaya yardımcı olur.

 

Bir çalışmada, hafif demir eksikliği anemisi olan 65 çocuğa C vitamini takviyesi verildi. Araştırmacılar, takviyenin tek başına anemiyi kontrol etmeye yardımcı olduğunu bulmuşlardır.

 

Düşük demir seviyelerinden muzdaripseniz, daha fazla C vitamini içeren gıda tüketmek veya C vitamini takviyesi almak, kandaki demir düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir.

 

Beyaz Kan Hücrelerinin Fonksiyonu İyileştirerek Bağışıklığı Güçlendirir

İnsanların C vitamini takviyesi almasının başlıca nedenlerinden biri bağışıklığı güçlendirmektir. C vitamini bağışıklık sisteminin birçok bölümünde yer alır.

 

İlk olarak, C vitamini lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik eder ve bu da vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya yardımcı olur.

 

İkincisi, C vitamini, bu beyaz kan hücrelerinin, serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküller tarafından zarar görmeden korunurken daha etkili bir şekilde işlev görmesine yardımcı olur.

 

Üçüncü olarak, C vitamini, cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Antioksidan olarak hareket edebilecek ve cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olduğu cilde aktif olarak aktarılır.

 

Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir.

 

Dahası, düşük C vitamini seviyeleri, kötü sağlık sonuçlarına bağlanmıştır. Örneğin, zatürreden muzdarip insanlar daha düşük C vitamini seviyelerine sahip olurlar ve C vitamini takviyelerinin iyileşme süresini kısalttıkları belirtilmektedir.

 

Yaşlanmaya Bağlı Bellek Kaybını Önler

Demans, zayıf düşünme ve hafıza belirtilerini tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve tipik olarak yaşlı yetişkinler arasında görülür.

 

Çalışmalar, beyin, omurga ve sinirlerin (tamamen merkezi sinir sistemi olarak bilinir) yakınındaki oksidatif stres ve inflamasyonun demans riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

 

C vitamini güçlü bir antioksidandır. C vitamini eksikliği düşünce ve hatırlama gücünün zayıflamasına neden olur.

 

Ayrıca, birçok çalışma demanslı kişilerin kanda daha düşük vitamin C düzeylerine sahip olabildiğini göstermiştir. Ayrıca, gıda veya takviyelerden alınan yüksek C vitamininin yaşla birlikte düşünme ve hafıza üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

 

C Vitamini Hakkında Kanıtlanmamış İddialar

C vitamini bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydaya sahip olsa da, ya zayıf kanıtlarla desteklenen ya da hiç kanıt bulunmayan birçok asılsız iddia bulunmaktadır. İşte C vitamini ile ilgili kanıtlanmamış iddialar:

 

Soğuk algınlığını önler:  C vitamini soğuk algınlığının şiddetini ve iyileşme süresini yetişkinlerde % 8 ve çocuklarda % 14 oranında azaltırken, bunları önleyemez.

 

Kanser riskini azaltır:  Birkaç çalışma, C vitamini alımını birkaç kanserin daha düşük riskine bağlamıştır. Bununla birlikte, bu çalışmaların çoğu, C vitamininin kanser geliştirme riskini etkilemediğini bulmuştur.

 

Göz hastalıklarına karşı korur: C vitamini, katarakt ve yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarının azaltılmış riskiyle bağlantılıdır. Bununla birlikte, C vitamini takviyelerinin buna hiçbir etkisi yoktur ve hatta zarar verebilir.

 

Kurşun toksisitesini tedavi edebilir: Kurşun toksisitesi olan kişilerde C vitamini eksikliği görülür ancak C vitamininin kurşun toksisitesini tedavi edebildiğini gösteren insan çalışmalarından güçlü bir kanıt elde edilememiştir.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ