Brezilya Cevizi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Brezilya cevizi; Brezilya, Bolivya ve Peru’daki Amazon yağmur ormanlarına özgü ağaç fıstığıdır. Pürüzsüz, tereyağlı dokusu ve fındık aroması vardır, çiğ veya beyaz halde bulunur.

  Bu kuruyemişin enerjisi yoğundur, son derece besleyicidir ve selenyum mineralinin en konsantre kaynaklarından biridir.

  Brezilya cevizi yemek, tiroid bezini düzenlemek, iltihaplanmayı azaltmak ve kalbi, beyni ve bağışıklık sistemini desteklemek dahil olmak üzere vücudumuza birçok fayda sağlar.

  Bu yazıda “Brezilya cevizi nedir”, “Brezilya cevizi kaç kalori”, “Brezilya cevizi nasıl kullanılır”, “Brezilya cevizi neye iyi gelir”, “Brezilya cevizinin faydaları ve zararları nedir” konularına değinilecektir.

   

  Brezilya Cevizi Besin Değeri

  Çok besleyicidir ve enerjisi yoğundur. 28 gramlık Brezilya cevizi besin içeriği şöyledir:

   

   

  brezilya cevizi besin değeri

   

   

  Brezilya cevizi kalori: 187

  Protein: 4.1 gram

  Yağ: 19 gram

  Karbonhidrat : 3,3 gram

  Lif : 2,1 gram

  Selenyum : Referans Günlük Alımın (RDI) % 988’i

  Bakır : RDI’nın % 55’i

  Magnezyum : % 33’ü

  Fosfor : RDI’nin % 30’u

  Manganez : RDI’nin % 17’si

  Çinko : RDI’nın % 10,5’i

  Tiamin: RDI’nin % 16’sı

  E Vitamini: RDI’nin % 11’i

   

  Brezilya cevizi selenyum miktarı diğer kuruyemişlere göre daha yüksektir. Ek olarak, bu besinlerin tam miktarları iklime ve toprağa bağlı olarak değişebilmesine rağmen, diğer kuruyemişlerin çoğundan daha yüksek magnezyum, bakır ve çinko konsantrasyonlarına sahiptir.

  Ayrıca mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır. İçeriğindeki yağların % 36’sı, kalp sağlığına faydası olduğu belirtilen çoklu doymamış yağ asitleridir.

   

   

  Brezilya Cevizi Faydaları

   

   

  Selenyum bakımından zengindir

  Brezilya cevizi zengin bir selenyum kaynağıdır. Selenyum, vücudumuzun düzgün çalışması için hayati olan bir eser elementtir. Tiroit için önemlidir ve bağışıklık sistemi ve hücre gelişimini etkiler.

   

   

  Tiroid fonksiyonunu destekler

  Tiroid, boğazımızda uzanan kelebek şeklindeki küçük bir bezdir. Büyüme, metabolizma ve vücut ısısının düzenlenmesi için gerekli olan bazı hormonları salgılar.

  Tiroid dokusu, en yüksek selenyum konsantrasyonuna sahiptir, çünkü tiroid hormonu T3’ün üretimi için gerekli olduğu gibi, tiroidi hasardan koruyan proteinler de barındırır.

  Düşük selenyum alımı hücresel hasara, azalmış tiroid aktivitesine ve Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı gibi otoimmün hastalıklara neden olabilir. Ayrıca tiroid kanseri riskini artırır.

  O yüzden yeterli selenyum almak önemlidir. Günde sadece bir Brezilya cevizi, uygun tiroid fonksiyonunu sürdürmek için yeterli selenyum miktarını sağlar.

   

  İlginizi Çekebilir  Sonoma Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

   

  Tiroid bozukluğuna faydalıdır

  Uygun tiroid fonksiyonu sağlamanın yanı sıra, selenyum tiroid bozuklukları olan kişilerde semptomları da iyileştirir.

  Hashimoto tiroiditi, tiroid dokusunun kademeli olarak tahrip edildiği, hipotiroidizme ve yorgunluk, kilo alma ve soğuk algınlığı gibi bir dizi belirtiye yol açan otoimmün bir hastalıktır.

  Çeşitli incelemeler selenyum ile takviyenin, Hashimoto tiroiditi olan kişilerde immün fonksiyonu ve ruh halini iyileştirebileceğini bulmuşlardır.

  Graves hastalığı ise, fazla tiroid hormonunun üretildiği, kilo kaybı, zayıflık, uyku sorunları ve şişkin gözler gibi semptomlara yol açan bir tiroid hastalığıdır.

  Çalışmalar, selenyum ile takviyenin tiroid fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve bu hastalığa sahip kişilerde bazı semptomların ilerlemesini geciktirebileceğini göstermiştir.

  Brezilya cevizi kullanımı selenyum kaynağı olarak, özellikle tiroidit veya Graves hastalığı olan kişilerde araştırılmamıştır. Ancak selenyum sağladığı için bu rahatsızlıklara faydalı olduğu belirtilmektedir.

   

   

  İltihabı azaltır

  Brezilya cevizi, hücreleri sağlıklı tutmaya yardımcı maddeler yani antioksidanlar bakımından zengindir. Bunu serbest radikal denilen reaktif moleküllerin neden olduğu hasarlarla mücadele ederek yaparlar. Brezilya cevizi selenyum, E vitamini, gallik asit ve ellagik asit gibi fenoller de dahil olmak üzere birçok antioksidan içerir.

  Selenyum, inflamasyonun azaltılmasına ve vücudumuzun oksidatif strese karşı korunmasına yardımcı olan glutatyon peroksidaz (GPx) olarak bilinen bir enzimin seviyelerini yükseltir.

  Bu durum antioksidanlar ve hücresel hasara yol açabilecek serbest radikallerin dengesizliği demektir.

   

   

  Kalp için faydalıdır

  Brezilya cevizi, çoklu doymamış yağlar gibi kalp sağlığına dayanıklı yağ asitleri içerir ve bunların tümü kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar, mineraller ve lifler bakımından zengindir.

   

   

  Beyne faydalıdır

  Brezilya cevizi, her ikisi de beyne fayda sağlayabilecek ellagik asit ve selenyum içerir. Ellagik asit, bu kuruyemişteki bir polifenoldür.

  Beyin üzerinde koruyucu ve antidepresan etkileri olabilecek hem antioksidan hem de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Selenyum ayrıca bir antioksidan olarak davranarak beyin sağlığında da rol oynar. Bir çalışmada, zihinsel bozukluğu olan yaşlı yetişkinler altı ay boyunca günde bir Brezilya cevizi yediler.

  Selenyum düzeylerinde artışa ek olarak, sözel akıcılık ve zihinsel işlevlerde iyileşme olduğu da görülmüştür.

  Düşük selenyum seviyeleri Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar ile ilişkilidir, bu nedenle yeterli alımın sağlanması önemlidir.

   

   

  Brezilya Cevizi Zararları

  Brezilya cevizi, bazı etkileyici sağlık yararları sunar, ancak çok fazla yemek zararlıdır. Yaklaşık 50 adet, ortalama büyüklükteki Brezilya cevizinde 5.000 mcg selenyum bulunur ki bu toksisiteye neden olabilir.

  Bu tehlikeli durum selenoz olarak bilinir ve solunum problemlerine, kalp krizine ve böbrek yetmezliğine sebebiyet verir.

  Günlük Brezilya cevizi tüketimini sınırlamak önemlidir. Yetişkinlerde selenyum alımının üst seviyesi günde 400 mcg’dir. Bu nedenle, çok fazla yememek ve selenyum içeriği için besin etiketlerini kontrol etmek gerekir.

   

  İlginizi Çekebilir  Antibiyotik Kullanırken Yenmesi ve Yenmemesi Gerekenler

  Brezilya cevizi ne kadar yenmeli?

  Çok fazla selenyum almamak için günde bir ila üç adet Brezilya cevizini aşmamak gerekir. Ayrıca kuruyemiş alerjiniz varsa, Brezilya cevizine de alerjik olabilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Brezilya cevizi; sağlıklı yağlar, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sağlayan bir kuruyemiştir. Özellikle selenyum mineralini yüksek oranda içerir.

  Çok fazla selenyum tüketmemek için günde bir ila üç tane yemek yeterlidir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ