Brokolinin Faydaları ve Zararları Nedir? | diyetz

  Brokolinin Faydaları ve Zararları Nedir?

   

  Brokoli bitkisi, yeşil bir sebzedir. “Brassica oleracea” olarak bilinen bitki türlerine aittir. Lahana, Brüksel lahanası, kale ve karnabahar ile aynı ailedendir.

  Brokoli, vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlarla dolu bir besin profiline sahiptir. O yüzden pek çok yararı vardır. İşte “brokoli ne işe yarar”,brokolinin yararları nelerdir” sorularının cevapları.

  Brokolinin Faydaları Nedir?

   

  Güçlü antioksidanlar içerir

  Sebzenin antioksidan içeriği, faydalarının en büyük kaynağıdır.

  Antioksidanlar, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını engelleyen veya nötralize eden moleküllerdir. Bu, vücuttaki iltihabın azalması gibi, genel sağlık üzerinde koruyucu etki sağlar.

  Brokoli, sindirim sırasında güçlü bir antioksidan olan sülforafan haline dönüştürülen bir bileşik olan glukofanfanın yüksek seviyelerine sahiptir.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları, sülforafanın kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürme, oksidatif stresi azaltma ve kronik hastalık gelişimini önleme gibi sağlık yararları olduğunu göstermektedir.

  Sebze ayrıca, gözlerdeki oksidatif stres ve hücresel hasarı önleyebilen antioksidanlardan lutein ve zeaksantin içerir.

   

   

  İçeriğindeki biyoaktif bileşikler inflamasyonu azaltır

  Brokoli vücut dokularındaki inflamasyonu azalttığı bilinen çeşitli biyoaktif bileşikler içerir. Bunlardan biri, bir flavonoid olan, hem hayvan hem de test tüpü çalışmalarında güçlü anti-inflamatuar kapasite gösteren kaempferoldür.

  Tütün kullananlarda yapılan küçük bir insan çalışması, brokoli yemenin inflamasyon belirteçlerinde önemli bir azalmaya yol açtığını ortaya koymuştur.

   

  brokoli yararları

   

  Bazı kanser türlerine karşı koruma sağlar

  Brokoli gibi turpgil sebzeler, bazı kronik hastalıkların neden olduğu hücre hasarını azaltabilen çeşitli biyoaktif bileşikler içerir.

  Çok sayıda küçük çalışma, turpgil sebzelerin tüketilmesinin belirli kanser türlerine karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir:

  – Göğüs

  – Prostat

  – Gastrik / mide

  – Kolorektal

  – Böbrek

  – Mesane kanserleri

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Brokoli yemek, diyabetli kişilerde, kan şekeri kontrolünün sağlanmasına yardımcı olur. Bu faydası, sebzenin antioksidan içeriği ile ilişkilidir.

  Bir insan çalışması, bir ay boyunca günlük olarak bu sebzeyi tüketen tip 2 diyabetli kişilerde insülin direncinin anlamlı derecede azaldığını gösterdi.

  Sebze iyi bir lif kaynağıdır. Bazı araştırmalara göre diyet liflerinin fazla tüketilmesi, kan şekerini düşürür.

   

   

  Kalp sağlığını destekler

  Birçok çalışma, brokolinin kalp sağlığını çeşitli şekillerde destekleyebileceğini göstermektedir.

  “Kötü” LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerinin yükselmesi, kalp hastalığı için majör risk faktörü oluşturur.

  Bir çalışma, toz haline getirilmiş brokoli hapı ile tedavi edilen kişilerde trigliserit ve “kötü” LDL kolesterolün önemli ölçüde azaldığını, “iyi” HDL kolesterol seviyelerinin arttığını tespit etti.

  Bazı araştırmalar, sebzenin içerisindeki spesifik antioksidanların genel kalp krizi riskinizi azaltabileceği düşüncesini desteklemektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Fazla Yemenin Zararlı Etkileri Nelerdir?

   

  Kabızlığı azaltır

  Brokoli, lif ve antioksidan bakımından zengindir – her ikisi de sağlıklı bağırsak işlevini ve sindirim sağlığını destekler.

  Bağırsak düzenliliği ve kolonda güçlü bir sağlıklı bakteri topluluğu, sindirim sağlığının iki önemli öğesidir. Brokoli gibi lifli ve antioksidanca zengin gıdalar yemek, sağlıklı bağırsak fonksiyonunun korunmasında rol oynar, bu da kabızlık gibi birçok kişiyi etkileyen önemli rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olur.

   

   

  Beyin sağlığını destekler

  Bu turpgil sebzenin içerisindeki bazı besin elementleri ve biyoaktif bileşikler zihinsel gerilemeyi yavaşlatır, sağlıklı beyin ve sinir dokusu işlevini destekler.

  960 yaşlı erişkinle yapılan bir çalışma, brokoli gibi koyu yeşil sebzelerin günde bir porsiyonunun, yaşlanma ile ilişkili zihinsel gerilemeye karşı koruduğunu ortaya koymuştur.

  Ek olarak, bir hayvan çalışması, sebzenin içindeki bir bileşik olan kaempferol ile tedavi edilen farelerin, beyin felci vakasının insidansını düşürdüğünü ve felç benzeri bir olayın ardından sinir dokusunun azalmasını sağladığını göstermiştir.

   

   

  Brokoli yaşlanma sürecini yavaşlatır

  Yaşlanma süreci büyük ölçüde yaşam süresi boyunca oksidatif strese ve metabolik fonksiyonun azalmasına bağlanır.

  Yaşlanma kaçınılmaz doğal bir süreç olmasına rağmen, beslenme kalitesi, yaşa bağlı hastalıklar,  genetik ifade ve gelişim, yaşlanma sürecinin uzamasında önemli bir rol oynamaktadır.

  Araştırmalar, brokoli içerisindeki kilit biyoaktif bir bileşik olan sülforafanın, antioksidan genlerin ekspresyonunu artırarak, yaşlanmanın biyokimyasal sürecini yavaşlatma kapasitesine sahip olabileceğini göstermektedir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  İnsanların bağışıklık sistemi karmaşıktır ve düzgün çalışması için çok sayıda besin gerektirir.

  C vitamini, bağışıklık fonksiyonu için tartışmasız en önemli besin maddesidir ve brokolide yüksek oranda bulunur. Araştırma, C vitamininin çeşitli hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde rol oynadığını göstermektedir. 

  Tipik olarak, C vitamininin en çok portakalda olduğu düşünülse de brokoli kesinlikle bu konuda göz ardı edilemez – yarım kaselik pişmiş porsiyonu (78 gram), bu vitamin için günlük alımın % 84’üne sahiptir.

   

   

  Diş ve ağız sağlığını destekler

  Brokoli, ağız sağlığını desteklediği ve diş hastalıklarını önlediği bilinen bir dizi besin içerir.

  Sebze, C vitamini ve kalsiyumun iyi bir kaynağıdır ve ikisi de periodontal hastalık riskinde azalma sağlar.

  Çiğ brokoli yemek, bazı kaynaklara göre diş plağını azaltır ve dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Ancak, bunu desteklemek için kesin bilimsel veriler yok.

   

   

  Kemik sağlığı ve eklemleri destekler

  Bu sebzede bulunan besinlerin birçoğunun kemik sağlığını desteklediği ve kemikle ilişkili rahatsızlıkları önlediği bilinmektedir.

  Sebze, iyi bir K vitamini ve kalsiyum kaynağıdır, bunlar güçlü, sağlıklı kemikleri korumak için iki önemli besin maddesidir.

  Aynı zamanda sağlıklı kemikler için gerekli olan fosfor, çinko, A ve C vitaminleri de içerir.

  Bir test tüpü çalışması, brokoli içinde bulunan sülforafanın, osteoartritin önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

   

  İlginizi Çekebilir  Petek Bal Nedir, Sağlıklı mıdır?

  brokoli fayda

   

  Hamilelikte brokoli

  Vücut, hem bebek hem de anneyi desteklemek için hamilelik sırasında çok sayıda vitamin, mineral ve proteine ihtiyaç duyar.

  Brokoli iyi bir B vitamini kaynağıdır – yani folat olarak da bilinen B9 vitamini içerir. Folat, fetal beyin ve omurilik gelişimi için gerekli bir besin maddesidir. 

  Folat bakımından zengin gıdaların düzenli tüketimi, hamileliğin sağlıklı ilerlemesi için faydalıdır.

  Ek olarak, bazı hayvan çalışmaları annenin yediği brokolinin yenidoğanın daha sağlıklı bilişsel gelişimini destekleyebileceğini göstermektedir.

   

   

  Cildi güneşin hasarından korur

  Cilt kanseri, kısmen zarar görmüş bir ozon tabakasına ve ultraviyole (UV) ışınlara maruz kalmaya bağlı olarak artmaktadır.

  Araştırma, bu sebzenin içerisindeki biyoaktif bileşiklerin, cilt kanserine yol açan UV radyasyon hasarına karşı koruyabildiğini göstermektedir. 

  İnsan çalışmaları, güneşe maruz kaldıktan sonra brokoli özütünün deri hasarı ve kanser gelişimine karşı önemli bir koruyucu etkisi olduğunu ortaya koymuştur.

   

   

  Brokolinin Zararları

  Brokoli genellikle iyi tolere edilebilen bir besindir ve herkes tarafından yenilebilir. Fakat bazı kişilerde nadir de olsa brokoli alerjisi görülür. Bu kişilerin bu sebzeden uzak durması gerekir.

  Brokoli guatrojendir yani guatr hastalığına sebep olan besinlerdendir. Bu besinler ya da maddeler kandaki tiroid hormonunun miktarını azaltarak tiroid bezinin daha fazla çalışmasına sebep olurlar. 

  Tiroid bezi hassas olan kişilerde zararlı etkilere neden olabilir. Sebzeyi pişirme ve ısı bu etkileri azaltır.

  Kan inceltici ilaç kullananlar, brokoli tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmalıdır. Çünkü sebzenin yüksek K vitamini içeriği ilaçla etkileşime girebilir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ