Burun Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

   

  Burun tıkanıklığı çok yaygın bir durumdur. Can sıkıcı olmasına rağmen, nadiren ciddi bir soruna dönüşür.

  Burun tıkanıklığı nedir?

  Burun içindeki kan damarları iltihaplandığında ve burun dokuları şiştiğinde burun tıkanıklığı oluşur. Bunun sonucunda aşırı mukus üretimi gerçekleşebilir.

  Bu yazıda “burun tıkanıklığı giderme”, “burun tıkanıklığı açma yöntemleri”, “burun tıkanıklığı için ne iyi gelir”, “burun tıkanıklığı için doğal çözüm”, “evde burun tıkanıklığı tedavisi” konu başlıklarına değinilecektir.

   

  burun tıkanıklığı açma yöntemleri

   

  Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

  Tıkalı bir burun, nefes almakta zorlandığınız için kendinizi kötü hissetmenize neden olur. Burun tıkanıklığı tedavisi için evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler vardır.

   

   

  Burun tıkanıklığı için ne yapmalı?

   

   

  Duş almak

  Sıcak bir duş, burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur. Duştan çıkan buhar, burundan mukusun boşalmasını sağlayarak, nefes almayı kolaylaştırır. Her ne kadar kalıcı bir çözüm olmasa da, en azından geçici bir rahatlama sağlayacaktır.

   

   

  Tuzlu su ile burun tıkanıklığı açma

  Tuzlu su, burundaki doku iltihabını ve tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olacaktır. Hazır sprey şeklinde satın alıp kullanabilirsiniz.

   

   

  Sinüsleri temizleyin

  Piyasada, sinüsleri temizlemek için kullanılabilecek neti pot gibi ürünler var. Neti pot burun yollarını mukustan temizlemek için kullanılabilir. Ayrıca burun deliklerini temizlemek için bir salin çözeltisi de kullanabilirsiniz.

   

   

  Sıcak kompres

  Sıcak kompres sinüs tıkanıklığını azaltarak, burundaki havasızlık hissini giderir. Bir havluyu ısıtarak veya su torbasına sıcak su koyarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cildinizi yakacak kadar sıcak olmasın.

   

   

  Burun tıkanıklığı bitkisel- Okaliptüs yağı

  Okaliptüs yağı, okaliptüs ağacının yapraklarından yapılır. Bu yağ, iyileştirici özellikleri nedeniyle yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

  Yağın solunması burun zarının iltihabını azaltarak, nefes almayı kolaylaştırır. Kaynayan bir tencereye bir kaç damla bu yağdan damlatın ve buharı içinize çekin.

   

   

  Alerji ilacı alın

  Bazı durumlarda, burun tıkanıklığı alerjik reaksiyondan kaynaklanır. Alerji ilaçları bu reaksiyonu bloke eden bir antihistamin içerir.

  Alerji ilaçlarını kullanırken yan etkilerinin farkında olmalısınız. Bazı alerji ilaçları uyuşukluğa neden olabilir, bu nedenle araba kullanmaktan kaçınılmalıdır.

   

   

  Dekonjestan kullanın

  Dekonjestanlar burun tıkanıklığını azaltmak için bir seçenektir. Burun içindeki küçük kan damarlarının daralmasına neden olurlar.

  Daralma, burun zarındaki şişliği ve tıkanıklığı azaltır. Dekonjestanlar hap şeklinde ve burun spreyleri halinde bulunur. Burun spreylerini midenin emmesi gerekmediğinden, daha hızlı etki ederler.

  Tansiyonu yüksek olanlar dekonjestan kullanmadan önce doktora danışmalıdır. Yan etkiler arasında kalp atış hızı, baş ağrısı ve ağız kuruluğu sayılabilir. Nazal sprey dekonjestanları ayrıca burun içinde yanma ve hapşırmaya neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Lavanta Çayının Faydaları, Zararları ve Tarifi

   

  Hava nemlendirici kullanın

  Bulunduğunuz ortamın nemli olması, burun içindeki mukusu inceltebilir. Bu, tahliyeyi kolaylaştırır ayrıca burun içindeki mukoza zarlarının iltihaplanmasını da azaltır.

   

   

  Su için

  Yeterli su içmek her zaman önemlidir; burun tıkanıklığı durumunda daha da önemlidir. Vücudun hidratlanması, burun pasajlarındaki mukusu inceltir ve sinüslerdeki basıncı azaltarak sıvının burundan itilmesine yardımcı olur. Basınç azaldığında, daha az inflamasyon ve tahriş olacaktır.

   

  burun tıkanıklığı bitkisel

   

  Burun tıkanıklığı için diğer yöntemler

  Bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerin yanı sıra halk arasında burun tıkanıklığı için uygulanan başka yöntemler de vardır.

   

  Yaban turpu

  Bu baharatlı sebzeyi yemenin  burun yollarını temizlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

   

  DIY akupunktur

  Baş ve işaret parmağı ile burun köprüsüne hafif basınç uygulayın. Aynı zamanda, diğer elinizle, boynun arka tarafının her iki tarafındaki kasları tutun.

   

  Yüz masajı

  Sinüslere parmaklarınızla nazikçe masaj yapmak bazı semptomları hafifletebilir.

   

  Elma sirkesi

  Bir bardak suya bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve için.

   

  Nane çayı

  Nane özü, burun tıkanıklığını açabilir.

   

   

  Burun Tıkanıklığı için Çözüm

  Burun tıkanıklığı yaşıyorsanız, buna diğer belirtiler de eşlik edebilir. Hapşırma ve burun akması sık görülür. Burun tıkanıklığı bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir.

  Rahatsız edici olsa da, burun tıkanıklığı çoğu durumda endişelenecek bir şey değildir. Yine de, bir doktora gitmek en iyisidir.

  Semptomların iyileşmesi için geçen süre, nedene bağlıdır, ancak bu durum yaklaşık 10 gün sonra iyileşir. Belirtiler 10 günden fazla devam ederse doktora gitme zamanı gelmiş demektir.

  Burun tıkanıklığı komplikasyonları nedenine bağlı olarak gelişir. Eğer tıkalı burun, viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, olası komplikasyonlar arasında kulak enfeksiyonu, bronşit ve sinüzit bulunur.

  Aşağıdaki belirtiler burun tıkanıklığının daha ciddi bir durum olduğunun göstergesidir. Burun tıkanıklığı ile birlikte bunlar varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

   

  – Burundan akan yeşil mukus

  – Yüz ağrısı

  – Kulakta ağrı

  – Baş ağrısı

  Ateş

  – Öksürme

  – Göğüste sıkışma

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ