C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri | diyetz

C Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

 • 1.034 kez görüntülendi.

 

 

C vitamini, eksikliği önlemek için düzenli olarak tüketilmesi gereken temel bir besindir.

 

C vitamini eksikliği için en yaygın risk faktörleri zayıf beslenme, alkolizm, iştahsızlık, şiddetli akıl hastalığı, sigara ve diyalizdir.

 

C vitamini eksikliğinin semptomlarının gelişmesi aylar sürebilirken, dikkat edilmesi gereken bazı ince belirtiler vardır.

 

İşte C vitamini eksikliğinin en yaygın belirtileri…

 

 

Sert ve Pürüzsüz Olmayan Bir Cilt

C vitamini, cilt, saç, eklem, kemik ve kan damarları gibi bağ dokularında bol miktarda bulunan bir protein olan kolajen üretiminde önemli bir rol oynar.

 

C vitamini seviyeleri düşük olduğunda, keratoz pilaris olarak bilinen bir cilt durumu gelişebilir. Bu durumda, üst kolların, uylukların veya kalçaların arkasında gözenekler içinde keratin proteininin birikmesiyle oluşan “tavuk derisi” oluşur.

 

 

C vitamini eksikliğinin neden olduğu keratoz pilarisi, genellikle üç ila beş ay sonra yetersiz alım ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, keratoz pilarisinin başka birçok potansiyel nedeni vardır, bu nedenle tek başına varlığı bir C vitamini eksikliğini teşhis etmek için yeterli değildir.

 

 

Sarmal Kıvrımlı Saç Kılları

C vitamini eksikliği de saçların uzamasına neden olarak saçın protein yapısında oluşan defektlere bağlı olarak bükülmüş veya kıvrımlı şekillerde gelişebilir.

 

Sarmal şeklinde saçlar C vitamini eksikliğinin belirleyici işaretlerinden biridir, ancak bu hasarlı tüylerin kırılma veya düşme olasılığı daha fazla olduğundan, belirgin olmayabilir.

 

Saç anormallikleri genellikle bir ay içinde yeterli miktarda C vitamini ile tedavi edilirler.

 

 

Kırmızı Saç Kökleri

Cildin yüzeyindeki saç folikülleri, bölgeye kan ve besinler sağlayan birçok küçük kan damarı içerir.

 

Vücut C vitamini eksik olduğunda, bu küçük kan damarları kırılgan hale gelir ve kolayca kırılır, saç köklerinin etrafında küçük, parlak kırmızı lekeler ortaya çıkar.

 

Bu, perifoliküler hemoraji ve ciddi C vitamini eksikliğinin iyi belgelenmiş bir belirtisi olarak bilinir.

 

C vitamini takviyesi almak, tipik olarak, iki hafta içinde bu belirtiyi giderir.

 

 

Kırmızı Noktalı veya Çizgili Kaşık Şekilli Tırnaklar

Kaşık şeklindeki tırnaklar içbükey şekli ile karakterizedir ve sıklıkla ince ve kırılgandır.

 

Demir eksikliği anemisi ile daha sık ilişkilidirler fakat aynı zamanda C vitamini eksikliğine de bağlanmıştır.

 

Tırnak yatağındaki kırmızı benekler ya da dikey çizgiler de kolayca yırtılan zayıflamış kan damarları nedeniyle C vitamini eksikliği sırasında ortaya çıkabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Alkolleri Sağlıklı mı?

Tırnakların ve ayak tırnaklarının görsel görünümü, C vitamini eksikliği olasılığını belirlemeye yardımcı olsa da, tanısal olarak kabul edilmediğini unutmayın.

 

 

Kuru, Hasarlı Cilt

Sağlıklı cilt , özellikle epidermiste veya deri dış tabakasında çok miktarda C vitamini içerir.

 

C vitamini, güneşin neden olduğu oksidatif hasardan ve sigara dumanı veya ozon gibi kirleticilere maruz kalmaktan koruyarak cildi sağlıklı tutar. Ayrıca cildi dolgun ve genç görünümlü tutan kolajen üretimini de teşvik eder.

 

Yüksek C vitamini alımları daha iyi cilt kalitesi ile ilişkilidir, düşük alımlar ise kuru, buruşmuş cildin gelişmesi riskinin % 10 artmasıyla ilişkilidir.

 

Kuru, zarar görmüş ciltler C vitamini eksikliğine bağlı olabilirken, diğer birçok faktörden de kaynaklanabilir, bu nedenle bu semptom tek başına bir eksikliği teşhis etmek için yeterli değildir.

 

 

Kolay Morarma

Çürük, cildin altındaki kan damarlarının, bölgedeki kanın sızmasına neden olduğunda meydana gelir.

 

Zayıf kolajen üretimi zayıf kan damarlarına neden olduğu için kolay morluklar C vitamini eksikliğinin yaygın bir göstergesidir.

 

Eksikliğe bağlı morluklar vücudun geniş bölgelerini kapsayabilir veya deri altında küçük mor noktalar olarak görünebilir.

 

Kolay morarma genellikle bir eksikliğin ilk belirgin semptomlarından biridir ve C vitamini düzeylerine ilişkin daha fazla araştırmayı gerektirmelidir.

 

 

Yavaş İyileşen Yaralar

C vitamini eksikliği kolajen oluşum hızını yavaşlattığı için yaraların daha yavaş iyileşmesine neden olur.

 

Araştırmalar, kronik, iyileşmeyen bacak ülseri olan kişilerin, C vitamini eksikliğinin kronik bacak ülseri olmayanlara göre anlamlı derecede daha fazla olduğunu göstermiştir.

 

Ciddi C vitamini eksikliği vakalarında, eski yaralar tekrar açılarak enfeksiyon riskini artırmaktadır. Yavaş yara iyileşmesi, daha ileri aylardaki eksikliklerden biridir ve tipik olarak, bir ay boyunca eksiklik fark edilene kadar görülmez.

 

 

Ağrılı, Şişmiş Eklemler

Eklemler çok sayıda kolajen açısından zengin bağ dokusu içerdiğinden, C vitamini eksikliğinden de etkilenebilirler.

 

C vitamini eksikliği ile ilişkili, sıklıkla ağrı veya yürüme zorluğuna neden olacak kadar şiddetli eklem ağrısı vakaları bildirilmiştir.

 

Eklemlerde kanamalar ayrıca C vitamini eksikliği olanlarda şişlik ve fazladan ağrıya neden olabilirler.

 

Ancak, bu semptomların her ikisi de C vitamini takviyeleri ile tedavi edilebilir ve genellikle bir hafta içinde çözülebilir.

 

 

Zayıf Kemikler

C vitamini eksikliği de kemik sağlığını etkileyebilir. Aslında, düşük alım kırık ve osteoporoz riskinin artmasına bağlı olmuştur.

 

İlginizi Çekebilir  Sakatat Etleri Sağlıklı mı?

Araştırmalar, C vitamininin kemik oluşumunda kritik bir rol oynadığını, dolayısıyla bir eksikliğin kemik kaybı oranını artırabildiğini bulmuştur.

 

Çocuk kemikleri, hala büyümekte ve gelişmekte olduğundan, C vitamini eksikliğinden özellikle etkilenebilmektedir.

 

 

Diş eti kanamaları ve diş kaybı

Kırmızı, şişmiş, kanamalı diş etleri C vitamini eksikliğinin başka bir ortak belirtisidir.

 

Yeterli C vitamini olmadan, diş dokuları zayıflar, iltihaplı ve kan damarları daha kolay akar. C vitamini eksikliğinin ileri aşamalarında, diş etleri mor ve çürümüş görünebilir.

 

Nihayetinde dişler sağlıksız diş etleri ve zayıf dentin, dişlerin kalsifiye iç tabakası nedeniyle düşebilir.

 

 

Kötü Bağışıklık

Çalışmalar, C vitamininin enfeksiyonla mücadele etmesine ve hastalığa neden olan patojenleri yok etmesine yardımcı olmak için çeşitli bağışıklık hücreleri tiplerinde toplandığını göstermektedir.

 

C vitamini eksikliği, zayıf bağışıklık ve pnömoni gibi ciddi hastalıklar dahil olmak üzere daha yüksek bir enfeksiyon riski ile ilişkilidir.

 

Aslında, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir hastalığı olan pek çok hasta, kötü işleyen bağışıklık sistemlerine bağlı olarak enfeksiyondan ölmektedir.

 

 

Kalıcı Demir Eksikliği Anemisi

C vitamini ve demir eksikliği anemisi sıklıkla birlikte görülür. Demir eksikliği anemisi belirtileri arasında solukluk, yorgunluk, egzersiz sırasında solunum zorluğu, kuru cilt ve saç, baş ağrısı ve kaşık şeklindeki tırnaklar sayılabilir.

 

Düşük C vitamini seviyeleri, demir eksikliği anemisine, demirin bitki bazlı gıdalardan emilimini azaltarak ve demir metabolizmasını olumsuz yönde etkileyerek neden olabilir.

 

C vitamini eksikliği de anemiye katkıda bulunabilecek aşırı kanama riskini artırır.

 

Demir eksikliği anemisi belirgin bir neden olmadan uzun bir süre devam ederse, C vitamini seviyenizi kontrol etmek akıllıca olabilir.

 

 

Yorgunluk ve Zayıf Ruh Hali

C vitamini eksikliğinin en erken belirtilerinden ikisi yorgunluk ve kötü ruh halidir. Bu belirtiler, tam gelişmiş bir eksiklik gelişmeden bile ortaya çıkabilir.

 

Yorgunluk ve huzursuzluk, ortaya çıkacak ilk belirtilerden birkaçı olsa da, genellikle birkaç gün yeterli alım sonrasında veya 24 saat içinde yüksek dozda takviye edilebilir.

 

 

Beklenmeyen Kilo Alımı

C vitamini, yağ hücrelerinden yağ salınımını düzenleyerek, stres hormonlarını azaltarak ve inflamasyonu azaltarak obeziteye karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

Araştırmalar, düşük C vitamini alımı ve aşırı vücut yağı arasında tutarlı bir bağlantı bulmuştur, ancak neden ve sonuç ilişkisinin olup olmadığı net değildir.

 

İlginizi Çekebilir  Karpuz Diyeti Nasıl Yapılır? 1 Haftalık Karpuz Diyeti Listesi

İlginç bir şekilde, düşük C vitamini seviyeleri, normal kilolu bireylerde bile daha yüksek miktarlarda karın yağına neden olmaktadır.

 

Tek başına fazla vücut yağı, C vitamini eksikliğini göstermek için yeterli olmamakla birlikte, diğer faktörler kararlaştırıldıktan sonra incelemeye değer olabilir.

 

 

Kronik İnflamasyon ve Oksidatif Stres

C vitamini vücudun en önemli suda çözünen antioksidanlarından biridir. Vücutta oksidatif strese ve inflamasyona neden olabilecek serbest radikalleri nötralize ederek hücresel hasarı önlemeye yardımcı olur.

 

Oksidatif stres ve inflamasyon, kalp hastalığı ve diyabet dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır, bu nedenle seviyelerinin azalması yararlıdır.

 

Düşük C vitamini alımları, kalp hastalığı riskinin yüksek olmasının yanı sıra, yüksek inflamasyon ve oksidatif stres seviyelerine de bağlanmıştır.

 

Bir çalışmada, C vitamini yetersizliği olmasa bile, en düşük kan düzeyine sahip yetişkinlerin, en yüksek kan seviyesine sahip olanlara göre 15 yıl içinde kalp yetmezliği geliştirme olasılığının yaklaşık % 40 daha fazla olduğu bulunmuştur.

 

 

C Vitamininin En İyi Gıda Kaynakları

C vitamini için önerilen günlük alım miktarı (RDI) erkekler için 90 mg ve kadınlar için 75 mg’dır.

 

Sigara içenlerin günde 35 mg daha fazla tüketmeleri tavsiye edilir, çünkü tütün C vitamini emilimini azaltır ve vücudun besin kullanımını arttırır.

 

C vitamininin en iyi yiyecek kaynaklarından bazıları (fincan başına) şunlardır:

 

 • Kiraz: RDI’nın % 2.740’ı
 • Guava: RDI’nın % 628’i
 • Kuş Üzümü: RDI’nın % 338’i
 • Tatlı kırmızı biber: RDI’nın % 317’si
 • Kivi: RDI’nın % 273’ü
 • Limon: RDI’nın % 187’si
 • Portakal: RDI’nın % 160’ı
 • Çilek: RDI’nın % 149’u
 • Papaya: RDI’nın % 144’ü
 • Brokoli: RDI’nın % 135’i
 • Maydanoz: RDI’nın % 133’ü

 

C vitamini, sıcağa maruz kaldığında hızla parçalanır, bu nedenle çiğ meyve ve sebzeler, pişmiş olanlardan daha iyi kaynaklardır.

 

Vücut C vitaminini depolamadığından, her gün taze meyve ve sebze yemeniz önerilir.

 

C vitamini ile takviyenin toksik olmadığı bulunmuştur, ancak günde 2,000 mg’ın üzerine çıkması karın kramplarına, ishale ve mide bulantısına neden olabileceği gibi, erkeklerde oksalat böbrek taşı oluşma riskini de artırır.

 

Ek olarak, günde 250 mg’ın üzerindeki dozlar, dışkıda veya midede kan tespit etmek için tasarlanmış testlere müdahale edebilir ve testten iki hafta önce kesilmelidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ