Budwig Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Kanseri Önler mi?

  Budwig diyeti, genellikle kanser için tamamlayıcı veya alternatif bir tedavi olarak kullanılır.

  Vücuttaki kanser hücrelerinin yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan çeşitli beslenme değişikliklerini içerir. Kanserle savaşmada etkili olduğu iddia edilse de, oldukça tartışmalı bir beslenme şeklidir ve bununla ilgili bilimsel araştırma çok azdır.

  Budwig Diyeti Nedir?

  Budwig diyeti, 1950’lerde Alman araştırmacı Dr. Johanna Budwig tarafından geliştirildi. Kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını azaltmak için hücre işlevini iyileştirmek amaçlandı.

  Diyet planı, meyve ve sebze gibi diğer yiyeceklerin yanı sıra günde birden fazla porsiyon süzme peynir ve keten tohumu yağı yemeyi içerir. Bu arada ilave şeker, rafine edilmiş tahıllar, işlenmiş etler ve diğer işlenmiş yiyecekleri ortadan kaldırmayı hedefler.

  Diyet, öncelikle kanseri önlemeye yönelik olarak ortaya çıkmasına rağmen, bağışıklık fonksiyonu, artrit ve kalp sağlığı dahil olmak üzere sağlığın diğer yönlerini iyileştirdiği de iddia ediliyor.

  Yine de konu ile ilgili çok az araştırma olması, kanser üzerindeki etkilerinin büyük ölçüde bilinmediği anlamına gelir.

  Budwig Diyeti Nasıl Çalışır?

  Budwig’e göre, keten tohumu yağı ve süzme peynir gibi gıdalardan yüksek miktarda çoklu doymamış yağ yemek, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

  Bu nedenle diyet yapan insanlar günde birkaç kez keten tohumu yağı, süzme peynir ve bal karışımı yerler. Tipik olarak, Budwig karışımı olarak adlandırılan bu karışım, süzme peynir ve keten tohumu yağının 2: 1 oranında karıştırılıp, az miktarda balın eklenmesiyle yapılır.

  Bu beslenme şeklinde günde 60 mL keten tohumu yağı ve 113 gram süzme peynir yenir. Bu karışım her öğünde taze hazırlanmalı ve 20 dakika içinde yenmelidir.

  Meyve ve sebzeler dahil olmak üzere yüksek lifli yiyecekler de tavsiye edilir.

  Tersine, şeker, rafine tahıllar, işlenmiş et ve diğer işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız.

  Beslenme şeklini ayarlamanın yanı sıra, her gün en az 20 dakika dışarıda geçirmelisiniz, bunun bağışıklık fonksiyonunu uyarmaya ve D vitamini seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

  Ayrıca, potansiyel faydalarını en üst düzeye çıkarmak için diyeti en az 5 yıl takip etmeniz önerilir.

  Budwig Diyetinin Faydaları Nelerdir?

  Budwig diyeti, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi önemli besinler açısından zengin olan meyve ve sebzeler gibi işlenmemiş bütün yiyeceklere öncelik verir.

  Bazı araştırmalar, meyve ve sebze tüketiminin artmasının belirli kanser türlerinin daha düşük riskiyle ilişkili olduğunu belirtir.

  Budwig karışımı üzerinde herhangi bir çalışma yapılmamış olmasına rağmen, test tüpü ve hayvan araştırmaları, keten tohumu yağının kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini göstermiştir.

  Örneğin, farelerde yapılan 40 günlük bir çalışma, 0,3 mL keten tohumu yağı uygulanmasının akciğer tümörlerinin oluşumunu azalttığını bulmuştur.

  Keten tohumu yağı ayrıca, iltihaplanmayı azaltmaya, kan basıncını düşürmeye ve kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilecek kalp-sağlıklı omega 3 yağ asitleri bakımından da yüksektir.

  Ayrıca Budwig diyeti, hazır yemekler, rafine tahıllar ve abur cuburlar dahil olmak üzere işlenmiş yiyecekleri ortadan kaldırır.

  Bir çalışma, ultra işlenmiş gıda alımındaki %10’luk bir artışı, genel kanser riskinde %10’luk bir artışa bağladı – ve özellikle meme kanseri riskinde-

  Dahası, işlenmiş etler daha yüksek kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanserlerin riskinin artmasına bağlanmıştır.

  Budwig Diyetinin Zararları Nelerdir?

  Bu beslenme planına başlamadan önce Budwig diyetinin birçok potansiyel dezavantajı olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. işte bu olumsuz etkiler…

  Sınırlı araştırma vardır

  Budwig diyetinin en büyük dezavantajı, etkinliğini değerlendirmek için klinik çalışmaların olmamasıdır.

  Aslında, Budwig diyeti ile ilgili mevcut kanıtların çoğu tamamen anekdottur. Bu nedenle, bu yeme düzeninin kanser üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını belirlemek zordur.

  Diyetin belirli yönleri bu hastalık riskini azaltmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilirken, onu – veya başka bir diyeti – asla bir kanser tedavisi olarak düşünmemelisiniz.

  Besin eksikliklerine neden olabilir

  Budwig diyeti, birçok yiyecek grubunu ortadan kaldıran kısıtlayıcı bir beslenme planıdır.

  Et tamamen yasaklanmamış olsa da, belirli türlere yalnızca sınırlı miktarlarda izin verilmektedir.

  Et, balık ve kümes hayvanları protein, demir, çinko ve B vitaminleri dahil olmak üzere birçok önemli besin açısından zengindir. Bu besinleri başka kaynaklardan almazsanız, besin yetersizliği riski ile karşı karşıya kalırsınız.

  Araştırmalar veganların ve vejeteryanların demir, B12 vitamini, protein ve kalsiyum eksikliği riskinin daha yüksek olabileceğini göstermektedir.

  Ek olarak, diyet oldukça kısıtlayıcı olduğu için, kanserli insanlar için tehlikeli olabilecek kilo kaybına neden olabilir.

  Kanserli insanlar hipermetabolik bir durumdadır, yani genel kalori ve protein ihtiyaçları artar. Budwig diyeti gibi kısıtlayıcı diyetlerde yaygın olan uygun besin alımı korunmazsa, kilo kaybına ve kas kaybına veya kaşeksiye neden olabilir.

  Ek olarak, kanserli kişiler iştahlarını kaybedebilir ve yalnızca belirli yiyecekleri tolere edebilir, bu nedenle kısıtlayıcı beslenme şekli, bir kanser tedavi ekibi tarafından tavsiye edilmedikçe, tipik olarak kanser tedavisi için önerilmez.

  Yüksek miktarda keten tohumu yağı içerir

  Budwig diyeti, büyük miktarlarda keten tohumu yağı yemeyi şart koşar. Bazı insanlar için bu yağ sindirim sorunlarına ve ishale neden olabilir.

  Hamileyseniz, emziriyorsanız veya kan şekeri ilacı kullanıyorsanız, çok miktarda keten tohumu yağı tüketmek de aynı şekilde önerilmez.

  Keten tohumu diğer ilaçlarla da etkileşime girebilir, bu nedenle herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan sağlık sorunlarınız varsa, bu yağı kullanmadan önce sağlık uzmanıyla görüşmeniz önemlidir.

  Yenilecek ve Kaçınılacak Yiyecekler

  Budwig diyeti, diğerlerini teşvik ederken çok sayıda yiyeceği kısıtlar. İşte diyette yenebilecek yiyecekler ve uzak durulması gerekenler…

  Budwig Diyetinde Ne Yenir?

  Keten tohumu yağı, süzme peynir ve baldan oluşan Budwig karışımı, diyetin temel bir bileşenidir.

  Yoğurt gibi diğer süt ürünleri bazen süzme peynirle değiştirilse de, bu karışımdaki keten tohumu yağı çok önemlidir.

  Budwig diyetinde tavsiye edilen diğer yiyecekler şunlardır:

  Meyveler

  Elma, portakal, muz, çilek, kivi, mango, şeftali ve erik

  Sebzeler

  Brokoli, lahana, salatalık, domates, havuç, kale lahanası ve ıspanak

  Baklagiller

  Mercimek, fasulye, nohut ve bezelye

  Meyve suları

  Üzüm, elma, greyfurt ve ananas suyu

  Kuruyemiş ve tohumlar

  Badem, ceviz, antep fıstığı, chia tohumu, keten tohumu ve kenevir tohumu

  Süt ürünleri

  Yoğurt, süzme peynir, keçi sütü ve çiğ inek sütü

  Yağlar

  Keten tohumu yağı ve zeytinyağı

  İçecekler

  Bitki çayı, yeşil çay ve su

  Budwig Diyetinde Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

  İşlenmiş gıdalar, ilave şeker (bal dışında), rafine tahıllar ve hidrojene yağlar Budwig diyetinde yenmez.

  Pek çok türde et, balık, kümes hayvanları ve yumurtaya küçük miktarlarda izin verilse de, kabuklu deniz ürünleri ve işlenmiş et yasaklanmıştır.

  Budwig diyetinde kaçınılması gereken başlıca yiyecekler şunlardır:

  Etler ve deniz ürünleri

  Kabuklu deniz ürünleri

  İşlenmiş etler

  Pastırma, salam, sucuk ve sosis

  Rafine tahıllar

  Makarna, beyaz ekmek, kraker, cips ve beyaz pirinç

  Şekerler

  Sofra şekeri, esmer şeker, pekmez, agave nektarı ve mısır şurubu

  Soya ürünleri

  Soya sütü, soya fasulyesi

  Katı ve sıvı yağlar

  Margarin, tereyağı ve hidrojene bitkisel yağ

  İşlenmiş gıdalar

  Kurabiye, hazır yemekler, unlu mamuller, patates kızartması, simit ve şeker

  Diyeti Kimler Uygulamamalıdır?

  Budwig diyeti bazılarına faydadan çok zarar verebilir. Aşağıdaki şartlara sahip kişiler bu diyeti uygulamamalıdır:

  – Diyabet veya hiperglisemi

  – Bazı hormonal durumlar

  – İnflamatuar bağırsak hastalığı veya diğer bağırsak sorunları

  – Kanama bozukluğu

  Sonuç olarak;

  Budwig diyeti, vücuttaki kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yönelik bir beslenme şeklidir. Ancak, çok kısıtlayıcıdır ve bilimsel araştırmalarla desteklenmez.

  Birkaç sağlıklı besin grubunu yemeyi teşvik eder. Bu beslenme şeklinde rutin olarak keten tohumu yağı ve süzme peynir karışımının yanı sıra meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi yüksek lifli yiyecekler yemek gerekir.

  Budwig diyetini denemeyi düşünüyorsanız, bunun bir kanser tedavisi olarak görülmemesi gerektiğini bilin.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ