Brüksel Lahanası Besin Değeri | diyetz

Brüksel Lahanası Besin Değeri

 

 

Brüksel lahanası “Brassicaceae” ailesinden bir sebzedir ve kale, karnabahar ve lahana ile akrabadır. Bu turpgil sebze, mini lahanaya benzemektedir ve genellikle besleyici bir garnitür veya ana yemek yapmak için kesilerek, temizlenir ve pişirilir.

 

Brüksel lahanasında, birçok besin maddesi yüksek seviyede bulunur ve çeşitli sağlık yararlarıyla bağlantılıdır. Bu yazı, Brüksel lahanasının besin değeri ile faydalarını anlatmaktadır.

 

 

Yüksek Besin Değerine Sahip

Brüksel lahanası kalorisi düşük, lif, vitaminler ve mineraller bakımından yüksektir. İşte yarım bardaki (78 gram) pişmiş Brüksel lahanasındaki başlıca besin maddelerinden bazıları şöyledir:

 

  • Kalori:             28

 

  • Protein:            2 gram

 

  • Karbonhidrat:  6 gram

 

  • Lif:                   2 gram

 

  • K vitamini:      RDI’nin % 137’si

 

  • C vitamini:      RDI’nin % 81’i

 

  • A vitamini:      RDI’nin % 12’si

 

  • Folat:               RDI’nin % 12’si

 

  • Manganez:       RDI’nin % 9’u

 

Brüksel lahanası, özellikle kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini bakımından zengindir.

 

 

 

 

Demir emilimini artırmaya yardımcı olan ve doku onarımı ve bağışıklık işlevinde rol alan antioksidan C vitamini bakımından da yüksektirler. Dahası, yüksek lif içeriği düzgünlüğü ve bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

 

Brüksel lahanası, yukarıdaki besinlere ek olarak az miktarda B6 vitamini, potasyum, demir, tiamin, magnezyum ve fosfor içerir.

 

 

Antioksidanlar Bakımından Zengindir

Brüksel lahanasının, birçok sağlık yararı var ancak etkileyici antioksidan içeriği göze çarpıyor. Antioksidanlar, hücrelerinizdeki oksidatif stresi azaltan ve kronik hastalık riskinizi düşüren bileşiklerdir.

 

Bir çalışma, katılımcılar günde yaklaşık 2 bardak (300 gram) Brüksel lahanası yediğinde, oksidatif stres nedeniyle hücrelerine verilen hasarın % 28 oranında azaldığını buldu.

 

Brüksel lahanası, pek çok sağlığın teşviki ve geliştirilmesi özellikleri nedeniyle kapsamlı olarak incelenen bir antioksidan olan kaempferol bakımından özellikle yüksektir.

 

Test tüpü çalışmaları, kaempferolün kanserli hücre büyümesini azaltabileceğini, inflamasyonu azalttığını ve kalp sağlığını geliştirdiğini gösteriyor.

 

Meyve ve sebzeler bakımından zengin bir beslenmeyle Brüksel lahanası yemek, vücudunuzun sağlıklı olmasını sağlamak için antioksidanlara yardımcı olabilir.

 

 

Kansere Karşı Korunma Sağlar

Bazı çalışmalar, Brüksel lahanasındaki yüksek antioksidan düzeylerinin belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

 

İlginizi Çekebilir  Çay mı Kahve mi, Hangisi Daha Sağlıklı?

Bunun olası bazı olası yolları vardır. 2008 yılında yapılan bir araştırma, Brüksel lahanasının kanserojen veya kansere neden olan ajanlara karşı koruma sağlayabileceğini ve hücrelerdeki oksidatif hasarları önleyebileceğini ortaya koydu.

 

Başka bir küçük çalışmada, Brüksel lahanası yemek % 15-30 oranında bazı detoksifikasyon enzim düzeylerini arttırdı.

 

Araştırmacılar, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duymasına rağmen, bu etkinin potansiyel olarak kolorektal kanser riskinde azalmaya neden olabileceğini öne sürdüler.

 

Ayrıca, Brüksel lahanasındaki antioksidanlar serbest radikalleri nötralize edebilir. Bunlar kanser gibi hastalıklara katkıda bulunan oksidatif stresle oluşan bileşiklerdir.

 

Dengeli bir beslenmenin ve sağlıklı yaşam biçiminin bir parçası olarak Brüksel lahanası, kanser riskini azaltabilir.

 

 

Yüksek Lif İçeriğine Sahip

Sadece yarım fincan (78 gram) pişmiş Brüksel lahanası, günlük lif ihtiyaçlarınızın % 8’ini karşılayan 2 gram lif içerir.

 

Lif, sağlığın önemli bir parçasıdır ve pek çok sağlık faydası sağlar. Çalışmalar diyet lifinin dışkı frekansını arttırarak kabızlığı giderebildiğini ve geçiş rahatlığı için dışkıyı yumuşattığını gösteriyor.

 

Lif ayrıca bağırsağınızdaki yararlı bakterilerin beslenmesine yardım ederek sindirim sağlığını geliştirir.

 

Artan lif alımı, kalp rahatsızlığı riskinde azalma ve kan şekeri kontrolünde iyileşme gibi diğer sağlık yararlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

 

Mevcut yönergeler, kadınların günde en az 25 gram lif tüketmelerini önerirken, erkekler günde en az 38 gram lif tüketmelidir.

 

Brüksel lahanası, meyveler, sebzeler ve tahıllar gibi diğer iyi lif kaynakları ile birlikte, lif ihtiyacınızı karşılamanıza kolayca yardımcı olur.

 

 

K Vitamini Miktarı Yüksek

Brüksel lahanası, iyi bir K vitamini kaynağıdır. Yarım fincan (78 gram) pişmiş Brüksel lahanası, günlük K vitamini gereksiniminizin % 137’ini sağlar. Bu önemli besin vücutta hayati bir rol oynamaktadır.

 

Koagülasyon, kanamayı durduran kan pıhtılarının oluşması için gereklidir. K vitamini de kemik büyümesinde rol oynar ve ilerleyici kemik kaybıyla karakterize bir durum olan osteoporoza karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Ramazanda Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Yedi araştırmanın bir derlemesinde, K vitamini takviyelerinin alınmasının postmenapozal kadınlarda kemik direncini ve kemik kırığı riskini azaltabileceği sonucuna varılmıştır.

 

Kan inceltici ilaç kullananların, K vitamininin alımını hafifletmesi gerektiğini unutmayın. Fakat çoğu insan için, K vitamini alımının artırılması birçok sağlık faydası sağlayabilir.

Bu konuda “K Vitamini ile İlgili Bilinmesi Gerekenler”

“Yüksek Oranda K Vitamini İçeren Besinler” okuyun.

 

 

Kan Şekeri Düzeylerinin Korunmasına Yardımcı Olabilir

Brüksel lahanası, etkileyici besin profili ve uzun sağlık faydaları listesine ek olarak, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olabilir.

 

Birden fazla çalışma, Brüksel lahanası da dahil olmak üzere turpgil sebzelerin tüketiminin artması, şeker hastalığı riskinin düşüklüğüyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

 

Bunun nedeni büyük olasılıkla Brüksel lahanasının lif açısından yüksek olup, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmasıdır.

 

Lif, vücut boyunca yavaşça hareket eder ve şekerin kana karışmasını yavaşlatır. Brüksel lahanası, kan şekeri ve insülin üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle geniş bir şekilde araştırılan bir antioksidan olan alfa-lipoik asit içerir.

 

İnsülin, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için kanınızdan hücrelere şeker nakletmekten sorumlu olan bir hormondur. Bir çalışmada, diyabetli, alfa-lipoik asit takviyeli 12 hasta, insülin duyarlılığında artış yaşadı.

 

Brüksel lahanası alımını artırmak, sağlıklı bir beslenmenin yanında, kan şekeri düzeylerini sabit tutmanıza yardımcı olabilir.

 

 

ALA – Omega-3 Yağ Asitleri İçerir

Balık ya da deniz ürünleri yemeyenler için, yeterli miktarda omega-3 yağ asidi tüketmek zor olabilir.

 

Bitki gıdaları yalnızca balık ve deniz ürünlerindeki omega-3 yağlarından daha az vücudunuzda kullanılan bir tür omega-3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir.

 

Bunun nedeni, vücudunuzun ALA’yı ancak sınırlı miktarda omega-3 yağ asitlerinin daha aktif formlarına dönüştürebilmesidir.

 

Brüksel lahanası, omega-3 yağ asitlerinin en iyi bitki kaynaklarından biridir ve pişmiş Brüksel lahanasının her yarım bardaki (78 gram) porsiyonunda 135 mg ALA bulunur.

 

Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliseridlerini azalttığı, bilişsel geriliği yavaşlattığı, insülin direncini azalttığı ve inflamasyonu azalttığı gösterilmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

 

İnflamasyonu Azaltabilir

İnflamasyon, normal bir bağışıklık tepkisidir ancak kronik inflamasyon kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara katkıda bulunabilir.

 

Bazı test tüpleri çalışmaları, Brüksel lahanası gibi turpgil sebzelerde bulunan bileşiklerin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

 

Büyük bir araştırma, daha yüksek bir turpgil sebze tüketiminin, kandaki inflamatuar belirteçlerin daha düşük seviyeleri ile ilişkili olduğunu buldu.

 

Buna ek olarak, Brüksel lahanası antioksidanlar bakımından yüksektir, bu da iltihaba neden olabilecek serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

 

Birden fazla test tüpü ve hayvan çalışmaları, Brüksel lahanasında bulunan ana antioksidanlardan biri olan kaempferolün, özellikle anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu.

 

Bu bulgulara dayanarak, Brüksel lahanası gibi turpgil sebzeler açısından zengin bir beslenme, iltihaplanmayı ve pro-inflamatuar hastalıkların riskini azaltabilir.

 

 

C Vitamini Bakımından Yüksek

Brüksel lahanası, her yarım bardak (78 gram) pişmiş porsiyonda, günlük C vitamini ihtiyaçlarınızın % 81’ini sağlar.

 

C vitamini vücuttaki dokuların büyümesi ve onarımı için önemlidir. Aynı zamanda bir antioksidan gibi davranır, kolajen gibi proteinlerin üretiminde bulunur ve bağışıklığı artırır.

 

11.000’den fazla katılımcının katıldığı bir gözden geçirme, C vitamininin soğuk algınlığının şiddetini azalttığını ve yetişkinlerde süresini ortalama % 8 azalttığını tespit etti.

 

C vitamini, vücudunuzun hayvansal kaynaklardan elde edilen demir kadar kolay absorbe edemeyeceği bitki gıdalardaki demir formunun non-heme demiri emilimini de artırabilir.

 

Bir çalışma, bir yemekle birlikte 100 mg C vitamini alarak demir emilimini % 67 oranında artırdığını tespit etmiştir.

 

C vitamini birçok meyve ve sebzede bulunur ancak Brüksel lahanası, mevcut en iyi sebze kaynaklarından biridir.

 

Sonuç olarak;

Brüksel lahanası, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidan bakımından zengin olup, sağlığınıza besleyici bir katkı yapmaktadır.

 

Ayrıca, kanser riskini azaltma, inflamasyonu azaltma ve kan şekeri kontrolünü geliştirme potansiyeli de dahil olmak üzere fayda sağlar.

 

Meyve, sebze ve tahıllardan zengin dengeli bir beslenme için Brüksel lahanası tüketmek, sağlığınız üzerinde büyük bir olumlu etki yaratma potansiyeline sahiptir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ