Burkulma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi | diyetz

  Burkulma Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

   

  Ayak bilekleri vücudumuzun ağırlığını kaldırır ve en duyarlı organlardan biridir. Tüm eklem yaralanmalarında, ayak bileği burkulması çok yaygın görülür.

  Bu, egzersiz veya herhangi bir diğer fiziksel aktivite sırasında da olabilir. Ayak bileği burkulmasının nedenleri arasında kazalar, yüksek topuklu ayakkabı giyme, ağır kaldırma ve düz olmayan zeminlerde yürüme veya koşma bulunur. Bağları birbirine bağlayan dokular zarar görür.

  Burkulma Belirtileri Nelerdir?

  Bilek burkulması belirtileri şiddetli ağrı, iltihaplanma, morluklar, şişme ve harekette zorlanmadır. Ayak bileğinde burkulma sonucu ödem de oluşabilir.

   

  burkulma belirtileri

   

  Burkulma nasıl anlaşılır?

  Yaygın ayak bileği burkulması semptomları şunlardır:

  – Ayak bileğini kıvırdıktan sonra ani ağrı

  – Şişme

  – Morarma

  – Normal şekilde yürüyememek

  – Dokunulduğunda oluşan hassasiyet

  – Ayak bileği ekleminde sınırlı hareket alanı

   

  Bu semptomlara ek olarak, ayak bileği kırıldığında aşağıdaki semptomlar görülür:

  – Bir veya iki gün sonra azalmayan ağrı ve şişlik

  – Yaralı bacağın ağırlığına dayanamama

  – Uyuşukluk veya zayıflık

  – Düşük dolaşım

   

  Ayak bileğinde burkulma ve şişlik varsa ya da kırıldığını düşünüyorsanız acilen doktora gitmelisiniz. Hafif ve orta dereceli bir yaralanmada evde burkulmaya bitkisel tedavi uygulayabilirsiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz burkulma tedavi yöntemleri:..

   

   

  Burkulma Tedavisi

   

  Burkulmaya Ne İyi Gelir?

   

   

  Zerdeçal

  Zerdeçal yemeklere sadece eşsiz bir lezzet vermekle kalmaz, aynı zamanda burkulan kasları ve iltihaplı eklemleri rahatlatır. Zerdeçal, anti-inflamatuar özelliklerinin yanı sıra, kanın pıhtılaşmasını önler, kan dolaşımını iyileştirir ve cilt ile sindirim sorunlarını giderir.

  Küçük bir kaseyi ılık suyla doldurun. Kalın bir macun yapmak için bir yemek kaşığı limon suyu ve iki yemek kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Etkilenen kısımda bu macunu kullanın ve bir bandajla örtün. 10 saat bu şekilde kalsın. Bu ilacı bir hafta boyunca yapın ve her 10 saatte bir aynı işlemi tekrarlayın.

   

   

  Zeytinyağı

  Zeytinyağı iltihabı hafifleten ve iyileşme sürecini hızlandıran bazı fenolik bileşikler içerir. Bir çay kaşığı zeytinyağı alın. Isıtın ve soğumasını bekleyin.

  Şimdi ağrılı bölgeye ılık yağı uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın. Kaslarınızı gevşetmek için bunu günde üç kez yapın.

  Alternatif olarak, bir yemek kaşığı zeytinyağı ile bir yumurta sarısını karıştırın. Ardından burkulan ayak bileğine uygulayın. Temiz bir pamuklu bezle sarın. İki gün bekleyin. Bu işlemi birkaç gün tekrarlayın.

   

   

  Buz

  Buz, iltihaplanmayı ve ağrıyı azalttığından burkulan ayak bileğini etkili bir şekilde iyileştirir. Sık sık buz uygulanması ağrıyı kademeli olarak ortadan kaldırır.

  Sadece bir bardak buz küpü alıp havluyla kaplayın. Ayak bileğinizin yaralı bölgesine 10 ila 20 dakika boyunca koyun. Her iki saatte bir tekrarlayın.

  Ya da bir kovayı buzlu suyla doldurun ve burkulan ayağınızı veya bileğinizi içine batırın.

   

  Dikkat!!!

  – Ayak bileğiniz beyazlaşmaya başlarsa, buzu hemen alın, çünkü soğuk, yaralanmalara neden olabilir.

  – Şeker hastasıysanız, buz uygulamadan önce doktorunuza danışın.

  – Cildinize zarar verebileceğinden doğrudan cildinize buz koymayın.

   

   

  Soğan

  Soğanın anti-inflamatuar etkileri olduğu için ayak burkulması sonucu oluşan ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olur. Büyük boy soğanları alın ve buzdolabında 2 saat bekletin.

  Daha sonra küçük parçalara ayırın ve bir kaşık tuzla karıştırın. Bu karışımı yaralı bileğe koyun ve plastik bir bandajla kapatın. 8 saat sonra, bu karışımı yenisiyle değiştirin. Rahatlayıncaya kadar bu ilacı yapın.

   

   

  Sarımsak

  Sarımsağın anti-inflamatuar özellikleri, burkulan ayak bileği semptomlarını etkin bir şekilde iyileştirir. Ayrıca vücudu güçlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Bir çay kaşığı sarımsak yağı alın ve bir çay kaşığı badem yağı ile karıştırın. Günde en az üç kez burkulan bölgeye bununla masaj yapın.

   

   

  Epsom Tuzu

  Epsom tuzunu, burkulan ayak bileği için mükemmel bir tedavi yapan magnezyum içeriğidir. Epsom tuzundaki kristal, ağrılı kasları rahatlatır.

  Bir bardak epsom tuzu alın ve ılık banyo suyuna dökün. Sudaki tuz parçacıklarını çözmek için elinizle iyice karıştırın. Bileğinizi en az yarım saat bu suya daldırın. Bunu, yaklaşık üç gün boyunca günde 2 kez yapın.

   

   

  Zencefil

  Zencefil kökü ayak bileği burkulması semptomlarını azaltlmada çok etkilidir. Bir kabı 8 bardak suyla doldurun ve 2-3 dilimlenmiş zencefil ekleyin. 5 dakika kaynatın ve sonra ılık hale gelene kadar bekletin. Şimdi temiz bir bezi bu çözeltiye batırın ve ayak bileğinizin etrafına sarın.

   

  Dikkat!!!

  – Sakatlandıktan 2-3 gün sonra bu çareyi kullanın.

  – Cildinizi tahriş edebilecek ve dokuya zarar verebileceğinden çok sıcak solüsyon kullanmayın.

   

   

  Burkulma Tedavisi Bitkisel

   

  burkulmalarda yapılması gerekenler

   

  Helichrysum Uçucu Yağı

  Antioksidan, anti-hematomatik, anti-inflamatuar ve doku yenileyici özellikleri bakımından zengin olan helichrysum, ayak bileğinde burkulma sonucu oluşan ağrıyı azaltır. Helichrysum uçucu yağını, doğrudan günde  iki kez yaralanan bölgeye uygulayın.

   

   

  Limon Yağı

  Limon uçucu yağı, burkulma ile ilişkili eklem ve kaslardaki ağrıyı hafifleten antiseptik, analjezik, anti-bakteriyel, büzücü ve mantar öldürücü özelliklere sahiptir.

  Bir parça limon yağı ve dört parça zeytinyağı alın. Düzgün karıştırın ve burkulan ayak bileği üzerine bu harmanla masaj yapın. Bunu günde üç kez yapın.

   

   

  Tatlı mercanköşk yağı

  Tatlı mercanköşk yağı, burkulan ayak bileği ağrısını yatıştıran anti-spazmodik, analjezik, antiseptik, anti-bakteriyel, antiviral ve anti-mantar gibi terapötik özelliklere sahiptir.

  Küçük bir kovayı soğuk suyla doldurun. İçine tatlı mercanköşk yağı ekleyin. Şimdi, bu solüsyona bir havlu batırın ve fazla suyu sıkın. Daha sonra, bu havluyu etkilenen bölgeye yerleştirin. İltihabı ve ağrıyı azaltır.

   

   

  Aloe Vera

  Aloe verayı, çeşitli spor yaralanmaları için faydalı kılan mükemmel iyileştirici özelliklere sahip olmasıdır. Bir aloe vera yaprağı alın ve jelini çıkarın. Şimdi pamuğu bu jele batırın ve etkilenen bölgeye yerleştirin. Kurumasını bekleyin. Daha kalın hale getirmek için bu jele gliserin eklenebilir.

   

   

  Burkulmalarda Yapılması Gerekenler

  – Bolca dinlenin.

  – Bacaklarınızı göğsünüzün üstüne yükseltin (kalp hizasına).

  – Kan akışını düzenlemek için ayak masajı yapın.

  – Bolca su için.

   

   

  Burkulmalarda Yapılmaması Gerekenler

  – Ağrı, iltihaplanma veya huzursuzluğa neden olan hareketlerden kaçının.

  – İyileşme sürecini yavaşlattığı için soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçının.

  – Kafein ve tuz tüketmekten kaçının.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ