Buğday Çimi Nedir, Faydaları Nelerdir? | diyetz

Buğday Çimi Nedir, Faydaları Nelerdir?

  • 1.178 kez görüntülendi.

 

 

Son zamanlarda her yerde görüp duyabileceğiniz buğday çimi, doğal sağlık dünyasında dikkatleri çeken en son üründür.

 

Buğday çimi, buğday bitkisi “Triticum aestivum”un taze filizlendirilmiş yapraklarından hazırlanır. Evde yetiştirilebilir ve hazırlanabilir veya meyve suyu, toz veya ek formda satın alınabilir.

 

Bazıları, karaciğerin detoksifikasyonundan bağışıklık fonksiyonunun geliştirilmesine kadar her şeyi yapabileceğini iddia ediyor. Ancak bu söylenen faydalarının birçoğu henüz kanıtlanmadı ya da incelenmedi.

 

Bu yazı, buğday çiminin içilmesinin kanıta dayalı faydalarını anlatıyor.

 

 

 

Yüksek besin öğeleri ve antioksidanlar

 

Buğday çimi çok çeşitli vitamin ve minerallerin mükemmel bir kaynağıdır. Özellikle A, C, E vitamininin yanı sıra demir, magnezyum, kalsiyum ve amino asitler bakımından da yüksektir.

 

17 amino asidin sekiz tanesi esas kabul edilir, yani vücudunuz onları üretemez ve bunları besin kaynaklarından elde etmeniz gerekir.

 

Buğday çimi, bir çok sağlık faydası ile bağlantılı yeşil bitki pigmenti türü olan yaklaşık % 70 klorofilden oluşur. Ayrıca glutatyon ve vitamin C ve E de dahil olmak üzere birçok önemli antioksidan içerir.

 

Antioksidanlar hücre hasarını önlemek ve oksidatif stresi azaltmak için serbest radikallerle savaşan bileşiklerdir.

 

Bazı çalışmalar, antioksidanların kalp rahatsızlığı, kanser, artrit ve nörodejeneratif hastalıklar gibi belirli koşullara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, buğday çimi ve yüksek yağlı besinlerle beslenen tavşanlarda, oksidatif stresi ve kolesterol düzeylerini düşürdü.

 

Buna ek olarak, buğday çimi ile destekleyici antioksidanlar glutatyon ve C vitamini düzeylerini arttırdı.

 

Buğday çiminin antioksidan aktivitesini değerlendiren bir başka test tüpü çalışması, hücrelerdekş oksidatif hasarı azalttığını bulmuştur.

 

Buğday çim araştırması test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlı olduğu için, antioksidanların insanları nasıl etkilediğini belirlemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

 

 

 

Kolesterolü Düşürebilir

 

Kolesterol vücutta bulunan ve kolay şekil alan bir maddedir. Hormon safra üretmek için bir miktar kolesterole ihtiyacınız olsa da, kanınızdaki çok fazla kolesterol kan akışını bloke edebilir ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

 

Birkaç hayvan çalışması, buğday çiminin daha düşük kolesterol seviyelerine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, yüksek kolesterollü sıçanlara buğday çimi suyu verildi. Toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliserid düzeylerinde azalma yaşadıklarını belirtti.

 

İlginç olarak, buğday çiminin etkileri, yüksek kan kolesterolünün tedavisinde yaygın olarak kullanılan bir reçeteli ilaç olan atorvastatin’e benzerdi.

 

Bir başka çalışmada, yüksek yağla beslenen tavşanlar üzerindeki etkilerine bakıldı. 10 hafta sonra, buğday çimi ile destekleme, bir kontrol grubuna kıyasla toplam kolesterolü düşürmekte ve “iyi” HDL kolesterolü arttırmaktadır.

 

 

 

Kanser Hücrelerini Öldürmeye Yardımcı Olabilir

 

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, bazı test tüpü çalışmaları buğday çiminin kanser hücrelerini öldürmeye yardımcı olabileceğini buldu.

 

Bir test tüpü çalışmasına göre, buğday çimi, ağız kanseri hücrelerinin yayılmasını % 41 azalttı. Başka bir test tüp çalışmasında, buğday çimi, üç günlük tedavi süresi içinde hücre ölümünü tetikledi ve lösemi hücrelerinin sayısını % 65’e kadar azalttı.

 

Bazı araştırmalar, buğday çimi suyunun, geleneksel kanser tedavisi ile kombine edildiğinde, yan etkileri en aza indirgemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Bir çalışma, buğday ekmeği suyunun göğüs kanserli 60 hastada sık görülen kemik iliği fonksiyon bozukluğu (kemoterapinin yaygın bir komplikasyonu) riskini azalttığını ortaya koymuştur.

 

 

 

Kan Şekerinin Düzenlemesine Yardım Edebilir

 

Yüksek kan şekeri, baş ağrısı, susuzluk, sık idrara çıkma ve yorgunluk gibi çeşitli semptomlara neden olabilir.

 

Zamanla yüksek kan şekeri, sinir hasarı, cilt enfeksiyonları ve görme problemleri gibi ciddi sonuçları doğurabilir.

 

Bazı hayvan çalışmaları, buğday çiminin kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, diyabetik sıçanlara buğday çimi vermenin, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olan belirli enzim düzeylerini değiştirdiği gözlendi.

 

Başka bir araştırma, 30 gün boyunca buğday çimi ekstresi ile diyabetik sıçanların tedavi edilmesinin, kan şekeri düzeylerinin önemli ölçüde düştüğünü ortaya koymuştur.

 

Buğday çiminin kan şekeri üzerindeki etkileriyle ilgili yapılan araştırmalar hayvanlarla sınırlıdır. İnsanlarda kan şekerini nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

İltihaplanmayı Azaltabilir

 

İnflamasyon, vücudun yaralanma ve enfeksiyona karşı korunması için bağışıklık sisteminin tetiklediği normal bir yanıttır.

 

Bununla birlikte, kronik inflamasyonun kanser, kalp rahatsızlığı ve otoimmün hastalık gibi durumlara katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

 

Bazı araştırmalar, buğday çimi ve bileşenlerinin iltihaplanmayı azaltmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor. 

 

23 kişide yapılan bir küçük çalışma, buğday çimi suyunun kalın bağırsakta inflamasyon ile karakterize olan ülsere yönelik kolit üzerindeki etkilerine baktı.

 

Ülseratif kolitli hastalarda, bir ay boyunca buğday çimi suyunun 1/2 fincan (100 ml) içilmesi, hastalığın ciddiyetini ve rektal kanamayı azalttı.

 

Buğday çimi ayrıca güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip bitki pigmenti olan klorofilden zengindir. Bir test tüpü çalışması, klorofilin, inflamasyonu tetikleyen spesifik bir proteinin aktivitesini inhibe ettiğini gösterdi.

 

Ayrıca, başka bir test tüpü çalışması, klorofildeki bileşiklerin arterlerden ekstrakte edilen hücrelerdeki iltihaplanmayı azalttığını bulmuştur.

 

 

 

Kilo Vermeyi Sağlayabilir

 

Birçok kişi kilo kaybını artırmak için hızlı ve kolay bir yol olarak diyetlerinde buğday çimi suyu kullanmaya başladı.

 

Buğday çimi, klorofil içeren bitkilerde bulunan ve fotosentez için güneş ışığını absorbe eden küçük bölmeler olan tilakoidleri içerir.

 

Buğday çiminin kendisinin kilo vermeyi artıracağına dair hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, çeşitli çalışmalar tilakoidlerin, tokluğa katkıda bulunabileceğini ve kilo kaybını artırdığını bulmuştur.

 

Küçük bir çalışmada, yüksek karbonhidratlı bir yemeğin tilakoidlerle takviye edilmesi, bir plaseboya kıyasla, tokluk duygularını yoğunlaştırdı.

 

Benzer şekilde, sıçanlarda yapılan bir çalışma, tilakoidlerin, midenin boşaltılmasını yavaşlatması ve açlığı azaltan hormonların salınımının arttırılması yoluyla tokluk düzeyinin arttığını gösterdi.

 

Bir başka çalışmada sıçanlara yüksek yağlı bir diyetle tilakoid verilmesinin kontrol grubuna kıyasla azaltılmış gıda alımı ve vücut ağırlığı ile sonuçlandığı bulundu.

 

Bununla birlikte, tilakoidlerin, yeşil sebzeler ve ıspanak, lahana ve marul gibi yapraklı yeşillikler dahil birçok başka gıda kaynağında bulunabileceğini unutmayın.

 

 

 

Buğday Çimi Kullanımı

 

Buğday çimi; toz, meyve suyu ve kapsül formunda yaygın olarak bulunur ve sağlıklı gıda mağazalarında ve marketlerde bulunabilir.

 

Ayrıca, evde buğday çimi yetiştirebilir, kendi buğday çimi meyve suyunuzu yapabilirsiniz.

 

Buğday çimi suyunu tek başıma içmenin yanı sıra, hazırlafığınız smoothie içeceklerinin besin içeriğini artırmak için suyu veya tozunu kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca buğday çimi suyunu salata sosları, çaylar veya diğer içeceklere karıştırabilirsiniz.

 

 

 

Önlemler ve Yan Etkiler

 

Buğday çimi, çölyak hastalığı olanlar veya glütene duyarlılık açısından genellikle güvenli kabul edilir . Bunun nedeni, yalnızca buğday çekirdeği tohumlarının gluten içermesidir – çiminin değil.

 

Bununla birlikte, glütene duyarlılığınız varsa, buğday çimini  tüketmeden önce doktorunuza danışmak ya da glütensiz sertifikalı ürünleri almak en iyisidir.

 

Buğday çimini eğer evde yetiştiriyorsanız, küfe karşı oldukça hassastır. Acı bir tadı varsa veya bozulma belirtileri gösteriyorsa dikkatli olun ve atın.

 

Bazı insanlar suyu veya ek formda buğday çimi tükettikten sonra bulantı, baş ağrısı veya ishal gibi belirtileri rapor ettiler. Bunlara veya başka olumsuz etkilere maruz kalırsanız, alımı azaltmak en iyisidir.

 

Olumsuz belirtiler sürüyorsa, bir sağlık uzmanıyla konuşmayı veya buğday çimini tamamen tüketmeyi bırakın.

 

Sonuç olarak;

Buğday çimi ve bileşenleri, kilo kaybı, inflamasyon azalması, düşük kolesterol ve daha iyi kan şekeri kontrolü de dahil olmak üzere pek çok sağlık faydasıyla ilişkilendirilmiştir.

 

Bununla birlikte, insanlardaki etkileri üzerine araştırma bulunmamaktadır ve birçok çalışma sadece spesifik bileşiklere odaklanmaktadır.

 

Buğday çiminin faydalarını teyit etmek için daha fazla çalışma yapılması gerekmesine rağmen, dengeli bir beslenmenin parçası olarak içmek bazı ekstra besin maddeleri ve çeşitli sağlık yararları sağlamaya yardımcı olabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ