Brüksel Lahanası Nedir? Yararları ve Besin Değeri | diyetz

  Brüksel Lahanası Nedir? Yararları ve Besin Değeri

   

  Brüksel lahanası “Brassicaceae” ailesinden bir sebzedir ve kale, karnabahar ve lahana ile akrabadır. Bu turpgil sebze, mini lahanaya benzemektedir ve genellikle besleyici bir garnitür veya ana yemek yapmak için kesilerek, temizlenir ve pişirilir.

  Brüksel lahanasında, birçok besin maddesi yüksek seviyede bulunur ve çeşitli sağlık yararlarıyla bağlantılıdır. 

   

   

  brüksel lahanası fayda

   

   

  Brüksel Lahanası Besin İçeriği

  Brüksel lahanasının kalorisi düşük, lif, vitaminler ve mineraller bakımından yüksektir. 78 gram pişmiş Brüksel lahanasındaki başlıca besin maddelerinden bazıları şöyledir:

   

  Kalori: 28

  Protein: 2 gram

  Karbonhidrat: 6 gram

  Lif: 2 gram

  K vitamini: RDI’nin % 137’si

  C vitamini: RDI’nin % 81’i

  A vitamini: RDI’nin % 12’si

  Folat: RDI’nin % 12’si

  Manganez: RDI’nin % 9’u

   

  Brüksel lahanası, özellikle kan pıhtılaşması ve kemik sağlığı için gerekli olan K vitamini bakımından zengindir.

  Demir emilimini artırmaya yardımcı olan, doku onarımı ve bağışıklık işlevinde rol alan C vitamini antioksidanı bakımından da yüksektir. Dahası, yüksek lif içeriği bağırsak sağlığını desteklemeye yardımcı olur.

  Brüksel lahanası, yukarıdaki besinlere ek olarak az miktarda B6 vitamini, potasyum, demir, tiamin, magnezyum ve fosfor içerir.

   

   

  Brüksel Lahanası Faydaları Nelerdir?

   

   

  Antioksidanlar bakımından zengindir

  Brüksel lahanasının, birçok sağlık yararı var ancak etkileyici antioksidan içeriği göze çarpıyor. Antioksidanlar, hücrelerimizdeki oksidatif stresi azaltan ve kronik hastalık riskini düşüren bileşiklerdir.

  Bir çalışma, katılımcılar günde yaklaşık 2 bardak (300 gram) Brüksel lahanası yediğinde, oksidatif stres nedeniyle hücrelerine verilen hasarın % 28 oranında azaldığını buldu.

  Bu turpgil sebze, sağlığa pek çok faydası bulunan bir antioksidan olan kaempferol bakımından özellikle yüksektir.

  Test tüpü çalışmaları, kaempferolün kanserli hücre büyümesini azaltabileceğini, inflamasyonu azalttığını ve kalp sağlığını geliştirdiğini gösteriyor.

   

   

  Kansere karşı koruma sağlar

  Bazı çalışmalar, Brüksel lahanasındaki yüksek antioksidan düzeylerinin belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini öne sürüyor.

  2008 yılında yapılan bir araştırma, Brüksel lahanasının kanserojen veya kansere neden olan ajanlara karşı koruma sağlayabileceğini ve hücrelerdeki oksidatif hasarları önleyebileceğini ortaya koydu.

  Başka bir çalışmada, Brüksel lahanası yemek % 15-30 oranında bazı detoksifikasyon enzimlerinin düzeylerini artırdı.

  Araştırmacılar, bu etkinin potansiyel olarak kolorektal kanser riskinde azalmaya neden olabileceğini öne sürdüler.

  Ayrıca, Brüksel lahanasındaki antioksidanlar serbest radikalleri nötralize edebilir. Bunlar kanser gibi hastalıklara katkıda bulunan oksidatif stresle oluşan bileşiklerdir.

   

   

  Yüksek lif içeriğine sahiptir

  Sadece yarım fincan (78 gram) pişmiş Brüksel lahanası, günlük lif ihtiyaçlarımızın % 8’ini karşılayan, 2 gram lif içerir.

  Lif, sağlığın önemli bir parçasıdır ve pek çok fayda sağlar. Çalışmalar diyet lifinin dışkı frekansını artırarak kabızlığı giderebildiğini ve geçiş rahatlığı için dışkıyı yumuşattığını gösteriyor.

  Lif ayrıca bağırsağımızdaki yararlı bakterilerin beslenmesine yardım ederek sindirim sağlığını geliştirir.

  Artan lif alımı, kalp rahatsızlığı riskinde azalma ve kan şekeri kontrolünde iyileşme gibi diğer sağlık yararlarıyla da ilişkilendirilmiştir.

  Kadınların günde en az 25 gram lif tüketmeleri önerilirken, erkekler günde en az 38 gram lif tüketmelidir.

   

   

  K Vitamini miktarı yüksektir

  Brüksel lahanası, iyi bir K vitamini kaynağıdır. Yarım fincan (78 gram) pişmiş Brüksel lahanası, günlük K vitamini ihtiyacının % 137’ini sağlar. Bu önemli besin, vücutta hayati bir rol oynamaktadır.

  Koagülasyon, kanamayı durduran kan pıhtılarının oluşması için gereklidir. K vitamini de kemik büyümesinde rol oynar ve ilerleyici kemik kaybıyla karakterize bir durum olan osteoporoza karşı koruma sağlar.

  Yedi araştırmanın bir derlemesinde, K vitamini takviyelerinin alınmasının postmenapozal kadınlarda kemik direncini ve kemik kırığı riskini azaltabileceği sonucuna varılmıştır.

   

   

  Kan şekerini dengeler

  Brüksel lahanası, etkileyici besin profili ve uzun sağlık faydaları listesine ek olarak, kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olur.

  Birden fazla çalışma, Brüksel lahanası da dahil olmak üzere turpgil sebzelerin tüketiminin artmasını, şeker hastalığı riskinin düşüklüğüyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

  Bunun nedeni büyük olasılıkla bu turpgil sebzenin  lif açısından yüksek olup, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olmasıdır.

  Lif, vücut boyunca yavaşça hareket eder ve şekerin kana karışmasını yavaşlatır. Brüksel lahanası, kan şekeri ve insülin üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle geniş bir şekilde araştırılan bir antioksidan olan alfa-lipoik asit içerir.

  İnsülin, kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak için kandan hücrelere şeker nakletmekten sorumlu olan bir hormondur. Bir çalışmada, diyabetli, alfa-lipoik asit takviyesi alan 12 hasta, insülin duyarlılığında artış yaşadı.

   

   

  brüksel lahanası protein değeri

   

   

  Omega 3 yağ asitleri içerir

  Balık ya da deniz ürünleri yemeyenler için, yeterli miktarda omega 3 yağ asidi tüketmek zordur.

  Bitki gıdaları vücudumuzda yalnızca balık ve deniz ürünlerindeki omega 3 yağlarından daha az kullanılan bir tür omega 3 yağ asidi olan alfa-linolenik asit (ALA) içerir.

  Bunun nedeni, vücudunuzun ALA’yı ancak sınırlı miktarda omega 3 yağ asitlerinin daha aktif formlarına dönüştürebilmesidir.

  Brüksel lahanası, omega 3 yağ asitlerinin en iyi bitki kaynaklarından biridir ve pişmiş Brüksel lahanasının 78 gramlık porsiyonunda 135 mg ALA bulunur.

  Omega-3 yağ asitlerinin kan trigliseridlerini azalttığı, bilişsel geriliği yavaşlattığı, insülin direncini azalttığı ve inflamasyonu azalttığı belirtilmektedir.

   

   

  İnflamasyonu azaltır

  İnflamasyon, normal bir bağışıklık tepkisidir ancak kronik inflamasyon kanser, diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara neden olabilir.

  Bazı test tüpleri çalışmaları, Brüksel lahanası gibi turpgil sebzelerde bulunan bileşiklerin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.

  Büyük bir araştırma, daha yüksek turpgil sebze tüketiminin, kandaki inflamatuar belirteçlerin daha düşük seviyeleri ile ilişkili olduğunu buldu.

  Buna ek olarak, Brüksel lahanası, antioksidanlar bakımından yüksektir, bu da iltihaba neden olabilecek serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

  Birden fazla test tüpü ve hayvan çalışmaları, Brüksel lahanasında bulunan ana antioksidanlardan biri olan kaempferolün, özellikle anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu buldu.

   

   

  C vitamini bakımından yüksektir

  Brüksel lahanasının, her yarım bardağı (78 gram), günlük C vitamini ihtiyacının % 81’ini sağlar.

  C vitamini vücuttaki dokuların büyümesi ve onarımı için önemlidir. Aynı zamanda bir antioksidan gibi davranır, kolajen gibi proteinlerin üretiminde bulunur ve bağışıklığı güçlendirir.

  11.000’den fazla katılımcının bulunduğu bir gözden geçirme, C vitamininin soğuk algınlığının şiddetini azalttığını ve yetişkinlerde süresini ortalama % 8 azalttığını tespit etti.

   

  Sonuç olarak;

  Brüksel lahanası, lif, vitaminler, mineraller ve antioksidan bakımından zengin olup, besleyici bir turpgil sebzedir.

  Ayrıca, kanser riskini azaltma, inflamasyonu azaltma ve kan şekeri kontrolünü geliştirme potansiyeli de dahil olmak üzere pek çok fayda sağlar.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ