Fazla C Vitamini Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

  Fazla C Vitamini Yan Etkileri ve Zararları

  C vitamini çok önemli bir besindir. Etkileyici sağlık yararları vardır, birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunur.

  Vücutta yeterli düzeyde olması, özellikle sağlıklı bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Ayrıca, yara iyileşmesinde, kemiklerin güçlenmesinde ve beyin fonksiyonunu artırmada önemli bir rol oynar.

  Buna ek olarak, kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalıklar geliştirme riskini azaltabilecek anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

  Sağlık uzmanları insanların besinlerden yeterli miktarda C vitamini almaları gerektiğini söylüyor. Yeterince C vitamini alamamak, olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabilir.

  Hatta bazı uzmanlar besinler tarafından sağlananların ötesinde sağlık yararları olduğu iddia edilen takviyeleri de almayı önermektedir. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  “Fazla C vitamini zararlı mı”, “C vitamininin zararları var mı”, “yüksek doz C vitamini yan etkileri nelerdir” İşte soruların bu konuda merak edilen soruların cevapları….

  C Vitamini Nedir?

  C vitamini, askorbik asit olarak da bilinen suda çözünen bir vitamindir. Vücutta antioksidan olarak işlev görür ve hücreleri hastalığa yol açan inflamatuar serbest radikallerden korur.

  Anti-inflamatuar etkileri ve hastalığa karşı koruma özelliği, özellikle bağışıklık sisteminin sağlığına faydalıdır.

  Ayrıca, C vitamini cildin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur, bu da zararlı bakterilerin vücudumuza girmesini ve hastalığa neden olmasını önleyen koruyucu bir bariyer olarak işlev görür.

  Birçok çalışma, yeterli miktarda C vitamini almanın soğuk algınlığından daha çabuk iyileşmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterolü düşürmede ve kan damarlarındaki hasarları önlemede rol oynayabilir, her ikisi de kalp hastalığının başlıca risk faktörleridir.

  C vitamininin anti-inflamatuar özellikleri, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve belirli kanser türleri de dahil olmak üzere diğer birçok kronik hastalık riskini azaltabilir.

  Hastalığı önlemeye yardımcı olmanın yanı sıra, kemik oluşumu, yara iyileşmesi, demir emilimi ve bağ dokularının gelişimi ve bakımında önemli bir rol oynar.

  Genel popülasyon için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır. Bununla birlikte, belirli kronik hastalıkları olup da iyileşen kişiler, yarası olanlar ve sigara içenler, daha yüksek gerekliliklere sahiptir.

  Çok miktarda meyve ve sebze yemek, C vitamini alımını artırmanın en iyi yoludur. Meyve ve sebzelerin çoğu, C vitamini için önerilen miktarı içerir.

  C vitamininin en iyi kaynakları arasında, domates, biber, brokoli, çilek, kivi, karnabahar, lahana, kavun, patates, portakal ve greyfurt gibi meyve ve sebzeler bulunur.

  Neden C Vitamini Takviyesi Almak Gerekir?

  C vitamini takviyeleri oldukça popüler olarak kullanılmaktadır. Genellikle soğuk algınlığının engellenmesine yardımcı oldukları iddia edilir.

  Bununla birlikte, kanıtlar, C vitamini takviyelerinin soğuk algınlığı prevelansı üzerinde önemli bir etkisi olmadığını göstermektedir.

  Ancak C vitamini, soğuk algınlığı oluşumunu yok etmese de, yüksek miktarlarda tüketilmesi soğuk algınlığını azaltabilir. Bu nedenle, birçok kişi hastalığın ilk belirtisinde C vitamini takviyesi almaya başlar.

  Ayrıca, bazı insanlar, ciddi sonuçlara neden olabilecek bir eksikliği önlemek için C vitamini takviyeleri alırlar.

  Olumsuz sağlık sonuçlarına rağmen, C vitamini eksikliği sağlıklı kişiler arasında oldukça nadir oluşur. C vitamini alımının yetersiz olması için en az üç ay süreyle C vitaminini eksik almış olmak gerekir. Bu nedenle, meyve ve sebzeleri uzun süre tüketemeyenlerde yaygın olarak görülür.

  C vitamini çeşitli gıdalarda bol miktarda bulunduğundan, çoğu insan için takviye almaya gerek yoktur.

  Bununla birlikte, C vitamininin vücutta daha hızlı tüketildiği bazı koşullar mevcut. Buna, kalp hastalığı olan veya yaraları iyileşen hastalar dahildir.

  C vitamini takviyeleri bu durumlarda sıklıkla kullanılır, özellikle de insanlar kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yemek yiyemiyorsa.

  Aşırı C Vitamininin Zararları Nelerdir?

  c vitamini fazlası zararları

  Yüksek C vitamini alımı sindirim semptomlarına neden olabilir

  C vitamini takviyeleri, vitamin için günlük ihtiyacın % 100’ünden fazlasını içerir. Günde 2.000 mg tolere edilebilir üst sınır (TUL) olarak belirlenmiştir. Bu miktardan daha fazla tüketim ishal ve bulantı gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir.

  Alınan miktarı azaltmak bu etkileri tersine döndürebilir. Ayrıca, yüksek doz C vitamini takviyelerinin, 2.000 mg’dan daha fazla miktarda tüketildiğinde böbrek taşlarına ve böbrek yetmezliğine neden olduğu belirtilmektedir. Ancak bu sağlıklı insanlarda son derece nadir olan bir durumdur.

  Buna ek olarak, hemokromatoz gibi vücudun demir birikimi riskini artıran koşullara sahip olanlar, C vitamini takviyeleri alma konusunda dikkatli olmalıdır.

  Bunun nedeni, C vitamini takviyeleri demir emilimini artırdığı için aşırı demir almalarına ve organ hasarına neden olabilir.

  Bu olumsuz etkilerin tümü, büyük olasılıkla C vitamini takviye formda alındığında ortaya çıkar çünkü bu kadar vitamini gıdalardan almak mümkün değildir.

  C vitamini vücutta depolanmaz

  C vitamini suda eriyen bir vitamindir, bu suda çözünür demektir. Yağda eriyen vitaminlerin aksine, vücutta depolanmaz. Bunun yerine, ihtiyacınız olan miktar vücut sıvısı vasıtasıyla dokularınıza taşınır. Herhangi bir fazlalık idrarla atılır.

  Vücudumuz C vitamini depolamadığı veya tek başına üretmediğinden, C vitamini bakımından zengin gıdaları günlük olarak tüketmek önemlidir.

  Takviyeler yoluyla yüksek miktarda C vitamini alınması önerilmez. Bir kerede büyük dozlar alarak, vücudumuzun kullanamayacağı şeyleri atmaya zamanı kalmaz. Bu, gastrointestinal rahatsızlık gibi yan etkilere neden olabilir.

  Besin dengesizlikleri

  Aşırı C vitamini alımıyla ilgili bir diğer endişe, vücudun diğer besinleri işleme yeteneğini bozabilmesidir. Örneğin, C vitamini vücuttaki B 12 vitamini ve bakır seviyelerini azaltabilir.

  Ne Kadar C Vitamini Almak Gerekir?

  Vücudumuz C vitamini yapamaz, bu nedenle insanların günlük ihtiyaçlarını karşılamak için C vitamini içeren yiyecekleri yeterli miktarda yemeleri gerekir. Her gün alınması gereken C vitamini miktarı şu şekildedir:

  YaşErkekKadın
  1-3 yaş                             15 mg                               15 mg                               
  4-8 yaş25 mg25 mg
  9-13 yaş45 mg45 mg
  14-18 yaş75 mg65 mg
  19+ yaş90 mg75 mg

  Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre günde 35 mg daha fazla C vitamini almalıdır. Hamilelik sırasında kadınlar 85 mg, emzirme döneminde ise 120 mg C vitamini almalıdır.

  C Vitamininin En İyi Kaynakları Nelerdir?

  Mutfağımızda bulunana mükemmel C vitamini kaynakları olan çok sayıda yiyecek vardır.

  Bunlar arasında acı biber (1 bardak porsiyonda 108 mg C vitamini), dolmalık biber (120-190 mg), brokoli (132 mg), lahana (80.4 mg), papaya (88.3 mg), çilek (84.7 mg), karnabahar (127.7 mg), mango (122.3 mg), ananas (78.9 mg), limon (112.4 mg), portakal (95.8 mg), kuşburnu (541 mg) ve kivi (137,2 mg) bulunur.

  Sonuç olarak;

  C vitamininin çeşitli şekillerde sağlığa yararlı olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, C vitamini takviyelerinin kronik hastalık riskini azaltmaya yönelik, C vitamini bakımından zengin gıdalar ile aynı yararlı etkileri olmadığı belirtilmektedir.

  Ayrıca, yüksek miktarda C vitamini ile, özellikle de 2.000 mg’dan fazla doz takviyesi, gastrointestinal stres gibi yan etkilere neden olabilir.

  C vitamini açısından zengin gıdaları yiyerek besinlerden düzenli olarak alabilirsiniz. Örneğin, günde sadece bir portakal, günlük C vitamini ihtiyacınızın % 116’sı, orta boy kırmızı biber ise % 253’ünü sağlar.

  Öncelikle besin maddelerini gıdalardan almak önemlidir.

  Doğal gıdalar sadece C vitamini sağlamakla kalmazlar ayrıca antioksidanlar ve lif de içerirler, bunlar takviyelerde yoktur. Sağlıklı insanlarda nadiren görülen bir C vitamini eksikliğiniz yoksa, C vitamini takviyesi almak gerekli değildir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ