Brokolinin Bilinmeyen Sağlık Faydaları | diyetz

Brokolinin Bilinmeyen Sağlık Faydaları

 

 

Brokoli, yeşil bir sebzedir. Brassica oleracea olarak bilinen bitki türlerine aittir. Lahana, Brüksel lahanası, kale ve karnabahar ile aynı ailedendir.

 

Brokoli, vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlarla dolu bir besin profiline sahiptir. İşte brokolinin sağlık yararları…

 

 

Vitaminler, mineraller ve biyoaktif bileşikler içerir

Brokolinin en büyük yararlarından biri besin içeriğidir. Çok çeşitli vitaminler, mineraller, lif ve diğer biyoaktif bileşiklerle doludur.

 

Bir fincan (91 gram) çiğ brokoli şunları içerir:

 

 • Karbonhidrat: 6 gram
 • Protein: 2.6 gram
 • Yağ: 0.3 gram
 • Lif: 2.4 gram
 • C Vitamini: RDI’nın % 135’i
 • A vitamini: RDI’nın % 11’i
 • K vitamini: RDI’nın % 116’sı
 • B9 Vitamini (Folat): RDI’nın  % 14’ü
 • Potasyum: RDI’nın % 8’i
 • Fosfor: RDI’nın % 6’sı
 • Selenyum: RDI’nın % 3’ü

 

Brokoli, pişmiş veya çiğ olarak yenebilir – her ikisi de mükemmel derecede sağlıklıdır ama farklı besin profilleri sağlar.

 

Haşlama, mikrodalga fırın, tavada kızartma ve buğulama gibi farklı pişirme yöntemleri, özellikle C vitamini ve ayrıca çözünebilir protein ve şekerin azaltılması konusunda sebzenin besin kompozisyonunu değiştirir. Buharda pişirme en az olumsuz etkiye sahiptir.

 

Yine de çiğ veya pişmiş brokoli, mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Sadece yarım fincan (78 gram) pişmiş brokoli, günlük referans miktarının (RDI) % 84’ünü sağlar – bir buçuk portakalın C vitamini içeriği kadardır.

 

 

 

 

Sağlık koruyucu etkiler sağlayan güçlü antioksidanlar içerir

Brokolinin antioksidan içeriği insan sağlığına yönelik ana ilaçlarından biri olabilir.

 

Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını inhibe eden veya nötralize eden moleküllerdir. Bu azalmış iltihap ve genel bir sağlık koruyucu etki sağlar.

 

Brokoli, sindirim sırasında güçlü bir antioksidan olan sülforafan haline dönüştürülen bir bileşik olan glukofanfanın yüksek seviyelerine sahiptir.

 

Test tüpü ve hayvan çalışmaları, sülforafanın azaltılmış kan şekeri, kolesterol seviyeleri, oksidatif stres ve kronik hastalık gelişimi gibi birden fazla sağlık yararı sunabileceğini göstermektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Basit Şeker Nedir, Nelerde Bulunur?

Brokoli ayrıca, gözlerdeki oksidatif stres ve hücresel hasarı önleyebilen antioksidanlardan lutein ve zeaksantin içerir.

 

 

Biyoaktif bileşikler inflamasyonu azaltır

Brokoli vücudunuzun dokularındaki inflamasyonu azaltmak için gösterilen çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

 

Brokoli bir flavonoid olan, hem hayvan hem de test tüpü çalışmalarında güçlü anti-inflamatuar kapasite gösteren kaempferol içerir.

 

Tütün kullananlarda yapılan küçük bir insan çalışması da, brokoli yemeğinin inflamasyon belirteçleri için önemli bir azalmaya yol açtığını ortaya koymuştur.

 

 

Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar

Brokoli gibi sebzeler, bazı kronik hastalıkların neden olduğu hücre hasarını azaltabilen çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

 

Çok sayıda küçük çalışma, turpgil sebzelerin tüketilmesinin belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir:

 

 • Göğüs
 • Prostat
 • Gastrik / mide
 • Kolorektal
 • Böbrek
 • Mesane kanserleri

 

Bu veriler cesaret verici olsa da, brokolinin kanser tedavisinde veya önlenmesinde oynadığı rol ile ilgili kesin sağlık iddiaları yapmak için yeterince güçlü değildir.

 

Nihayetinde, turpgil sebzeleri ile kanserin önlenmesi arasındaki ilişkiyi belirlemek için daha fazla insan araştırmasına ihtiyaç vardır.

 

 

Antioksidanlar ve lif kan şekeri kontrolüne yardımcı olur

Brokoli yeme, diyabetli kişilerde daha iyi kan şekeri kontrolünü destekler. Tam mekanizma bilinmemekle birlikte, brokolinin antioksidan içeriği ile ilişkili olabilir.

 

Bir insan çalışması, bir ay boyunca günlük brokoli tüketen tip 2 diyabetli kişilerde insülin direncinin anlamlı derecede azaldığını gösterdi.

 

İlginç bir şekilde, bir hayvan çalışmasında, brokoli özü ile beslenen diyabetik sıçanlarda azalmış pankreatik hücre hasarına ek olarak kan şekerinin azaldığı görülmüştür.

 

Brokoli iyi bir lif kaynağıdır. Bazı araştırmalar diyet liflerinin daha yüksek alımının daha düşük kan şekeri ve daha iyi diyabetik kontrol ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

 

Kalp sağlığını destekler

Birçok çalışma, brokolinin kalp sağlığını çeşitli şekillerde destekleyebileceğini göstermektedir.

 

Yükselmiş “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinin kalp hastalığı için majör risk faktörleri olduğu bilinmektedir. Brokoli bu belirteçlerin geliştirilmesinde rol oynar.

 

Bir çalışma, toz haline getirilmiş brokoli filiz eki ile tedavi edilen kişilerde trigliserit ve “kötü” LDL kolesterolü önemli ölçüde azalttığı gibi, “iyi” HDL kolesterol seviyelerini artırdı.

 

Bazı araştırmalar, brokoli içerisindeki spesifik antioksidanların genel kalp krizi riskinizi azaltabileceği düşüncesini desteklemektedir.

 

Brokoli filizi ile beslenen farelerde yapılan bir çalışmada, bir kalp durması sonrasında kalp dokusunda hücre ölümü ve oksidatif strese karşı potansiyel olarak koruyucu bir etki ortaya çıkmıştır.

 

Ek olarak, brokoli gibi lif açısından zengin gıdaların daha yüksek oranda alınması, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilidir.

 

İlginizi Çekebilir  Muz Nasıl Saklanır ve Olgunlaştırılır? Muz Çeşitleri ve Türleri

 

Sağlıklı sindirim ile kabızlığın azalmasına yardımcı olur

Brokoli, lif ve antioksidan bakımından zengindir – her ikisi de sağlıklı bağırsak işlevini ve sindirim sağlığını destekler.

 

Bağırsak düzenliliği ve kolonunuzdaki güçlü bir sağlıklı bakteri topluluğu, sindirim sağlığının iki önemli öğesidir. Brokoli gibi lifli ve antioksidanca zengin gıdalar yemek, sağlıklı bağırsak fonksiyonunun korunmasında rol oynar.

 

Bir brokoli diyetindeki farelerde yapılan bir çalışma, kolonda inflamasyon düzeylerinin azalması ve aynı zamanda bağırsak bakterilerindeki olumlu değişikliklerin olduğunu göstermiştir.

 

Yakın zamandaki bir insan çalışması, brokoli yiyen kişilerin kontrol grubundaki bireylerden daha kolay defekasyon sağlayabildiğini göstermiştir.

 

 

Mental düşüşü yavaşlatır ve sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler

Brokoli içerisindeki bazı besin elementleri ve biyoaktif bileşikler zihinsel gerilemeyi yavaşlatır ve sağlıklı beyin ve sinir dokusu işlevini destekler.

 

960 yaşlı erişkinle yapılan bir çalışma, brokoli gibi koyu yeşil sebzelerin günde bir porsiyonunun yaşlanma ile ilişkili zihinsel gerilemeye karşı yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

 

Ek olarak, bir hayvan çalışması, brokolinin içindeki bir bileşik olan kaempferol ile tedavi edilen farelerin, beyin felci vakasının insidansını düşürdüğünü ve felç benzeri bir olayın ardından sinir dokusunun azalmasını sağladığını göstermiştir.

 

Sülforafan, beyine indirgenmiş oksijenlenme olayından sonra beyin fonksiyonunu destekleme potansiyeline sahip brokoli içinde bulunan başka bir güçlü biyoaktif bileşiktir.

 

Bazı çalışmalarda, sülforafan ile tedavi edilen fareler, beyin hasarı veya toksik maruziyetin ardından belirgin beyin dokusu geri kazanımı ve nöral inflamasyonun azaldığını göstermiştir.

 

Brokolide bulunan biyoaktif bileşiklerin beyin sağlığı üzerindeki etkisini değerlendiren güncel araştırmaların çoğu hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Bu bileşiklerin insanlarda nörolojik işlevleri nasıl desteklediğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

 

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Yaşlanma süreci büyük ölçüde yaşam süresi boyunca oksidatif strese ve azalmış metabolik fonksiyona bağlanır.

 

Yaşlanma kaçınılmaz bir doğal süreç olmasına rağmen, beslenme kalitesinin, yaşa bağlı hastalıkların genetik ifadenin ve gelişimin önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Araştırmalar, brokoli içerisindeki kilit biyoaktif bir bileşik olan sülforakranın, antioksidan genlerin ekspresyonunu artırarak, yaşlanmanın biyokimyasal sürecini yavaşlatma kapasitesine sahip olabileceğini göstermektedir.

 

 

C vitamini içeriği bağışıklık sistemini destekler

İnsan bağışıklık sistemi karmaşıktır ve düzgün çalışması için çok sayıda besin gerektirir.

 

C vitamini, bağışıklık fonksiyonu için tartışmasız en önemli besin maddesidir ve brokoli de yüksek oranda C vitamini içerir.

 

Araştırma, C vitamininin çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde rol oynadığını göstermektedir. Bazı enfeksiyonları önlemek için günlük 100–200 mg C vitamini alımı yeterli görünmektedir.

 

İlginizi Çekebilir  Tavuk Salataları

Tipik olarak, C vitamini portakal veya çilek ile ilişkilidir, ancak brokoli kesinlikle bu konuda göz ardı edilemez – pişmiş brokolinin yarım kaselik (78 gram) porsiyonu bu vitamin için günlük alımın % 84’üne sahiptir.

 

 

Diş ve ağız sağlığını destekler

Brokoli, ağız sağlığını desteklediği ve diş hastalıklarını önlediği bilinen bir dizi besin içerir.

 

Brokoli, C vitamini ve kalsiyumun iyi bir kaynağıdır ve ikisi de periodontal hastalık riskinde azalma ile ilişkilidir. Brokolide bulunan bir flavonoid olan kaempferol, periodontitisin önlenmesinde de rol oynar.

 

Ek araştırmalar, brokolide bulunan sülforakanın oral kanser riskini azaltabileceğini göstermektedir.

 

Bazı kaynaklar, çiğ brokoli yemenin plağı el ile çıkarmanıza ve dişlerinizi beyazlatmanıza yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Ancak, bunu desteklemek için kesin bilimsel veriler bulunmamaktadır.

 

 

Kemik sağlığı ve eklemleri destekler

Brokolide bulunan besinlerin birçoğunun kemik sağlığını desteklediği ve kemikle ilişkili rahatsızlıkları önlediği bilinmektedir.

 

Brokoli iyi bir K vitamini ve kalsiyum kaynağıdır, bunlar güçlü, sağlıklı kemikleri korumak için iki önemli besin maddesidir.

 

Aynı zamanda sağlıklı kemikler için gerekli olan fosfor, çinko ve A ve C vitaminleri de içerir.

 

Bir test tüpü çalışması, brokoli içinde bulunan sülforakanın, osteoartritin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

Besin içeriği sağlıklı bir hamileliği destekler

Vücudunuz hem bebek hem de anneyi desteklemek için hamilelik sırasında çok sayıda vitamin, mineral ve protein gerektirir.

 

Brokoli iyi bir B vitamini kaynağıdır – yani folat olarak da bilinen B9 içerir. Folat, fetal beyin ve omurilik gelişimi için gerekli bir besin maddesidir. Brokoli gibi folat bakımından zengin gıdaların düzenli tüketimi, sağlıklı hamilelik sonuçlarının sağlanmasına yardımcı olur.

 

Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları annenin yediği brokolinin yenidoğanın daha sağlıklı bilişsel gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir.

 

 

Cildinizi güneşin hasarından korur

Cilt kanseri, kısmen zarar görmüş bir ozon tabakasına ve ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalmaya bağlı olarak artmaktadır.

 

Araştırma, brokoli içerisindeki biyoaktif bileşiklerin, cilt kanserine yol açan UV radyasyon hasarına karşı koruyabildiğini göstermektedir.

 

Bazı hayvan çalışmalarında, brokoli ekstresi ile tedavi, UV radyasyonunun indüklediği deri kanseri ile farelerde önemli ölçüde azalmış tümör büyümesi ve prevalansı ile sonuçlanmıştır.

 

Küçük insan çalışmaları benzer sonuçlara ulaşmış olup, güneşe maruz kaldıktan sonra brokoli özütünün deri hasarı ve kanser gelişimine karşı önemli bir koruyucu etkisini ortaya koymuştur.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ