Brezilya Cevizi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Brezilya Cevizi Nedir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Brezilya cevizi; Brezilya, Bolivya ve Peru’daki Amazon yağmur ormanlarına özgü ağaç fıstığıdır. Pürüzsüz, yağlı dokusu ve fındık aroması vardır, çiğ veya beyaz halde bulunur.

  Bu kuruyemişin enerjisi yoğundur, son derece besleyicidir ve selenyum mineralinin en konsantre kaynaklarından biridir.

  Brezilya cevizi yemek, tiroid bezini düzenlemek, iltihaplanmayı azaltmak, kalbi, beyni ve bağışıklık sistemini desteklemek dahil olmak üzere vücudumuza birçok fayda sağlar.

  Bu yazıda “Brezilya cevizi nedir”, “Brezilya cevizi kaç kalori”, “Brezilya cevizi nasıl kullanılır”, “Brezilya cevizi neye iyi gelir”, “Brezilya cevizinin faydaları ve zararları nedir” konularına değinilecektir. 

  Brezilya Cevizi Besin Değeri

  Çok besleyicidir ve enerjisi yoğundur. 28 gramlık Brezilya cevizi besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 187

  Protein: 4.1 gram

  Yağ: 19 gram

  Karbonhidrat : 3,3 gram

  Lif : 2,1 gram

  Selenyum : Referans Günlük Alımın (RDI) % 988’i

  Bakır : RDI’nın % 55’i

  Magnezyum : % 33’ü

  Fosfor : RDI’nin % 30’u

  Manganez : RDI’nin % 17’si

  Çinko : RDI’nın % 10,5’i

  Tiamin: RDI’nin % 16’sı

  E Vitamini: RDI’nin % 11’i

  Brezilya cevizi selenyum miktarı diğer kuruyemişlere göre daha yüksektir. Ek olarak, bu besinlerin tam miktarları iklime ve toprağa bağlı olarak değişebilmesine rağmen, diğer kuruyemişlerin çoğundan daha yüksek magnezyum, bakır ve çinko konsantrasyonlarına sahiptir.

  Ayrıca mükemmel bir sağlıklı yağ kaynağıdır. İçeriğindeki yağların % 36’sı, kalp sağlığına faydası olduğu belirtilen çoklu doymamış yağ asitleridir.

  Brezilya Cevizi Yararları Nelerdir?

  brezilya cevizi besin değeri

  Selenyum bakımından zengindir

  Brezilya cevizi zengin bir selenyum kaynağıdır. Selenyum, vücudumuzun düzgün çalışması için hayati olan bir eser elementtir. Tiroit için önemlidir, bağışıklık sistemi ve hücre gelişimini etkiler.

  Tiroid fonksiyonunu destekler

  Tiroid, boğazımızda uzanan kelebek şeklindeki küçük bir bezdir. Büyüme, metabolizma ve vücut ısısının düzenlenmesi için gerekli olan bazı hormonları salgılar.

  Tiroid dokusu, en yüksek selenyum konsantrasyonuna sahiptir, çünkü tiroid hormonu T3’ün üretimi için gerekli olduğu gibi, tiroidi hasardan koruyan proteinler de barındırır.

  Düşük selenyum alımı hücresel hasara, azalmış tiroid aktivitesine ve Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı gibi otoimmün hastalıklara neden olabilir. Ayrıca tiroid kanseri riskini artırır.

  O yüzden yeterli selenyum almak önemlidir. Günde sadece bir Brezilya cevizi, uygun tiroid fonksiyonunu sürdürmek için yeterli selenyum miktarını sağlar.

  Tiroid bozukluğuna faydalıdır

  Uygun tiroid fonksiyonu sağlamanın yanı sıra, selenyum tiroid bozuklukları olan kişilerde semptomları da iyileştirir.

  Hashimoto tiroiditi, tiroid dokusunun kademeli olarak tahrip edildiği, hipotiroidizme ve yorgunluk, kilo alma ve soğuk algınlığı gibi bir dizi belirtiye yol açan otoimmün bir hastalıktır.

  Çeşitli incelemeler selenyum ile takviyenin, Hashimoto tiroiditi olan kişilerde immün fonksiyonu ve ruh halini iyileştirebileceğini bulmuştur.

  Graves hastalığı ise, fazla tiroid hormonunun üretildiği, kilo kaybı, zayıflık, uyku sorunları ve şişkin gözler gibi semptomlara yol açan bir tiroid hastalığıdır.

  Çalışmalar, selenyum ile takviyenin tiroid fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve bu hastalığa sahip kişilerde bazı semptomların ilerlemesini geciktirebileceğini göstermiştir.

  Brezilya cevizi kullanımı selenyum kaynağı olarak, özellikle tiroidit veya Graves hastalığı olan kişilerde araştırılmamıştır. Ancak selenyum sağladığı için bu rahatsızlıklara faydalı olduğu belirtilmektedir.

  İltihabı azaltır

  Brezilya cevizi, hücreleri sağlıklı tutmaya yardımcı maddeler yani antioksidanlar bakımından zengindir. Bunu serbest radikal denilen reaktif moleküllerin neden olduğu hasarlarla mücadele ederek yapar. 

  Brezilya cevizi selenyum, E vitamini, gallik asit ve ellagik asit gibi fenoller de dahil olmak üzere birçok antioksidan içerir.

  Selenyum, inflamasyonun azaltılmasına ve vücudumuzun oksidatif strese karşı korunmasına yardımcı olan glutatyon peroksidaz (GPx) olarak bilinen bir enzimin seviyelerini yükseltir.

  Bu durum antioksidanlar ve hücresel hasara yol açabilecek serbest radikallerin dengesizliği demektir. 

  Kalp için faydalıdır

  Brezilya cevizi, çoklu doymamış yağlar gibi kalp sağlığına dayanıklı yağ asitleri içerir ve bunların tümü kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidanlar, mineraller ve lifler bakımından zengindir.

  Beyne faydalıdır

  Brezilya cevizi, her ikisi de beyne fayda sağlayabilecek ellagik asit ve selenyum içerir. Ellagik asit, bu kuruyemişteki bir polifenoldür.

  Beyin üzerinde koruyucu ve antidepresan etkileri olabilecek hem antioksidan hem de anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Selenyum ayrıca bir antioksidan olarak davranarak beyin sağlığında da rol oynar. Bir çalışmada, zihinsel bozukluğu olan yaşlı yetişkinler altı ay boyunca günde bir Brezilya cevizi yediler.

  Selenyum düzeylerinde artışa ek olarak, sözel akıcılık ve zihinsel işlevlerde iyileşme olduğu da görülmüştür.

  Düşük selenyum seviyeleri Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklar ile ilişkilidir, bu nedenle yeterli alımın sağlanması önemlidir.

  Ruh halini düzenler

  Selenyumun en zengin besin kaynağı Brezilya cevizidir. Selenyumun ruh halini iyileştirdiği ve depresyonu önlediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Galler’deki Swansea Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından yürütülen ve Biological Psychiatry’de yayınlanan bir çalışmada  selenyumun depresyon, anksiyete ve ruh hali üzerindeki etkileri incelendi.

  Bu çalışma, günlük olarak plasebo veya 100 mikrogram selenyum verilen 50 gönüllüyü inceledi ve beş hafta boyunca üç kez bir “Ruh Hali İstatistikleri Profili” anketi doldurdular.

  Beş haftalık selenyum tedavisinin ardından sonuçlara göre, tüketilen selenyum miktarı ne kadar düşükse anksiyete, depresyon ve yorgunluk raporlarının o kadar fazla olduğu görüldü.

  Serotonin ruh halini düzenlemede kilit bir rol oynar. Bu iyi hissettiren beyin kimyasalı sadece ruh halini düzenlemeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda uyku ve iştah üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

  Barselona Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Brezilya cevizi, badem ve ceviz dahil olmak üzere kuruyemiş tüketiminden sonra insanların daha yüksek seviyelerde serotonin metabolitlerine sahip olduğunu buldu. 

  Antikanser özelliklere sahiptir

  Brezilya cevizi, yüksek ellagik asit ve selenyum seviyeleri nedeniyle kanserle savaşan gıdalar listesinde yer alır. Ellagik asit ayrıca antimutajenik ve anti kanserojendir.

  Ayrıca temel bir biyolojik eser element olan selenyumun kanser insidansını azalttığı ve önlediği gösterilmiştir.

  Birçok sağlık uzmanı, vücutta toksik cıva seviyelerine sahip olmak ile kanser insidansı arasında olası bir bağlantı olduğuna inanıyor ve bazı çalışmalar bunu doğruluyor.

  Bazı hayvan çalışmaları, selenyumun kanserle savaşmaya daha fazla yardımcı olabilecek toksik cıva seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Zayıflamaya yardımcı olur

  Brezilya cevizi, tok hissetmeye neden olabilecek lif bakımından zengindir. Bu kuruyemiş ayrıca artan enerji harcamasını ve yağ yakımını teşvik ederek kilo vermeye yardımcı olabilecek bir amino asit olan arginin açısından da zengindir.

  Brezilya cevizindeki selenyum birçok metabolik süreçte yer alır. Metabolizmanın verimli çalışmasını sağlar ve bu maksimum kalori yakmaya yardımcı olur.

  Bağışıklığı güçlendirir

  Brezilya cevizindeki selenyum, doğru bağışıklık tepkisini koordine eden farklı bağışıklık hücrelerinden mesajlar taşır. Selenyum olmadan, bu o kadar etkili olmayabilir.

  Brezilya cevizindeki bir diğer mineral olan çinko da bağışıklığı güçlendirir ve patojenleri yok eder.

   Sindirime yardımcıdır

  Brezilya cevizi hem çözünür hem de çözünmez lif kaynağıdır. Çözünür lif suyu çeker, jelleşir ve sindirimi yavaşlatır. Çözünmeyen lif, dışkıya hacim kazandırır ve yiyeceklerin mide ve bağırsaklardan geçmesine yardımcı olur.

  Testosteron düzeylerini artırır

  Çalışmalar selenyum, çinko ve testosteron arasında bir korelasyon olduğunu doğruladı. Ayrıca kısır olan erkeklerin selenyum düzeylerinin düşük olduğu da bulunmuştur.

  Cinsel sağlığı iyileştirir

  Brezilya cevizinde bulunan selenyum hormon sağlığında rol oynar. Selenyum takviyesinin sperm sayısını ve sperm hareketliliğini iyileştirdiği bulundu. Bu kuruyemiş ayrıca erektil disfonksiyonun tedavisine de yardımcı olabilir.

  Akne tedavisine yardımcı olur

  Brezilya cevizindeki selenyum cildin elastikiyetini artırır, kızarıklığı ve iltihabı giderir. Mineral ayrıca akneye neden olan serbest radikalleri nötralize eden glutatyon oluşumuna da yardımcı olur.

  Brezilya Cevizi Zararları Nelerdir?

  Brezilya cevizi, bazı etkileyici sağlık yararları sunar ancak çok fazla yemek zararlıdır. Yaklaşık 50 adet, ortalama büyüklükteki Brezilya cevizinde 5.000 mcg selenyum bulunur ki bu toksisiteye neden olabilir.

  Bu tehlikeli durum selenoz olarak bilinir ve solunum problemlerine, kalp krizine ve böbrek yetmezliğine sebebiyet verir.

  Günlük Brezilya cevizi tüketimini sınırlamak önemlidir. Yetişkinlerde selenyum alımının üst seviyesi günde 400 mcg’dir. Bu nedenle, çok fazla yememek ve selenyum içeriği için besin etiketlerini kontrol etmek gerekir. 

  Brezilya cevizi kuruyemiş alerjisi olan kişilerde alerjiye neden olabilir. Semptomlar kusma ve şişmeyi içerir.

  Brezilya cevizi ne kadar yenmeli?

  Çok fazla selenyum almamak için günde bir ila üç adet Brezilya cevizini aşmamak gerekir. Ayrıca kuruyemiş alerjiniz varsa, Brezilya cevizine de alerjik olabilirsiniz. 

  Sonuç olarak;

  Brezilya cevizi, optimal sağlık için önemli bir besin maddesi olan selenyum için en önemli besin kaynağıdır.

  Yaygın olarak kuruyemiş olarak sınıflandırılsa da, Brezilya cevizi aslında Amazon’da bulunan 60 metre yüksekliğe kadar büyüyen en büyük ağaçlardan biri olan Brezilya cevizi ağacından elde edilen tohumlardır.

  Brezilya cevizinin faydaları etkileyicidir. Bu kuruyemiş iltihapla savaşmaya, kanserle savaşmaya, ruh halini olumlu yönde etkilemeye, kalp sağlığını iyileştirmeye ve tiroid sağlığını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

  Brezilya cevizi tüketiminde aşırıya kaçmamak önemlidir çünkü yüksek selenyum içeriği vücuda aşırı yük bindirir ve zararlı olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ